Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bogus_TomOffline
Temat postu: Wyniki testu DNA  PostWysłany: 14-03-2020 - 10:24
Sympatyk


Dołączył: 01-04-2013
Posty: 91

Status: Offline
Dzień dobry,
czy jest możliwość zamówienia testu dla Pana Mamy? Jeśli tak, to u niej może być pewne wskazanie. Przykładowo u mnie (tylko, że to wyszło na DNA.Land) było wskazanie: Ambiguous/Niejednoznaczny 1.2%, a mojego Taty: Ashkenazi 3.6%. Na MyH i tu i tu było 0%. Pozdrawiam, Bogusław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiktor89Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2020 - 12:45


Dołączył: 14-03-2020
Posty: 3

Status: Offline
Postaram się namówić mamę na wykonanie testu. Prawdopodobnie zdecydowałbym się na inny test. Dziękuję Panu za podzielenie się swoim doświadczeniem. Pozdrawiam, Wiktor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
expatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2020 - 12:59
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2020
Posty: 61
Skąd: Toronto, Kanada
Status: Offline
Jest tylko jeden rodzaj testu który próbuje określić etniczne pochodzenie. Jest to autosomal DNA test. Y-DNA i mtDNA testy to całkiem coś innego. Test ten nie może wykluczyć żadnego pochodzenia. Jednakże ashkenazi DNA jest całkiem dobrze określone i MyHeritage jest dużą i bądź co bądź izraelską firmą, tak wiec prawdopodobnie nie masz ashkenazi DNA w sobie. Moim zdaniem szanse, że inne testy wskażą jakiś znaczący procent ashkenazi DNA są bardzo małe a 1-2% ashkenazi z 50% prawdopodobieństwa nic ci nie da.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2020 - 15:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
"Jednakże ashkenazi DNA jest całkiem dobrze określone"
może kwestia definicji "całkiem dobrze" lub "określone" (jak wiemy każda liczba jest przybliżeniem innej, więc zawsze można prawdziwie twierdzić "w przybliżeniu 1 "..nie podając w jakim przybliżeniu)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
expatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2020 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2020
Posty: 61
Skąd: Toronto, Kanada
Status: Offline
Well, I should’ve seen this coming and, I guess, I should’ve put a disclaimer. Late, but here it goes.

*** Whatever I say on this forum is just my opinion without any proof. Take it or leave it. ***

Przepraszam, że napisałem to po angielsku ale po blisko 40 latach „na obczyźnie” nie wiem jak poprawnie wyrazić to po polsku.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2020 - 22:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
OK, ale coś za taką opinią stoi. Nawet jeśli to wrażenie subiektywne, to czymś spowodowane.

Zauważ, że:
a. bycie przedsiębiorstwem izraelskim nie musi oznaczać większego obiektywizmu. Tak jak bycie przedsiębiorstwem z każdego innego państwa (a może i w większym stopniu) może powodować obciążenie skłonnością do wspierania państwowej narracji
b. literatura dostępna on-line - wraz z wynikami badań nie jest bardzo obfita. Wręcz zaskakująca relacja przekonania do wielości i jakości badań do dostępnych źródeł w porównania do badań nad innymi kladami. I nie chodzi mi o Ujgurów (bo to też skrajny przykład, ale na przemilczenie)
c. jeśli nawet coś mięsistego jest to może o "praskich Lewitach" ale to też nie do końca
d. a jak "literatura podaje" próby były intensywne...szczególnie po publikacji Shlomo Sanda :)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
expatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2020 - 00:12
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2020
Posty: 61
Skąd: Toronto, Kanada
Status: Offline
“OK, ale coś za taką opinią stoi. Nawet jeśli to wrażenie subiektywne, to czymś spowodowane.”

Jest to moje własne doświadczenie i samo nauka. Mam swoje DNA i mojej najbliższej rodziny, w różnym stopniu, na 23andMe, FTDNA, MyHeritage i AncestryDNA. Moja żona ma podobno, według 23andMe, od 1.5 do 1.8% Ashkenazi DNA, czy to przy 50 czy 90% pewności, więc spędziłem trochę czasu na analizowaniu tych danych. Niestety nie ma nic o tym w dostępnych papierach. Wszyscy przodkowie to chrześcijanie, albo rolnicy z Mazowsza albo szlachta z Białorusi.

