Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mariusz_14
Temat postu: Re: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 24-02-2020 - 11:49
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

jozefswider napisał:
Do zbadania pokrewieństwa po mieczu moim zdaniem najbardziej odpowiednie jest zbadanie mutacji SNP .Jeśli np. masz jakąś mutację to wszyscy twoi potomkowie
ilu by ich nie było będą tą mutację posiadać . Tak więc jeśli mój przodek miał konkretną mutację , to wszyscy którzy od niego się wywodzą będą posiadaczami
tej mutacji .

Co do wywodów i udowadniania szlachectwa przed Heroldią to jak już wiele na forum napisano bywało różnie . Były wywody prawdziwe ,ale też podrabiane na podstawie
dokumentow niekoniecznie dotyczących osób wnioskujących .Na podstawie wywodów przeprowadzonych przez Świderskich herbu Ślepowron też można to potwierdzić .

Odnalezienie pokrewieństwa z wylegitymowanymi nie jest tak trudne gdyż operacja ta odbyła się nie tak dawno ( lata początkowe 19 wieku ) w większości dokumenty
metrykalne są zachowne . Inną sprawa jest przedstawiane pokrewieństwo legitymowanych z ich przodkami , z tym bywało różnie .

Józek


No Tak SNP. Rozstrzyga. To oczywiste w przypadku badań laboratoryjnych - medycznych. Jednak to badanie nie jest dowodem np przez Komisję Wywodową ZSzP . Nie rozumiem dlatego. Czy to wynika z braku wiedzy / zrozumienia / interpretacji wyników ???/ A może chodzi o to iż wyniki te są objęte tajemnicą lekarską ! A podważanie ich i omawianie publiczne może skończyć się przed sądem publicznym i w związku z tym karą z Kodeksu karnego. W przypadku ostrego sporu.

Co do podrabiania wywodów. Istnieje tylko jedna metoda jego stosowania. Polega to na sugerowaniu iż określony przodek miał więcej potomków niż to wynikało by z dotychczasowych badań. Współczesne prawo O Urzędzie Stanu Cywilnego również dopuszcza uzupełnianie i sprostowania w metrykach. To było stosowane również w przeszłości. Nikt dziś nie udowodni iż jakiekolwiek dopiski na marginesach i dopiski w tekście lub przekreślenia są fałszerstwem. Takie uprawnienie posiadali proboszczowie i posiadają je do dziś. Oczywiście można tego dokonać tylko i wyłącznie na podstawie zasady iż metrykę zgonu uzupełniamy metryką małżeństwa a małżeństwa na podstawie metryki chrztu czyli wydarzenia wcześniejszego. Podważenie tego dowodzenia jest możliwe tylko przy wskazaniu innego dokumentu / metryki / z tego samego okresu i tej samej parafii lub regionu. Mogli żyć i żyli ludzie o tych samych imionach i nazwiskach w tym samym czasie. Przeprowadzenie badania wywodowego probanta żyjącego dziś na podstawie SNP udowodni prawdziwość dowodzenia. Jest to trudne jednak - ominięcie tajemnicy lekarskiej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 25-02-2020 - 20:44
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Badania SNP -Y dna nie służą do celów medycznych , tylko do celów genealogicznych , tak więc tajemnica lekarska tutaj nie ma zastosowania .
Bardziej ma tutaj zastosowanie RODO .

Co do procedur stosowanych przez ZSzP to jest to wyłącznie sprawa członków tego związku i ja jako , że nie jestem członkiem tego stowarzyszenia
nie mam mandatu aby się o tym wypowiadać .

Natomiast jeśli chodzi o potwierdzenie pokrewieństwa po mieczu z przodkiem osoby , która wylegitymowała się przed Heroldią należy odnależć
potomka tej osoby , domówic się co do wykonania badań Y dna i wtedy bedzie wiadomo ,że na pewno jesteśmy tego samego herbu lub nie .

Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 26-02-2020 - 12:32
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Witam .
Poszukuję informacji o Józefie Ignacym Świderskim synu Ignacego i Pelagii
Szajewskiej ur. 30 VII 1811 r. ,który wylegitymował się ze szlachectwa
w 1854 r. i zapisany był do ksiąg szlachty Guberni Lubelskiej pod nr. 91 .
Był potomkiem w ósmym pokoleniu po Macieju Świderskim z Mazewa , który był sędzią
ziemskim wiskim . Chodzi mi o miejsce jego urodzenia lub też zmieszkania .

