Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
lubczyńska-iwonaOffline
10 Temat postu: przeglądanie mikrofilmów  PostWysłany: 07-04-2007 - 19:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-02-2007
Posty: 111

Status: Offline
słyszałam o możliwości wypożyczania mikrofilmów z archiwów,mam pytanie: czy można je przeglądać na komputerze, czy jest inny sposób,czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łopiński_JacekOffline
Temat postu: przeglądanie mikrofilmów  PostWysłany: 07-04-2007 - 20:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2006
Posty: 204
Skąd: Szczecinek; Łódź
Status: Offline
Witaj Smile

W Archiwum najbliższym Twojego miejsca zamieszkania zamawiasz mikrofilmy, które są przesyłane z innego Archiwum do "Twojego".
Płacisz jedynie koszt wysyłki i masz je do dyspozycji przez miesiąc czasu.
W Archiwum jest specjalny czytnik do mikrofilmów.
Możesz je przeglądać w ramach godzin otwarcia danego Archiwum.

Pozdrawiam świątecznie Smile
Jacek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Walaszczyk_PawełOffline
Temat postu: Co wolno, a czego nie wolno w archiwum...?Jak szukać?  PostWysłany: 18-04-2007 - 18:33


Dołączył: 27-01-2007
Posty: 7
Skąd: Kielce
Status: Offline
Witam Wszystkich,

Mam być może nietypowe, ale bardzo praktyczne pytanie, które zawarłem w tytule. Uściślając chodzi o archiwa państwowe. W kościelnych jest lepiej...ale po kolei.
Miałem już przyjemność gościć w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach, gdzie dozwolone jest robienie zdjęć przeglądanych materiałów. Myślę, że nie muszę nikomu tłumaczyć jaka to wygoda móc analizować tekst, zwłaszcza w obcym języku, którego nie zna się za dobrze, w zaciszu domowym, na ekranie komputera. Że o możliwości konsultacji językowej z bieglejszymi ode mnie za pomocą maila, nie wspomnę.
Ale byłem też w archiwum państwowym. I tu okazało się, że nie dość, że trzeba podpisać kilka papierków które obligują mnie w zasadzie do oglądania tylko rzeczy związanych z moją rodziną, to jeszcze nie ma mowy o robieniu żadnych zdjęć. Można wprawdzie zamówić ksero konkretnego dokumentu, ale nie jest to rozwiązanie, bo taka operacja i trwa trochę czasu i niestety sporo kosztuje (jeden akt prawie 30 zł).
A nie będę ukrywał, że będąc na miejscu w takim archiwum chciałem skopiować (foto) indeksy ksiąg. Przepisać bym ich na miejscu nie dał rady, bo są niestety po rosyjsku...a ja nie jestem biegły w tym języku, tudzież biegły nie jestem w rozszyfrowywaniu pisma odręcznego nawet w rodzimym języku.
W związku z tym chciałbym dowiedzieć się od osób bardziej doświadczonych, czy takie ograniczenia i trudności są typowe dla wszystkich archiwów państwowych ? Czy można je jakość pokonać ? W genetece znajduje się olbrzymia ilość wpisów z indeksów - ciekaw jestem czy ich autorzy korzystali z zasobów państwowych czy kościelnych ? Jeśli państwowych to jak poradzili sobie z w/w ograniczeniami ?
Będę wdzięczy na komentarze do mojego pytania.
Pozdrawiam,
Paweł Walaszczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kornelia_MajorOffline
Temat postu: Re: Co wolno, a czego nie wolno w archiwum...?  PostWysłany: 18-04-2007 - 23:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 10-04-2007
Posty: 474
Skąd: Kielce
Status: Offline
Cytat:
Będę wdzięczy na komentarze do mojego pytania.
Pozdrawiam,
Paweł Walaszczyk

Witam -Panie Pawle-
proszę o kontakt priv.mail
Pozdrawiam- Kornelia Major
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grabowski_JanOffline
Temat postu: Re: Co wolno, a czego nie wolno w archiwum...?  PostWysłany: 18-04-2007 - 23:56


Dołączył: 07-07-2006
Posty: 6
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Walaszczyk_Paweł napisał:
Miałem już przyjemność gościć w Archiwum Diecezjalnym w Kielcach, gdzie dozwolone jest robienie zdjęć przeglądanych materiałów.


