Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 07-06-2020 - 15:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dzień dobry,

Szukam jakichś informacji o Górskich z Kampinosu. Już jakiś czas temu o nich pisałem, ale wtedy tylko ustalałem, czy byli chłopami, czy szlachtą. Okazało się, że moi 8x pradziadkowie Krzysztof i Teresa Górscy byli nobilis, a ich syn, Jan (1740-1784) utracił szlachectwo (zajmował się kowalstwem lub bednarstwem). Szukam informacji o Krzysztofie. Jego już nie widać w metrykach z Kampinosu. Nie wiem gdzie szukać o nim czego kolwiek. Herbu ich nie znam, więc też do herbarza nie zajrzę, ponieważ Górscy pieczętowali się różnymi herbami.
Gdzie można coś o nich odnaleźć z tą wiedzą, jaką ja posiadam? O Krzysztofie wiem tylko jak miała na imię jego żona oraz gdzie i kiedy mu się syn urodził.

Pozdrawiam,
Wojciech Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam_BucińskiOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 07-06-2020 - 18:31


Dołączył: 17-01-2017
Posty: 7

Status: Offline
Dlaczego utracił szlachectwo? Bo sam zawód o niczym nie świadczy, w szczególności wśród drobnej szlachty mazowieckiej i podlaskiej.
Chociaż to nie moje strony to może trzeba by było przejrzeć rejestry podatkowe
np. https://szukajwarchiwach.pl/1/7/0/3/66#tabJednostka

Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 08-06-2020 - 21:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
W zespole AGAD, ASK jest inwentarz dzierżawy kampinoskiej z 1765 r. i jeżeli byli osiadli, może będą podane jakieś dokładniejsze informacje, na jakiej zasadzie dzierżyli ziemię. Wtedy można przeszukać Sigillata Metryki Koronnej – a nuż Górscy otrzymali ziemię przywilejem królewskim i to odnotowano. Inne możliwe źródło, czyli księgi grodzkie warszawskie z tego okresu, niestety nieudostępniane ze względu na stan.

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_FronczakOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 10-06-2020 - 11:16
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
W inwentarzu tym nie występuje ww. nazwisko ale zawiera on jedynie wykaz poddanych, który zobowiązani byli świadczyć różne robocizny na rzecz tej dzierżawy.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 10-06-2020 - 11:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Ciekawe. A inne rodziny chłopskie są tam wymienione? Chętnie o nich też bym się czegoś dowiedział.

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 10-06-2020 - 12:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Wtrącę się tylko na moment: (także) w przypadku Kampinosu pomocne jest podawanie sygnatur akt. Ja np. lustracje dzierżawy kampinoskiej z 1765 r. w ASK znam dwie (a jest w nim także z 1777).
W żadnej nie znalazłem Górskich.
-------------------
edycja: "nie znalazłem" to za dużo powiedziane, nie rzucili mi się w oczy.

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_FronczakOffline
Temat postu: Szlachta mazowiecka- Górscy z Kampinosu  PostWysłany: 10-06-2020 - 14:45
Członek PTG


Dołączył: 20-10-2013
Posty: 219

Status: Offline
Faktycznie są dwie. Pierwsza zespół 1/7/0, seria 9 ASK XLVI, jednostka 158 (k. 27v-31v) oraz ten sam zespół, seria 11 ASK LVI, jednostka 133. Ta druga obejmuje również rok 1777.

_________________
Pozdrawiam
Michał Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.242620 sekund(y)