Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 20:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Klimek to zdrobnienie od Klemens, więc może Maria miała ojca/dziadka Klemensa?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
S_KajzerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-12-2019 - 21:23
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2016
Posty: 59

Status: Offline
Dziekuje bardzo za odpowiedzi. Nie pomyslalem o tym ze jedno nazwisko moglo byc po pierwszym zmarlym mezu. O tym ze Klimek to zdrobnienie od Klemens tez nie wiedzialem. Obie wezme pod uwage podczas dalszych poszukiwan.

Pozdrawiam
Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bury_AnnaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2015
Posty: 120

Status: Offline
Miałam kilka takich przypadków, o niektórych pisałam tu na forum. Smile
Moja 4 razy prababcia, gdy zostawała mamą była podawana jako Marianna z Michałów lub Michałowa. Dopiero gdy odnalazłam jej akt zgonu, okazało się, że jej nazwisko rodowe to Błaszczak, a ojciec miał na imię Michał Very Happy .
Drugi przypadek (dalsza rodzina mojego męża), to gdy wdowie (2 lata po śmierci męża) rodzi się syn. Syna zarejestrowano z panieńskim nazwiskiem matki, ale gdy ten syn się żeni ma nazwisko .... pierwszego męża matki.

Trzeci przypadek: Dzieci przodka mają inne nazwisko niż nazwisko ojca "pod" którym on się urodził, ale w akcie ślubu córki dopisano "teraz o nazwisku XXX, a wcześniej zwany Podlahem"

Czwarty przypadek (jeszcze nie do końca rozpracowany):
Początki XIX w. Ślub. Panna młoda, potem matka nie budzi zastrzeżeń, ale ojciec ???!!! Shocked Podczas ślubu inne nazwisko Rolling Eyes, pierwszy syn się rodzi z nazwiskiem panieńskim swojej babci Rolling Eyes , drugi z innym, I żona umiera młodo z nazwiskiem tym ślubnym, mała córka umiera z innym.
4 x pradziadek żeni się drugi raz i używa .... innego YYY . Od tej pory dzieci z pierwszego i drugiego małżeństwa, noszą nazwisko YYY, które przetrwało w jednej z moich gałęzi Very Happy Dobrze, że mieli wszyscy mało spotykane jak na tamte czasy imiona. Smile Zagadki jednak nie rozwiązałam - co takiego się stało, że pradziadek zmienił/zmieniał nazwisko.
Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
S_KajzerOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-12-2019 - 22:24
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2016
Posty: 59

Status: Offline
Dziekuje Aniu za odpowiedz. Nie pomyslalem o tym ze Klimowna moze byc po ojcu, bardziej sie skupialem na tym ze pozniej byla podanna jako Klimakowicz i fakt ze Klimowicz w tym czasie wystepuje jako nazwisko w Brzezanach (pojawia sie w metrykach Jozefinskich i Frnaciszkanskich).

Jak widac po Wojciehu jego nazwisko jest podane za kazdym razem inaczej jendak zawsze zaczynajac sie na P i konczac sie na wicz co daje mi do przypuszczenia ze roznorodnosc w pisowni jego nazwiska po prostu wynika z bledow ortograficznych.

Wiem ze "stale" nazwiska szczelognie w rodzinach chlopskich sie dopiero ukrzaltowaly w XIX wieku jednak co mnie sklonilo do napisania tego postu jest to ze Okospki wystempuje jako przydomek.Czytajac tu odpowiedzi i sugestie teraz moge pod innym katem wrocic do swoich poszukiwan.

Pozdrawiam
Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczurowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-12-2019 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2016
Posty: 98

Status: Offline
Na moje oko mamy tu do czynienia cały czas z jedną i tą samą Marią, prawdopodobnie córką Klemensa i stąd Klimkówna.

_________________
Poszukuję informacji źródłowych dot. nazwisk: Szczurowski, Pawlikowski, Hubert oraz Rotuski.
Wiadomości prywatne proszę przesyłać na adres mojej poczty elektronicznej:
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2019 - 17:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Niekoniecznie córką.
Mój przodek Baranowski został w jednym akcie nazwany Marciniak - po dziadku.

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczurowski_PiotrOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-12-2019 - 19:19
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2016
Posty: 98

Status: Offline
Krystyna.waw napisał:
Niekoniecznie córką.
Mój przodek Baranowski został w jednym akcie nazwany Marciniak - po dziadku.


Słuszna uwaga, Maria może być też wnuczką Klemensa.

_________________
Poszukuję informacji źródłowych dot. nazwisk: Szczurowski, Pawlikowski, Hubert oraz Rotuski.
Wiadomości prywatne proszę przesyłać na adres mojej poczty elektronicznej:
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurek.soleckiOffline
Temat postu: Nazwisko Kukłowska- Wołkowysk  PostWysłany: 24-02-2020 - 14:24
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2009
Posty: 630
Skąd: Orneta woj.Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline
Witam.

