Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Majewski_ŁukaszOffline
Temat postu: Poszukuję aktu urodzenia Brudzieński Wincenty  PostWysłany: 21-06-2020 - 22:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 15-02-2019
Posty: 325

Status: Offline
Dzień dobry,

Mam akt małżeństwa Wincentego Brudzieńskiego i Ludwiki z d. Sieradzka
Akt 11/1862 par. Łęg

W akcie tym zapisano, że Wincenty mieszka i urodził się w miejscowości Gutowo Orle. Nie mogę znaleźć aktu urodzenia Wincentego.

Z tego co ustaliłem (możliwe, że się mylę), Gutowo należało do parafii Łęg, a później Słupia.
Przeszukałem obie parafie w okolicach 1834 roku. Nie widzę aktu urodzenia.

Rozkładam ręce i proszę o pomoc - wskazówki mile widziane

Z góry bardzo dziekuję

_________________
Z pozdrowieniami
Łukasz M. Majewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2020 - 05:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witaj,

Gutowo Orle w interesującym Ciebie okresie przynależało do parafii Słupia- możesz sam to potwierdzić, przeglądając akta.

Skoro brak metryki urodzenia Wincentego a widzę również, że nie zachowały się alegaty z parafii Łęg dla roku 1862, dla pewności przejrzałabym jeszcze metryki urodzeń z parafii Goleszyn, gdzie prawdopodobnie pobrali się rodzice Wincentego - być może to jedna z tych dwóch par:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
W genetece są indeksy urodzeń tylko do 1829 - brak jest skanów z kolejnych lat w SZwA, a na FS z tego okresu są dostępne w CHR.

Czasem w aktach bywają błędy. Może Wincenty w dniu ślubu tam mieszkał a dopisano to miejsce również jako miejsce urodzenia? Stąd nie zaszkodzi sprawdzić okoliczne parafie, prześledzić ew. gdzie przychodziło na świat rodzeństwo...?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewski_ŁukaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-06-2020 - 08:55
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 15-02-2019
Posty: 325

Status: Offline
Dziękuję Aneto za odpowiedź.

Spróbuję wyciągnąć z AP w Płocku te dwa akta małżeństwa z Goleszyna.

Mam pewien zamysł: jeżeli Wincenty był kowalem to znaczy, że nie chciał się przeprowadzać ze względu na swój "zakład pracy". Do tego jego ojciec powinien również być kowalem. Przecież Wincenty gdzieś się musiał uczyć fachu (taka teoria).
Jeżeli potwierdzę, że Jan był kowalem to znak, że znalazłem prawidłowe małżeństwo. W innym przypadku to będzie gdybanie. Rodzeństwa Wincentego też nie odszukam, bo rodziców póki co nie znam.

Jeszcze raz dziękuję za odzew

_________________
Z pozdrowieniami
Łukasz M. Majewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewski_ŁukaszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 12:25
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 15-02-2019
Posty: 325

Status: Offline
Kaczmarek_Aneta napisał:
Witaj,

[...] dla pewności przejrzałabym jeszcze metryki urodzeń z parafii Goleszyn, gdzie prawdopodobnie pobrali się rodzice Wincentego - być może to jedna z tych dwóch par:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=
[...]
Aneta


Dostałem odpowiedź z AP Płock.
Te dwa małżeństwa z geneteki dotyczą tego samego pana młodego. Żenił się dwa razy.
W obu zapisano, że "młody" kunsztu szewskiego (przynajmniej tak odczytałem)
Akt 11/1828
Akt 4/1834

W dalszym ciągu nie wiem czy to "moi".
Gdyby ktoś trafił na Wincentego Brudzińskiego z miejscowości Gutowo Orle, to proszę o kontakt

_________________
Z pozdrowieniami
Łukasz M. Majewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-06-2020 - 09:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Cześć Łukasz,

w tej sytuacji Goleszyn pozostaje chyba pod wielkim znakiem zapytania.
A dopytywałeś w archiwum, czy może zachowały się jakieś księgi ludności stałej dla Słupi z okresu jego rodzenia oraz miejscowości Łęg z połowy XIX w.? To może być alternatywne źródło wiedzy o naszych przodkach. Kiedyś udało mi się dzięki KLS-om odtworzyć kawał drzewa genealogicznego Smile

Trzeba tylko ustalić gminę dla obu miejscowości, a można to zrobić choćby przy pomocy Słownika Geograficznego:
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_V/653
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_X/854
Następnie możesz sprawdzić owe ewidencje ludności poprzez wyszukiwarkę na stronie: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ wpisując nazwę gminy albo dopytać w AP.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.877887 sekund(y)