Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wojciech_PrzybylskiOffline
Temat postu: Jasło  PostWysłany: 13-11-2019 - 17:50
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2018
Posty: 24

Status: Offline
Witam
Czy są zindeksowane parafie Przeworsk i Zarzecze? Nie ma nic w genetece na ten temat.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 13-11-2019 - 19:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Wojciech_Przybylski napisał:

Czy są zindeksowane parafie Przeworsk i Zarzecze? Nie ma nic w genetece na ten temat.


Przeworsk
Nie ... nie są Sad
I nie sądzę by w najbliższym czasie były Sad

Część ksiąg metrykalnych najświeższych ... z przełomu XIX / XX wieku jest dostępna
w Archiwum Państwowym w Przemyślu ...
nieco większy zakres w Archiwum Archidiecezjalnym w Przemyślu ( wtóropisy).
Całość ksiąg metrykalnych ( pierwopisy ) od 1878 roku do około 1900 r. znajduje się w kancelarii parafialnej.
Ostatnie księgi wytworzone przed 1945 znajdują się w tamtejszym USC

http://www.bazylika.przeworsk.pl/?page_id=88

MariaŁ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojciech_PrzybylskiOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 13-11-2019 - 19:10
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2018
Posty: 24

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odpowiedź
Mam w planach odwiedzenie Przeworska i Zarzecza, jedyna przeszkoda to odległość, niecałe 700 km Wink

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy istnieją starsze księgi niż 1878 dla tych parafii?
Jeśli tak to gdzie się znajdują.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 13-11-2019 - 19:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Wojciech_Przybylski napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie.
Czy istnieją starsze księgi niż 1878 dla tych parafii?
Jeśli tak to gdzie się znajdują.


Nie ... księgi chrztów, ślubów i zgonów były założone w 1787 roku
10 lat wcześniej księga zapowiedzi ( 1777 r)

Wszystkie Księgi dotyczące Maćkówki zostały przeniesione w 1993 r. z parafii w Przeworsku
do wyodrębnionej z niej parafii w Żurawiczkach - Parafia i Klasztor oo. Bernardynów
- w skład której wchodzi obecnie Maćkówka

http://zurawiczki.bernardyni.pl/historia/

MariaŁ.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_GruszkaOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 14-11-2019 - 12:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2011
Posty: 273
Skąd: Mielec
Status: Offline
Zarzecze jest zindeksowane w małym wymiarze lata 1890-1904.Pozdrawiam Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Indeks właścicieli i użytkowników nieruch.- lata 1785-1789.  PostWysłany: 13-12-2019 - 15:57
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Dla zainteresowanych tematyką związaną z poszukiwaniem swoich przodków na Podkarpaciu, którym umknął może wątek Indeks właścicieli i użytkowników nieruchomości cyrkułu duk..

Wydawnictwo „Ruthenus” w Krośnie wydało dwutomowy „Indeks właścicieli i użytkowników nieruchomości cyrkułu dukielskiego w latach 1785-1789, opracowany na podstawie Metryki Józefińskiej", przez Daniela Krzysztofa Nowaka.

Indeks ten jest „[…] skierowany głównie dla genealogów. Osoba poszukująca swoich przodków, w przypadku braku ksiąg parafialnych może dzięki indeksowi odnaleźć osoby noszące nazwisko, które ją interesuje na danym terenie. Poza tym istnieje wiele sytuacji, gdy podczas poszukiwań, genealog nie może ustalić miejsca pochodzenia swojego przodka. Bywa tak, kiedy dana osoba nie pochodziła z rodzimej parafii, a nie da się ustalić skąd dokładnie była, gdzie się urodziła (brakuje np. aktu ślubu lub w akcie tym nie podano takich informacji). W takim przypadku dzięki indeksowi można ustalić, w której części ówczesnego cyrkułu pojawiło się poszukiwane nazwisko i dzięki temu ukierunkować swoje poszukiwania na dany region lub konkretną miejscowość.”.
„ […] obszar jaki obejmuje indeks, nie doczekał się […] podobnego opracowania zawierającego szczegółowy spis osób w poszczególnych miejscowościach. Jedyny wyjątek dla tego obszaru stanowią publikowane na www.genealodzy.pl indeksy do ksiąg metrykalnych dla miejscowości leżących na terenie obecnego województwa podkarpackiego i małopolskiego, których liczba jest jednak znacznie ograniczona.”

