Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
smola_angelikaOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 19-03-2020 - 10:37
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Witam Państwa,

nie wiedziałam jak sformułować temat. Od wczoraj zastanawiam się jak Państwo prowadzą linie potomków swoich przodków. Już tłumaczę o co mi chodzi. Moja prababcia jako panienka nazywała się Janina Surmacz, jej ojcem był Jan Surmacz, którego ojcem był Jan Surmacz, którego ojcem był Wojciech Surmacz, którego ojcem był Kasper Surmacz, którego ojcem był Jakob Surmacz (ur. ok. 1737, zm. 02.03.1817). Czy Państwo szukaliby w takich sytuacjach dzieci Jakoba Surmacza i prowadzili linie potomków do współczesności? Jest to mój ogromny dylemat, zastanawiam się nad tym od dawna. Oczywiście jest to pokrewieństwo i pochodzenie od wspólnego przodka, ale mam pewne wątpliwości. Czy ktoś z Państwa postępuje w ten sposób? Nie znam "technicznych" kwestii dotyczących budowy drzewa, zawsze robiłam to na wyczucie (wszystko oczywiście poparte dokumentami), dlatego postanowiłam zapytać Państwa o opinię.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi do mojego tematu.

Serdecznie pozdrawiam, Angelika Smoła
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łuniewska_EwaOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 19-03-2020 - 10:43
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2015
Posty: 424

Status: Offline
Ja oczywiście szukam i notuję potomków we wszystkich pokoleniach, przy czym nie buduję jednego ogromnego drzewa, a piszę kronikę i buduję drzewo dla każdej rodziny oddzielnie, ale w tej kwestii każdy postępuje według własnego uznania, więc ostateczna decyzja należy do ciebie. Pozdrawiam. Łuniewska Ewa.


Ostatnio zmieniony przez Łuniewska_Ewa dnia 19-03-2020 - 19:06, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 19-03-2020 - 11:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
To właśnie jest klasycznie pojmowane drzewo: potomkowie (ew. i małżonkowie potomków) protoplasty.
Czy do żyjących? To maks, do decyzji. No to jak maks to co minimum takie sensowne? Chyba rodzeństwo (z małżonkami) przodków. A cała przestrzeń pomiędzy - do zagospodarowania. Oczywistości nie ma.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarianGOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 19-03-2020 - 11:41
Sympatyk


Dołączył: 20-08-2010
Posty: 27
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Moje drzewo ma ponad 20 tyś. osób, bo notuję wszystkich potomków najstarszego z rodu - we wszystkich liniach. Ale metrykami dokumentuję rodzeństwo przodków - ich małżonków i dzieci. Dalszych krewnych tylko umieszczam z adnotacją, skąd mam informacje. Niestety, to nie nadaje się do żadnego wydruku ani prezentacji. Tu chyba trzeba opisywać każdą rodzinę odrębnie. Ten problem też mnie męczy, pozaczynałem kilka wersji i żadna mi się nie podoba, bo jest mało czytelna dla niezorientowanego czytelnika. Może ktoś ma dobry pomysł?
Pozdrawiam
Marian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 19-03-2020 - 12:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Staram się ujmować każdego, do kogo dotrę, przy czym jestem dość początkująca (w porównaniu do tych, którzy siedzą w genealogii od dziesięcioleci to nawet bardzo Smile ) i i tak nie jest to za dużo osób, na razie to wygląda tak, że w liniach bocznych mam po prostu osoby, które znam, o których wiem bo były znane w przekazach rodzinnych wraz z potomkami, a więc dość bliskich krewnych (czyli - rodzeństwo rodziców wraz z potomkami, rodzeństwo dziadków wraz z potomkami, rodzeństwo pradziadków wraz z potomkami, w paru pojedynczych liniach rodzeństwo prapradziadków wraz z potomkami). Wyżej staram się wpisywać rodzeństwo dalszych przodków, ale na razie nie drążę dalej ich gałęzi, bo jeszcze mam dużo do zrobienia w swojej linii prostej, ale jak już dotrę do ściany, gdzie nie będę miała jak ruszyć dalej (brak starszych metryk itd.), to jak najbardziej chciałabym opracować linie boczne, żeby mieć szeroki obraz wszystkich swoich krewnych Smile W jednej linii dzięki testom genetycznym trafiłam na spokrewnioną osobę, udało nam się ustalić pokrewieństwo na papierze i dzięki temu w tej linii mam jednego brata praprapraprababki wraz z jego potomkami w linii prostej prowadzącymi do tej konkretnej osoby. Czyli w tej konkretnej swojej linii mam rodzeństwo prababci z potomkami, rodzeństwo prapradziadka z potomkami, nie mam nikogo z rodzeństwa prapraprababki, ale mam już jednego brata praprapraprababki z potomkami Smile Jeśli chodzi o jakieś graficzne przedstawianie tego (bo do programów można wpisywać wszystkich, tylko raczej ciężko byłoby zobaczyć ich wszystkich jednocześnie), to można to po prostu rozbijać na rodziny. Czyli jedni praprapraprapradziadkowie i wszyscy ich potomkowie, potem kolejni, i tak dalej.