Pozdrawiam Józek


Ostatnio zmieniony przez jozefswider dnia 27-02-2020 - 13:24, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 27-02-2020 - 00:49
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

jozefswider napisał:
Witam .
Poszukuję informacji o Józefie Ignacym Świderskim synu Ignacego i Pelagii
Szajewskiej ur. 30 VII 1811 r. ,który wylegitymował się ze szlachectwa
w 1584 r. i zapisany był do ksiąg szlachty Guberni Lubelskiej pod nr. 91 .
Był potomkiem w ósmym pokoleniu po Macieju Świderskim z Mazewa , który był sędzią
ziemskim wiskim . Chodzi mi o miejsce jego urodzenia lub też zmieszkania .

Pozdrawiam Józek


A skąd źródło dotyczące urodzenia, rodziców. Legitymacje w Guberni Lubelskiej świadczyć mogą iż mieli majątek w Cesarstwie Austriackim /po żonie/ . Po zmianie prawa liberalizującym prawo o heroldii w KP możliwie były dowody z archiwów państw trzecich np. : Austrii i Prus. Taki udowodniony wywód szlachectwa był podstawą w KP do wpisania Świderskich jako szlachty. Ponieważ władze Austrii się nie czepiały z powodów politycznych łatwiej było wykazać pochodzenie a raczej uzyskać potwierdzenie szlachectwa. Moim zdaniem więcej wiadomości jest we Lwowie.

Jeśli chodzi o procedury w ZSzP dotyczące weryfikacji danych jest jedna : tylko metryki żadnych Y DNA. Jednak w procedurze nie ma śladu zastosowania obecnie obowiązującego prawa o USC.

Nie lepiej było by w Łomży założyć oddział ZSzP i tam się spotykać niż wypisywać posty na forum ????

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 27-02-2020 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Dane dotyczące daty urodzenia i imion rodziców Józefa Ignacego Świderskiego są podane w Księdze szlachty guberni lubelskiej .
Jego jednego nie wiem skąd pochodził . Przypuszczam , że był synem Ignacego z Kiewłaków w par. Topczewo ,lecz w tej parafii nie ma
w 1811 ani też około tego roku urodzenia Józefa Ignacego . Możliwe ,że urodził się w parafii matki lub też w innej miejscowości
ponieważ Ignacy był pułkownikiem w wojsku koronnym więc mogło to być gdzieś w miejscowości gdzie stacjonował jego pułk .

Inni wylegitymowani Świderscy to ;

Sylwester s. Jana mieszkał w Golankach par. Grabowo
Mateusz s. Pawła Golanki par. Grabowo
Franciszek Ksawery s. Mateusza bratanek Sylwestra - Golanki par. Grabowo
Kalikst Ignacy s. Kajetana Białaszewo par. Białaszewo

Kilka lat temu miałem propozycję aby wstąpić do ZSzP oddział w Białymstoku .Moim zdaniem jeśli wstępuje się do jakiejkolwiek organizacji
to należy czynnie uczestniczyć w jej działalnosci . Ja nie mogłem ( zresztą obecnie też ) spełnić takiego wymogu ze względu na brak wolnego czasu
więc nie skorzystałem z tej propozycji .
Sądzę ,że w odzdziale białostockim część członków pochodzi z terenu łomżyńskiego , dlatego czy jest potrzeba tworzenia nowego oddziału ?

Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 27-02-2020 - 17:17
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

jozefswider napisał:
Dane dotyczące daty urodzenia i imion rodziców Józefa Ignacego Świderskiego są podane w Księdze szlachty guberni lubelskiej .
Jego jednego nie wiem skąd pochodził . Przypuszczam , że był synem Ignacego z Kiewłaków w par. Topczewo ,lecz w tej parafii nie ma
w 1811 ani też około tego roku urodzenia Józefa Ignacego . Możliwe ,że urodził się w parafii matki lub też w innej miejscowości
ponieważ Ignacy był pułkownikiem w wojsku koronnym więc mogło to być gdzieś w miejscowości gdzie stacjonował jego pułk .

