Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-05-2020 - 21:22
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
były, w kaplicy
sprawdzałaś też
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... 859-1873a/
?
polecam wątek o Szpitalu Dzieciątka Jezus
ten jest wtórny, ubogi i dość nieszczęśliwie zatytułowany

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wspomnienia3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-05-2020 - 21:31
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2008
Posty: 126
Skąd: Poznanianka w Mazowieckiego
Status: Offline
Dziękuję,już się biorę za przeglądanie skanów,może się uda.choć widzę,że 1859 to końcówka roku. Jest nadzieja Smile
Pozdrawiam.Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
To dziwne że z XIX wieku księgi są a z 1939 nie ma Sad

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 12:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie wiem o czym piszesz:(

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szymański_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 13:31
Sympatyk


Dołączył: 04-05-2010
Posty: 336

Status: Offline
wspomnienia3 napisał:
Dziękuję,już się biorę za przeglądanie skanów,może się uda.choć widzę,że 1859 to końcówka roku. Jest nadzieja Smile
Pozdrawiam.Beata


Czy się udało? Jeśli nie, to polecam nawiązanie bezpośredniego kontaktu z Dyrekcją Domu. Zob. strona: Dom Dziecka nr 15 im. ks. Baudoina ul. Nowowogrodzka 75, Warszawa. Mam osobiste, b. dobre doświadczenie w tej materii i mam nadzieję, że ostatnio nic się tu nie zmieniło!

Powodzenia!
W.Szymański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wspomnienia3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2008
Posty: 126
Skąd: Poznanianka w Mazowieckiego
Status: Offline
Witam
Niestety nie ma Antosi ,ale choć przez chwilę miałam nadzieję Smile
Czy mogę się skontaktować telefonicznie z Dyrekcją?
Zauważyłam na stronie Domu Dziecka,że Księgi Rodowodowe mają od 1869,a ja szukam 10 lat wcześniej.
Trochę się "uczepiłam" wpisu w jej Akcie Małżeństwa ,że urodzona w Warszawie. Więc gdzieś musi być. No chociaż skoro brak Alegaty to może być zupełnie gdzie indziej urodzona
Pozdrawiam.Beata


Ostatnio zmieniony przez wspomnienia3 dnia 26-05-2020 - 13:56, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 13:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wojtku:
Super, ale nawet jeśli założymy że warto rozbijać na kilka wątków, to skąd informacje, że
a: na Nowogrodzkiej są dokumenty z 1859 dot. chrztów w Św. Krzyżu / w tym kaplicy szpitalnej
b. są księgi starsze niż opublikowane w
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... zpDzJezus/
tj Chłopcy 1896, dziewczęta 1870

Masz osobiste doświadczenie z 1859 rokiem?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-05-2020 - 17:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Beatko,

odnalezienie metryki chrztu Twojej przodkini, niestety graniczy z cudem, ponieważ przed 1860 r. dzieci chrzczono w Kaplicy Instytutu, a księgi z tych ceremonii raczej nie zachowały się. Casus niemal podobny do mojej przodkini, ochrzczonej w 1858 r.
Metrykę linkowałam w innym wątku, ale zamieszczam ponownie:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/d8e31936ad323ea1
Oczywiście jak widać, stanowiła ona załącznik do aktu małżeństwa.

Jak rozumiem, sprawdziłaś dokładnie, że nie zachowały się żadne alegaty do aktu nr 21/1877? - sam zespół istnieje:
https://szukajwarchiwach.pl/39/1415/0/- ... bJednostka

Co do miejsca urodzenia - sądzę, że tak przyjmowano w tamtych czasach, że jeśli dziecko zostało podrzucone lub oddane do Szpitala Dzieciątka Jezus, zapewne urodziło się w Warszawie. Często też określano wiek dziecka w przybliżeniu.
Co można jeszcze zrobić? Jeśli zachowały się jakieś księgi ludności z Bolimowa, można prześledzić rodziny Kozłowskich- było ich kilka w Bartnikach. Być może jest tam wzmianka o Antoninie Piaseckiej.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wspomnienia3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-05-2020 - 15:31
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2008
Posty: 126
Skąd: Poznanianka w Mazowieckiego
Status: Offline
Witam Anetko
Pisałam do AP w Łodzi o Alegaty i niestety odpowiedź negatywna. Poinformowano mnie,że do tego ślubu nie ma Alegaty (nie ukrywam że trochę mnie to zdziwiło)
Przeglądałam również Rejestr Mieszkańców wsi Bartniki (gmina Korabiewice 1905-1953) i niestety nie ma w spisie Antosi i nawet jej męża Michała,który zmarł w 1926. Jest ich syn,córka. A niestety "zaginęły" losy pozostałych dwojga dzieci.W Akcie Zejścia Michała też niestety nie jest wpisane czy wdowiec,czy pozostawił żonę po sobie
Prześledziłam trochę rodziny Kozłowskich z Bartnik i "wytypowałam" jedną, Franciszek i żona Magdalena. Rodzi im się 9 dzieci ale niestety 7 umiera (przeżyło 2 synów Jan i Michał. Jan jest chrzestnym u syna Michała i Antosi i na odwrót).Niestety Magdalena umiera w 1861 , jest druga żona która umiera w 1864 i pojawia się trzecia żona...Więc skoro to byliby Ci Kozłowscy to Antosia musiała do nich trafić na przełomie 1860/61 gdyż rodzi się córka im 23.12.1860 .a lata przy Ślubie może były trochę naciągnięte....
Pozdrawiam.Beata
.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2020 - 06:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Hej Beatko,