Teściowa Janina Ospińska ur. 1927r. w Wołkowysku.Po 1945r. wróciła z robót przymusowych w Niemczech. W 1949r. odtwarzała akt urodzenia w USC Łódź w 1949r. i jako nazwisko rodowe podała Kukłowska.
Na FS są metryki z Wołkowyska do 1864 r. i spotykam tam metryki urodzenia:
nr. 74
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2323279
matka niezamężna Konstancja Kukłowiczowa
nr. 11
rodzice Jan i Izabela Kukłowiczowie
Jak zmieniała sie pisownia nazwiska i czy te osoby z metruk mogą być przodkami. Jaką wersję pisowni przyjąć do poszukiwań
Kukłowska - Kukłowski
Kukłowska - Kukłowicz

Pozdrawiam
Jurek Solecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Daras66Offline
Temat postu: Nazwisko Śnidak - Śniadowski  PostWysłany: 12-04-2020 - 20:23
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2014
Posty: 26
Skąd: Sopot
Status: Offline
Witam
Podczas moich rodzinnych poszukiwań znalazłem wiele sprzeczności i niejasności. Jednak to o czym chcę napisać jest dla mnie zupełnie dziwne.
Jedna z sióstr mojego pra pra dziadka Katarzyna wyszła za maż za Jana Śnidaka. Było to w roku 1864. W kolejnych latach z tego związku rodziły się dzieci;

w 1867 Karol Śnidak
w 1870 Teofil Śniadowski
w 1872 Antonina Śnidak
w 1875 Helena Śniadowska
w 1875 Józefa Śniadowska
w 1880 Konstancja Śniadowska
w 1884 Kazimierz Śnidak
w 1886 Franciszek Śnidak

Jan zmarł w 1890 jako Śnidak.
Teraz moje pytanie dlaczego była taka zmiana nazwiska i to naprzemienna
Jakie mogły być przyczyny zmiany i zmiany "odwrotnej"

Pozdrawiam

Darek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jabłońska_Dorota_MariaOffline
Temat postu: Różne wersje nazwiska Rudecka, Rudek  PostWysłany: 14-04-2020 - 17:58
Sympatyk


Dołączył: 29-01-2012
Posty: 27
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Zastanawiam się jak to jest możliwe by ta sama osoba pod koniec XIX i na początku XX posługiwała się różnym nazwiskiem, może inaczej różnymi wersjami tego samego nazwiska.

posiadam odpisy aktów urodzenia i zgonu swojej prababci wydane po wojnie albo tuż przed.

Babcia urodzona 1860 Gliwice zmarła 1937 Warszawa
w tych dokumentach występuje jako RUDECKA
w skorowidzu urodzeń dotarłam na 3 jej rodzeństwa tam nazwisko RUDEK, lub RUDAK
ale w aktach urodzeń dzieci jej lub jej sióstr figuruje jeszcze forma RUDECK.

Tata mi kiedyś mówił, a babcia zmarła jak miał 12 lat, że to Niemcy w Gliwicach zmienili im nazwisko na brzmiące mniej polsko, ok ale część tych dokumentów było wydawane w Warszawie przed 1914 rokiem.

Czym może być spowodowana tak różna forma w dokumentach?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
uladziemidOffline
Temat postu: Różne wersje nazwiska Rudecka, Rudek  PostWysłany: 15-04-2020 - 07:58
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2016
Posty: 62

Status: Offline
Być może chodzi o odmienianie nazwisk kobiet (np. żona Rudka to Rudecka, córka - Rudkówna itp.)?

_________________
Pozdrawiam,
Urszula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu: Różne wersje nazwiska Rudecka, Rudek  PostWysłany: 15-04-2020 - 09:32
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Przy indeksacji akt XVIII i XIX w. (czyli trochę wcześniejszych) przekonałem się, że różne wersje nazwiska były bardzo częste, zdarzało się nawet, że w tym samym akcie były 2 wersje nazwiska tego samego człowieka. Pisano często bardzo niedbale, więc nazwiska były niekiedy trudne do odczytania. Typowe było mylenie "a" i "u", np. Miszczuk/Miszczak. Częste też były wersje z -ski i bez -ski, np. Kozioł/Kozłoski, Kowal/Kowalski Zdarzały się i inne przekręcenia, np. Malec/Palec, Balon/Palon. Nawet ksiądz sam swoje nazwisko raz zapisywał Zajączkoski, a tuż obok Zajączkowski. Najwyraźniej nie było jeszcze reguły nazwiska z dokładnością do litery.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Augustynowicz_KarolinaOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska Żydowicz/Żydowy --> Zygmuntowicz  PostWysłany: 27-09-2020 - 17:41
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2019
Posty: 183
Skąd: Texas
Status: Offline
Dzień dobry,

Wczoraj wreszcie znalazłam akt urodzenia mojego przodka Adama Zygmuntowicza (nr. 11) i ze zdziwieniem dowiedziałam się, że zmienił nazwisko - został urodzony w 1816 r. jako Adam Żydowicz (nr. 21). Ojciec Jakub w akcie zgonu ma na nazwisko Żydowy (nr. 25), a siostra została urodzona jako Zydorow.

Przypuszczam że Adam zmienił nazwisko aby wyeliminować oznaki żydowskiego pochodzenia. Czy jest to prawidłowe założenie?

Czy to jest właściwe pochodzenie nazwiska, czy jest ono geograficzne? (Test DNA 23andMe mojego ojca nie wykazał żadnego aszkenazyjskiego pochodzenia.)

_________________
Pozdrawiam
Karolina


Ostatnio zmieniony przez Augustynowicz_Karolina dnia 27-09-2020 - 18:45, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GZZukOffline
Temat postu: Zmiana nazwiska Żydowicz/Żydowy --> Zygmuntowicz  PostWysłany: 27-09-2020 - 18:17
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2018
Posty: 249

Status: Offline
Wygląda raczej na Zydorowicz, a nie Żydowicz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2020 - 18:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31600
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to jest aktu urodzenia nie akt chrztu

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.528100 sekund(y)