Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 27 lipca 2021

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalmilewski
Temat postu: Analiza pochodzenia w oparciu o autosomy  PostWysłany: 07-04-2020 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 177
Skąd: Warszawa
przemko20161 napisał:

Mam prośbę proszę o przetłumaczenie o co chodzi w moim wyniku DNA
Mój wynik
https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A ... lnlJmGzK3A

Te wyniki sugerują, że jeśli większość Twoich przodków wywodziła się z tego samego regionu kraju, to było to najprawdopodobniej Mazowsze, ewentualnie jakiś inny region w północno-wschodniej części Polski, np. Pomorze Wschodnie (Kaszuby), dawne Prusy Wschodnie, lub być może Kujawy albo jakaś przyległa do Mazowsza część Polski Centralnej.

Jeśli z kolei zdecydowaną większość Twoich przodków da się "przypisać" do jednego z dwóch różnych głównych regionów pochodzenia, to według tego wyniku istnieje kilka takich par faworyzowanych w różnych analizach, i np. jedna z analiz wskazuje, że mogłyby to być Prusy Wschodnie i Polska Centralna, albo Prusy Wschodnie i Środkowa Ukraina, czy też Pomorze Wschodnie (a raczej dawne niemieckie Prusy Zachodnie) i któryś z niezbyt odległych regionów wschodniosłowiańskich. Z kolei wyniki innej analizy preferują nieco odmienne pary regionów, np. Pomorze Wschodnie (Prusy Zachodnie) i Litwa/Łotwa, albo Pomorze Wschodnie/Kujawy i Mazowsze. Jeszcze inna analiza faworyzuje układ Prusy Zachodnie i Ukraina.

Masz tam też przedstawione najbardziej prawdopodobne opcje w przypadku trzech lub czterech różnych głównych regionów pochodzenia Twoich przodków, ale nie będę ich już tu wyliczał. Są też wyniki analizy pokazującej możliwy procentowy udział 15 różnych populacji, i tam ponad połowa całkowitego udziału procentowego przypada na różne subpopulacje wschodnieoeuropejskie (z Białorusi, Ukrainy i Rosji) a reszta to głównie Mazowsze i Kaszuby, więc jeśli uznać to za wiarygodną predykcję, to należałoby przypuszczać, że mniej więcej połowa Twoich przodków pochodzi gdzieś zza wschodniej granicy, a druga połowa głównie z Mazowsza i Pomorza, ale mocno przestrzegałbym przed uznawaniem tego za pewnik.

Chciałbym zwrócić Twoją uwagę na fakt, że Polacy wywodzący się głównie ze wschodniej części kraju (Mazowsze, Podlasie, Lubelszczyzna i duża część Polski Centralnej) w wynikach autosomalnych są bardzo podobni do mieszkańców Białorusi, Północnej Ukrainy, a nawet Zachodniej Rosji, dlatego wiele analiz nie jest w stanie odróżnić, w którym dokładnie regionie tej całkiem sporej części Europy mieszkali ich niedawni przodkowie. Jeśli masz więc dużo przodków z wymienionych przeze mnie regionów Polski, to pojawianie się wyników sugerujących pochodzenie z Europy Wschodniej może być właśnie skutkiem tych bardzo bliskich podobieństw. Mam nadzieję, że niedługo ktoś opracuje nowy sposób analizowania wyników autosomalnych, który będzie już w stanie znacznie precyzyjniej różnicować populacje z dyskutowanego makroregionu.

Byłbym Ci bardzo wdzięczny, gdybyś ujawnił nam, co konkretnego wiesz o miejscu pochodzenia Twoich przodków, np. czy zdecydowana większość z nich pochodzi po prostu z Mazowsza, czy też masz jakieś informacje o przodkach z krajów bałtyckich lub wschodniosłowiańskich, albo czy masz znanych przodków wywodzących się z Pomorza Wschodniego lub Mazur albo z Polski Centralnej. Pozwoliłoby to wstępnie ocenić, które wyniki przedstawionych analiz są najbardziej trafne.

Pozdrawiam,
Michał

_________________
Szukam Milewskich z różnych linii, którzy chętni byliby poddać się badaniu Y-DNA
https://www.familytreedna.com/groups/milewski/about
https://www.google.com/maps/d/viewer?mi ... 53&z=6
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2021 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.247582 sekund(y)