Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adamrwOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne (gubernia kowieńska) - jak zacząć?  PostWysłany: 14-04-2020 - 14:41
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dzięki uprzejmości forumowiczów udało się znaleźć poszukiwanego pradziadka oraz akt urodzenia jego ciotki z roku 1860.
Idąc tym tropem wpadłem na pomysł wejścia "na wyższy poziom", czyli spojrzenia na skazki rewizyjne.
Jako że ciotka Zośka była łaskawa urodzić się w Świadościu (https://www.epaveldas.lt/recordImageSmall/ARCH/1376/1/2?exId=308301&seqNr=56 poz. 83) z Kazimierza i Marianny z Romanowskich Wasilewskich uznałem, że na start najlepiej będzie przejrzeć skazki z 1858 roku z powiatu wołkomirskiego - zwłaszcza, że metryk z czasów kiedy miałby się urodzić (według aktu małżeństwa) prapradziadek (brat Zofii) nie ma akurat w internetach, a w skazce z 1858 już powinien być.
Odszukałem zatem na FS skazki z guberni kowieńskiej (https://www.familysearch.org/search/catalog/3246183?availability=Family%20History%20Library) i zacząłem przeglądać. Dosyć szybko zorientowałem się jednak, że powiat wiłkomirski pojawia się w listach od nr 9 do 16 (a może i dalej), co oznacza grube tysiące stron do przejrzenia.
W związku z tym nasunęło mi się pytanie - czy da się przeszukiwanie jakoś przyspieszyć? Czy te skazki są jakoś podzielone i skoro rodzice Zofii mieli w metryce dopisek "dwarianie" to można od razu któreś listy wykluczyć, a którymś przyjrzeć się ze szczególną uwagą?

Być może moje pytania są trywialne, ale to moje pierwsze podejście do skazek i stąd ta prośba o pomoc.

pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.


Ostatnio zmieniony przez adamrw dnia 14-04-2020 - 15:19, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 14-04-2020 - 15:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
nie wiem czy widziałeś wątek o skazkach z guberni wileńskiej i mińskiej.
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... azki.phtml
może swój wątek nazwij skazki z guberni kowieńskiej
w tamtym wątku jest coś takiego jak inwentarz z archiwum
https://iaps-pub.archyvai.lt/iaps-ext2/ ... eId=897009
może coś podobnego istnieje dla guberni kowieńskiej, nie wiem jaki to fond czy 1262 ?
wniosek poszukiwawczy z moich doświadczeń - miejscowości nie pojawiają się odczapowo, zwykle są to miejsca sąsiadujące ze sobą więc można skakać co 50-100 slajdów i sprawdzać z mapą jak daleko jesteś od celu, jeśli daleko to skaczesz o kolejne 100 slajdów itd. jak blisko to zwalniasz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 14-04-2020 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję.
Poprawiłem temat.
Spis zawartości fondu 1262/1 znalazłem. Niestety, nie ma w nim opisu szczegółów zawartości poszczególnych list. Dominuje słowo "toże" odnoszące się do opisu "Skazki rewizyjne wiłkomirskiego ujezda".
Przeglądam sobie na razie te dokumenty, żeby się w nich "obyć", a jak nie będzie wyjścia to zacznę przeglądać listy jedną po drugiej.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tom_mkOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 14-04-2020 - 15:59
Sympatyk


Dołączył: 20-01-2018
Posty: 231

Status: Offline
Witam, troche sie podepne pod temat .. czy sa takie skazki online z guberni Wołyńskiej (powiat Łuck) ?

Pozdrawiam
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
idemianoOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne (gubernia kowieńska)  PostWysłany: 14-04-2020 - 16:24
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2019
Posty: 18

Status: Offline
Próbowałam już podejść do skazek kowieńskich na FS w poszukiwaniu powiatu Nowoaleksandrowskiego – licząc na odnalezienie „moich” Wasilewskich.
Może niezbyt dokładnie, ale zrobiłam zestawienie list dla niektórych powiatów:
powiat wiłkomirski : 1, 4, 5, 6, 29, 117, 139, 141, 146
powiat poniewieski: 59, 63, 154-157, 159, 160, 161, 163, 164, 166-194
powiat rossieński: 112, 129, 131,132,134, 144,145, 149
powiat nowoaleksandrowski: 37-58, 135-139, 143, 147, 151-153, 158, 165
Kilka list udało się przejrzeć klatka po klatce, ale poddałam się chwilowo.
Ponieważ „Latvia, Daugavpils, Daugavpils, census, 1897” dostarczyły mi trochę niespodziewanych wiadomości o rodzinie, to przerzuciłam się na te spisy.
Pozdrawiam
Izabella
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Skazki rewizyjne (gubernia kowieńska)  PostWysłany: 14-04-2020 - 16:30
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Izabello,
zestawienie zawartości (z gruba, ale z ujezdami) list z fondu 1262 (skazki z guberni kowieńskiej) umieściłem tutaj:
https://easyupload.io/i5u6sb (link będzie ważny 30 dni).

