Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Adamus_POffline
Temat postu: AN w Krakowie - akta stanu cywilnego parafii Skawina  PostWysłany: 27-02-2020 - 10:01
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Dzień dobry,

system PRADZIAD zwraca mi informację o tym, że w Archiwum Państwowym w Krakowie znalazły się (chyba dopiero w ostatnim czasie):

2969/0 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Skawinie z lat 1890-1920

Zbiory na razie nie są dostępne online. Czy ktoś z Państwa orientuje się może kiedy akta te mogłyby zostać zdigitalizowane (a bardziej czy poprzednie digitalizacje zbiorów AP odbywały się w ramach jakiegoś projektu, który być może się już zakończył, czy po prostu jest to element sukcesywnej pracy archiwum?). Zmierzam do tego, kiedy można się spodziewać i czy w ogóle akta te zostaną cyfrowo udostępnione?

Bardzo chętnie pomogłabym w indeksacji tych zbiorów, jeśli były dostępne online.

Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:05
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Prawdopodobnie księgi pojawiły się AP bo przekazał je tam USC.
Były po 1945 roku potrzebne do wystawiania dowodów osobistych.
Czy kiedyś pojawią się w Internecie wątpię. Szybciej teoretycznie jako zasób Archidiecezji Krakowskiej.
https://sdm.upjp2.edu.pl/obiekty-archiwalne
………………
https://diecezja.pl/aktualnosci/cyfrowe ... akowskiej/
…………………...
AP w Krakowie czeka przeprowadzka do nowej siedziby.
według planów zakończy się to po koniec 2021 roku.
………………………………
https://ank.gov.pl/nastapi-ograniczenie ... 20-i-2021/
………………….
Czyli być może dopiero za 2-3 lata technicznie może pojawić się w miarę dobry dostęp.
Zapewne wtedy Małopolski oddział PTG coś będzie mógł zrobić.

Laughing Crying or Very sad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Tak, tak, byłam ostatnio w USC w Skawinie i to będą ich zbiory.

W Archiwum Archidiecezjalnym zgromadzonę są natomiast metryki z lat wcześniejszych:
Chrzty: 1799 – 1878, 1880 – 1884, 1887 – 1890
Śluby: 1815 – 1878, 1880 – 1889, 1894 – 1897
Zgony: 1815 – 1878, 1880 – 1889

Przenosiny oddziału II AP w Krakowie mają mieć miejsce w okresie listopad-grudzień 2020 r.. I jak informuje AP "Ze względu na potrzebę przygotowania materiałów archiwalnych do transportu, czytelnie w poszczególnych lokalizacjach będą zamykane 3 miesiące przed wyznaczoną datą przenosin." Czyli jak rozumiem jest jeszcze jakieś pół roku czasu, kiedy swobodnie można skorzystać ze zbiorów.

Nie mam pojęcia jak wygląda w praktyce współpraca między PTG a Archiwami w zakresie digitalizacji zbiorów, ale gdyby jednak udało się te zbiory zdigitalizować lub po prostu sfotografować, to tak jak pisałam wyżej chętnie pomogę przy indeksacji.

Pozdrawiam,
Patrycja

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:20
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
powinni już mieć zatwierdzony plan digitalizacji na ten rok
uwaga! o digitalizacji nie publikacji piszę
może dowiedz się na miejscu, u źródła - o całość, z oddziałami, i podziel się z nami wiedzą

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:25
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
W archiwum Archidiecezjalnym zapewne są odpisy duplikaty ksiąg.
Projekt publikacji Archidiecezji obejmie fizyczne księgi ale z parafii.
Drobny szczegół ale ważna inicjatywa.
Wiem to z kurii bielsko-żywieckiej, że pozyskali fundusze na ten projekt na 2020 rok zatem musza się wykazać swoja praca. Prace trwają jest zatem techniczny problem z ich publikacja.
zresztą widzę ich nieporadność techniczna .
moim zdaniem nie mają świadomości jak napisać stronę internetowa i myślą, że w pokazie slajdów uda się im pokazać wszystko.
Zwróć uwagę ,że brak na stronie suwaka po prawej stronie.
a ewidentnie coś w kafelkach jest na dole.