widzę zatem, że zrobiłaś co mogłaś.
W sumie to do końca nie wiemy, czy Antonina od początku wychowywała się u Kozłowskich? A może była u kogoś innego, ale np. Kozłowscy potrzebowali opiekunki do dziecka lub kogoś do pomocy w gospodarstwie, zatem mogła wówczas tam pójść na służbę. Któż to wie? Często dzieci wychowywane przez rodziny, były kształcone w kierunku jakiegoś praktycznego fachu a następnie część z nich wracała do Warszawy lub trafiała w inne miejsca. Tak było z moją Bronisławą i tak mogło być z Antosią.

Czasem w alegatach jest niezły bałagan, ale chyba pozostaje nam, póki co, zaufać pracownikom AP - osobiście pewnie pokusiłabym się o ponowne sprawdzenie (może dzięki pomocy innej osoby bywającej w tym archiwum).

Pozdrawiam
Aneta


Ostatnio zmieniony przez Kaczmarek_Aneta dnia 29-05-2020 - 12:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wspomnienia3Offline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2020 - 11:46
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2008
Posty: 126
Skąd: Poznanianka w Mazowieckiego
Status: Offline
Witam Anetko
Nie brałam nawet pod uwagę kwestii,że Antosia mogła przybyć do Kozłowskich w późniejszym wieku. Warto wziąć pod uwagę każda kwestie.
Pójdę za Twoją radą i poproszę Forumowiczów o pomoc w AP Łódź odnośnie Alegaty.
Pozdrawiam.Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu: Dom dziecka w Warszawie- co ze szkołą?  PostWysłany: 16-07-2020 - 16:06
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Witam,

od kilku lat poszukuję informacji na temat dokumentów z Domu dziecka przy ul. Dembińskiego 3 w Warszawie z lat 1947-1955.
Tak sobie pomyślałem...czy jeśli dziecko przebywało w domu dziecka w wieku ok 10 lat, to czy uczęszczało do jakiejś pobliskiej szkoły?
Może poprzez dzienniki czy spisy uczniów udałoby mi się ją odnaleźć?

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Dom dziecka w Warszawie- co ze szkołą?  PostWysłany: 18-07-2020 - 10:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Mikołaju,

zapewne dziecko pobierało naukę. Mogło to odbywać się w pobliskiej szkole albo na terenie ośrodka.
Skąd pochodzi informacja o tym Domu Dziecka?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kola16Offline
Temat postu: Dom dziecka w Warszawie- co ze szkołą?  PostWysłany: 19-07-2020 - 07:56
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2011
Posty: 523

Status: Offline
Dzień dobry,

To ja wrzucę może fragment wiadomości:

"W Warszawie 12 czerwca 1945 roku powstało Miejskie Pogotowie Opiekuńcze. Mieściło się ono faktycznie przy ulicy Nowogrodzkiej 75. było koedukacyjne i obejmowało opieką dzieci i młodzieży w wieku od trzech do osiemnastu lat. Organizacyjnie podlegało resortowi opieki społecznej.

W roku 1947 w związku ze zmianą podziału kompetencji między resortami zdrowia, opieki społecznej i oświaty, pogotowie opiekuńcze przeszło do resortu oświaty ( obecnie reprezentowane przez Kuratorium Oświaty w Warszawie al. Jerozolimskie 32). Ponieważ gmach przy ul. Nowogrodzkiej 75 oddano resortowi zdrowia, pogotowie otrzymało dwa lokale i zostało podzielone na dwie placówki:

dla dziewcząt - Pogotowie Opiekuńcze nr 1 na ul. Gdańskiej ( obecnie Dembińskiego 1) oraz dla chłopców - Pogotowie Opiekuńcze nr 2 na ul. Puławskiej 148 ( obecnie ul.św. Bonifacego 81)"


Moja ciocia w 1945 roku została z powrotem przeniesiona z Ignacowa (mazowieckie) właśnie na Nowogrodzka.


Pytałem już i w kuratorium, AP, centrum pomocy rodzinie i nikt nie wie gdzie są teczki tych dzieci (CPR posiada teczki od 1981 i spisy przyjmowanych od 1951).

_________________
pozdrawiam
Mikołaj Korgol-Sowiński

Poszukuję informacji na temat Angeli Życkiej, urodzonej ok 1798 w Wilnie c. Józefa i Marianny z Gicewiczów
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-07-2020 - 09:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Być może Ministerstwo Edukacji Narodowej ma jakieś rozeznanie? Faktem jest, że MEN jest przechowawcą dokumentacji z Ministerstwa Oświaty zarówno z okresu, kiedy mieściło się pod adresem I Armii Wojska Polskiego 25, jak i pod adresem Al. Wojska Polskiego.

https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/pr ... ction=show
https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/pr ... ction=show
https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/pr ... ction=show
Zapewne pierwszy link dotyczy dokumentacji sprzed 1966 r.

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.353359 sekund(y)