Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
RavBielakOffline
Temat postu: Podlasie Taudul  PostWysłany: 30-03-2020 - 21:52
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Dzieńdobry. Poszukuje wszelkich informacji o rodzinie Taudul z Zaspicza . O Edwarda Taudul i jego żonie Jadwidze TAUDUL zd .Rabiczko oraz innych osobach tego nazwiska z tych okolic. Ktokolwiek by miał jakie kolwiek informację bardzo proszę o kontakt .Parafia Kundzin jak przypuszczm .Jan TAUDUL z moich informacji zmarł pomiędzy 1940 a 43 i został pochowany w Kundzinie. Z góry dziękuje . Rafał BIELAK


Ostatnio zmieniony przez RavBielak dnia 05-04-2020 - 15:57, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 10:32
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Może ktoś ma jakieś wskazówkę co do ksiąg parafialnych parafi Kundzin. Pozdrawiam Rafał B.


Ostatnio zmieniony przez RavBielak dnia 31-03-2020 - 23:01, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bialas_MalgorzataOnline!
Temat postu: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 11:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-07-2014
Posty: 1557
Skąd: Wrocław
Status: Online!
szukałam Leopolda Taudul i to skierowało mnie na Podlasie, ale niestety nie ma takiego w Projekt Podlasie

znalazłam jedynie to https://szukajwarchiwach.pl/4/1526/0#tabJednostki
może się coś znajdzie, ale brak spisów i sporo szukania
akt zgonu do zdobycia jedynie w USC pewnie i najpierw bym tam zadzwoniła
zakładam, że osoby te są krewnymi, bo panie z USC zawsze o to pytają
pozdrawiam
Małgorzata Smile
nie należy się zrażać, że nikt się nie interesuje - raczej nikt niczego nie znalazł...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pobłocka_ElżbietaOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 11:12
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2009
Posty: 3299

Status: Offline
RavBielak napisał:
Dzieńdobry. Poszukuje wszelkich informacji o rodzinie Taudul z Zaspicza . O Janie Taudul i jego żonie Jadwidze TAUDUL zd .Rabiczko oraz innych osobach tego nazwiska z tych okolic. Ktokolwiek by miał jakie kolwiek informację bardzo proszę o kontakt .Parafia Kundzin jak przypuszczm .Jan TAUDUL z moich informacji zmarł pomiędzy 1940 a 43 i został pochowany w Kundzinie. Z góry dziękuje . Rafał BIELAK

Poszukujesz kolejnych ,
a czy w poniższym temacie,to twój poszukiwany Taudul ?
https://genealodzy.pl/forum-genealogicz ... 2642.phtml

_________________
Pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 12:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
To nie moje strony stąd moja wiedza nie będzie satysfakcjonująca ale zaryzykuje podpowiedzi. Jak zwykle dla tych (dotkniętych historycznymi zmianami) terenów wymagające później samodzielnego wysiłku samego szukającego.
Po pierwsze należy uporządkować pole poszukiwać . W różnych czasach Zaspicze należały
a/najczęsciej do parafii Klimówka. Nie wykluczam jednak, że okresowo akurat Zaspicze (także wtedy kiedy istniała Klimówka) mogły przynależęć do parafii w Kundzinie
https://archibial.pl/parafie/info/96-sw ... -klimowka/
b/ale kiedy parafię zlikwidowano to z Zaśpicz mogli chodzić do okolicznych kościołów. Mógł być to Kundzin.
Dlatego dla różnych lat trzeba różnie szukać. I teraz zależnie od tego czego Pan chce .
a/Jesli chce Pan zrobić normalną kwerendę to trzeba dotrzeć do aktu zgonu Jana . Zrobić to można kontaktując się z USC w Sokółce. Inny wariant AA w Białymstoku.. W obu wariantach nikt spoza najbliższej rodziny nie ma dostępu do tego aktu. Kwerenda kolejnych metryk zależec będzie od zdobywanych kolejnych informacji.
b/Natomiast jeśli chce Pan pozyskać tylko ogólna wiedzę o Taudulach czy Rabiczkach tj. że żyli i żyją w Sokółce i wokół to pewnie warto szukać kontaktu z noszącymi to nazwisko chocby poprzez google,facebook itd. Czy z pożytkiem dla własnej genealogii? Jak się ma szczęście.
Polecam tez kontakt z forum rodów grodzieńskich
http://forum.rodygrodzienskie.pl/
skupiającym zainteresowanych poszukiwaniami w tamtych okolicach .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 14:04
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedź. Nadmienie tylko że wszystkie osoby których szukam są z kręgu mojej najbliższej rodziny. Edward Taudul i Jadwiga Taudul zd. Rabuczko to moi pradzadkowie Józef Leopold Taudul to najprawdopodobniej brat pradziadka, ale pewności nie mam dla tego te poszukiwania. Ojciec J.L Taudula to Tomasz ,a czy Jana tego nie wiem .
Pozdrawiam Rafał B


