Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
sbasiaczOffline
Temat postu: problemy z Office Exel  PostWysłany: 27-07-2018 - 16:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Witajcie
Do niedawna indeksowałam w programie Open Office, od kilku dniu mam nowy komputer(Smile i zupełnie nowego Office Exel no i mam problem, a mianowicie
nie działa funkcja autouzupełnianie(jest włączona) ale tylko w kolumnie "imię" "nazwisko" a w kolumnie "miejscowość" nie chce uzupełnić Świętochów (to parafia Pniewnik) w innych kolumnach jest ok.
a żeby było ciekawiej w kolumnach, w których nie chce autouzupełniać, działa wybiórczo tzn.nie uzupełnia imion takich jak Stanisław, Władysław, Józef itp i oczywiście żeńskie odpowiedniki.Aleksander uzupełnia dopiero przed ostatnią literą.
Bardzo mi to utrudnia pracę (korzystanie z lewego altu i strzałki, jest tak pracochłonne, że wolę wpisać sama) co jest nie tak w moim programie?
pozdrawiam
Basia Sikorska Rolling Eyes
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eshabeOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2018 - 17:59
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2016
Posty: 51

Status: Offline
Na 99% z imionami chodzi o to, że dopóki masz w danej kolumnie tylko imię "Józef", to będzie je rozpoznawać dużo wcześniej. Gdy pojawi się w tej kolumnie również imię "Józefa", a w kolejnych wierszach zaczniesz wpisywać "Józ...." to ta funkcja nic nie podpowie, bo wprowadziłaś wcześniej dwa różne imiona zaczynające się tak samo i program nie wie, czy tym razem będziesz chciała wpisać "Józef", czy "Józefa". Tak samo będzie w przypadku wszystkich innych imion, których żeńska forma od męskiej różni się tylko dodanie litery "a" na końcu.

W przypadku imienia "Aleksander" jest podobnie, ale zaczyna podpowiadać przed ostatnią literą. A dlaczego? Bo zapewne masz też gdzieś wpisane "Aleksandra". Żeńska forma nie różni się tylko dodaniem litery "a", ale różnica jest w przypadku dwóch ostatnich liter. Dlatego gdy wpiszesz "Aleksande..." to program będzie już wiedział, że to może być tylko "Aleksander", a nie "Aleksandra".

Co do miejscowości "Świętochów" to zapewne chodzi o to samo i program nie podpowiada, bo w kolumnie "Miejscowość" pewnie już występuje bardzo podobna nazwa różniąca się tylko końcówką. Może po prostu w którymś wierszu popełniłaś literówkę związaną z nazwą tej miejscowości? I program widzi wtedy w tej kolumnie dwie różne miejscowości o niemalże identycznej nazwie różniące się tylko końcówką? Dla człowieka będzie to ewidentna literówka, której być może na pierwszy rzut oka nie zauważy. Dla programu będą to jednak dwie różne nazwy i wpisując ją ponownie program nie wie, o którą z tych nazw chodzi Ci w danej chwili, a zatem nie może jej skutecznie podpowiedzieć.

_________________
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2018 - 18:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
podpowie - Józefa
stąd łatwiej żeńskie wprowadzać jako Qjózefa i używac autuzupełnienia, a potem usunąc wszystkie "Q'
patrz temat "triki przy indeksacji"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: problemy z Office Exel  PostWysłany: 27-07-2018 - 21:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję za podpowiedzi.
Przeczytałam "triki komputerowe"
Najbardziej do gustu przypadł mi pomysł na zastąpienie imion literami np.Stanisław=sss, a Stanisława=ss, tylko jak to zrobić?
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: problemy z Office Exel  PostWysłany: 30-07-2018 - 20:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2223
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
Dziękuję Włodku
Wybrałam jednak qJózefa i to działa!
pozdrawiam
Basia Sikorska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 06:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Cześć,

czy ktoś z biegłych mógłby mi podpowiedzieć jak seryjnie ponumerować nazwy plików w tabelce z indeksami? Z tym, że chodzi tu o zmieniającą się numerację co dwie komórki - są to śluby, gdzie na dwa akty przypada jeden numer pliku, np. akt nr 2 i 3 ma plik nr 076.jpg a 4 i 5 - 077.jpg i tak do końca. Czy jest sposób, aby excel wypełnił mi te pliki automatycznie?


Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pebroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 10:35
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2020
Posty: 40

Status: Offline
Zapewne jest wiele rozwiązań, jedno z nich:
"=ZAOKR.GÓRA((XX)/2;0)" - zamiast XX podajesz adres komórki, w której są indeksy 1, 2, 3, itd. Otrzymasz 1, 1, 2, 2, itd.

