Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pitcairn1987Offline
Temat postu: Karnicki  PostWysłany: 17-06-2020 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2019
Posty: 21

Status: Offline
Dzień dobry,
Od jakiegoś roku zbieram informacje o rodzinie mojego dziadka - Karnickich.
Udało mi się zrobić spore drzewo tej rodziny. Dziadek urodził się gminie Parafianowo.
Najdalej udało mi się sięgnąć roku 1837 roku. Pojawia się już tam Wincent Karnicki - dziadek mojego pradziadka. Jego żoną była Aniela z Pietuchów. Przeglądnąłem też spisy parafian z 1804 i 1827 roku i Karnickich nie ma jeszcze spisanych. Wiem tylko jeszcze, że jego rodzicami byli Aleksander i Magdalena z Haliczów.
Podejrzewam, że Wincent lub już jego rodzice musieli pojawić się na tamtych terenach w latach 1827-1837.
Niespodziewanie dostałem od dalekiej krewnej dokumenty o szlachectwie tej rodziny.
Oba zostały przekazane "Mińskiemu Szlachetnemu Zgromadzeniu Deputowanych".
Przesyłam tłumaczenie tych 1 z dokumentów.

Zacząłem szukać nazwiska Karnicki wśród Mińskiej szlachty. I wpadłem na kilka tropów i zastanawiam się czy są dobre.
1.
Znalazłem Karnickich w tym spisie - 12. parafia rakowska.
http://www.szlachtaminska.iwieniec.eu/P ... qU5H4ElB1E

2.
W opisie dekanatu mińskiego parafii Rakowskiej z 1784 roku jest wymieniony kilka razy rotmistrz Aleksander Karnicki:
" . Jarkow, JM pana Aleksandra Karnickiego, rotmistrza star., między południem a zachodem, 1˝ mili srzednich."
" do dworu Jarkowa mixima [?], a prosto trakt, w pole, o staj kilkanaście mostek, na błocie niewielkim, za którym o kilkoro staj karczma, przeciw której widać w lewie niedaleko dwór JM pana [Aleksandra] Karnickiego, rotmistrza star. i wioskę z tyłu zaraz tej karczmy i część wioski Jarkowa."


3.
Na jednym z rosyjskich forów znalazłem taką dyskusję:
"Vladislav, dzień dobry. Wesołych Świąt !!!
Może w przypadku Karnickiego, jeśli zrobiłeś jakieś wyciągi, były informacje o nim. Jarkowo (okolice Mińska).
Niedawno obserwowałem przypadki, w których wskazano, że Piotukh je kupił. Jarkowo pod Karnickim w 1788 r.
Dzięki własności tego majątku Neukia Biolty i Michniewicz udowodnili szlachetne pochodzenie."


Nie wiem czy może być jakiś związek, ale żona Wincentego Karnickiego - Aniela była z Piotuchów. Szacuje na podstawie metryk dzieci Wincentego, że sam urodził się około roku 1810, więc jego ojciec Aleksader mógł urodzić się gdzieś koło roku 1760.

Niestety nie mam już pomysłu jak mogę dotrzeć do potwierdzenia, że do ta sama rodzina lub ewentualnie dotarcia do jakiś dokumentów na temat szlachectwa.
Na familysearch jest Fond 333, który myślałem żeby przeszukać, ale nie za bardzo umiem się tam odnaleźć:
https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library
Karniccy wymienieni też w Fondzie nr 391:
Nie wiem czy jest on gdzieś dostępny online.

Byłbym wdzięczny za wskazówki i pomoc, gdzie mógłbym jeszcze poszukać jakiś informacji.


Tutaj tłumaczenie 1 dokumentu:
"Świadectwo
Przywódca szlachty Wilejskiego Ujazdu niniejszym zaświadcza: że zgodnie z dokumentami przedstawionymi wraz z prośbą szlachcica Wincentego Aleksandrowa, syna Karnickiego, któremu wraz z synami: Józefem i Klemensem Karnickim, został nadany tytuł dziedzicznej szlachetnej godności, na podstawie Najwyższego Przykazania, wyjaśnionego w Dekrecie Rządzącego Senatu Departamentu Heroldii z dnia 23 maja 1863 r., pod numerem 3200, przekazany Mińskiemu Szlachetnemu Zgromadzeniu Deputowanych, dodając składającego petycję wraz z synami, a także żoną Anelą, córka Urszulą i synem Justynem/ jeszcze niezaliczonym / do członków Szlachty Wilejskiego Ujazdu, przedstawioną listę rodzinną dołączyć do listy szlachty drugiej klasy opracowanej po rewizji w 1834 roku. - Na dowód czego potwierdzam podpisem i pieczęcią. Miasto Wilejka 20 listopada 1867 r.
"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.413756 sekund(y)