Ostatnio zmieniony przez RavBielak dnia 05-04-2020 - 15:58, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 14:44
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Inwentarz Zespołu Akt : Starszy Notariusz Sądu Okręgowego w Grodnie [1581-1882] 1883-1915 [1920-1930] : Indeks osobowy
Taudul Izydor Kazimierz chłop Sokółka miasto powiatowe Sokółka
Taudul Maciej chłop Malawicze Dolne wieś Sokółka
Taudul Tomasz żołnierz wysłużony Malawicze Dolne wieś Sokółka
Taudul Władysław Józef chłop Sokółka miasto powiatowe Sokółka
https://genealogyindexer.org/

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Mały błąd się wkradł, Edward nie Jan Taudul jak prędzej pisałem. Przepraszam i pozdrawiam. Rafał B.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 17:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
To co napiszę zabrzmi najpewniej jako bajanie ale wiele, wiele lat temu kiedy nie było internetu najskuteczniejszym sposobem odnalezienia utraconego (czasem na wiele pokoleń) kontaktu pokoleń był telefon .Ten sposób sprawdził mi się kilkakrotnie. Najbardziej udane i doniosłe dla rodzinnej genealogii było następujące spotkanie n-tego (niech ew, chętni policzą) stopnia. .
Mój 3x pradziad Stanisław opuścił Jamiołki, ożenił się w 1811 roku i zamieszkał w innej parafii. Z Jamiołkami nie miałem żadnych kontaktów, wcześniej tam nigdy nie byłem. Postanowiłem jednak sprawdzić czy jacyś krewni, potomkowie wspólnego przodka (dla mnie 4x pradziada) Franciszka tam żyją. Zadzwoniłem do sołtysa , ten mi dał kontakt telefoniczny do jednego z najstarszych w Jamiołkach mieszkających Jamiołkowskich (usłyszałem ,że Piecka - to jeden z licznych przydomków Jamiołkowskich -. wszystko wie) . Dla jasności sytuacja wydawała się beznadziejna bo połowa tam mieszkańców to Jamiołkowscy. Szczęśliwie znałem swój rodowy przydomek (to w tamtej okolicy dotąd codzienny znak rozpoznawczy w mrowiu posiadaczy tego samego nazwiska) przekazałem Panu Tadeuszowi (ŚP już niestety) co wiem z kwerend genealogicznych .Usłyszałem że Sieniutów już nie ma został tylko po nich dom. Ale po jakimś czasie odebrałem kolejny telefon. Są mieszkają w Piotrowiętach, przyjeżdżać. . Pojechałem w odwiedziny. Z kuzynem Witoldem wymieniliśmy informacje o przodkach. Pasowało. Okazało się, że Piecka w pierwszym telefonie powiedział że nie ma Sieniutów, bo linię Witolda dla lepszego z rozróżnienia nazwano Benki (od Benedykta brata mojego Stanisława)> W XIX wieku była jeszcze jedna linii,( najstarszego z trzech braci) ta po której została już tylko chata, bo linia ta w Jamiołkach wygasła. Ale Witek pamiętał swój rodowy przydomek Sieniuta.
Rodzinna pamięć u starych ludzi po wsiach jest ciągle żywa. Podobnie jak rodzinne kontakty. To Witek ustalił gdzie w Roszkach Chrzczonych mieszkał mój dziadek. Zawiózł mnie do tego samego domu ( tam akurat mieszkał szwagier Witka) Od niego usłyszałem, ze po wojnie przyjeżdżał tam stryj Józef i pomagał. Tylko przyjeżdżał, bo jeszcze przed wojna dziadek sprzedał dom i przeniósł się do Juchnowca.
Niech mój przykład (skutecznie wypraktykowałem ten sposób jeszcze kilkakrotnie) telefonicznego kontaktu z sołtysem (nie musi być sołtys, byle był to życzliwy stary mieszkaniec) będzie zachętą .Lata których Pan szuka to dla starych ludzi lata. naprawdę jeszcze świeżej stosunkowo pamięci. A ta dla owocnej kwerendy ta bywa cenniejsza niż internet.
Ps czy z najstarszymi z własnej rodziny Pan rozmawiał.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 18:44
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Dziekuję wszystkim za pomoc. Gorąco pozdrawiam. Rafał B.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 19:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
RavBielak napisał:
Dzieńdobry. Poszukuje wszelkich informacji o rodzinie Taudul z Zaspicza . O Janie Taudul i jego żonie Jadwidze TAUDUL zd .Rabiczko oraz innych osobach tego nazwiska z tych okolic. Ktokolwiek by miał jakie kolwiek informację bardzo proszę o kontakt .Parafia Kundzin jak przypuszczm .Jan TAUDUL z moich informacji zmarł pomiędzy 1940 a 43 i został pochowany w Kundzinie. Z góry dziękuje . Rafał BIELAK


