Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adamrwOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 10:17
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dzień dobry,
otrzymałem z LVIA kopie wywodów dotyczących najprawdopodobniej moich przodków.
Czy mógłbym prosić o sugestię gdzie (w jakich archiwach i parafiach) i jakich dalszych dokumentów mogę szukać (w wywodach są nawiązania do wcześniejszych wywodów, późniejszych aktualizacji, metryk).
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.
------------
Poniżej są linki do starszego z wywodów:
http://wasilewscy.pl/genealogia/1660_1.jpg
http://wasilewscy.pl/genealogia/1660_2.jpg
http://wasilewscy.pl/genealogia/1660_3.jpg
http://wasilewscy.pl/genealogia/1660_4.jpg

Udało mi się dotrzeć do ostatniej wspomnianej metryki (urodzin Justyna s. Andrzeja z 1800 roku) - w parafii jezioroskiej.
Szczególnie cenne byłyby dla mnie wskazówki jak dotrzeć do wywodu, na który się powołują wywodzący (z namiestnikostwa połockiego? w Herbarzu Szlachty Białoruskiej nie ma tego wywodu opisanego), do metryk z XVIII wieku (daty są, ale w której parafii ich szukać? a może kopie całości wywodu, wraz z metrykami są w jakimś archiwum?) oraz jak szukać aktualizacji tego wywodu (jedną aktualizację odnalazłem - poniżej jest fragment, ale akurat dla innej linii niż moja).

-----------
Tutaj fragment wywodu nowszego, ale tylko dla jednej z linii z poprzedniego wywodu - dla synów Andrzeja i Bonifacego s. Michała (moja linia idzie najprawdopodobniej od Szymona s. Piotra; Piotr i Michał byli braćmi).

http://wasilewscy.pl/genealogia/1744_2.jpg

Udało mi się dotrzeć do praktycznie wszystkich wspomnianych metryk (znów parafia jezioroska), ale być może jest szansa dotarcia do wspomnianych w dokumencie kolejnych aktualizacji.
--------------

pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 12:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Adam, jeśli chodzi o szukanie innych wywodów to pozostaje chyba tylko RGIA w Petersburgu. Tam do "centrali" trafiały wywody z różnych guberni. Jeśli nie ma więcej w LVIA lub w Mińsku to chyba ostatnia nadzieja w RGIA.

Pozdrawiam,
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo Łukaszu.
A czy wiesz może jak się do tego zabrać?
Bo ja nie mam zielonego pojęcia Sad

Póki co staram się znaleźć potwierdzenie na 100%, że to "moi" ale potem chętnie bym spróbował dotrzeć do dalszych informacji.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 12:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Na początek proponuję zapoznać się z wykazem wywodów z RGIA, tutaj link do tych na literę "W":
https://rgia.su/imageViewer/img?url=nou ... &_sm_nck=1
Masz tego pecha, że nazwisko bardzo popularne więc będzie większy problem z namierzeniem Twoich.
Dalej trzeba pewnie znaleźć kogoś kto bywa w RGIA (może na jakichś rosyjskich forach?) kto wykona kwerendę i ewentualnie zdjęcia. Obawiam się, że kwerenda bezpośrednio w archiwum będzie droga...

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 13:11
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo.
Wywodów faktycznie sporo, a do tego brak jest tych z XVIII i początku XIX wieku.
Ale jak się odfiltruje po guberni, to nie jest już tak źle.
Taka pozycja 444 - gubernia wileńska z dopiskiem kowieńska i rok 1859 pojawiający się w ostatnim dokumencie z mojego pierwszego postu wyglądają zachęcająco (jakiś numer, z końcówką 44, jest też chyba wprost wskazany w tym skanie z LVIA?).

Czy może wiesz jaki mógłby być koszt pozyskania skanów z takiej (np. nr 444) teczki i jak sprawę "ugryźć"? Można pisać bezpośrednio do RGIA? Czy oni będą w stanie określić od razu koszt?

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majtka_ŁukaszOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 13:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2016
Posty: 295

Status: Offline
Nigdy nie kontaktowałem się z RGIA, ale nie zaszkodzi spróbować.
Mogę się bardzo mylić, ale mam wrażenie, że gdzieś tu na forum czytałem, iż czas oczekiwania bardzo długi a koszt spory Sad
Inna sprawa, że zamawianie takiej jednej teczki "w ciemno" to zbyt spore ryzyko moim zdaniem. To może być zupełnie inna rodzina...Znowu wracamy do przeprowadzenia kwerendy (sprawdzenie kilku/wielu) teczek, aby namierzyć Twoich. Ja bym mimo wszystko komuś to zlecił.

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 14:30
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
W 1782 jeszcze nie istniale Polockie szlacheckie zebranie, pierwsze wywody tam z roku 1786. Podobnie, ze chodzi o wywod w sadzie. Potrzebnie ogladac ksiegi sadowe Polockie za 1782 i Dyneburgskie za 1799 (z ktorych widymus).

====

P.S. Odczytal, co tam jest.

1-y wywod - 1775.03.09 w Sadzie prowincyjnym Zadzwinskim.
2-i wywod - 1782.06.06 w Sadzie wyzszym ziemskim 2-go departamentu Polockim.
3-i wywod - w Wilenskim dworzanskim zebraniu; 1810.03.29 - podone, ze data ogladania dokumentow; wywod braslawskich Wasilewskich u mnie zaznaczony pod data 1810.05.23.

