Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Hej wszystkim! Mam pewien problem.

Mój prapradziadek urodził się w 1859 roku w Opalonce. Tutaj macie akt:
https://drive.google.com/file/d/1gwol1A ... sp=sharing

Jego matka podpisana jest w nim jako Małgorzata z Łochockich Buczkowska, tak naprawdę Małgorzata z Łochackich Buczkowska. I właśnie.
W 1851 roku Magłorzata poślubiła Pawła Buczkowskiego, niby z rodziny wyrobników, ale jakoś został lokajem dworskim i miał już dobrze po 30. Ona miała 18 lat. W 1853 i 1854 rodzą się ich synowie, Jan i Szczepan. Potem dłuuga przerwa i nagle w 1859 znowu Jan - tym razem ten mój.

W 1859 nie zawiadamia o narodzinach dziecka ojciec, tylko akuszerka. Co jest bardzo dziwne, bo nawet jeśli z jakiegoś powodu nie mógł tego zgłosić, to raczej i tak byłoby podane jego imię i nazwisko. Gdyby zmarł, także byłoby podane, a Małgorzata opisywana byłby jako wdowa. Tutaj jednak nic nie ma o tym, by była wdową, a co lepsze - że wciąż jest zamężna - akt jest jednak napisany tak, jakby dziecko było z niewiadomego ojca. Nie znalazłam nigdzie w Koneckich aktach zgonu Pawła czy jakiegokolwiek z ich dzieci. Urodził im się pierwszy Jan, który też nie widziałam po aktach, by kiedykolwiek zmarł - czemu więc tak po raz kolejny nazywać dziecko? Ktoś miał kiedyś taką sytuację? Nie wiem co o tym myśleć i czy uznawać Pawła za ojca dziecka, czy nie. To, że dziewczyna miała jego nazwisko nie znaczyłoby, że nie zrobiła skoku w bok, raczej nie byli zbyt płodni i może się nie dogadywali - nie wiem. Jeśli macie jakieś przemyślenia, to piszcie.

PS. Ślub i reszta dzieci rodzi się w Konecku, a ten ostatni Jan w Opalonce. To naprawdę dziwne. Szukałam do 1866 i nie widziałam, by urodziło im się jakiekolwiek nowe dziecko.

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 19:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Gdzie był ślub Jana i innych dzieci Pawła i Małgorzaty?
Dziura kilku lat wskazuje na wyjazd, podczas którego umiera Jan I.
Podczas tej przerwy mogły pojawić się dzieci.
Nie masz więc zgonu Pawła ani Małgorzaty?
To, że nie ma Pawła w au nie musi o niczym świadczyć. Za pracę się udał. Był gdzieś na służbie
Dla spisującego było oczywiste, że to jeszcze jedno dziecko tej pary lub zwyczajnie niechlujny był.
Ważniejsze jakie były losy rodziny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Też się spotkałem, że za życia jednego Antoniego urodził się drugi Antoni, syn tego samego ojca, choć drugiej żony. Pierwszy na pewno jeszcze żył, bo zmarł kilka lat później. Najwyraźniej coś takiego się zdarzało, może przez niedopatrzenie.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_PawełOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 20:14
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2014
Posty: 77
Skąd: śląskie
Status: Offline
Jeden z braci mojego przodka miał dwie córki Rozalie - ale z dwóch żon. Obie Rozalie dorosły i założyły rodziny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 20:20
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Ślub Jana był najprawdopodobniej w Młynku, bo tam rodzą się jego dzieci. Czyli też koło Konecka. Aktu zgonu ani pierwszego Jana ani Pawła nie znalazłam w aktach tej parafii. Z późniejszych aktów wiem, że mój Jan był zagrodnikiem, czyli aż tak źle mu się nie powodziło - tak sądzę. Mimo to cała sytuacja jest dla mnie całkowicie niecodzienna! Co Pawła jeszcze ciekawe jest, że w akcie ślubu napisane jest, że pochodzi z rodziny wyrobników, a obecnie jest lokajem dworskim. Już w 1853 był "stróżem wiejskim" (co to w ogóle znaczy?), a przy akcie urodzenia rok później już tylko wyrobnikiem. Zaciekawiło mnie bardzo ten szczyt i upadek w karierze :p

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 20:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
a mnie zawsze za mało informacji Smile
jak się nazywała żona Jana Buczkowskiego ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 20:57
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Arku, Józefa Tulimowska!

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Kamilo,
W takim razie rodzicami Jana nie są Paweł i Małgorzata !
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:06
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Och, czyżby znalazł ich akt ślubu? Szukałam na genealogii w archiwach i nigdzie nie mogłam znaleźć!

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
To poszukaj jeszcze raz w Konecku, są skorowidze, ja znalazłem w 10 minut mimo braku wiedzy o tym kiedy rodziły się dzieci Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:09
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Ale czy te skorowidze nie są wszystkie po rosyjsku? Bo szukałam z zapisanym po rosyjsku nazwisku Buczkowski i nic nie znalazłam tam, dlatego zaniechałam. Spojrzę jeszcze raz :p

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Po rosyjsku, przeoczyć nie sposób, B jest na samym początku Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Już wiem,czemu nie znalazłam. Obrałam sobie jako możliwie najniższy prawdopodobny wiek panny młodej jako 16, a nie 15 lat. O rok za mało Smile Dzięki za odpowiedź, bo siedziałabym w błędzie!

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 21:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Ale ona wg tego aktu ślubu ma 20 lat
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
hagi26Offline
Temat postu: Dwóch Janów i matka zamężna bez męża  PostWysłany: 27-04-2020 - 23:04
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2016
Posty: 385

Status: Offline
Według aktu urodzenia Antoniny, ich córki w 1893 miała 26 lat Smile Urzędnik musiał się zamyślić.

_________________
Pozdrawiam, Kamila
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.799251 sekund(y)