Inni wylegitymowani Świderscy to ;

Sylwester s. Jana mieszkał w Golankach par. Grabowo
Mateusz s. Pawła Golanki par. Grabowo
Franciszek Ksawery s. Mateusza bratanek Sylwestra - Golanki par. Grabowo
Kalikst Ignacy s. Kajetana Białaszewo par. Białaszewo

Kilka lat temu miałem propozycję aby wstąpić do ZSzP oddział w Białymstoku .Moim zdaniem jeśli wstępuje się do jakiejkolwiek organizacji
to należy czynnie uczestniczyć w jej działalnosci . Ja nie mogłem ( zresztą obecnie też ) spełnić takiego wymogu ze względu na brak wolnego czasu
więc nie skorzystałem z tej propozycji .
Sądzę ,że w odzdziale białostockim część członków pochodzi z terenu łomżyńskiego , dlatego czy jest potrzeba tworzenia nowego oddziału ?

Pozdrawiam Józek


A kto tę propozycję składał ?? Czynnie uczestniczyć to niekoniecznie bywać na spotkaniach. Z tego co zauważyłem to jesteś mocno zaawansowany genealogicznie i posiadasz oryginały metryk co umożliwia samodzielne prowadzenie badań. W Łomży jest dużo osób pochodzenia szlacheckiego, którzy jakoś nie mogą się stowarzyszyć. Przypominam iż w Zambrowie taki Oddział powstał ale członków jest póki co mało. Porad w sprawach wywodów udziela Andrzej Brzóska, który jednak do ZSzP przyjętym być nigdy nie będzie z racji pochodzenia chłopskiego. Zachęcam do złożenia wniosku i zachęcania innych Łomżyniaków i ziomali z powiatu łomżyńskiego.

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 29-02-2020 - 13:27
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Proponował mi to obecny prezes oddziału białostockiego .
Dziękuję za propozycję , ale na razie z niej nie skorzystam .
Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 29-02-2020 - 15:17
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

jozefswider napisał:
Proponował mi to obecny prezes oddziału białostockiego .
Dziękuję za propozycję , ale na razie z niej nie skorzystam .
Pozdrawiam Józek


Były prezes. Bo zrezygnował. Szkoda takich ludzi w organizacji potrzeba.

pozdrawiam Mariusz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 01-03-2020 - 11:33
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Witam .
Poszukuję informacji o Józefie Ignacym Świderskim synu Ignacego i Pelagii
Szajewskiej ur. 30 VII 1811 r. ,który wylegitymował się ze szlachectwa
w 1854 r. i zapisany był do ksiąg szlachty Guberni Lubelskiej pod nr. 91 .
Był potomkiem w ósmym pokoleniu po Macieju Świderskim z Mazewa , który był sędzią
ziemskim wiskim . Chodzi mi o miejsce jego urodzenia lub też zmieszkania .

Dodatkowe wiadomości o Józefie Ignacym Świderskim - był wójtem w miejscowości Świdnik Stary w powiecie Lubelskim .

Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariusz_14
Temat postu: Re: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 08-03-2020 - 15:42
Sympatyk


Dołączył: 29-10-2010
Posty: 84

Mamaj_Jan napisał:
Kazimierz Świderski z Petronelą Wyszkowską miał też syna Stanisława.
Żoną Jakuba syna Władysława Świderskiego była Zuzanna Boratyńska.
Dziedziczyli w Kramkówce i Ossowcu.
Jan


wg herbarzy Boratyńskich jest sporo-z jakiej rodziny mogła być ???

Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 10-03-2020 - 20:33
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Niestety nie wiem nic więcej o Zuzannie z Boratyńskich . Wiadomość tą podał pan Jan na podstawie
dokumentów ze Zbioru Zygmunta Glogera z Kapicjan Lwowskich .

Z ksiąg grodzkich goniądzkich ;

Jakub Świderski s. Władysława z Kramkówki i Osowca miecznik wiski w 1720 r. już nie żył , miał synów ;
Antoniego , Dominika , Franciszka i Józefa .

W 1740 r. w Kramkówce parafia Goniądz dziedziczył Józef Świderski .

Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 22-03-2020 - 13:45
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Witam,

a jak byli umiejscowieni w genealogii następujący Świderscy:

