Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
opsiorOffline
Temat postu: Obóz internowania na Węgrzech (koło Miszkolca)  PostWysłany: 05-07-2020 - 06:52
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
Witam.
Poszukuję pomocy w odnalezieniu listy internowanych polskich żołnierzy na Węgrzech w okolicy Miszkolca.

Chodzi dokładnie o okres od października 1917 do stycznia 1918r.

Być może zachowały się jakieś dokumenty, listy. Cokolwiek.

Interesuje mnie nazwisko Jamnicki Karol ( lub Janicki Karol)

Może ktoś mógłby mi pomóc i pokierować gdzie mogę znaleść takie informacje lub jeśli ktoś posiada takie inf to mógłby mi sprawdzić to nazwisko.

Z góry dziękuję.
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Obóz internowania na Węgrzech (koło Miszkolca)  PostWysłany: 05-07-2020 - 08:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Domyślam się, że chodzi o Legiony?
Co więcej wiadomo o poszukiwanym , przede wszystkim z jakiego był zaboru i w której brygadzie służył? Nie pasuje mi chronologia dat. Obozy internowania na Węgrzech dla legionistów z zaboru austriackiego utworzono dopiero w lutym 1918 roku. Po kryzysie przysięgowym nie internowano ich jak to było z poddanymi z Królestwa w Szczypiornie ale tych którzy złożenia przysięgi odmówili wcielono do armii austriackiej i wysłano na front włoski a z tych którzy przysięgę złożyli utworzono Polski Korpus Pomocniczy. Dopiero po buncie w PKP ale było to w lutym 1918 utworzono obozy internowania na Węgrzech . Historia jest opisana tu https://www.archiwa.gov.pl/files/Materi ... 7_roku.pdf
A obozach na Węgrzech z wskazaniem źródeł choćby tu
Jest na ten temat w internecie sporo lektur. Np.
https://ank.gov.pl/biezanowian/57.html
http://www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa ... Staron.pdf
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
opsiorOffline
Temat postu: Obóz internowania na Węgrzech (koło Miszkolca)  PostWysłany: 05-07-2020 - 08:26
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
Pochodził z Lubaczowa ( czyli zabór rosyjski) ale po szkole podstawowej znalazł się pod Krakowem ( Wieliczka) Uczeszczał do Panstwowej Szkoły Górniczej w Wieliczce wiec podejrzewam że trafił do Legionów gdzieś w małopolsce. Wiem z dokumentów, że jego chlubna żołnierska droga zaczęła się w Legionach. Służba w II Brygadzie Legionów Polskich w II batalionie 3 pułku piechoty: luty 1916- październik 1917, jako kapral dowódca drużyny. Internowany od października 1917 do stycznia 1918 na Węgrzech i w Austrii (okolice Miszkolca). Jako poddany CK Austrii od stycznia do sierpnia 1918 służba w austro-węgierskim 2.04 pułku artylerii ciężkiej II dywizjon - kanonier. od sierpnia do listopada 1918 dezercja do oddziałów podziemnych (lasy Niepołomnickie) Byl uczestnikiem powstania wielkopolskiego kompania Ostrów.. Jest jeszcze dalsza część historii ale szukam narazie wlasnie infromacji o Legionach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Obóz internowania na Węgrzech (koło Miszkolca)  PostWysłany: 05-07-2020 - 09:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3136

Status: Offline
Wygląda to nietypowo. Nie jestem znawca (wskazana konsultacja u specjalistów) ale może wyglądało tak
https://pl.wikipedia.org/wiki/3_Pu%C5%8 ... _Brygadzie
że trafił do Zegrza, nalezał do tej grupy 199 żołnierzy, która odmówiła złożenia przysięgi lecz jako obywateli Austro Wegier nie internowano ich w Szczypiornie. Może akurat dla nich utworzono już wtedy, w 1917 jakiś obóz pod Miskolcem?. Przejściowy zanim nie włączono ich do armii austriackiej. Ale to pytania dla specjalistów historyków. Może należałoby zapytać w Wojskowym Biurze Historycznym albo w archiwach austriackich?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
opsiorOffline
Temat postu: Obóz internowania na Węgrzech (koło Miszkolca)  PostWysłany: 06-07-2020 - 06:13
Sympatyk


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 12

Status: Offline
Poszukuje właśnie osoby, która się na tym zna. Bardzo możliwe, że to właśnie tak było. Podejrzewam, że właśnie był w gronie tych którzy odmówili przysięgi. Mam zamiar napisać właśnie do Archiwów Austriackich. Czy w CAW udzielają takich odpowiedzi?
Karolina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.016191 sekund(y)