Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
PawelZychOffline
Temat postu: Oboz przesiedlencow Hoczow/Zloczow (?) Galicja  PostWysłany: 07-06-2020 - 00:15
Sympatyk


Dołączył: 11-05-2020
Posty: 29

Status: Offline
Witam

Otrzymalem dokumenty z Archiwum w Berlinie odnosnie mojej babci Niemki rosyjskiej. Wg nich na poczatku 1944 przybywala w obozie dla przesiedlencow Hoczow/Zloczow (tak napisane) w Galicji zanim trafila do Nowe Siolo (dzis Ukraina).

Czy ktos z was kojarzy taka miejscowosc? Znalazlem Hoczew i Haczow, Zloczow ale przy zadnej nie ma informacji ze byl tam oboz przesiedlencow Niemcow z Rosji.


Ostatnio zmieniony przez PawelZych dnia 07-06-2020 - 08:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Oboz przesiedlencow Hoczow (?) Galicja  PostWysłany: 07-06-2020 - 06:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Aby stworzyć jakąś uprawdopodobnioną odpowiedź na to pytanie trzeba odpowiedzieć na inne
Skąd babcia „Niemka rosyjska” miała trafić do prawdopodobnie Haczowa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hacz%C3%B3w
Może być to związane z tym ,że Niemcy stworzyli teorię o niemieckim pochodzeniu części mieszkańców Podkarpacia (głównie powiatu brzozowskiego) i podjęli akcje regermanizacyjną Hatshower
https://www.wikiwand.com/pl/Hatshower
Moja hipoteza pewnie babcię (wraz z rodzina ?) dowieziono celem umacniania niemieckości tych terenów.
Natomiast przesiedlenie do Nowego Sioła (którego ) to już raczej nie robota niemiecka ale nowego najeźdźcy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2020 - 07:14
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
W 1944 roku w całej pełni trwała wojna niemiecko-sowiecka w ramach drugiej wojny światowej. Nie było w tym czasie żadnych przesiedleń Niemców z Rosji. Być może mowa o ośrodku, do którego zostały ewakuowane przed zbliżajacym się frontem rodziny pochodzenia niemieckiego, które wcześniej na terytorium ZSRR zamieszkiwały tereny okupowane przez armię niemiecką.
Chyba że treść dokumentu dotyczy początku 1941 roku, jednak Dystrykt Galicji (jednostka administracyjna Generalnego Gubernatorstwa) został utworzony przez Niemcy dopiero w toku działań wojennych (sierpień 1941), po zajęciu tego obszaru przez armię niemiecką. W dodatku ani Haczów, ani Hoczew nie leżały w granicach Dystryktu Galicji.


Ostatnio zmieniony przez Jaro_Chudzik dnia 07-06-2020 - 09:04, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelZychOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2020 - 08:34
Sympatyk


Dołączył: 11-05-2020
Posty: 29

Status: Offline
Historia Niemcow rosyjskich to specyficzny temat. Za duzo tego by tutaj to wyjasniac.

Moja babcia z niem. kolonii Annental w ZSRR (kolonia juz nie istnieje) uciekala w trakcie wojny do Niemiec. W 1943 r. trafila do Hoczow (ktos na innym forum podpowiedzial mi Zloczow!). Mozliwe ze byl to oboz tymczasowy dla przesiedlencow w ochronie przed nadciagajacym frontem rosyjskim.
Wg wikipedii i Haczow i Hoczew nalezaly do Galicji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2020 - 09:09
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dystrykt_Galicja
Na terenie Dystryktu Galicji znajdował się Hoszów.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hosz%C3%B3w
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2020 - 09:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Sama lokalizacja (nazwa) tego rzekomego obozu przesiedleńczego wydaje mi się drugorzędna wobec ustalenia rekonstrukcji chronologii samych zdarzeń .
Annental to prawdopodobnie współczesne Biljary/Білярі nad Morzem Czarnym w pobliżu Odessy. Już począwszy od Katarzyny Wielkiej Rosja była terenem cudzoziemskiego osadnictwa. Sporo Niemców osiadło nad Morzem Czarnym Tylko w wikipedii (pod hasłam iNiemcy czarnomorscy a bardziej Schwarzmeerdeutsche) można znaleźć sporo informacji. Za władzy sowieckiej, po rewolucji Niemców stopniowo deportowano na wschód, szczególnie intensywnie po inwazji niemieckiej w 1941. Niemniej nie zdążono wywieźć wszystkich, region Morza Czarnego ( poza Krymem ) relatywnie uchronił się przed deportacjami sowieckimi. Wpływ na ta mogło mieć że Odessa do 1944 roku formalnie pozostawała pod okupacją rumuńska. Odessa co prawda została zdobyta przez Rosjan stosunkowo późno bo w kwietniu 1944 roku ale ewakuacja ludności o zadeklarowanej niemieckiej narodowości rozpoczęła się pewnie już po klęsce stalingradzkiej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelZychOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2020 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 11-05-2020
Posty: 29

Status: Offline
Nie nie zgadzam sie. Ja wiem juz co sie wydarzylo. I szukam tylko tej nazwy miejscowosci o ktorej napisalem. Calej historii mojej babci tu opisywac nie bede bo nie o to tu chodzi.

Byly 3 Annental. Annetal Biljary to nie ten Annental w ktorym zyla moja babcia. Prawidlowe Annental to inaczej Levenskoe, niedaleko Taganrog. Dzis juz nie istnieje. Z Annetal zosatla przewieziona do tego Zloczowa (?) gdzie zatrzymywali Niecmow przed uznaniem ich rasy i przyznaniem obywatelstwa. Jako ze wlasnie pewnie tam babcia z jej siostra zgubily sie szukam kogos kto wiec cos wiecej na temat tej miejscowosci i mozliwych archiwow.

Czy o Zloczow tu chodzi nadal nikt mi nie potrafil potwierdzic.

Prosze tylko o odpowiedzi odnosnie obozu o ktorym pisze.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.890275 sekund(y)