Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
WielebnowskiOffline
Temat postu: Powstanie Styczniowe -Kurozwęki zagadka rozwiązana  PostWysłany: 22-04-2020 - 17:33
Członek PTG


Dołączył: 04-04-2007
Posty: 120
Skąd: Bielsko-Białą
Status: Offline
Witam

W Kurozwękach w Ksiedze Zmarłych 1863/99 widnieje zapis -10.10 zmarł Teofil Wielebnowski lat 24 żołnierz Wojsk Polskich z Galicji Austriackiej.

Teofil był młodszym bratem mojego pradziadka Wincentego(równiez powstańca styczniowego) tylko że Teofil urodził się w 1844 ,czyli w 1863 roku miał 19 lat a nie 24 jak jest zapisane w akcie zgonu.
Początkowo myślałem ze to może być Teofil z innej nieznanej mi gałęzi , w co wątpiłem ,poniewaz mam prawie kompletną genealogię do poczatku XVII wieku.
Teofil ożenił w Jabłonkowie na Zaolziu ,jest niejednokrotnie w czasopismach i lteraturze wymieniany jako powstaniec styczniowy .
Pozostało tylko pytanie jaki Teofil zmarł w Kurozwękach?
Wreszcie w Sląskiej Bibliotece Cyfrowej w Głosie Ludu Sląskiego z roku 1913 nr 14 str.2 i 3 odnalazłęm wspomnienia "mojego" Teofila z okazji 50 lecia Powstania Styczniowego i w pewnym momencie pojawia sie taki fragment wspomnień:

W Kurozwęce pogrzebano za nas próżne trumny ,ażeby zatrzeć po nas ślady i żeby zarząd szpitala mogł sie wykazać listą inwalidów, w szpitalu pozostali ci ,którzy już nie byli zdolni do walki.
Nasuwa sie jedno pytanie,ilu powstańców z 54 zmarłych "zmarło w księdze zgonów"
Podejrzewam że w tych aktach zgonów w których nie podano miejsca zamieszkania skąd pochodził zmarły to właśnie takie "zgony"

Zagadka po kilku latach wreszcie rozwiązana.
Jako ciekawostke podam że jedyny wnuk Teofila zginął jako czeski pilot w bitwie nad Anglią.

Jasiu W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
okiem
Temat postu: Powstanie Styczniowe -Kurozwęki zagadka rozwiązana  PostWysłany: 01-08-2022 - 08:59
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2007
Posty: 122
Skąd: Kraków
Jest w tej relacji mała luka. Był w bitwie pod Komorowem Gacami pod Dunajewskim (20 czerwca) a potem "nazajutrz" czyli 20 października pod Rybnicą i Jurkowcami u Bosaka. 4 miesiące gdzieś mu umknęły. W styczniu 1864 jest poszukiwany przez policję w rzeszowskim jako werbujący do powstania w rzeszowskim (zadenuncjowany przez Józefa Dunaja) - możliwe więc że przez ten czas właśnie tak działał.

_________________
Pozdrawiam, Marcin Niewalda - Genealogia Polaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585837 sekund(y)