Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 19-02-2020 - 21:40
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Najstarszym moim przodkiem z rodziny Bożyczko jest Piotr Horwatt- Bożyczko ok 1672r,jak widać poniżej pochodzą te dwie rodziny z tych samych okolic czyli pow.rzeczycki myślę że moi przodkowie używali przydomku albo przydomek wzięli sobie za nazwisko ,zresztą herb Pobóg i Lubicz w tarczy są podobne .Interesuje mnie coś więcej o rodzinie Horwatt moi Bożyczkowie wywodzą się od Piotra a może udało by się ustalić powiązania tych dwóch rodzin ?

Horwatt h. Pobóg (in. Pobóg odm.) vel Horwat, rodzina pochodzenia węgierskiego, osiadła na Litwie i Ukrainie ok. 1667 r. W XVIII i XIX wieku posiadali m. in. dobra Dudnicz, Hołowczyce, Lipowo, Ewtyczkienicze, Barbarów i Narosol w pow. rzeczyckim, oraz Chabno w gub. kijowskiej.

Bożyczko herbu Lubicz. Kazimierz dziedzic części wsi Brylowie w powiecie rzeczyckim (województwo Mścisławskie - I Rzeczpospolita) 1765 r. Syn Maciej zapisany do ksiąg szlachty guberni wileniskiej 1804 r. Jego potomkowie wylegitymowaniw cesa rstwie 1845r. "Herbarz Seweryna hr.Uruskiego"

Pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 19-02-2020 - 22:54
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Księgi grodzkie i ziemskie rzeczyckie w archiwum mińskim, pomocniczo akta Heroldii, F. 1343 w RGIA. Może zobaczyć wstępnie ile w ogóle jest ich teczek. Ta informacja akurat w sieci z rozpisaniem na poszczególne litery. Rzeczyckie to chyba województwo mińskie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 25-02-2020 - 14:29
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Bozyczkowie miali przydomek Horwat. W czasie przed rewolucja mieszkali w wiekszej czesci w powiacie Bobrujskim gubernii Minskiej, najwiecej w okolice Szacilki. Miali herb wlasny, tez nazywany Luk (z odmiana). Z wyznania greko-katolickiego przeszli do rzymsko-katolickiego w k. 18-pocz. 19 st.

Rodzina Horwatow z przydomkem Nikszyc, podobne z pochodzenia serbska, jeszcze przy koncu 18 w. niektore osoby prawoslawni. Oni w 2-je pol. 18 st. wzbogacili sie. W 19 st. rz.-katolickiego wyznania.

Moim zdaniem, rodziny Horwatow-Bozyczkow i Nikszycow-Horwattow nie ma wspolnego pochodzenia.

Teki rodzinnne (genealogiczne) o uznaniu i zatwerdzeniu w szlachectwie rossyjskim sa w archiwum w Minsku. Teka Bozyczkow ma wiecej jak 350 arkusze. No i ksiegi metryczne kosciola Bobrujskiego i innych, spisy szlachty, etc.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 25-02-2020 - 17:37
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Wladzislaw ,

Mój Piotr Horawatt-Bożyczko miał synów Michała 1698r. i Kazimierza 1700 r żoną tego była Rachela Żelnia,jego synowie Ignacy i Maciej posiadali folwark Dołkitany w parafii Starotockiej , Trockie no i wywodzą się z herbem Lubicz,i byli wyznania rzymsko -katolickiego, na pewno mają powiązania z Bożyczkami o których piszesz szukam coś więcej o Piotrze Horwacie Bożyczko nie znam rosyjskiego jest dla mnie "czarną magią" aby go przeczytać ...piszesz że na temat Bozyczkow ma wiecej jak 350 arkusze ,się nie spodziewałem że na temat tej rodziny jest aż tyle , w Polsce większość rodziny Bożyczko to potomkowie Piotra Horwatta.
Prośba Jak byś mógł sprawdzić czy pojawia sie tam Piotr był bym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 25-02-2020 - 18:45
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kolega Władzisław napisał o aktach szlacheckich, które są w Mińsku i pochodzą z XIX w. W aktach tych są stare wyciągi ze wspomnianych przeze mnie ksiąg starszych (czy tylko tych nie wiem?). Rozwiązanie problemu oprócz analizy dokumentów dla potrzeb Deputacji (wybiórczych dla udowodnienia rodowodu) wymagałoby zapewne sięgnięcia do akt oryginalnych. To jest ogromna kwerenda w zależności w jakim stopniu te XVII w. akta się zachowały
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 25-02-2020 - 19:01
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Tomku ,

Na pewno masz rację szukanie w aktach pewnie to ogrom pracy i nie ma pewności czy coś się znajdzie, ale są pewnie Wywody które mogą się jakoś "zazębiać"jeżeli chodzi o ludzi ze sobą (syn, ojciec , dziadek) może inne gałęzie w wywodach poszły dalej .Może ktoś już zrobił jakieś prace w archiwach które dotyczą rodziny Bożyczko.
Ja wiem że już badania w XVII w to dużo szczęścia.
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 01-03-2020 - 18:26
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
U mnie zaznaczone, ze Bozyczkowie w pow. Rzeczyckim z pocz. 18 st., wczesniej mieszkali w pow. Trockim. Innych szczegolow nie wiem, potrzebnie zajmowac sie specjalne.

