Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Witam,

Od dłuższego czasu staram się odnaleźć zdjęcie mojego pradziadka - Józefa Boberskiego urodzonego 20 grudnia 1862 w okolicach Biezdrowa. Wraz z swoją żoną Marianną zd. Wyrwas, Józef miał dziesięcioro dzieci, w tym mojego dziadka.

Najdziwniejsze w tej historii jest to, że podobno nie zachowało się żadne zdjęcie Józefa, mimo że 9 na 10 z jego dzieci wzięło ślub przed 1937/1938 rokiem kiedy on zmarł (dokładniej daty śmierci nie znam). Starałem się rozmawiać z członkami rodziny, będącymi wnukami Józefa Boberskiego, pytając czy może widnieje on na zdjęciach ślubnych ich rodziców (byli przecież dziećmi Józefa).
Oczywiście każdy z nich zarzeka się, że pradziadka na nich nie ma, choć podejrzewam, że nawet dobrze nie sprawdzali. Uwielbiają za to podnosić argument, że "w tamtych czasach zdjęć nie robiono". Cóż, rodziny się nie wybiera Smile

Moje pytanie brzmi: co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie szukać zdjęcia?
Nie dożył II WŚ więc kennkarta odpada. Nie wiem też, czym się zajmował ani czy uczestniczył w jakiejś wojnie.

Proszę o radę!

Pozdrawiam
Karol


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 26-06-2020 - 23:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 17:39
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
Karolu,
nie piszesz kiedy zmarł twój pradziadek.
Ślub odbył się w 1885r.par.Biezdrowo z Marianną Wyrwas
Być może to on i dlatego brak zdjęcia:

lista wojskowa z 30.05.1916r.
Infanterie -Regiment r.49 ,Komp.9
Joseph Boberski, Altstadt (Stare Miasto)Samter ,vermist -zaginiony
http://des.genealogy.net/search/show/3905419

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2020 - 17:51
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Elżbieto,
osoba którą podajesz w linku to syn Józefa i Marianny o takim samym imieniu co ojciec. Wiem z relacji rodziny, że zginął na froncie walk podczas trwania I WŚ - stąd informacja o jego zaginięciu.
Mnie chodzi o jego ojca, który zmarł w 1937 albo rok później. Nie chodzi mi również o zdjęcie z jego ślubu, tylko o jakiekolwiek zdjęcie. Bardziej myślałem, że Józef pojawi się na fotografii ślubnej, któregoś z swoich dzieci ale temu przeczy moja rodzina.
Pytanie - gdzie można odnaleźć jego zdjęcie? Czy jest to w ogóle możliwe?

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marcin_kowalOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 21:30
Członek Honorowy


Dołączył: 04-11-2017
Posty: 1363
Skąd: Tarnobrzeg
Status: Offline
Basiewicz_Karol napisał:
Oczywiście każdy z nich zarzeka się, że pradziadka na nich nie ma, choć podejrzewam, że nawet dobrze nie sprawdzali.


Witaj,
rozumiem, że masz dostęp do tych fotografii. Fotografie ślubne rządziły się swoimi prawami. Rozmieszczenie osób pozujących do zdjęcia zbiorowego był ściśle określony. Rodzine młodych siedzieli bezpośrednio przy nich.
Skoro masz dostęp do fotografii to i rozszyfrowanie kto jest kim (najbliższa rodzina) nie powinno być trudne.

Co do "w tamtych czasach zdjęć nie robiono" to absolutna prawda (na wsiach, w ubogich rodzinach wspólne fotografowanie się było jedną z ostatnich rzeczy o jakich się myślało).
Ja nie posiadam żadnego przedwojennego zdjęcia moich dziadków od strony mamy.
Od strony taty tylko kilka fotografii. Ale to piszę o osobach urodzonych po 1920 roku.