“a. bycie przedsiębiorstwem izraelskim nie musi oznaczać większego obiektywizmu. Tak jak bycie przedsiębiorstwem z każdego innego państwa (a może i w większym stopniu) może powodować obciążenie skłonnością do wspierania państwowej narracji”

To jest business więc byłoby naiwne z mojej strony oczekiwać obiektywności. Ale jako izraelczycy są prawdopodobnie więcej niż inni zainteresowani tym przedmiotem i z tego powodu, i znowu, prawdopodobnie mają dobrą znajomość tego tematy i odpowiednie testowanie. Są też jedną z największych i wszechstronniejszych firm w tym businessie.

b. literatura dostępna on-line - wraz z wynikami badań nie jest bardzo obfita. Wręcz zaskakująca relacja przekonania do wielości i jakości badań do dostępnych źródeł w porównania do badań nad innymi kladami. I nie chodzi mi o Ujgurów (bo to też skrajny przykład, ale na przemilczenie)

Naprawdę? W stosunku do innych? A co znajdziesz o mojej mamy mtDNA haplogrupie która jest w najlepszym przypadku określana jako A-T152C!. Tak, to trochę inny temat ale takie samo odczucie.

Wracając do tematu, nigdy nie próbowałem zdobyć dogłębnej znajomość o Ashkenazi DNA i ogólnie rzecz biorąc myślę, że genetyczna genealogia jest we wczesnych latach rozwoju. Chociaż jestem tym zainteresowany, nie jest to naprawę ważne dla mnie. Dowiedziałem się co mogłem z tego co jest teraz wiadome i powszechnie dostępne i… to wszystko. Kropka!

c. jeśli nawet coś mięsistego jest to może o "praskich Lewitach" ale to też nie do końca
d. a jak "literatura podaje" próby były intensywne...szczególnie po publikacji Shlomo Sanda Smile

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2020 - 00:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
o mtDNA na pewno wiesz więcej ode mnie, tu ja z kolei nie byłem zainteresowany -po tym jak swego czasu uznałem, że jest to zbyt mała rozdzielczość by coś wniosła . Subiektywnie to oceniłem.

pisałem o Y

Tak, w stosunku do innych wydaje mi się, że rozpowszechniona jest opinia (licznik) o dogłębności badań, których (mianownik) nie ma zbyt wiele.
Proporcjonalnie wydaje się, że przekonanie o wiedzy na temat A-T152C (czymkolwiek to jest:) w stosunku do rzeczywistych wyników badań na temat A-T152C będzie mniejsze od ilorazu powszechności wniosków z badań nad aszkenazyjskim Y-DNA w stosunku do realnych, stosowalnych wyników badań nad "aszkenazyjskim Y-DNA" Smile
czyli m.in. zdecydowanie więcej osób myśli ze coś konkretnego wiadomo o Y-DNA Aszkenazi w stosunku do tego co wiadomo
niż
jest osób, która "wie" że A-T152C to konkluzywnie rozwiązany problem w stosunku do realnych wyników

na drugim krańcu są przytoczeni Ujgurzy (przebadani, a mało kto o tym wie), pośrodku Islandzycy (dość dobrze przebadani i dość sporo osób o tym wie) etc

pozdrawiam:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiktor89Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2020 - 22:30


Dołączył: 14-03-2020
Posty: 3

Status: Offline
Widzę, że wywiązała się ciekawa dyskusja na temat DNA Smile Odkrycie DNA bałkańskiego jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Patrząc historycznie skąd pochodzą moi dziadkowie, mogę z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że to właśnie po dziadku, którego podejrzewałem, że może mieć pochodzenie aszkenazyjskie. Ludność zamieszkująca tereny Bieszczad - Łemkowie, Bojkowie etc. zaliczani do Słowian wschodnich z tego co się orientuje przywędrowała kiedyś z Bałkanów. Ponieważ usłyszałem od kilku osób, że mam żydowską urodę postanowiłem zbadać sprawę. Test DNA traktuje wyłącznie jako pouczającą zabawę aczkolwiek, jako że uważam się za judeofila nie ukrywam, że troszkę liczyłem na szczyptę aszkenazyjskiego DNA w swoich genach. Dziękuję za interesujące odpowiedzi i pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eve174Offline
Temat postu: Wyniki DNA  PostWysłany: 22-03-2020 - 15:27
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2011
Posty: 130

Status: Offline
Dzien dobry,

z przeprowadzonych badan Y-DNA okazalo sie ze moje nazwisko nim nie jest. Idac tym tropem zrobilam testy swojej cioci. I tutaj pojawia sie problem. NA FTDNA jednym z potencjalnych relacji jest aunt/niece ale na MyHeritage juz nie.