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pabijOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 15-04-2020 - 21:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-05-2016
Posty: 200

Status: Offline
Ja włączam wszystkie dzieci wszystkich przodków i ich potomków. Jednakże, siłą rzeczy po jakimś czasie pojawia taka ilość osób, że trzeba się skupić na tym co nas najbardziej interesuje.

_________________
Pozdrawiam,
Mariusz Pabijan
Nazwiska: Pabijan, Czerw, Kaczmarczyk, Hanek, Mucha, Chwastek
Moje parafie: Porąbka Uszewska, Gdów, Rybna, Wysocice, Sieciechowice, Miechów, Czaple Wielkie, Skała, Minoga, Smardzowice, Iwanowice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 15-04-2020 - 22:56
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Drzewo genealogiczne traktuję jako pomoc graficzną dla części opisowej. Wszystkie osoby w nim występujące układam pokoleniowo. Każda osoba ma nadany numer (współmałżonek jest przypisany tylko do osoby z nim występującej) z numerem dodatkowym po ukośniku, którym jest numer jej ojca. W ten sposób wszystko jest przejrzyste. Oczywiście jest to układ dla danej rodziny po mieczu. Dla innych trzeba budować odrębne drzewa, ale dzięki temu jest porządek. Inny nieco układ z numerami zarówno dla męża i żony będzie przy poszczególnych wywodach po mieczu i kądzieli dla danej osoby z drzewa.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ola_MOffline
Temat postu: Jak "prowadzicie" linie potomków?  PostWysłany: 15-04-2020 - 23:13


Dołączył: 14-04-2020
Posty: 4

Status: Offline
Notowanie rodzeństwa interesujących Panią osób (np. rodzeństwo, mamy, babci, prababci...) jest bardzo pomocne w momencie kiedy znajduje Pani inne drzewo genealogiczne, odnośnie którego są pewne przesłanki ku temu, że może to być jedna rodzina. Wtedy takie osoby "poboczne" okazują się jedyną weryfikacją, która pozwala na połączenie tych drzew i w konsekwencji poszerzenie Pani wiedzy. Sama ograniczam się do małżeństw z rodzeństwem, rzadko notuję małżonków i dzieci rodzeństwa, ale jeśli już taką wiedzę zdobędę to ją zapisuję, może nie na głównym drzewie, żeby mieć pewną przejrzystość, ale w innym miejscu. Każda informacja w takich poszukiwaniach jest na wagę złota i może się czasem okazać jedyną daną, która pozwoliła ruszyć dalej w poszukiwaniach Smile Odnośnie samego schematu drzewa, u mnie sprawdza się podział na 4, czyli dziadkowie od strony mamy (babcia - 1 drzewo, dziadek - 2 drzewo) i taty (babcia - 3 drzewo, dziadek - 4 drzewo).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.700368 sekund(y)