Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Szymański_WojciechOffline
Temat postu: Re: Mundury wojskowe  PostWysłany: 29-05-2020 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
Szczeszek napisał:
Dziękuję za odzew. Miasto, to najprawdopodobniej Warszawa, bo tam mieszkała moja rodzina na przełomie XiX i XX w. Do dziś niektórzy tam mieszkają. Problem w tym, że nie jestem pewna, czy na zdjęciu to członkowie rodziny czy po prostu ktoś z rodziny posiadał aparat i robił zdjęcia. Jeśli tak, to czy przypadkiem, czy służył w jednostce. inne zdjęcia:

https://drive.google.com/open?id=1-TJmd ... mY0yMHZHIC

https://drive.google.com/open?id=1JgLft ... 70U_yNIFCJ

Co do pierwotnego zdjęcia, u siedzącego po lewej stronie widać naszywkę na paragonie, ale nie jestem w stanie jej odczytać i przyporządkować do pagonów dostępnych w wyszukiwarce. Dotyczy to również akselbantu.
W pierwotnym zdjęciu dostrzegam, że ta "teczka" może być spięta jest za pomocą skórzanego paska z mundurem. Pytanie zatem, czy sznur obok nie posiada "zakończenia" w postaci krótkiej broni palnej?. Czy w tym czasie była taka praktyka?
Zastanawiam się, gdzie mogę uderzyć (muzeum wojskowego ?), aby się czegoś dowiedzieć.
Pozdrawiam
Magda


Zrobiło się jeszcze ciekawiej, ale - nie jaśniej! Radzę przetestować hipotezę, czy ten młodzian ze zdjęcia wyżej (ojca + 2 synów?) to nie ten sam co na fot. siedzących wojskowych I z lewej. Tyle, że o 10 (?) lat starszy; np 1905 rok i 1915 (graniczny dla Warszawy). Ur. 1887, w wojsku od 1908 (?); pasuje tu ktoś z rodziny? Na tym zdjęciu on i jego brat(?) są w szynelach wojskowego kroju, ale to raczej uniformy ówczesnych gimnazjalistów ze szkół rządowych (specjalnych?). Ogólnie - to jakaś zamożna rodzina! Zupełnie kapitalna jest scenka z kuchnią polową i tą świńską półtuszką, godna jakiegoś wyspecjalizowanego zbioru (i oka). w tym zakresie może być owocny kontakt z jakimiś historycznymi instytucjami wojskowymi gromadzącymi podobne archiwa jak np również CAW czy CBW, oraz wejście na wyspecjalizowane strony w sieci. A z tym tłem z I fot. pytanie do warsawianistów.

Powodzenia!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzczeszekOffline
Temat postu: Re: Mundury wojskowe  PostWysłany: 30-05-2020 - 21:35
Sympatyk


Dołączył: 27-05-2020
Posty: 116

Status: Offline
Dziękuję, tak zrobię.
Pozdrawiam
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
oliloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2020 - 17:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 34

Status: Offline
Czu uzyskam pomoc w identyfikacji jednostki wojskowej, w której służył mój dziadek? Lata 30 XX w. Ola
https://photos.app.goo.gl/RzC9mQk9ZctcJZTo6
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KriserOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2020 - 21:02


Dołączył: 10-06-2020
Posty: 9
Skąd: Biłgoraj
Status: Offline
olilo napisał:
Czu uzyskam pomoc w identyfikacji jednostki wojskowej, w której służył mój dziadek? Lata 30 XX w. Ola
https://photos.app.goo.gl/RzC9mQk9ZctcJZTo6


Pani Olu, jest to któryś z pułków kawalerii w okresie II Rzeczypospolitej (1918-1939). One mogły się nazywać trojako: albo "pułk strzelców konnych", albo "pułk ułanów", albo "pułk szwoleżerów". Przy czym na pewno nie jest to żaden z pułków szwoleżerów, bo oni mieli czapki z okrągłym denkiem zamiast rogatywek.

Tak więc - podsumowując - albo któryś z pułków ułanów (było ich prawie 30), albo któryś z pułków strzelców konnych (było ich chyba około 10).

Który pułk dokładnie? Tego na podstawie fotografii nie jestem w stanie określić, gdyż rozpoznawało się to m.in. na podstawie barwy patek (czyli naszywek na kołnierzu) oraz na podstawie barwy otoku czapki.

Jedyne, co wnioskuję na podstawie jakości zdjęcia i kroju munduru, to że są to już lata trzydzieste. Pewną wskazówką mogą być obiekty w tle, może to koszary w sąsiedztwie jakiegoś pałacu lub innego charakterystycznego obiektu? Można spróbować iść tą drogą, może się uda ustalić lokalizację fotografii.

Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
oliloOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2020 - 21:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-03-2020
Posty: 34

Status: Offline
Bardzo dziękuję za cenne informacje. Będę szukać dalej. Nie wiem jednak, jak wyglądała służba wojskowa w XX leciu międzywojennym- w jakim wieku, ile trwała, czy przydział do jednostki był czysto przypadkowy. Dziadek mieszkał na południu Polski, czy przydzial do jednostki miał związek z rejonem zamieszkania? Chciałabym trochę zawęzić rejon poszukiwan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2020 - 13:53
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Witam

Czy ktoś z Państwa jest w stanie pomóc mi w identyfikacji jednostki, w której jest mężczyzna na zdjęciu?

https://zapodaj.net/17b760f14209c.jp


Pozdrawiam
Karol


Ostatnio zmieniony przez Basiewicz_Karol dnia 22-09-2021 - 19:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KriserOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2020 - 19:53


Dołączył: 10-06-2020
Posty: 9
Skąd: Biłgoraj
Status: Offline
olilo napisał:
Bardzo dziękuję za cenne informacje. Będę szukać dalej. Nie wiem jednak, jak wyglądała służba wojskowa w XX leciu międzywojennym- w jakim wieku, ile trwała, czy przydział do jednostki był czysto przypadkowy. Dziadek mieszkał na południu Polski, czy przydzial do jednostki miał związek z rejonem zamieszkania? Chciałabym trochę zawęzić rejon poszukiwan


Pani Olu, proszę spróbować z tą fotografią na jakimś forum typu odkrywca.pl. Na facebooku też była kiedyś dawno temu całkiem merytoryczna grupa sympatyków programu "Było, nie minęło..." z dużą liczbą amatorów takich spraw. Nie wiem tylko, czy jeszcze ta grupa działa, bo słyszałem, że zamieniła się w kłótliwe bagienko dla fanatyków jednej z opcji politycznych. Na YouTube jest taki kanał "Irytujący historyk", którego autor skupia wokół siebie grono ogarniętych osób, interesujących się mundurami itp. Ogólnie z poszukiwaniami odnośnie mundurów szedłbym w tę stronę, tzn. w kierunku ludzi zainteresowanych wojskowością, a nie genealogią.

Basiewicz_Karol napisał:
Witam

Czy ktoś z Państwa jest w stanie pomóc mi w identyfikacji jednostki, w której jest mężczyzna na zdjęciu?

https://zapodaj.net/17b760f14209c.jpg.html

Fotografia przedstawia Leona Sikorę urodzonego 4 kwietnia 1895 roku w Pęckowie. Niestety to wszystko co o nim wiem.

Pozdrawiam
Karol


Panie Karolu, jest to fotografia z okresu II Rzeczypospolitej (1918-1939). Mężczyzna na zdjęciu ma mundur funkcjonariusza straży granicznej/służby celnej (nie jest to mundur wojskowy). Na podstawie wzoru oznaczenia stopnia na naramienniku wnioskuję, że fotografia powstała raczej nie później, niż w 1933 roku.

Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2020 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Panie Krzysztofie, serdecznie dziękuję za pomoc. Te informacje to kolejna cegiełka rodzinnej układanki.

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2020 - 21:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Karolu,
zdecydowanie mundur straży granicznej , nie można określić stopnia ponieważ nie widać rękawa i tu zgoda z tym co pisze Krzysztof do 1933 roku. Odznaczony Krzyżem Walecznych (baretka) oraz odznaką za rany i kontuzje ( jedna gwiazdka - jedna rana).
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji munduru  PostWysłany: 19-06-2020 - 22:19
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Bardzo proszę Państwa o pomoc w identyfikacji mundurów dwóch młodzieńców w górnym rzędzie.
Na zdjęciu między innymi mój mały pradziadek, prapradziadkowie i 3x pradziadkowie. Zdjęcie wykonane w 1930 roku.

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam serdecznie, Angelika

Ps. Proszę wybaczyć, że nie wrzuciłam linka od razu. W ferworze zapomniałam Very Happy


Ostatnio zmieniony przez smola_angelika dnia 19-06-2020 - 22:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji munduru  PostWysłany: 19-06-2020 - 22:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Angeliko,
bardzo chętnie pomożemy , ale zamieść (podlinkuj) zdjęcie.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji munduru  PostWysłany: 19-06-2020 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji munduru  PostWysłany: 19-06-2020 - 22:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Mundury lesników/gajowych.
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Basiewicz_KarolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2020 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 511

Status: Offline
Pani Moniko, bardzo dziękuję za pomoc. To bardzo cenne informacje, świadczące o życiu moich przodków, co niezwykle mnie cieszy.

Pozdrawiam,
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc w identyfikacji munduru  PostWysłany: 20-06-2020 - 10:05
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Bardzo dziękuję! A czy mogłaby Pani powiedzieć co na to wskazuje? Ponieważ ja nie mam bladego pojęcia, a opowiadając o tej rodzinnej fotografii chciałabym mieć do powiedzenia coś więcej Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.831493 sekund(y)