Nie w kazdym archiwum jest tak przyjemnie. W niektorych, to nawet jest klopot aby do reki dostac ksiege metrykalna...

A w Kielcach jest wspaniale (no poza tym, ze czasami ciezko jest sie dodzwonic). Zreszta czeka mnie jeszcze wizyta tam...

Walaszczyk_Paweł napisał:
Ale byłem też w archiwum państwowym. I tu okazało się, że nie dość, że trzeba podpisać kilka papierków które obligują mnie w zasadzie do oglądania tylko rzeczy związanych z moją rodziną, to jeszcze nie ma mowy o robieniu żadnych zdjęć.


Bo niestety jest to "urzad". Nic sie nie da na to poradzic - ale duzo zalezy od tego na kogo sie trafi. W AP sa tez ludzcy ludzie, czasami wystarczy normalnie porozmawiac.

Pozdrawiam
Jan Grabowski


ps. O ile wiem, to wiele z tych indeksow zostalo "zdobytych" u Mormonów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_MłynarczykOffline
Temat postu: Re: Co wolno, a czego nie wolno w archiwum...?  PostWysłany: 19-04-2007 - 09:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 59
Skąd: Wilcza Góra/Lesznowola (TGCP)
Status: Offline
Teoretycznie możesz zrobić zdjęcie w Archiwum Państwowym ale też za słoną opłatą jak ksero i zależy czy przewiduje to regulamin korzystania z pracowni naukowej. Niestety dokładne przeglądanie regulaminu w tym zakresie chyba Cie nie ominie.
Troszkę uogólniłes sprawę indeskowania do geneteki. Wpisy w genetece mogą pochodzić z różnych źródeł. Po pierwsze wiele to ręczne przepisywanie w Archiwum Państwowym, inne moga być ze zdjęc zrobionych indeksom ksiąg w parafiach albo ze zdjęć zrobionych z czytnika mikrofilmów w czytelnii mormońskiej.
Nie wykluczone też, że część wpisów pochodzi z płatnych zdjęć zrobionych przez użytkownika w AP.

Pozdrawiam i życze powodzenia
Piotrek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EditOffline
4 Temat postu: Archiwum-jakie koszty ?  PostWysłany: 01-11-2007 - 13:24


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 1

Status: Offline
Witam wszystkich bardzo serdecznie
Czy ktos z Państwa móglby mi udzielic informacji - jaki jest przyblizony koszt sciagniecia mikrofilmu pomiedzy archiwami w roznych miastach?
Czy ktos z Panstwa wybiera sie w niedlugim czasie do Archiwum w Lublinie? I ewentualnie w zwiazku z tym moglby mi pomoc w znalezienu kilku informacji?
Pozdrawiam
Edyta Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radicalmanOffline
Temat postu: Archiwum  PostWysłany: 01-11-2007 - 14:22
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2007
Posty: 353
Skąd: Legnica
Status: Offline
Przeważnie są to koszty wysyłki (np przy sprowadzaniu do AP we Wrocławiu 2*6,50 = 13 złotych).

Pozdrawiam,
Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PakapiOffline
Temat postu: Czy w Archiwum można robić zdjęcia?  PostWysłany: 02-07-2008 - 12:38
Sympatyk


Dołączył: 13-08-2007
Posty: 28

Status: Offline
Zastanawiam się nad tym, czy w pracowni Archiwum Państwowego można robić zdjęcia.

Kilkukrotnie byłem w Archiwum w celu przejrzenia i odnotowania danych z wypożyczonych mikrofilmów, i niestety wszystko musiałem pisac ręcznie. Nigdy nie zwracałem się z prośba o pozwolenie robienia zdjęć, ponieważ w Archiwum jest nawet informacja o zakazie fotografowania. Ale kiedyś gdzies czytałem, że jeżeli dyrektor wypożyczający mikrofilmy wyrazi zgodę, to wtedy wolno wykonać zdjęcia.