Metryka Józefińska z lat 1785–1789, zwiera też wiele dodatkowych informacji dla miejscowości w niej opisanych (zobacz w podanych przykładach). Warto więc zapoznać się z opracowaną przez Wydawnictwo „Ruthenus” informacją do tomu I oraz tomu II.
W szczególności cenne informacje zawarte są w 15. stronicowym Wstępie (tom. 1) oraz wyszczególnione w „spisach treści” nazwy opisanych miejscowości, z zaznaczeniem jakim uległy później zmianom: (odsyłacze poniżej):
Tom 1: Miejscowości cyrkułu dukielskiego A—Ł.
Tom 2: Miejscowości cyrkułu dukielskiego M—Ż.

Łączę pozdrowienia -
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kujawa_cezary
Temat postu:   PostWysłany: 27-12-2019 - 07:46
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2010
Posty: 7542

Dzień dobry,

Zachęcam do indeksacji księgi małżeństw i zgonów miejscowości Skopów Parafii Rzymskokatolickiej w Babicach.

https://szukajwarchiwach.pl/56/1948/0/-/1#tabJednostka

_________________
Cezary Kujawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 24-01-2020 - 18:39
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
MariaŁopaciuk napisał:

Całość ksiąg metrykalnych ( pierwopisy ) od 1878 roku do około 1900 r. znajduje się w kancelarii parafialnej.


MariaŁopaciuk napisał:

Wojciech_Przybylski napisał:
Czy istnieją starsze księgi niż 1878 dla tych parafii?

Nie ... księgi chrztów, ślubów i zgonów były założone w 1787 roku
10 lat wcześniej księga zapowiedzi ( 1777 r)


Mam wrażenie, że te dwa wpisy stoją ze sobą w sprzeczności i koniec końców nie wiem, czy istnieją księgi metrykalne od 1878 roku czy od 1787 roku.
Czy ktoś jest w stanie rozwiać te wątpliwości?
Jeśli księgi są od 1878, a ja poszukuję osoby urodzonej w 1862, to w zasadzie nie mam czego szukać Smile

pozdrawiam
Adam

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 23-02-2020 - 19:02
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam serdecznie. Czy jakoś wspólnymi siłami pomożecie mi ogarnąć tę zagwozdkę? W Legitymacji Szlacheckiej znalazłem oto taki dokument( pisownia oryginalna). Dokument( skan) z 1823 roku.
"Nazywam się Feliks Zarzycki lat mam 21, kawaler,religii katolickiej,szlachcic,rodem z Brysk/Brzysk z Cyrkułu Jasielskiego od lat urodzenia czterech. Potym byłem przy ojcu przez lat czternaście. Dalej służyłem w Gierczycach za ekonoma lat dwa a tutaj w Grondach ten pierwszy rok jestem także ekonomem, żyję ze służby majątku zaś żadnego nie posiadam oprócz przyodziewy i pary koni.Moj ojciec Sebastian Zarzycki któren w Rozdzielu mieszka mówił mi że się Legitymacyja naszego szlachectwa spaliła podczas pożaru ognia w Jaśle, wszelako my pochodzimy od szlachty ponieważ stryj mego ojca Antoni Zarzycki posiadał dawni wieś Kluczowa koło Kołaczyc w Cyrkule Jasielskim i moj dziad nazywał się Jędrzej Zarzycki i gdzieś koło Jasła folwark swój posiadał....
Jak zacząć poszukiwania? Brzyska,Kołaczyce już zlokalizowałem,ale dla mnie to nowe tereny i nie wiem jak się poruszać. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie Smile
Gdzie szukać metryk?

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 23-02-2020 - 19:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
adamrw napisał:
MariaŁopaciuk napisał:

Całość ksiąg metrykalnych ( pierwopisy ) od 1878 roku do około 1900 r. znajduje się w kancelarii parafialnej.