1. Franciszek Świderski, dzierżawca dóbr Jaroszewic Wielkich w Kaliskiem (1743).
2. Zygmunt Świderski, syn nieżyjącego Jana, dziedzic części miasta Kwiatkowo i wsi Wiesiołowo w Kaliskiem, żonaty 1 v. Zofia Mokrska, 2 v. z Konstancja Tomicka (1676).
3. Andrzej Świderski (zmarł przed 1742), syn Zygmunta i Zofii Mokrskiej, dziedzic Kwiatkowa.
4. Andrzej Świderski, dzierżawca 1/2 Oborzysk w Kościańskiem (1774).
5. Jakub Swiderski podkomorzy wiski i dworzanin JKMci (1552).
6. Jan Świderski, syn nieżyjącego Mikołaja z województwa podlaskiego. żonaty z Anną Stanówną (1661).
7. Jan Świderski, syn nieżyjącego Wojciecha, zapisuje posag Barbarze Świnarskiej w Poznańskiem (1646).
8. Stanisław Swiderski sprzedaje wójtostwo Dobieżyn we Wschowskiem (1774).
9. Franciszek Swiderski, syn nieżyjących Macieja i Barbary Śmielewskiej, żonaty z Anną Barbarą Gielerówną we Wschowskiem (1740).
10. Franciszek Świderski (*1779 Kociugi), syn Andrzeja i Agnieszki Czyżewskiej.
11. Wiktoria Świderska (*1624 Podkoce), córka Jana i Katarzyny.
12. Maciej Manswet Świderski (*1773 Bojenice), syn Stanisława i Katarzyny z Piątkowskich.
13. Franciszek Michał Świderski (*1767 Parsko), syn Stanisława i Karoliny z Piątkowskich.
14. Józef Stanisław Świderski (*1759 Gościejow), syn Stanisława i Karoliny z Piątkowskich.
15. Stanisław Filip Nereusz Świderski (*1770 Krajewice) syn Andrzeja i Marjanny.
16. Anna Świderska (*1626 Czachóry), córka Jana i Katarzyny).
17. Franciszek Ksawery Djonizy Mikołaj Świderski (*1730 Ostrzeszów), syn Aleksandra i Agnieszki Smużeńskiej.
18. Kazimierz Koryn Świderski i jego żona Marjanna Rosnowska, wdowa po Antonim Kiełczewskim w Poznańskiem (1735).
19. Jan Świderski, nieżyjący, żona Anna Kręska w Poznaniu (1672).
20. Józef (*1702 Poznań), syn Wojciecha Świderskiego i Reginy.
21. Rozalja Świderska, córka nieżyjących Franciszka i Barbary Winclenwny, w Kościańskiem (1783).

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 22-03-2020 - 21:36
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Witam .
Panie Robercie z tych wszystkich Świderskich znany mi jest tylko Jakub Świderski z Mazewa par. Niedzwiadna powiat Wąsoski ziemia Wiska podkomorzy wiski,dworzanin JKM , sekretarz królowej Bony
syn Macieja , wnuk Marcina , prawnuk Mikołaja Świdra z Drozdowa koło Płońska . Przodek Świderskich z Osowca i Kramkówki w par. Goniądz , Kiewłaków w par. Topczewo , Golanek w par. Grabowo .
Prawdopodobnie Jan pod nr. 6 syn zmarłego Mikołaja z woj. podlaskiego to ten ze spisu pogłównego z 1662 r. z Kramkówki Małej w par. Goniądz .
Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 23-03-2020 - 13:34
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1556

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie, czy Świderscy wielkopolscy, to jakaś odmienna genetycznie rodzina od Świderskich herbu Ślepowron lub Lubicz, czy linia tych rodzin.

Pozdrawiam

Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jozefswiderOffline
Temat postu: Świderscy herbu Ślepowron  PostWysłany: 24-03-2020 - 20:02
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2014
Posty: 165

Status: Offline
Świderscy pieczętowali się wieloma herbami ,ale czy niektórzy z nich byli spokrewnieni -bardzo możliwe . Jeśli chodzi o Świderskich wielkopolskich
trudno powiedzieć z jakich linii genetycznych pochodzą . To można by było stwierdzić dopiero po badaniach y - dna , z tym jednak mogą być kłopoty,
jak na razie niewielu poddaje się badaniu Y-DNA .



Możliwe też ,że w średniowieczu Świdrowie rozeszli się ; jeden do Małopolski ( Świdrowie herbu Prus ) , inny na Mazowsze do ziemi Wiskiej ( Świdrowie herbu Ślepowron ),
następny do Wielkopolski ( nie wiem jakiego byli herbu ) . Chociaż obecnie wiadomo iż krewniacy nawet o innych nazwiskach mogli pieczętować się różnymi herbami ,
np. w moim przypadku Raciborscy herbu Prus na Y STR - 37 mają tylko 4 inne markery , co może (ale nie musi ) oznaczać ,że w średniowieczu mieliśmy wspólnego przodka .
Podobna różnica jest między mną i Skwierczyńskimi , z tym że Skwierczyńsy są herbu Ślepowron .


Pozdrawiam Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.786406 sekund(y)