Jakich Wasilewskich z Nowoaleksandrowska poszukujesz? Przeglądałem dostępne metryki pod kątem Wasilewskich, może coś Twojego znalazłem Smile

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
idemianoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2020 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2019
Posty: 18

Status: Offline
Adamie, byłoby fantastycznie gdyby się coś u Ciebie znalazło. Muszę zrobić przydługi wstęp, bo
zaczynałam praktycznie od zera i niestety niewiele dalej jestem w tej chwili.
Znałam datę i miejsce urodzenia (żadnych dokumentów) mojej Babci Heleny Mackiewicz z domu Umbras oraz imiona i nazwiska Jej rodziców (przybliżone daty urodzenia i śmierci Jej ojca). Rodzice Babci Jan Umbras (ok. 1876-1915) oraz Emilia z domu Wasilewska.
Jakimś cudem na Raduraksti odnalazłam metrykę urodzenia Babci oraz część metryk jej rodzeństwa. W metrykach rodzice określeni są jako „nowoaleksandrowscy mieszczanie”.
Babcia była prawdopodobnie ich pierwszym dzieckiem i urodziła się w Dźwińsku/Dyneburgu.
Aktu małżeństwa z Dźwińska nie znalazłam, więc myślę, że pobrali się w powiecie nowoaleksandrowskim.
A teraz ciekawostka: ponad rok temu zrobiłam badania na FTDNA i pod koniec lutego br. odezwała się do mnie osoba, która ma sporo wspólnego DNA i w drzewie Wasilewskich.
Z posiadanego przez nią aktu małżeństwa z 4.02.1901 r. Jej pradziadka Michała Wasilewskiego wynika, że pochodził z parafii Smołwy w pow. nomoaleksandrowskim (ur. ok 1876 r.).
Jego ojcem był Ignacy Wasilewski. Zgaduję, że Emilia mogła być siostrą Michała.
Niestety powtwierdzić to mogą dokumenty. Wybierałam się w tym roku do Wilna, ale koronawirus
zrujnował taki piekny plan:(
Tak się mają moje poszukiwania.
Pozdrawiam
Izabella
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2020 - 18:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Adamie,
Z tych rewizyjnych - nr 10 czyli nr DGS 104966728 - wydaje mi się, że idzie w porządku alfabetycznym Adamowicz, Andrzejewski itd. wg właścicieli majątków, około 1000 slajdu jest litera W ale Wasilewskich nie widzę.
skazka nr 11 to litera L i P
Wg Słownika KP Świadoście należały swego czasu do Radziwiłów - może gdzieś pod R ich majątków trzeba szukać i tam będą Wasilewscy ? lub grzebnąć w historii Świadości
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2020 - 18:18
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Arku, też zauważyłem że kolejność wydaje się być alfabetyczna, ale odnoszę wrażenie, że przeplatają się inne nazwiska. Na razie jestem na "B" (rosyjskim), póki co planuję przejść listę nr 10 i zobaczymy co z tego wyjdzie. 1/3 za mną, 2/3 przed mną Smile

Izabello, mam w notatkach jedną Emilię z Wasilewskich, ale zamężną z Andrzejem Narbutem z Skorbieliszek. Świadkiem chrztu ich syna Piotra był ur. Konstanty Wasilewski.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
A.MichałowskiOffline
Temat postu: Re: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 14-04-2020 - 18:46
Sympatyk


Dołączył: 19-04-2008
Posty: 836
Skąd: województwo śląskie
Status: Offline
Tom_mk napisał:
Witam, troche sie podepne pod temat .. czy sa takie skazki online z guberni Wołyńskiej (powiat Łuck) ?

Pozdrawiam
Tomasz


Czy są gdzieś dostępne Skazki z gub.Wołyńskiej,pow. Żytomierski ?

Aleks.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 15-04-2020 - 10:53
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Po przejrzeniu ok. 3.000 dokumentów poddałem się, to nie dla mnie. Smile
Poza tym wydaje mi się, że skazki na FS są niekompletne. Same litery A-B (według alfabetu rosyjskiego; A,B,W według polskiego) to ponad 1500 zdjęć, natomiast kolejnych liter brakuje.
Może kiedyś wrócę do tematu, ale na razie pasuję...

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 15-04-2020 - 11:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Problemem jest jeszcze mobilność Twoich przodków (tak podejrzewam z dotychczasowej historii choroby Smile) wskazująca na pełnienie jakiś funkcji zarządczych. Z moich doświadczeń wynika, że takie osoby potrafiły się nieustannie (co parę lat) przemieszczać, na dodatek jako obcy element często zawierały związki z podobnymi sobie "obcymi/ przyjezdnymi".
To co warto sprawdzić to na pewno to wcześniejsze metryki ze Świadości żeby się upewnić czy Wasilewscy tam mieszkali czy nie. No i wiadomo, że nie odpuszczać, bo nagroda blisko a są nią wywody szlachectwa z powiatu wiłkomirskiego dostępne online w tym Wasilewscy, które popchną znacząco poszukiwania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Skazki rewizyjne - jak zacząć?  PostWysłany: 15-04-2020 - 11:15
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Tematu nie odpuszczę, ale pójdę tropem już rozpoznanym - czyli metrykami.
Nieszczęśliwie się składa, że akurat w metrykach urodzenia Świadości jest 12-letnia przerwa w czasie, kiedy mój prapra miałby się rodzić. Pewnie napiszę do LVIA prośbę o jego metrykę, bo nie wiadomo czy i kiedy pojawią się skany w internecie.
A w międzyczasie będę przeglądał metryki ze Świdości (w tył) i Rakiszek (w przód) i może coś się znajdzie Smile

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.031766 sekund(y)