_________________
Marcin
______
https://genealogie-kresowe.pl
Księgi sądowe Grodzkie i Ziemskie w CDIAK - digitalizacja
Zbiórka funduszy https://zrzutka.pl/8s38zh
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 22:08
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Marcinie,
Dziękuję za podpowiedź! Sam zastanawiałem się co do jednego zdjęcia, czy widnieje na nim pradziadek Józef ale jest to mocno naciągane. Z opowieści mojej babci pamiętam, że często powtarzała - "szyłam mojemu przyszłemu teściowi spodnie do trumny". Z tego oczywiście wynika, że pradziadek Józef umarł przed jej ślubem, czyli przed październikiem 1938 roku. Część mojej rodziny upiera się, że na jednym ze zdjęć jest pradziadek Józef - to zdjęcie z komunii jednego z jego wnucząt, które urodziło się w 1929 roku.
Szkopuł tkwi w tym, że na tym zdjęciu widnieje moja wyżej wymieniona babcia, która dopiero miała się "wżenić do rodziny" (czyli byłaby na zdjęciu jako niezamężna - obca). W dodatku wnuczek, który ma na zdjęciu komunię, musi mieć skończone 9 albo 10 lat, co oznacza, że ta fotografia zrobiona została w 1938 albo rok później. Także z technicznego punktu widzenia, osoba która ma być pradziadkiem Józefem jakoś nie jest podobna do reszty rodziny Wink

Co do zdjęć ze ślubu dzieci pradziadka Józefa, bardzo często nie są zbiorcze - rodzinne, tylko widnieje na nich samotnie młoda para.
Bardzo mi zależy na odnalezieniu, choćby jednego zdjęcia! Jest to jedyny mój pradziadek, którego wyglądu nie znam.

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pomponikOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2008
Posty: 429

Status: Offline
Witaj Marcinie,
Napisze ci jak mi sie udalo znalesc nie tylko zdjecie zjednych pradziadek ale I tez zdjecie mojego dziadka dwoch braci I jech zon.
W roku 2002 pojechalam do polski odwiedzic rodzin z pokrewnionych z moimi rodzicami. Tym razem zapamietalam przywiec ze soba rodzina kziazeczke adresowa. Gdzie tylko pojechalam poprosilam czyby moglam zobaczyc rodzinne zdjecia. Nikt mi tego nie odmowil. W Aleksandrowie spokala mi wielka niespodzianka. Odwiedzilam, poraz piewszj, mojego dziadka chrzesnice I tak jak u innych poprosilam czy kuzynka mogla mi pokazac rodzinne zdjecia ze strony Krolikowski (nazwisko mojego dziadka). Kuzynka wyciagla male pudelko, pelno znjec, ale na dnie pudelka byla koperta I kuzynka powiedziala ‘nie wyciagaj zdjecia z koperty bo sa bardzo smutne. To ja odpowiedzialam czy kuzynka by sie obrazila jak ja bym zobaczyla te zdjecia – no I dostalam od niej pozwolenie azeby je wyciagnac z koperty. No I tu byla ta niespodzianka – dwa pogrzebowe zdjecia, jeden caly a drugi troche porwany. Ale dla mnie to byla wielki skarb, bo to byly zdjecia pogrzebowe mojego dziadka stryja (brat mojego pradziadka Krolikowskiego) I pogrzeb stryja corki. Zdjecia byly robione w roku 1936 I 1938 I cala rodzina nie tylko ze strony kuzynki ale I tez prawie cala rodzina ze strony mojego dziadka.
Kuzynka byla na tyle dobra ze mi pozwolila porzyczyc zdjecia. Jak wrocilam do domu (w angli) poszlam do fotografa azeby poprawic zdjecia I zrobilam tych zdjec wiecej azeby wszystkim w rodzine wyslac odnowione zdjecia. Ale to nie koniec, bo jak sprawdzalam czy ktos juz ma kopie tego porwanego zdjecia kuzynka w Pabianicach odpowiedziala ze ma cale zdjecie z pogrzebu stryja. A jeszcze jedna kuzyna sie rozplakala jak zobaczyla po raz pierwszy jej mame na obydwuch zdjec.
Moze tez ci sie uda nie tylko sobie sprawic przyjemnosc z odszukaniu zdjecia antenantow ale I innym tez.

Serdecznie pozdrawiam, Pomponik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 23:03
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Pomponiku,
Bardzo bym chciał, żeby scenariusz zbliżony do twojego zdarzył się w przypadku moich poszukiwań. Może jestem człowiekiem małej wiary ale nie sądzę, że rodzina z którą mam kontakt pomogła mi w tej sprawie.
Niestety, znani mi członkowie rodziny, którzy mogliby mieć zdjęcia pradziadka Józefa, wychodzili z założenia że takimi starociami zajmować się nie będą i po prostu je wyrzucali - co z mojej perspektywy jest prawdziwą zbrodnią!
Przez to zastanawiam się w jaki sposób uzyskać choć jedno zdjęcie pradziadka z innego źródła.