Jakie są wasze doświadczenia z tym związane? Czy warto w ogóle zwracać się z taką prośbą? W końcu chodzi jedynie o to, aby ułatwić sobie pracę, i zamiast godzinami pisac ręcznie, można by pstryknąć parę razy, i po robocie. A potem na spokojnie w domu przeanalizować sobie wszystko. Nie ma przecież nawet możliwości uszkodzenia czegokolwiek, bo przeciez fotografuje się wyświetlacz, a nie bezpośrednio mikrofilm czy księgę.

Chyba że zakaz jest wyłącznie po to, aby zbijać kasę na odpisach i kserokopiach... A cennik jest po prostu śmieszny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarobOffline
Temat postu: Czy w Archiwum można robić zdjęcia?  PostWysłany: 02-07-2008 - 12:57
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2008
Posty: 18

Status: Offline
Wszystko zależy od oddziału Archiwów Państwowych. Każdy oddział ma własną politykę i własny cennik.
Np. w Koszalinie można robić zdjęcia ksiąg itp. własnym aparatem i kosztuje to wtedy tyle samo co kserokopia - czyli 2zł od strony A4. Natomiast w oddziale Pilskim można jedynie otrzymać kserokopię, która kosztuje 10zł od strony A4.

Uważam, że pytać zawsze można.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BartekStróżykOffline
Temat postu: Archiwa Państwowe  PostWysłany: 01-01-2009 - 16:46
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2008
Posty: 86

Status: Offline
Witam wszystkich. Życzę na początek wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2009. Piszę ponieważ szukam osób które chodzą do archiwum Państwowego i pomogli by mi w poszukiwaniach mam konkretne dane chodzi mi o:
- AP Poznań
- AP Łomża
- AP Mława
- AP Płock
Za pomoc z góry dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pieniążek_StanisławOffline
Temat postu: Archiwa Państwowe  PostWysłany: 01-01-2009 - 21:08
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 14-07-2006
Posty: 923
Skąd: Gdynia
Status: Offline
Jeśli masz KONKRETNE DANE to nie jest żadnym problemem napisać do Archiwum z prośbą o przysłanie Ci ksero czy foto danych metryk.
Za kwerendę wtedy sie płaci gdy znasz tylko nazwisko a nie znasz konkretnej daty zdarzenia i zlecasz archiwum wyszukanie metryk.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mada19Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-01-2009 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2008
Posty: 10

Status: Offline
Chciałam zapytac jak to wyglada jesli chce sama czegos poszukac wtedy nie płace czty tez normalnie za godzine albo za sama kopie ?

Wybieram sie do oddziału KAtowickiego w Raciborzu ale teraz jest nieczynne wiec chcaiałam sie zorientowac jak takie poszukiwanie wyglada... mam imiona nazwiska i przyblizone daty a dzieki temu chce szukac jeszcze dalszych przodkow...

Moze osoby bywajace w archiwach by cos opisały jak to wyglada...

pozdrawiam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalOOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2009 - 09:20
Sympatyk


Dołączył: 27-12-2008
Posty: 49

Status: Offline
witaj
sam jeszcze w archiwum nie byłem ,ale wkrótce się wybieram ,mam podobny problem jak Ty.
szukałem na stronach internetowych tych informacji ,coś znalazłem,może Ci pomogę.
http://www.katowice.ap.gov.pl/index0.html
na tej stronie w menu masz udostępnianie akt,tam jest sporo informacji które mogą Ci pomóc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mada19Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-01-2009 - 12:42
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2008
Posty: 10

Status: Offline
Juz te wszystkie strony zbadałam Razz
ale jest tam cos co mnie zmylilo na tej głownej stronie w zakladce udstepnianie akt pisze ze "Udostępnienie archiwaliów do wglądu w pracowni naukowej jest bezpłatne. " ale z regulaminu zrozumialam ze jesli sama szukam to nie place ale musze zaplacic za wyciagniecie przez nich tych juz znalezionych przezemnie akt. nie mowie o kopii.

I dlatego pytam jak to wyglada w praktyce bo z tego wynika ze ja przeszukuje bazy danych na kompie a oni mi tylko wyciagna potem te akta?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.508757 sekund(y)