Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
A jeśli chodzi o Żyżmy:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geogra ... om_XIV/930 (nr 2 i 3)

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:19
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
A kim był "porucznik powiatu"?

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:27
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Wydaje mi się, że zastępcą rotmistrza w chorągwi danego powiatu.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:28
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo!

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej.grabowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:32
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2019
Posty: 235

Status: Offline
Dzień dobry,
może ktoś z Państwa umie rozszyfrować nazwę miejscowości zamieszkania rodziców zmarłego Andrzeja Malczyka:

Parafia Karczew akt 6/1827: https://szukajwarchiwach.pl/78/32/0/1/2 ... 49RylXPqjg

Wygląda na Wilanów?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:34
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
„ze wsi Willanowa”

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maciej.grabowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-04-2020 - 22:58
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2019
Posty: 235

Status: Offline
Dziękuję
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość-nazwa?  PostWysłany: 19-04-2020 - 07:38
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
madasek napisał:
Witam. Mam problem z nazwą miejscowości pochodzenia moich przodków. Tłumaczenie brzmi "Truzów w cyrkule trenczynskim Galicji austriackiej". Nijak nie mogę znaleźć takiego sformułowania w sieci. Może ktoś się spotkał z takim sformułowaniem, wie gdzie to jest. Zamieszkali w Posłowicach k. Kielc, dzieci urodzone też tam.
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,95745,13. AM 1870/41


Madasku,
nie ma zdziwienia, że nie znalazłaś owego Truzowa, skoro zapisane w metryce dane co do przynależności administracyjnej wyższego rzędu są błędne. Ani w Galicji Wschodniej, ani w Galicji Zachodniej w Cesarstwie Austrii nie było takiej siedziby cyrkułu. Cyrkuł w Austrii był odpowiednikiem naszego powiatu. Miasto Trenczyn leżało w będącym częścią Cesarstwa Austrii kraju o nazwie Królestwo Węgier i było siedzibą cyrkułu (oraz jednostki administracyjnej wyższego rzędu - komitatu).
dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_XII/470
Węgierskie nazewnictwo z epoki miejscowości położonych na Słowacji bardzo często było odmienne od słowiańskiego. Wskazane wydaje się raczej szukanie miejscowości (o nazwie podobnej do Truzov?,Trusov?; z Genbazy nie korzystałem) przy użyciu współczesnych, szczegółowych map słowackich.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
madasekOffline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość-nazwa?  PostWysłany: 19-04-2020 - 13:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2020
Posty: 43

Status: Offline
Całość skłaniała mnie do Trenczyna, ale też tu pojawiają się pytania skąd obydwoje mieliby się osiedlić w tych Posłowicach (wdowa Dorota wcześniej miała męża tutejszego). Ciężka sprawa, nie wiadomo gdzie się zaczepić.

_________________
Magdalena Szczodra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Jaka to miejscowość-nazwa?  PostWysłany: 19-04-2020 - 14:17
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12367
Skąd: Wrocław
Status: Offline
madasek napisał:
"Truzów w cyrkule trenczynskim Galicji austriackiej"

W samym akcie napisano „we wsi Truzowie”.
Ale w akcie znania, będącym alegatem (na podstawie którego spisano akt), jest inaczej: „we wsi Truzowce”.
http://metryki.genbaza.pl/genbaza,detail,95801,37
Takiej miejscowości też nie ma, ale można przypuścić, że zaszedł tu czeski (słowacki?) błąd: poprawnie powinno być chyba „we wsi Turzowce”. Bo Turzovka (po polsku Turzówka) była w komitacie trenczyńskim.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Turz%C3%B3wka

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-04-2020 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Andrzeju, twoja hipoteza wymaga przyjęcia założenia pomyłki nie tylko w nazwie ('czeski' błąd), ale i co do przynależności szukanej miejscowości do cyrkułu. Turzovka nie należała do cyrkułu w Trenczynie. Czy taka kumulacja błędów i pomyłek w jednym zdaniu to nie jest już zbyt wiele, mając na uwadze prawdopodobieństwo jej zaistnienia?