Inna galez Wasilewskich z Witebskiej gub. nazywala ten wywod 1775 jak odbyly w Sadzie prowincyjnym Witebskim. Ta galez zatwerdzona w dworzanstwie rossyjskim w 1852.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 18-06-2020 - 14:56
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo.
Czy może wie Pan czy (i jeśli tak to w jaki sposób) można spróbować dotrzeć do tych dokumentów z wywodów z lat 1775 i 1782?

Czy pisząc "u mnie zaznaczony pod datą 1810.05.23" ma Pan na myśli jakieś dodatkowe informacje dotyczące "brasławskich Wasilewskich", które są w Pana posiadaniu?

Czy dobrze zrozumiałem, że z wywodu z 1775 roku skorzystała inna gałąź Wasilewskich? Oznaczałoby to, że byli krewnymi "brasławskich Wasilewskich". Jeśli tak było, to czy wie Pan jak do tego wywodu dotrzeć? Chyba nie ma go w Herbarzu Szlachty Białoruskiej, bo dosyć dokładnie przejrzałem zawarte tam wywody.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 24-06-2020 - 19:26
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Wywod z 1775 moze byc w ksiegach sadowych w archiwum Lotwy w Ryzie, niech Pan napisze zapytanie. Wywod 1782 moze byc w Narod. historycznym archimum Bialorusi (w Minsku).

Mam rejestry o tysiecach rodow bialoruskiej szlachty. Tylko w malej czesci mam rodowody. Zeby znac wiecej o Wasilewskich potrzebne prowadzic archiwalne badania genealogiczne.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 24-06-2020 - 19:37
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo.
Do Mińska w sprawie wywodu z 1782 już napisałem.

Zaintrygowało mnie to co Pan napisał o tym, że tego wywodu z 1775 użyto również w przypadku innej gałęzi, co by znaczyło, że była ona spokrewniona z "brasławskimi" Wasilewskimi. Czy był to wywód robiony w Heroldii? Jeśli tak, to pasuje tylko ten:
RGIA Шифр Ф. 1343 Оп. 18 Д.481 z 1852, Mińsk.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Wywód - prośba o pomoc, sugestie  PostWysłany: 25-06-2020 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Zadnych wywodow nie robione w Heroldji. Wywody w sadach i zebraniach szlacheckich. Heroldja rozpatrywala dekrety wywodow i dokumenty. No i zebranie Witebskie, a Pan czegos pisze o tekie minskiej.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sableOffline
Temat postu: Wywód  PostWysłany: 25-06-2020 - 16:16
Sympatyk


Dołączył: 06-02-2010
Posty: 188

Status: Offline
Panie Łukaszu,

ten link pokazuje Error:
https://rgia.su/imageViewer/img?url=nou ... &_sm_nck=1

Interesuje mnie litera P. Czy można prosić o link do tej litery. Z góry dziękuje.

A.Lemowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód  PostWysłany: 25-06-2020 - 17:55
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Proszę spróbować wejść pdf z tego odnośnika:
https://rgia.su/object/2849247

@Panie Władzisławie, rozumiem.
Jednak nadal nie wiem, czy dysponuje Pan jakąś wiedzą na temat wykorzystania wywodu z 1775 w wywodzie z 1852 w Witebsku, a jeśli tak to czy jest Pan skłonny się nią podzielić. Może ma Pan jakikolwiek namiar na ten wywód z Witebska z 1852 roku, coś co pozwoliłoby zamówić wywód w NIAB.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Wywód  PostWysłany: 06-08-2020 - 13:26
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Chciałbym raz jeszcze prosić o pomoc w ukierunkowaniu dalszych poszukiwań. Udało mi się dotrzeć do osoby, która jest w stanie sprawdzać dokumenty z RGIA, ale okazało się, że pierwsze podejście było pudłem. Zastanawiam się co robić dalej.
Fakty:
Dotarłem do dokumentu z LVIA: https://tiny.pl/75ctq
Szczególnie intrygujący wydaje się ostatni akapit:
"Na podstawie tych dokumentów, uchwałami Zgromadzeń Deputatów Szlachty: Wileńskiego z 29 marca 1810 r. i Koweńskiego z 10 czerwca 1844 r. i z 15 maja 1859 r. uznana została godność szlachecka rodu Wasilewskich, i Dekretem Departamentu Heroldii Rządzącego Senatu z dnia 30 listopada 1859 roku Nr 10944 zatwierdzona została w tym stanie, z wpisaniem do Części Pierwszej księgi rodowodów."

Dotarłem do listy "dieł" dotyczących Wasilewskich: https://tiny.pl/75cth

Sugerując się rokiem 1859 oraz guberniami wileńską/kowieńską byłem przekonany, że w "diele" 444 znajdę swoich przodków. Tymczasem okazało się, że to zupełnie inna rodzina Wasilewskich (nawet herb inny).
Drugim pod względem prawdpodobieństwa wydaje mi się "dieło" 451 - będzie sprawdzone w przyszły wtorek.

Gdyby okazało się, że to jednak nie są właściwe dokumenty, to jak dalej szukać?
Czy dekrety Heroldii są gdzieś dostępne (może dałoby się zobaczyć co jest napisane pod numerem 10944 z 30.11.1859)?
Czy gdzieś jest dostępna wspomniana "Część Pierwsza księgi rodowodów"? Czy znając datę wpisu coś dałoby się odszukać?

z góry dziękuję za pomoc
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.605353 sekund(y)