Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
adamrwOffline
Temat postu: Świadoście i Rakiszki (było: Małżeństwo "Bez uroczysteg  PostWysłany: 11-04-2020 - 14:31
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
W akcie ślubu moich pradziadków (rok 1922, Pińsk) znalazłem adnotację:
"Bez uroczystego błogosławieństwa".
Nie przywiązywałem do tego większej wagi, ale ostatnio znalazłem dokument z 1935 roku, w którym było napisane:
"Prawo kanoniczne pozwala na udzielanie uroczystego błogosławieństwa nie wszystkim nowożeńcom; mogą je bowiem otrzymać:
1° Małżonkowie katoliccy, wykluczone są małżeństwa mieszane, chociaż zawarte za dyspensą Kościoła (kan. 1102; Stat. 102 S. A. W.).
2° Poza czasem zakazanym, chyba, że Ordynarjusz wyjątkowo zezwoli (kan. 1108 § 3); zresztą mogą nowożeńcy otrzymać błogosławieństwo na Mszy św. po okresie Adwentu czy W. Postu, a nawet po upływie dłuższego czasu (kan 1101 § 1).
3° O ile oblubienica jest niezamężną."

Punkt 3 nie zaistniał - było to pierwsze małżeństwo mojej prababci (w akcie ślubu jest napisane: "panna"), na 100% r-k, bo dysponuję metryką chrztu.
Punkt 2 nie zaistniał - ślub odbył się 26.02.1922 roku, a w tym roku środa popielcowa wypadała 1.03.

Zostaje punkt 1.
Czy z braku uroczystego błogosławieństwa można z całą pewnością wnioskować, że pradziadek nie był katolikiem (z urodzenia, w momencie ślubu?)? Czy też mogły być inne powody braku "uroczystego błogosławieństwa"?

W późniejszych latach (1930) pradziadek pojawia się w rejestrach parafian parafii katolickiej, a w akcie ślubu jest informacja o zapowiedziach czynionych w parafii kobryńskiej (gdzie pradziadek mieszkał po I WŚ).

Skan kopii archiwalnej aktu małżeństwa uzyskany z NIAB:
https://imgur.com/a/RCbQShs

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.


Ostatnio zmieniony przez adamrw dnia 14-04-2020 - 11:04, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 12-04-2020 - 16:58
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
adamrw napisał:
Czy z braku uroczystego błogosławieństwa można z całą pewnością wnioskować, że pradziadek nie był katolikiem (z urodzenia, w momencie ślubu?)? Czy też mogły być inne powody braku "uroczystego błogosławieństwa"?

Adamie,
przede wszystkim uroczyste pobłogosławienie małżeństwa przez kapłana jest uroczystością, różniącą się od zawarcia małżeństwa.

Powodem braku uroczystego błogosławieństwa wcale, moim skromnym zdaniem, nie musiała być inna przynależność religijna pary. Wszakże pan młody był kawalerem a jego wybranka panną, trudno przecież wykluczyć, że była piękną i powabną panną a on gorącego temperamentu kawalerem, ...no i mogli zapomnieć się.
„Małżeństwo bowiem chrześcijańskie, w myśli swojej jako naśladowanie tajemniczego połączenia Chrystusa z Kościołem, oblubienicą jego bez zmazy, powinno wyrażać na sobie to podobieństwo, i dla tego, jeżeli narzeczeni lub jedno z nich zapomnieli o tym wzniosłym wzorze i przeznaczeniu małżeństwa, i o tej Bożej jego sankcji, Kościół może tolerować je i ogłosić za prawe i ważne, przez wzgląd na słabość ludzką, ale błogosławieństwa radości swojej już dawać nie może.
[Kościół tedy nie może błogosławić związku] nic więcej im nie udziela nad bierną asystencję kapłana, wstrzymując się od błogosławieństwa, modlitwy, lub jakiegokolwiek aktu liturgicznego.”
(Źródło cytatu: https://pl.wikisource.org/wiki/Encyklop ... małżeństwa )

Pozdrawiam serdecznie –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 12-04-2020 - 17:19
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Lidio,
dziękuję za odpowiedź.
Gwoli wyjaśnienia - według mojej wiedzy pierwsze dziecko pradziadków urodziło się 6 stycznia 1923 roku, także panna młoda do ślubu nie przystępowała w stanie błogosławionym, że tak to ujmę.
Nie mogę jednak wykluczyć, że np. mieszkali przed ślubem razem, co w ówczesnych czasach pewnie było inaczej postrzegane jak obecnie.
Z aktem jest też tak, że niby było pobłogosławione (lewa kolumna), ale jednak nie było "uroczyście pobłogosławione" (kolumna środkowa).