Sprawdziłeś, że w pobliżu Trenczyna, a ściślej - na obszarze dawnego cyrkułu Trencsen nie ma przysiółka o nazwie Truzovce, Trusovce lub podobnej? Znalazłeś dostęp do jakiegoś urzędowego spisu miejscowości na Słowacji? Pozostaję przy wcześniejszej opinii.

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
madasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2020 - 11:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2020
Posty: 43

Status: Offline
Zgodnie z informacjami z przytoczonego (wyżej link) Słownika geograficznego Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XII, pod hasłem Trenczyn, na kolejnej stronie widnieją nazwy wsi polskich (głowną osadą polską jest Czacza (prawdopodobnie to dzisiejsza Czadca), m.in. jest tam wymieniona Turzówka (i inne, które można znaleźć w obecnie obowiązujących mapach Słowacji).
Przytaczam niektóre zdania z książki "Zapomniane kresy" autor Jerzy M. Roszkowski:
"Część komitatów: (...) i trenczyńskiego (okolice Czacy) (...) Leżą one w granicach naturalnych Polski i posiadają ludność polską, i dlatego są przez Polskę rewindykowane”,
"Nie tylko północna część komitatu trenczyńskiego, zwana później ziemią czadecką, ale i jego tereny położone bardziej na południe należały do Polski w pierwszych wiekach jej państwowości.",
"(...) oraz stanowiącej północną część komitatu trenczyńskiego – ziemi czadeckiej, która sąsiadowała także ze Śląskiem Cieszyńskim."
Co wynika z powyższych, że były to ziemie cyrkułu trenczyńskiego.

Ale czy faktycznie to błąd i źle zapisano "urodzony on jest we wsi Truzowie" . Nie wiem gdzie szukać informacji o wsiach w tamtych czasach, żeby z całą pewnością stwierdzić, że nie było innej wsi o podobnej nazwie. Gdzie można znaleźć takie spisy?

_________________
Magdalena Szczodra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2020 - 11:24
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
W tekście jest mowa o Trenczynie jako siedzibie komitatu. Komitat (odpowiednik województwa) to jednostka administracyjna wyższego rzędu, niż cyrkuł (odpowiednik powiatu). W skład komitatu w Trenczynie wchodziło bodaj (piszę z pamięci) 8 cyrkułów, w tym ten przy granicy z Galicją - z siedzibą w Czadczy/Czaczy. Turzówka prawdopodobnie należała do cyrkułu w Czadczy, względnie do sąsiedniego cyrkułu (w Bytczy?), na pewno nie do cyrkułu w odległym Trenczynie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
madasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2020 - 12:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2020
Posty: 43

Status: Offline
Tak, faktycznie w tekście jest mowa o komitacie, jestem zielona w temacie, założyłam, że chodzi o ten cyrkuł, bo nie odnajduję tego w necie. Gdzie mogę znaleźć wyszczególnione te cyrkuły i spisy miejscowości? Może nawet jakieś wsie zmieniły nazwy? Istnieje coś takiego do przejrzenia?

_________________
Magdalena Szczodra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-04-2020 - 15:57
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
W tym przypadku moja pozytywna wiedza ogranicza się do mapy komitatu z zaznaczonym podziałem na cyrkuły dostępnej pod hasłem Komitat Trencsen (oraz pomocniczo tabeli w tekście z nazwami siedzib okręgów, tj cyrkułów) na niemieckojęzycznej wiki.
Być może lepszym pomysłem, niż poszukiwania na ślepo byłoby sprawdzenie, czy w archiwum zachowały się akta postępowania w sprawie wydania aktu znania. Takie akta zawierają protokół przesłuchania osoby ubiegającej się o akt znania oraz - często - protokoły przesłuchania członków rodziny lub przyjaciół czy znajomych rodziców takiej osoby. Jest prawdopodobne, że w zeznaniach będzie wskazany powód zamieszkania rodziców na węgierskiej Słowacji. Być może jakieś szczegóły zeznań okażą się istotne dla ustalenia miejsca urodzenia. Szukać należy zespołu akt organu, który akt znania wydał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.871448 sekund(y)