Niestety nie mieszkam w Krakowie zatem nie pomogę .
Poczekajmy może pojawi się na forum ktoś z MTG
jan


Ostatnio zmieniony przez Lipnik.F.Turas dnia 27-02-2020 - 13:29, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:27
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a możemy z tematu digitalizacji w ANK niekominiarzyć?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:34
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Zatem kolega wie już kiedy ANK pokaże skany poszukiwanych zasobów w szukaj w archiwach?
to proszę podać termin.
Moim zdaniem kolega nie rozróżnia Archiwum Archidiecezji Krakowskiej i Archiwum Narodowego w Krakowie.
to jednak dwie różne instytucje. Dwa oddzielne projekty.
To nie Warszawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
m.in z rozróżnienia wynika chęć trzymania się tematu wątku, który jest o AP
i nie pisałem o publikacji - wyraźnie podzieliłem na plany digitalizacji APowskie i resztę

gdybym chciał czekać na wyniki prac publikacyjnych APów, ADów, NACu etc...

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 13:47
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Panowie, moim zdaniem wszystkie komentarze wniosły coś znaczące do dyskusji, przecież najistotniejsze są zbiory Smile

Słówko jeszcze do Pana Jana, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam, a mocno mnie to zaintrygowało: W ramach projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej zdigitalizowane mają zostać księgi znajdujące się w poszczególnych parafiach, a nie ich kopie z siedziby Archiwum Archidiecezji na Franciszkańskiej w Krakowie ?

Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 14:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
no nie wiem czy zbiory są najistotniejsze
gdyby tylko o fizyczne księgi chodziło, to byś wątku - mając info z Pradziada - nie zakładałaSmile

a kopie bez widocznego w AP zainteresowania jakoś tak większą bezwładność mają
dopytywanie się ma znaczenie
indywidualne w państwowym teżSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adamus_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 14:30
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 106

Status: Offline
Coś w tym jest Wink Jednak wyszłam od PRADZIADa, ponieważ dotąd byłam przekonana, że kierując się do:
- Archiwum Archidiecezji Krakowskiej będę mogła się zapoznać wyłącznie z księgami do ok. 1890 (na stronie Archidiecezji jest też informacja o tym, ze biuro metrykalne gromadzi kopie ksiąg parafialnych od roku 1946, ale kopie te udostępniane są wyłącznie Księżom Proboszczom w celach uzupełnienia)
- księgi dla parafii Skawina z okresu 1890-1920 znajdę w Archiwum Narodowym w Krakowie w Oddziale II przy ul.Grodzkiej.

Nie mniej jednak, jeśli dobrze zrozumiałam Pana Jana i jeśli digitalizowane nie będą księgi znajdujące się fizycznie w siedzibie Archiwum Archidiecezji, ale księgi zgromadzone w parafiach, to wówczas ograniczenie do roku 1890 nie obowiązuje, bo w parafiach oczywiście znajdują się również księgi późniejsze Wink I tak, wtedy rzeczywiście, interesujący mnie okres być może szybciej znajdzie się na portalu "Sakralne Dziedzictwo Małopolski" powiązany z Archiwum Diecezjalnym, niż w "Szukaj w Archiwach" w wyniku publikacji zbiorów Archiwum Narodowego Wink

Patrycja

_________________
Pozdrawiam,
Patrycja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 14:36
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
1946 i później nie ma znaczenia dla tematu

kwestia egzemplarzy i ich przekazywania 1945 i starszych to inna kategoria niż po 1945
inne światy
jak jest coś wspólnego, to nie rozszerzamy jako zasadę przekraczając 1945

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 15:28
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:


a kopie bez widocznego w AP zainteresowania jakoś tak większą bezwładność mają
dopytywanie się ma znaczenie
indywidualne w państwowym teżSmile


Święta racja. Na przykład do takich instrukcji wypełniania blankietów typu Ausweis i Kennkarte to się w Krakowie kolejki ustawiały Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2020 - 17:54
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Adamus_P napisał:
Panowie, moim zdaniem wszystkie komentarze wniosły coś znaczące do dyskusji, przecież najistotniejsze są zbiory Smile

Słówko jeszcze do Pana Jana, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam, a mocno mnie to zaintrygowało: W ramach projektu Cyfrowe Archiwum Archidiecezji Krakowskiej zdigitalizowane mają zostać księgi znajdujące się w poszczególnych parafiach, a nie ich kopie z siedziby Archiwum Archidiecezji na Franciszkańskiej w Krakowie ?