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 26-06-2020 - 23:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marcin: nie każda wieś była biedna, fotografowie kokosów w objazdach nie zarabiali. Zresztą Karol pisał, że w ogóle zdjęcia to są, problem w uzyskaniu materiału do analizy:)
Ja mam chyba więcej zdjęć ze wsi miasteczek niż z Warszawy - co nie znaczy, że w Warszawie zdjęć nie robiono w latach 20 czy 30 - świadczy tylko o losach rodzin warszawskich. Co do nas przetrwało - jest świadectwem, ale wnioskowanie z braku ..to bardzo duże ryzyko popełnienia błędu.

Karolu: jednak może więcej o regionie spróbuj, o okolicy, o życiu codziennej, o ochotniczych strażach pożarnych, kronik parafialnych etc
To okolice Wronek tam w latach dwudziestych i lokalne gazety były, kurcze może nie toptopów ale nie najbiedniejsze rejony, z dość obszerną dokumentacją. Sto lat nie minęło (może za krótko?Smile
"Nie wiem też, czym się zajmował ani czy uczestniczył w jakiejś wojnie." Wojny są jakoś..no "zbyt cenione" (a mechanizm prosty - w miarę uporządkowane archiwalia, zbiory, dokumenty , relatywnie proste tematy żołnierskie...gorzej z cywilami w wojnach..mało kto się tym pasjonuje. Te "wojny" bym odpuścił, choć jedno "ale" - dokumentacja dotyczy nie tylko wojny, ale służby lub procesu kwalifikacji do służby - także w czasie pokoju.
Więcej Polaków zmarło w czasie służby wojskowej u zaborców niż podczas powstań (i to Wielką Wojnę wykluczając..z nią,a tym bardziej z II Światową to w ogóle...). Zmarło - nie zginęło w walkach, więc nie tyle o wojny chodzi. Dobra zamykam ten nawias wojskowy, bo chciałem o "Nie wiem też, czym się zajmował"
to próbuj się dowiedziećSmile
wtedy zobaczysz ile materiałów jest do sprawdzenia
spółdzielnie? religijno-społeczna działalność? o strażach pożarnych wspominałem:) święta lokalne, petycje, wybory, komitety różnorakie
przed telewizorem nie siedzieli:) dużo się działoSmile to jest właśnie badanie historii rodziny, nie jak kolejny pra miał na imię
każdy ma matkę i ojca, poznanie ich imion takie istotne? Nie więcej powie Ci o rodzinie czym pradziadek się "zajmował" co lubił, gdzie go można było spotkać? Może ryby łowił, albo próbował nietypowe uprawy, albo w karty grał, albo najlepszy w okolicy bimber pędził, a może - rzecz ludzka - pobił się z kimś i z tydzień za karę musiał odsiedzieć..
zdjęcia same wyjdą przy szukaniu ww

albo i nie:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 27-06-2020 - 00:01
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Włodku,
Bardzo dziękuję na podpowiedź i motywację! Jestem jeszcze dość nowy w środowisku pasjonatów genealogii i poszukiwań przodków, więc nie idzie mi to tak sprawnie jak osobom bardziej doświadczonym.
Czy mógłbyś rozwinąć temat poszukiwań w tych różnych źródłach, które wymieniłeś typu gazety, straż pożarna albo pędzenie bimbru? Wink
Jak szuka się takich informacji? Czy są one dostępne w internecie?
W mojej pracy nad drzewem genealogicznym nadal jestem na etapie poszukiwania dat, imion, rodziców, itp., a w ten sposób faktycznie mógłbym odnaleźć upragnione zdjęcie pradziadka.

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
termosOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 29-06-2020 - 09:51
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2014
Posty: 122

Status: Offline
Karolu,
ja wpisuję nazwisko i imię do wyszukiwarki na stronie Polona zaznaczając "wyszukuj w treści". Wyszukuje w zdigitalizowanych gazetach, rocznikach, rocznikach wojskowych. W ten sposób znalazłam, w którym roku stryj mego ojca zdawał maturę (1906). Dużo jest biuletynów wojskowych, kolejowych itp. A w gazetach znajduję zaskakujące z dzisiejszego punktu widzenia informacje (tak jak wymienione spisy maturzystów tego roku). Znalazłam nawet informację, że moja mama w latach 20. wysłała pracę na konkurs dla dzieci. Czasem gdzieś zdjęcie może się trafić. Wpisuję też nazwisko w szukajwarchiwach. W ten sposób znalazłam świadectwo maturalne mego ojca z 1929 roku (ze zdjęciem). A mój mąż pożycza od ludzi ze swojej rodzinnej wsi zdjęcia, zaskakujące jak dużo tego ludzie mają, również przedwojennych. pozdrawiam i życzę powodzenia Teresa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
diabolitoOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 29-06-2020 - 14:41
Członek PTG