Generalnie mam sporą zagwozdkę z tymi przodkiem (pradziadkiem). Metryki urodzenia nie ma tam, gdzie być powinna (a wydaje mi się, że data i miejsce urodzenia są dobrze udokumentowane), nazwisko panieńskie matki raz że niespotykane w okolicy, gdzie miałby się rodzić pradziadek, dwa że brzmiące z starozakonna. Niby za katolicyzmem przemawiają dokumenty z gwar.mil.ru z 1917, ale ten brak uroczystego błogosławieństwa znów kieruje mnie w stronę niekatolickiego pochodzenia pradziadka. Nie potrafię tego węzła rozplątać Sad

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 12-04-2020 - 21:40
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
adamrw napisał:
Niby za katolicyzmem przemawiają dokumenty z gwar.mil.ru z 1917

I całkiem słusznie przemawiają. Gabriel Wasilewski był istotnie katolikiem, urodzonym w pow. nowoaleksandrowskim (jezioroskim). Ale dalej to już jest Radio Erewań: urodził się nie 30.12.1889, tylko 1.1.1890, i nie w Nowoaleksandrowsku, tylko w Rakiszkach.
https://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord ... 657&psl=47
Ślub jego rodziców odbył się również w Rakiszkach:
https://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord ... 60&psl=169

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 13-04-2020 - 10:23
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Nie wierzę... Nie wierzę... Nie wierzę...
Dziękuję bardzo! Dziękuję bardzo! Dziękuję bardzo!
Jak widzę jest Pan z Wrocławia, więc przy jakieś okazji chętnie odwdzięczę się jakimś koniakiem lub czymś innym, co bardziej Panu przypadłoby do gustu.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&qu  PostWysłany: 13-04-2020 - 10:43
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Nie wiem Adamie na ile takie publiczne roztrząsanie moralności Twoich pradzidków na forum jest dla Ciebie problemem, i to na podstawie nie dowodów, a marnej poszlaki z braku błogosławieństwa, ale jeśli nie jest, to mogę zasugerować, że jedno z nich być może miało coś w przeszłości "za uszami" z punktu widzenia Kościoła - i nie musi to być odmienne wyznanie, ani nawet niekoniecznie przedmałżeńskie wspólne pożycie. Takich rzeczy skutkujących "złą opinią" mogło być mnóstwo i wtedy proboszcz mógł odmówić tego uroczystego błogosławieństwa - w swoim rozumieniu dla uniknięcia zgorszenia. Na przykład (to jedynie przykład, kompletnie nie sugeruję, że zgadłem) jeśli pan młody znany był w okolicy jako hulaka, albo zrobł coś niehonorowego.

Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&am  PostWysłany: 13-04-2020 - 10:58
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Łukaszu, nie stanowi to dla mnie problemu, bo tak naprawdę jest to tylko gdybanie i szukanie poszlak tam, gdzie brak jest spójności faktów.
Teraz, kiedy - dzięki Andrzejowi75 - znalazła się metryka urodzenia Gabriela to pojawiają się kolejne pytania, np. dlaczego podana w akcie małżeństwa jest zła miejscowość urodzenia? Być może ksiądz nie widział metryki urodzenia Gabriela (bo Gabriel jej nie posiadał) i dlatego "na wszelki wypadek" zrezygnował z "uroczystego błogosławieństwa" poprzestając na "pobłogosławieniu małżeństwa".
Nie ma to już zresztą większego znaczenia - poszukiwana metryka się odnalazła, a to chyba najradośniejszy dzień mojego "genealogicznego" hobby.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 13-04-2020 - 18:32
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12369
Skąd: Wrocław
Status: Offline
adamrw napisał:
Dziękuję bardzo!

