Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ciech1993Offline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 28-03-2020 - 13:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2020
Posty: 66

Status: Offline
Dzień dobry!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w poszukiwaniu informacji o moim dziadu Józefie Radzimskim urodzonym 3 IX 1889, a zmarłym 27 XII 1947 roku..
W księdze zgonu jak na złość nie ma żadnych informacji poza datą narodzin i śmierci, a niestety nie ma już w mojej rodzinie osoby, która by coś wiedziałą, oraz nie zachował się żaden dokument po dziadku poza jednym:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/09657e4af431e6eb
Tutaj jest napisane miejsce urodzenia, ale szczerze mówiąc nie jestem w stanie tego rozczytać. Wiem tylko, że przed wojną mieszkał wraz z rodziną we wsi Jeziorsko powiat Turek i że podczas wojny ich gospodarstwo zostało zniszczone, a rodzina wysiedlona na roboty do Niemiec, ale wyszukiwarki takie jak Straty.pl czy its bad arolsen online archive nie posiadają w swoich zasobach nic na ten temat..
Ktoś ma jakiś pomysł jak to ugryść?
Z góry dziękuje za każdą wskazówkę lub pomoc i pozdrawiam!!
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 28-03-2020 - 13:47
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31603
Skąd: Warszawa
Status: Offline
*urodzenie małżonki dziadka Józefa -? przy nim dopisek o ślubie z Józefem -> akt ślubu (odpis/kopia)->aneks z odpisem aktu urodzenia

** ewidencja ludności ze znanego miejsca zamieszkania (najstarszego najlepiej)

to tak standardowo, bez masowych baz i ich przeszukiwania

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 28-03-2020 - 13:55
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Dzień dobry,

wydaje się, że we wskazanym dokumencie nie jest podana miejscowość, gdzie się Józef Radzimski urodził, tylko imię napisane jako "Józfa".
Z podstawowych witryn internetowych:
http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 116&y=1577 (Józef Radzimski, syn Józefa i Marianny z Włodarczyków, ur. 25 czerwca 1890 roku w Chodakach);
https://szukajwarchiwach.pl/54/706/0/-/ ... bJednostka

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 28-03-2020 - 14:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5855

Status: Offline
Miejsce urodzenia z tego dokumentu to Socha. Akt urodzenia Józefa jest dostępny, a znajdziesz w parafii Warta.

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ciech1993Offline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 28-03-2020 - 14:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2020
Posty: 66

Status: Offline
No właśnie jeśli chodzi o małżonkę to jest tak, że Józef to jej drugi mąż, a z pierwszym mieszkała w Niemczech w miejscowości Ziegelsdorf (według aktu zgonu jej syna z pierwszego małżeństwa NRD) i nie wiem kiedy zmarł jej pierwszy mąż i sprowadzila się do Jeziorska w powiecie Tureckim. Moja Babcia urodziła się w Jeziorsku w 1930 roku. Jej starsza siostra urodziła się 10 lutego 1924 w Ziegelsdorf, więc zakładam, że pomiędzy 1924, a 1930 rokiem musieli się tam sprowadzić.
Jego żona, a moja prababcia to Maria Radzimska (zd. Rak. Po pierwszym mężu nosiła nazwisko Grzelec) urodzona 27 XI 1890r w Sobowicach (parafia Imielno. Diecezja Kielecka)
A oto jej starsza siostra https://www.fotosik.pl/zdjecie/603e64a456d4b926 (dane ze strony straty.pl)
Józef Radzimski na pewno urodził się 3 IX 1889. Potwierdza to jego nagrobek, oraz dokument z pierwszego wpisu.
Co do miejscowości urodzenia. Jest tam skreślone 'Różańsko" czyli miejscowość, gdzie dziadek się osiedlał po wojnie (ziemie odzyskane) i w pisane coś jak "Jurki" (jest kilka takich wsi w Polsce), ale nie jestem tego pewny. Czym dłużej na to patrze tym mniej wiem. Istnieje może jakiś zbiór wniosków o przyznanie gospodarstwa na ziemiach odzyskanych?


Edit:

el_za napisał:
Miejsce urodzenia z tego dokumentu to Socha. Akt urodzenia Józefa jest dostępny, a znajdziesz w parafii Warta.

Ela


Znalazłem. Tam jest błąd w nazwisku - pewnie dlatego nie natrafiłem na to wcześniej. Biorę słownik do ręki i spróbuje się upewnić czy pokrywa się data urodzenia

Dziękuje!!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 10:33
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Łukaszu, no widzisz, dzięki Eli masz już konkretny punkt zaczepienia. To kolejna "zmyłka" indeksującego, ale ten się nie myli, co nic nie robi!

"Działo się w mieście Warka 24 sierpnia/5 września 1889 roku o godzinie 18,00. Stawił się Adam Radzimski, robotnik dzienny [jednodniowy] ze wsi Socha, mający 34 lata, w obecności Kazimierza Nowickiego, lat 30 i Wojciecha W(R)oźniaka, mającego 27 lat, obydwóch rolników ze wsi Socha i okazał nam młodzieńca płci męskiej oświadczając, że on urodził się we wsi Socha w dniu 22 sierpnia/3 września bieżącego roku o godzinie 19,00 z prawnej jego żony Marianny z Rębaczów, mającej 24 lata. Młodzieńcowi temu na Chrzcie Świętym dano imię Józef, a świadkami byli wyżej wymieniony Kazimierz Nowicki i Józefa Woźniak..."

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 10:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5855

Status: Offline
Wiesz, może nazwisko w tej parafii występowało w obu wersjach i stąd pomyłka.W akcie małżeństwa Adam ma wpisane Radziński vel Radzimski.

Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Elu, możesz zamieścić link do aktu małżeństwa Adama Radzińskiego vel Radzimskiego, bo nie chce mi się już szukać.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 12:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5855

Status: Offline
Oczywiście, że mogę, ale to chyba zadanie dla Łukasza. Parafię podpowiedziałam, więc ma punkt zaczepienia. Jak się samodzielnie szuka, to jest większa satysfakcja i nauczyć się czegoś można. Pomoc, moim zdaniem nie polega na dawaniu gotowca na tacy, czyli wędka, a nie ryba. Wink

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 1720&y=867

pozdrawiam
Ela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
Wiesz Elu, pisaliśmy już na ten temat wiele razy. Trudno przez monitor ocenić, który z poszukiwaczy jest mocno zagubiony, który wykorzystał już wszystkie możliwości przypisane swojej percepcji, a który jest zwykłym cwaniaczkiem. Najgorsze jest to, że niektóre z osób zwracają się z prośbą trzymając w zanadrzu istotne dane, ale ich nie podają, być może licząc, że dopiero później je zweryfikują na bazie spojrzenia innej osoby. Wówczas dopiero dochodzi do stwierdzeń - ja to mam, o tym już wiedziałem, nawet bez słowa dziękuję. W tym przypadku jest to raczej uczciwa osoba i początkująca, której warto pomóc w postaci dobrego kopa na rozpędzenie. Wink

"Działo się w mieście Warta w dniu 13/25 listopada 1888 roku o godzinie 13,00. Oznajmiamy, że w obecności świadków: Kazimierza Nowickiego, lat 30 i Michała Ogłozy, lat 40, obydwóch rolników ze wsi Socha - zawarty został religijny związek między Adamem Radzyńskim v. Radzimskim, kawalerem, robotnikiem dziennym [jednodniowym], mieszkającym we wsi Socha, urodzonym w mieście Opatówek tamtejszej parafii, synem nieżyjących Wincentego Radzińskiego v. Radzimskiego i jego żony Anny urodzonej Mikołajczyk, lat 36 - i Marianny Rembacz, panny, córki Michała Rembacza i jego żony Jadwigi urodzonej Subała, robotników dziennych we wsi Socha mieszkających, tamże urodzonej i przy rodzicach swoich żyjącej, lat 22 ...".

https://www.familysearch.org/search/cat ... %20Library

Robert


Ostatnio zmieniony przez Robert_Kostecki dnia 29-03-2020 - 13:34, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
el_zaOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 29-03-2020 - 13:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2011
Posty: 5855

Status: Offline
Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, ale nawet przez myśl mi nie przeszło, żeby traktować Łukasza, jak to napisałeś jako "cwaniaczka". Chodziło mi o to, że nie wiesz nawet, czy szukał tego aktu i nie znalazł, czy ma z tym problem, bo nic nie napisał, a chcesz mu go "podarować". Gdyby nie umiał go samodzielnie odnaleźć, pomoglibyśmy mu, naprowadzili na właściwy trop. Przecież każdy z nas kiedyś zaczynał. Smile

pozdrawiam E
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ciech1993Offline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 30-03-2020 - 14:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2020
Posty: 66

Status: Offline
Przyznaje, że genealogią i historią mojej rodziny interesuje się od nieco ponad roku. Najpierw postanowiłem wyeksploatować wszystkie źródła rodzinne, a dopiero od niedawna sprawdzam co do zaoferowania ma mi internet.
Samo znalezienie aktu nie jest problemem. Na akt małżeństwa natrafiłem przeglądając rok po roku księgi małżeństw w parafii Socha. Zacząłem w 1889 i na szczęście w księdze z 1888 roku znalazłem.
Gdyby nie Pani Ela nigdy bym na to nie trafił, bo zapewnie nigdy nie wpadłbym na to, że w dokumencie z mojego pierwszego posta jest miejscowość 'Socha' jako miejsce urodzenia. Kombinowałem trochę w innym kierunku. Chciałem jeszcze odwiedzić Archiwum Państwowe w Koninie, ponieważ znajduje się tam zespół akt „Starostwo Powiatowe Tureckie (w Turku)” w ramach którego znajduje się kilka niekompletnie zachowanych teczek zawierających dokumentację związaną z akcją przesiedleńczą, a przede wszystkim wnioski o wydanie zaświadczenia przesiedleńczego, którego numer posiadam i wiem, że przez starostwo powiatowe w Turku było wydane. Myślę, że mógłbym znaleźć tam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Największym problemem w moich poszukiwaniach jest tłumaczenie z języka Rosyjskiego. Nauczyłem się już próbując tłumaczyć akty alfabetu, oraz miesięcy, choć i tak korzystam z pomocy zawartych w internecie (np ze stron gdzie są wzory takich tłumaczeń i różne podpowiedzi). Jednak pomoc osób doświadczonych jest dla mnie nieoceniona, ponieważ słowo lub akt, które są dla mnie totalnie nieczytelne, dla osoby doświadczonej zwykle nie stanowi problemu.
Jeszcze raz wszystkim dziękuje za zaangażowanie i Pozdrawiam.
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 30-03-2020 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1555

Status: Offline
A co z Opatówkiem?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ciech1993Offline
Temat postu: Prośba o pomoc - dziadek Jóżef Radzimski  PostWysłany: 30-03-2020 - 17:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-03-2020
Posty: 66

Status: Offline
Jutro na spokojnie po pracy będe sprawdzał dostępność ksiąg.
A tak wstępnie znalazłem kilka rzeczy, które na pewno mnie powinny zainteresować
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1ded402d9276b2fe
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.057397 sekund(y)