Pozdrawiam Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 10:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję bardzo!

Pozostawiłam Ci PW Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 19:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
proponuję wykorzystać
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... i_parafia/
i nalegać na admina metryk na wstawienie do metryk ww materiału tj czterech jednostek do nowego zespołu

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2020 - 05:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Włodku,

moje indeksy są już w Genetece.
Jeszcze raz dziękuję za pomoc Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena.chlodOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-06-2021 - 10:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-01-2021
Posty: 85

Status: Offline
Skrót klawiszowy CTRL+D służący do wypełnienia zaznaczonych komórek wartością wpisaną w pierwszej komórce

_________________
Pozdrawiam
Magda M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michal72
Temat postu:   PostWysłany: 02-06-2022 - 16:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-04-2014
Posty: 344

Witam,

Moje triki:

1. Makra z ustawionymi skrótami klawiszowymi do wypełniania najpopularniejszych imion np. Marianna jak również imion w formach męskich i żeńskich takich jak Franciszek Franciszka, Józef Józefa
Przykład: ActiveCell.Value = "Marianna"

2. Makro ze skrótem klawiszowym do przechodzenia do następnej linii i ustawienia kursora na pole imię. Makro dodatkowo kopiuje aktualną linię i wkleja ją w to samo miejsce jako wartość ( aby pozbyć się używanych funkcji)
Przykład:

Rows(ActiveCell.Row).Select
Selection.Copy
Selection.PasteSpecial Paste:=xlPasteValues, Operation:=xlNone, SkipBlanks _
:=False, Transpose:=False
Range("E" & ActiveCell.Row + 1).Activate

gdzie "E" nr kolumny do wpisywania imienia

3. Dla indeksacji z Metryki. Uzupełnianie nazwy pliku na podstawie roku z kolumny B
Przykład (parafia Kozienice, indeksy U):
="https://metryki.genealodzy.pl/metryki.php?op=kt&ar=4&zs=0144d&sy=" &B2&"&kt=1"


4.Uzupełnianie imienia i nazwiska matki (indeksy U) po wpisaniu nazwiska i imienia ojca na podstawie wcześniejszych wpisów korzystając z funkcji Wyszukaj.Pionowo
Oczywiście z kontrolą czy poprawne Smile

5. Uzupełnianie pola płeć na podstawie wpisanego imienia
Przykład:
=JEŻELI(E2<>"";JEŻELI(PRAWY(E2;1)="a";"W";"M");"")


Pozdrawiam
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dominika.JackowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2022 - 18:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2012
Posty: 34

Status: Offline
Być może da sie coś zaradzić ma moją bolączkę. Zrobiłam na jesieni indeksację taką dla siebie łacińskie księgi metrykalne ze Służewa. Teraz mam je dostosować do geneteki. I tak dłubię piechotą te kilka tysięcy pozycji.
W czym rzecz. Mam podopisywać nr. kart w uwagach ale już wcześniej miałam wpisane tam różne treści jak to w uwagach. Czy można jakoś usprawnić ten proces? Teraz klepię to piechotą uważając aby nie skasować tego co już mam w kratce zapisane. Mozolna robota.

Druga rzecz też dot. uwag jak mam skróty z kropką np mał., pow. to w momencie gdzy zaczynam pisać po tym to zmienia mi automatycznie na wielką literę (wd. Po Mateuszu) Muszę cofać kasować to "Po"i jeszcze raz z małej wpisywać. Jak taka autokorektę wyłączyć?

serdeczności Dominika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2022 - 18:43
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
zależy od programu, jakiś "złącz tekst"

W nawiązaniu do poprzedniego postu - problem chyba głównie w tym, że indeksujemy księgi nie zdarzenia
a te, które opisujesz , nie mają chyba ustalonych nazw, sygnatur etc
czyli indeksy nie za bardzo wiadomo do czego
nr karty w uwagach niewiele zmieni (nie wiadomo karta czego) , już bardziej link do pliku ..choć to też ma wady, to nie tę podstawową

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dominika.JackowskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-06-2022 - 19:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2012
Posty: 34

Status: Offline
W genetece są podlinkowane takie księgi łacińskie i można trafić po numerze karty i odszukać metrykę. A czasami ją jakies dziwne cyfry zapisywane przez indeksującego i nic nie można odszukać, bo nie koresponduje to z numeracją nadaną w genetece. To wygląda czasem jaby oznaczenie skanów było zmienione przy przenoszeniu do metryk. Księgi łacińskie niestey nie są tak uporządkowane jak te współczesne troche przpominaja silva rerum. Czyli zroiłam błąd, że to zindeksowałam. Trudno
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.609812 sekund(y)