Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Piotr_WawaOffline
Temat postu: Wiązowna / Długa Kościelna  PostWysłany: 08-03-2017 - 16:34
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2016
Posty: 99

Status: Offline
Witam,

w swych poszukiwaniach natknąłem się na zastanawiający mnie fakt.
Otóż jedna z gałęzi rodziny żyjącą w Duchnowie pod koniec XVIII i na początku XIX wieku notorycznie chrzciła dzieci w Długiej Kościelnej, podczas, gdy śluby i pogrzeby zapisywane są zgodnie z przynależnością Duchnowa do parafii w Wiązownie.

Przykładowo - chrzest dzieci w 1790 i 1792 r. w Długiej Kościelnej, zaś pogrzeb ich brata w 1796 w Wiązownie, ojca w 1797r. w Wiązownie.
Na aktach z obu kościołów zawsze wpisywany jest Duchnów, choć wieś ta (wówczas duża, siedziba gminy) przynależała ewidentnie do leżącego tuż obok kościoła w Wiązownie.

Dalsi krewni faktycznie masowo mieszkali na terenie parafii Długa Kościelna więc z tamtą parafią na pewno łączyły ich rozmaite więzy rodzinne.

Zastanawia mnie, czy taka dowolność była wówczas częściej praktykowana, akceptowana, z czego jeszcze mogła wynikać?

Pozdrawiam, Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Wiązowna / Długa Kościelna  PostWysłany: 08-03-2017 - 16:48
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31716
Skąd: Warszawa
Status: Offline
1794 nie jest jakąś ważną cezurą? Może przykłady przez przypadek, a może trochę pogrzebać i okaże się, że 1794 miał znaczenie - np Długa Kościelna przez jakiś czas nie "obsługiwała" (zniszczenia? obsada personalna?). "Rzeź Pragi" się "nie bilansuje" - uciekinierzy (choć być może głównie żydzi) to także /przede wszystkim płd-wsch od Pragi. Popatrzeć szerzej w księgi okoliczne by się przydało.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_WawaOffline
Temat postu: Wiązowna / Długa Kościelna  PostWysłany: 09-03-2017 - 09:43
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2016
Posty: 99

Status: Offline
tak jak wspomniałem - ta anomalia występuje wcześniej - 1790, 1792 i dotyczy Wiązowny.
Teraz wygooglałem info, że nowy kościół wiązowski powstawał w latach 1794-1797, a wcześniejszy drewniany został p-podobnie zniszczony wskutek wylewu Mieni. Brakuje szczegółowych dat, ale może to jest jakiś trop.
Z drugiej strony w archiwum diecezji praskiej są jednak roczniki ksiąg metrykalnych z Wiązowny dla tych lat, które mnie interesują, a więc jednak prowadzono tam wówczas rejestry.
Gdyby znalazł się specjalista od historii Wiązowny i tamtejszej parafii, chętnie poznałbym jego opinię.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bielecki_Paweł68Offline
Temat postu: Wiązowna / Długa Kościelna  PostWysłany: 26-04-2020 - 21:01


Dołączył: 26-04-2020
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
odgrzeję wątek, ponieważ poszukuję danych o rodzinie Owczarczyk z Duchnowa właśnie, a nie mogę namierzyć aktów/skanów z parafii Wiązowna sprzed 1810 r. Czy jest jakieś źrdóło ze skanami z Archiwum Diecezjalnego dla Wiązowny 1777-1797?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
interpollOffline
Temat postu: Wiązowna / Długa Kościelna  PostWysłany: 21-05-2020 - 09:56
Sympatyk


Dołączył: 10-06-2014
Posty: 41

Status: Offline
Napisz kogo szukasz konkretnie.

_________________
Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.318161 sekund(y)