Herb wlasny wymyslic ciezsze, jak wziec Lubicza z herbarza.

P.S. Spojzalem swoje rejestry po Wilenskiemu zebraniu. U Bozyczkow w dekrecie wywoda 1804.03.21 mymalowany herb Poraj. Podobnie, ze troccy Bozyczkowie nie znali swego herbu.

Przydomek u protoplasty Piotra w dekrecie wywoda wilienskiego zapisany jako "Herwał". Moze byc, ze w czasie przepisywan bledne odczytany i tak zle napisany, a moze jest to prawidlowa forma. Potrzebnie ogladac oryginalne dokumenty w ksiegach sadowych powiatu Trockiego.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 01-03-2020 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
"Przydomek u protoplasty Piotra w dekrecie wywoda wilienskiego zapisany jako "Herwał"


A jest tam jeszcze jakiś przodek Piotra , ja ma wywód z 1845 gdzie jest odniesienie do tego z 1804.03.21 ale tam występuje tylko Piotr i jego synowie o których pisałem wcześniej, Mój pradziadek dostał potwierdzenie jeszcze w 1906.

EDYKT
JEGO CESARSKIEJ WYSOKOŚCI
SAMOWŁADCY WSZECHROSYJSKIEGO
Z Panującego Senatu Wileńskiemu Szlacheckiemu Zgromadzeniu Przedstawicielskiemu. Według edyktu JEGO CESARSKIEJ WYSOKOŚCI, Panujący Senat wysłuchał memoriału z Dzieła według raportu Wileńskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Przedstawicielskiego z 27 sierpnia 1905 r. ,o Nr 549 o szlachectwie Wincentego Bożyczko syna Benedykta R o z k a z a l i: Uznając prawidłowym postanowienie Wileńskiego Szlacheckiego Zgromadzenia Przedstawicielskiego 31maja 1905 roku, o zaliczeniu
Wincentego, syna Benedykta Bożyczko (syna Szymona Marcina) do rodu B o ż y c z k o , uznanego w szlachectwie stwierdzeniem heraldyki
29 maja 1845 roku,
z wciągnięciem w szóstą część szlacheckiej księgi genealogicznej, Panujący Senat, na podstawie str.37, 58, przypisek 2 do 66, przypisek pod 359, przypisek pod 373 i 968 tomu Zestawienia, opublikowanego w 1899 r., orzeka: postanowienie Przedstawicielskiego
Zgromadzenia zatwierdzić i dla Wincentego Bożyczko syna Benedykta
po okazaniu opłat sporządzić j - e - d - - n - o poświadczenie szlachectwa, które razem z załączonymi dokumentami opisującymi, będącymi w posiadaniu rodziny, włączyć w to Zgromadzenie przy edykcie. dnia 27 stycznia 1906 r.

Jak możesz napisz coś więcej .

Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 02-03-2020 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 246

Status: Offline
Na razie -- to wszystko. Mam wypisy o tysiecach rodzin szlachty bialoruskiej. Ale nie mam w domu calosci archiwow z Minska, Wilny albo Petersburga Smile Mozliwe badania na zlecenie.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 02-03-2020 - 20:43
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Dzięki
Wladzislaw,

Nie wiem czy masz coś czy nie.

Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 07-03-2020 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
SZLACHTA POWIATU TROCKIEGO W XIX WIEKU źródło Czesław Malewski.

Bożycki pw. 21.III.1804, 20.XII.1819 r.

Nazwisko Bożycki nie występuje później w pow.Trockim tylko Bożyczko i data wywodu się zgadza

P.S. Spojzalem swoje rejestry po Wilenskiemu zebraniu. U Bozyczkow w dekrecie wywoda 1804.03.21 mymalowany herb Poraj. Podobnie, ze troccy Bozyczkowie nie znali swego herbu.Jak pisze Wladzislaw

Jak mogę sprawdzić wywód Bożyckich i też bez herbu .

Pozdrawiam Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Amen123Offline
Temat postu: Horwatt herbu Pobóg  PostWysłany: 12-04-2020 - 11:08
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2008
Posty: 78

Status: Offline
Z ANDRZEJ B. ZAKRZEWSKI
Sejmiki Wielkiego Księstwa Litewskiego XVI-XVII1 w.
- ustrój i funkcjonowanie: sejmik trocki


Sejmik gromniczny 1728 r. potwierdził, wobec zarzutów nieszlachectwa przedstawionych w powiecie rzeczyckim, że Aleksander i Konrad Harwatowie Bożyczkowie są rodowitą szlachtą pochodzącą z województwa trockiego
54

Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.702325 sekund(y)