Cytat:
Wysłany: 31-03-2020 - 10:32
Niestety brak zainteresowania moim postem. szkoda. Może ktoś jednak ma jakieś wskazówkę co do ksiąg parafialnych parafi Kundzin. Pozdrawiam Rafał B.




Zadziwiające. Drugi post wysłany kilkanaście godzin po pierwszym z pretensjami, że brak odzewu na zapytanie. Rafale, myślisz,że forumowicze tylko czekają na takie posty i od razu mają gotowe recepty na problemy? Każdy ma swój problem i tym się zajmuje. Tak nie można. Tu trzeba cierpliwości i własnej inicjatywy. W dzisiejszych czasach ustalenie danych z XX wieku co do zgonu nie powinno stanowić żadnego problemu. Drogowskaz wskazał pan Jerzy. Telefon. Mail. Bo urzędy i archiwa pozamykane. Jeżeli faktycznie wskazany Taudul został pochowany w Kundzinie, to najprościej trzeba wykonać telefon do USC Sokółka lub do AD W Białymstoku. Chociaż muszę podpowiedzieć, że Zaśpicze w tamtym okresie należały i należą obecnie do parafii w Klimówce. https://archibial.pl/parafie/info/96-sw ... -klimowka/
Do 1920 roku Zaśpicze były natomiast w parafii Odelsk.
A co do ksiąg, to oczywiście najnowsze z XX wieku są w parafii, kopie w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Trochę ksiąg jest w Archiwum Państwowym w Białymstoku. Ale jeszcze raz podpowiadam, że może chodzić o Klimówkę a nie Kundzin. Co nie wyklucza, że pogrzeb mógł być w Kundzinie. W czasie wojny w Malawiczach był szpital epidemiczny, bo w latach 1942-1943 panował tyfus i tam leczono chorych z terenu Sokólszczyzny. Ponadto najwięcej Taudulów było w Malawiczach z par. Sokółka, no i w różnych okolicznych miejscowościach.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 31-03-2020 - 22:52
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Przepraszam bardzo wszystkich uczestników forum za swoją niecierpliwość .Był to raczej rodzaj monologu i frustracji ,a nie pretensje o brak zaintetesowania .Jeszcze raz gorąco przepraszam i serdeczmie pozdrawiam. Rafał Bielak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Baranowska_AgnieszkaOffline
Temat postu: Re: Podlasie Taudul  PostWysłany: 01-04-2020 - 18:28
Sympatyk


Dołączył: 03-09-2013
Posty: 27

Status: Offline
Panie Rafale, wypowiedzieli się w Pana wątku najwięksi eksperci i miłośnicy genealogii zawsze życzliwi i skorzy do pomocy. Proszę skontaktować się z USC w Sokółce (w "czasach zarazy" najlepiej za pośrednictwem strony internetowej banku, w którym ma Pan konto internetowe, założyć profil zaufany a następnie wybrać odpowiedni urząd, kategorię sprawy i napisać wiadomość z prośbą o informacje jakich Pan poszukuje. Należy podać stopień pokrewieństwa i powód poszukiwań. Obawiam się jednak, że ma Pan bardzo mało danych i samo imię i nazwisko nie wystarczy...).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Albin_KożuchowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2020 - 09:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-11-2008
Posty: 547

Status: Offline
Ze spisu parafialnego sokólskiego z 1909 roku wynika, że Edward Taudul s. Tomasza i Malwiny ur. ok. 1901 roku mieszkał w Malawiczach Dolnych. Miał młodszego o 2 lata brata Władysława.

_________________
Pozdrawiam AlbinKoz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RavBielakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2020 - 12:48
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2018
Posty: 32

Status: Offline
Dziękuję bardzo Panie Albinie. Pana informacja bardzo pomogła.
Pozdrawiam Rafał B.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.558991 sekund(y)