Nie ma sprawy Smile
Dla mnie stawało się już coraz bardziej widoczne, że im bardziej się szuka Gabriela Wasilewskiego w Nowoaleksandrowsku (może inna data; może inne wyznanie…), tym bardziej go tam nie ma. Uznałem więc, że trzeba posprawdzać w dekanacie.
Zastanawia mnie tylko, dlaczego Gabriel podawał, że urodził się w Nowowaleksandrowsku (bo tak już jest w tych rosyjskich dokumentach z 1917 r.): czyżby nie znał swego miejsca urodzenia? A może mu kiedyś przez pomyłkę tak gdzieś wpisano w jakimś dokumencie i już potem tego nie prostował?
Trudno mi też powiedzieć, z jakiego powodu nie było uroczystego błogosławieństwa ślubnego. Można by np. postawić hipotezę, że Gabriel co prawda był ochrzczony jako katolik, ale potem zmienił wyznanie i w chwili ślubu katolikiem nie był. Ale kto wie, jak było naprawdę…

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 13-04-2020 - 19:25
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję za wiadomość. Swoją pomocą sprawił Pan ogromną radość nie tylko mi, ale też 87 letniej córce Gabriela, która aż rozpłakała się ze wzruszenia, dowiedziawszy się, że udało się znaleźć miejsce urodzenia jej ojca.

Przeglądając dokumenty ze szpitala 1917 mam wrażenie, że jest tam mowa o urodzeniu w powiecie nowoaleksandrowskiem, a nie w samym mieście Nowoaleksandrowsku. Z kolei jestem w stanie przyjąć, że biorąc ślub w 1921 podał dane "na słowo", bez metryki w ręku (opowieści rodzinne mówią, że w niejakim pośpiechu opuszczał rodzinne strony przed nadchodzącymi bolszewikami, którzy zabili jego całą rodzinę).
Nie wykluczam też, że urodził się faktycznie 30.12.1889 (tyle wiedział i powiedział), ale podczas chrztu rodzice odmłodzili go o 2 dni (i jeden rok przy okazji), o czym nie miał pojęcia.

Dzięki Pańskiej pomocy mam teraz kolejną zagwozdkę próbując dość (w innym wątku na forum) skąd pochodził ojciec Gabriela, bo nazwa parafii jest napisana dosyć nieczytelnie i trudno ją jednoznacznie wskazać Smile

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa"  PostWysłany: 13-04-2020 - 19:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Miejscowość z tego aktu małżeństwa to zapewne Zawierz gminy Słobódka, wpisz Zawierz w Słownik KP
http://dir.icm.edu.pl/Slownik_geograficzny/Tom_XIV/495
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bieleckiOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&qu  PostWysłany: 13-04-2020 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 18-10-2007
Posty: 426

Status: Offline
Powszechnie odmładzano chłopców urodzonych pod koniec roku, ponieważ pobór do wojska obejmował ich wtedy rok później. Niewiele to może zmieniało, ale taka praktyka była rozpowszechniona. Z tym, że zawsze sądziłem, że dział się to już na etapie sporządzania aktu urodzenia.
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&am  PostWysłany: 13-04-2020 - 20:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
Jakbyś dobrze poszukał na forum to byś znalazł, tak z pamięci chyba Łukasz Majtka założył wątek o fikcyjnych metrykach produkowanych po latach by przed poborem uchronić i pewnie wiele innych wątków też.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&am  PostWysłany: 13-04-2020 - 20:06
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
W tym przypadku raczej nie ma mowy o fikcyjnej metryce, a jedynie być może o naciągnięciu faktów przez rodziców. Chrzest odbył się 7 stycznia, kto by rozpoznał czy dziecko urodziło się 6 czy 8 dni wcześniej.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Arek_BerezaOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&am  PostWysłany: 13-04-2020 - 20:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2015
Posty: 5780

Status: Offline
W każdym razie jest jakiś Zawierz relatywnie nie daleko i nawet była tam parafia co nie do końca współgra z AM
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: RE: Re: Małżeństwo "Bez uroczystego błogosławieństwa&am  PostWysłany: 13-04-2020 - 20:22
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
To raczej osiedle Zawierz w parafii Świadoście, ale będę rozpatrywał wszystkie opcje.

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.590025 sekund(y)