Wyniki my Heritage:
13.1%
(908‎ cM) Shared DNA
27 Shared segments
89.9‎ cM Largest segment

Wyniki FT DNA
(928.5‎ cM) Shared DNA
27 Shared segments
x-match

Bede wdzieczna za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu: Re: Wyniki DNA  PostWysłany: 22-03-2020 - 17:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
eve174 napisał:
Dzien dobry,

z przeprowadzonych badan Y-DNA okazalo sie ze moje nazwisko nim nie jest. Idac tym tropem zrobilam testy swojej cioci. I tutaj pojawia sie problem. NA FTDNA jednym z potencjalnych relacji jest aunt/niece ale na MyHeritage juz nie.

Wyniki my Heritage:
13.1%
(908‎ cM) Shared DNA
27 Shared segments
89.9‎ cM Largest segment

Wyniki FT DNA
(928.5‎ cM) Shared DNA
27 Shared segments
x-match

Bede wdzieczna za podpowiedzi.

Pozdrawiam,
Ewa


Ewo,

Bardzo mała jest różnica między tymi dwoma rezultatami. Oba wskazują bardzo bliskie spokrewnienie.

Jeśli obejżysz poniższy wykres (google search: dna relationship chart), który jest chyba najczęściej używany,

https://secureservercdn.net/184.168.47. ... t_2017.jpg

...na podstawie ok 900-930 cM wykres sugeruje że ciocia może być pra-ciocią, pół-ciocią, lub kuzynką pierwszego stopnia, tzn. siostrą cioteczną/stryjeczną.

Ale... inna strona, https://genetics.thetech.org/ask-a-gene ... relatives, tłumaczy, że rezultaty znacznie dalej odbiegające od średniej też są możliwe. Wykres na tej stronie wskazuje, że 900-930 cM jest całkiem w obrębie podobieństwa z ciocią.

Mam nadzieję, że to ci pomoże.

P.S. Jeszcze jedna rzecz: będąc kobietą, nie masz chromosomu Y, więc test YDNA między tobą a jakimkolwiek męskim przodkiem zawsze da negatywny rezultat. Chromosom Y dziedziczy się wyłącznie po mieczu.

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eve174Offline
Temat postu: Re: Wyniki DNA  PostWysłany: 22-03-2020 - 17:05
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2011
Posty: 130

Status: Offline
Dzieki Doroto, Y-DNA test to byl mojego brata. Czyli wlasciwie to do konca nie mozna wykluczyc ze stosunem jest ciocia/siostreznica?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EmeraldOffline
Temat postu: Re: Wyniki DNA  PostWysłany: 23-03-2020 - 11:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-11-2018
Posty: 354

Status: Offline
Jak widać z postu Doroty są strony, według których ok. 900 cM łapie się w ten przedział. Mi osobiście, na podstawie "moich" testów wydaje się to dość mało i stawiałabym na "pół-ciotkę" - przyrodnią siostrę któregoś z rodziców. Moja mama z siostrą dziadka ma ponad 1500cM, a ze swoim bratankiem ponad 1900. Ja mam z nim, moim bratem ciotecznym, 1012. Ogólnie wśród znanych mi przypadków innych osób, które robiły testy, też nie spotkałam się z wynikiem mniejszym niż 1200 dla pokrewieństwa ciocia/wujek-siostrzeniec/bratanek. Czyli wykluczyć pokrewieństwa ciocia-siostrzenica może bym nie wykluczyła, skoro gdzieś szacują, że to możliwe, ale raczej bym to uznała za mniej prawdopodobne.

_________________
Izabela
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eve174Offline
Temat postu: Re: Wyniki DNA  PostWysłany: 23-03-2020 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 05-07-2011
Posty: 130

Status: Offline
Dzieki Izabelo. Tak mi sie wydaje wlasnie ze to nie jest polaczenie ciocia/siostrzenica. Ciekawe te zawirowania losow.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Wyniki testu DNA  PostWysłany: 23-03-2020 - 11:31
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 769

Status: Offline
A jak jest w tych wynikach różnicowana Europa wschodnia od środkowej? Polska to wschodnia czy środkowa? Jakie kraje zaliczane są do krajów europejskiego środka?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.241708 sekund(y)