Dołączył: 22-03-2019
Posty: 1098
Skąd: Utrecht
Status: Offline
Basiewicz_Karol napisał:
Oczywiście każdy z nich zarzeka się, że pradziadka na nich nie ma, choć podejrzewam, że nawet dobrze nie sprawdzali.


Nie wiem dlaczego zakładasz, że takie zdjęcie zostało zrobione.
Ja mam całe pudło zdjęć z lat 1900-1940, w tym sporo ślubnych. Na żadnym zdjęciu ślubnym nie ma nikogo poza młodymi.

Oczywiście osobną kwestią jest to jak wiele zdjęć przepadło w czasie wojny.

Pozdrawiam serdecznie,
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek60Offline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 29-06-2020 - 23:28
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2016
Posty: 52

Status: Offline
Witam,
problem ze zdjęciem pradziadka mam taki sam jak niemal wszyscy. Czytam o ciekawych pomysłach i sam chciałem dorzucić jeden wątek poszukiwań, który jak sądzę może przynieść ciekawe zdjęcia. Otóż w środowisku wiejskim organizowane były coroczne parafialne pielgrzymki piesze do Częstochowy lub innych sanktuariów. Mój pradziad Antoni Wołowski z Sokolnik w parafii Modlna współorganizował ich aż kilkadziesiąt w swoim życiu, zapewniając noclegi po trasie i jej sprawny przebieg. Jestem przekonany, że są z tych pielgrzymek zdjęcia, jeśli nie ze startu, etapów to najprawdopodobniej już z podnóża Jasnej Góry. To była częsta praktyka, a z lat powojennych niemal norma. Miałem informacje, że mój pradziad widnieje na takich właśnie zdjęciach, ale spadkobiercy rodzinnych pamiątek odmówili mi do nich wglądu mimo kilkakrotnych próśb. Niestety zaliczyłem porażkę tym okrutniejszą,że w międzyczasie jedyna osoba, która mogła jeszcze wskazać pradziadka na zdjęciu doznała udaru i nie ma z nią kontaktu. Piszę o tym, gdyż Wy może będziecie mieć więcej szczęścia. Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Poszukiwanie zdjęcia pradziadka  PostWysłany: 30-06-2020 - 10:44
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
diabolito napisał:
Basiewicz_Karol napisał:
Oczywiście każdy z nich zarzeka się, że pradziadka na nich nie ma, choć podejrzewam, że nawet dobrze nie sprawdzali.


Nie wiem dlaczego zakładasz, że takie zdjęcie zostało zrobione.
Ja mam całe pudło zdjęć z lat 1900-1940, w tym sporo ślubnych. Na żadnym zdjęciu ślubnym nie ma nikogo poza młodymi.

Oczywiście osobną kwestią jest to jak wiele zdjęć przepadło w czasie wojny.

Pozdrawiam serdecznie,
Robert


Z dawnych opowieści mojej babci, wynika że takie zdjęcie zostało zrobione. Pradziadek umarł w 1937 roku, więc nie tak dawno, patrząc że moja rodzina ma kilkoro długowiecznych członków - siostra prababci zmarła w zeszłym roku osiągając zawrotne 99 lat.
Dzięki temu zachowało się wiele starszych fotografii, nawet z okresu przełomu XIX i XX wieku. Przez to sądziłem, że choć jedno zdjęcie pradziadka Józefa też się zachowało.
Masz jednak rację, że takie zdjęcie mogło zaginąć w okresie wojennym, albo w późniejszych latach.

Tereso, Krzysztofie, Robercie,
Tak czy inaczej, serdecznie dziękuję za pomoc i każdą radę. Dalej będę się starał uzyskać to zdjęcie - w ten lub inny sposób. Po rozpoczęciu tego wątku, uznałem że napiszę do archiwum PKP i ZUSu, więc może to w jakiś sposób przyniesie efekty. Jeśli odnajdę coś ciekawego, na pewno podzielę się tym na forum Wink

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.631958 sekund(y)