Patrycja

…………………
Zapewne i jedne i drugie.
Jeszcze raz autor pytania podał namiary na zasób AP. Tłumaczyłem zapewne są to księgi które zabrano z Parafii? w 1945 roku do USC
lub w Diecezji Tarnowskiej oddano odpisy z Archiwum a nie oryginalne księgi.
Z Bielska-Białej nie powiem co to jest.
Digitalizacja zasobów = kościelna ma za zadanie pokazać księgi które fizycznie są w parafiach np. dla Bielska od XVI wieku. Lipnika w ogóle np. nie ma w AP ani kościelnych.
Poczytaj historie diecezji krakowskiej i powstanie Diecezji Tarnowskiej.
A co do Archiwum na ul.Grodzkiej gdzie jak kolega napisał są fizycznie te poszukiwane księgi czy raczej jeden tom. to byłem tam małe okienko pod sufitem nie pozwala robić zdjęć bez flesza zatem nie da się legalnie zrobić zdjęć.
Sam czekam na przeniesienie tego do nowego budynku aby dało się robić zdjęcia legalnie przy dobrym oświetleniu np. bocznym. Jak w archiwum w Bielsku-Białej.
Ja tam mam ponad 1000 pozycji ciekawych dla mnie.
to poniekąd jest przy wydziale prawa UJ.
………………
ostatnio właśnie USC oddają pobrane księgi ale do AP. Stąd pojawiają się w wykazach.
Tak np. było w przypadku Cieszyna, Bielska-Białej.
dziś USC mają już swoje zasoby.
ale np. jak chciałem zapis o zgonie Edmunda Wojtyły brata JP2 to fizycznie zdjęcie było wykonane w siedzibie USC Bielsko-Biała bo zapis był w Księgach Bielskich. I parafia tych ksiąg nie posiadała.
…………………
http://lipnik-jan-jp2.prv.pl/4.html
……………….
miłego dnia


Ostatnio zmieniony przez Lipnik.F.Turas dnia 27-02-2020 - 18:02, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Majewska_RenataOffline
Temat postu: Re: AP w Krakowie - akta stanu cywilnego parafii Skawina  PostWysłany: 27-02-2020 - 18:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-06-2014
Posty: 393
Skąd: Chorzów
Status: Offline
Adamus_P napisał:
Dzień dobry,

system PRADZIAD zwraca mi informację o tym, że w Archiwum Państwowym w Krakowie znalazły się (chyba dopiero w ostatnim czasie):

2969/0 Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Skawinie z lat 1890-1920

Zbiory na razie nie są dostępne online. Czy ktoś z Państwa orientuje się może kiedy akta te mogłyby zostać zdigitalizowane (a bardziej czy poprzednie digitalizacje zbiorów AP odbywały się w ramach jakiegoś projektu, który być może się już zakończył, czy po prostu jest to element sukcesywnej pracy archiwum?). Zmierzam do tego, kiedy można się spodziewać i czy w ogóle akta te zostaną cyfrowo udostępnione?

Bardzo chętnie pomogłabym w indeksacji tych zbiorów, jeśli były dostępne online.

Pozdrawiam,
Patrycja


Witaj Patrycja

Jako administrator Małopolski czuję się wywołana do tablicy. Wysłałam dzisiaj maila do AN Kraków z pytaniem o udostępnienie metryk ze Skawiny. Jak otrzymam odpowiedź to dam Ci znać.

Pozdrawiam serdecznie,
Renata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.518771 sekund(y)