Mam wrażenie, że te dwa wpisy stoją ze sobą w sprzeczności i koniec końców nie wiem, czy istnieją księgi metrykalne od 1878 roku czy od 1787 roku.
Czy ktoś jest w stanie rozwiać te wątpliwości?
Jeśli księgi są od 1878, a ja poszukuję osoby urodzonej w 1862, to w zasadzie nie mam czego szukać Smile

pozdrawiam
Adam


Adamie ... przywołany tu rok 1878 to kiks ... sorry ! ! !

Prawidłowa informacja brzmi .... w kancelarii parafii są księgi metrykalne od 1787 roku do około 1895
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lipnik.F.TurasOffline
Temat postu: Re: Jasło  PostWysłany: 23-02-2020 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2006
Posty: 874
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Tutaj dopisze z ostatniej chwili.
https://diecezja.pl/aktualnosci/cyfrowe ... akowskiej/
Może nareszcie zawita 21 wiek do Archidiecezji Krakowskiej
jan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu: RE: Re: Jasło  PostWysłany: 24-02-2020 - 05:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Odnośnie nazwiska Zarzycki.
Patrz Lubla rok 1837 jest akt urodzenia Jakuba syn Pawła Zarzyckiego i Zofi Kulinskiej.Nobilis.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu: RE: Re: Jasło  PostWysłany: 25-02-2020 - 08:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Zarzycki
Identyczny akt znalazłem w parafii Trzciinica.Strona z kilkoma aktami wklejona do księgi.
W Lubli była to strona włożona do księgi.Może była to kopia.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: RE: Re: Jasło  PostWysłany: 25-02-2020 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Grzegorz napisał:
"[…] że się Legitymacyja naszego szlachectwa spaliła podczas pożaru ognia w Jaśle,”

Trzcinnica (obecnie Trzcinica)
Diecezja tarnowska.
W latach 1786-1789. było 119 domów; w 1789 r. 862 mieszkańców.
Parafia rzymskokatolicka ok. 1785 r.: Trzcinica.
W Trzcinicy, w latach 1785-1789, brak osoby o nazwisku Zarzycki, wśród właścicieli i użytkowników nieruchomości, wymienionych w Metryce Józefińskiej. Tom 2: Miejscowości cyrkułu dukielskiego M—Ż.

Ks. Władysław Sarna w książce: „Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym”, Przemyśl 1898 (reprint: Krosno 2003, s. 402) – opisując miejscowość Długie (dekanat jasielski, parafia Jedlicze) wymienia nazwisko Zarzeccy (cytuję z zachowaniem oryginalnej pisowni):
„Długie jest oddalone o 10 klm. od Krosna, a 3 klm. na południe od Jedlicza.
[…]
W roku 1581 należało Długie do Zarzeckich i było w niem łanów kmiecich 6, zagrodników z rolami 4, komornikow z bydłem 4, rzemieślnik 1.” [W przypisie do tej informacji Autor odwołuje się do: A. Pawiński, Źródła dziejowe, T. XIV, str. 124.]

Może warto zbadać ten trop aby zweryfikować przekaz rodzinny opisany w oświadczeniu Feliksa Zarzyckiego (lat 21, kawalera, religii katolickiej, szlachcica, rodem z Brysk/Brzysk z Cyrkułu Jasielskiego, syna Sebastiana, wnuka Jędrzeja): „że się Legitymacyja naszego szlachectwa spaliła podczas pożaru ognia w Jaśle”?

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
benyzetOffline
Temat postu: RE: Re: Jasło  PostWysłany: 26-02-2020 - 05:14
Sympatyk


Dołączył: 23-08-2013
Posty: 418
Skąd: Kościan
Status: Offline
Witam wszystkich zaangażowanych. Dzięki wielkie za wszelkie wskazówki. Najbardziej zależy mi na odszukaniu tych osób w metrykach. Dlatego wspomniałem,że nie wiem od czego zaczynać poszukiwania. Zbadałem już jedną linię Zarzyckich,która doprowadziła mnie z Tarnowa,przez Wieliczkę do Dulczówki w Pilźnie( koniec XVIII w), a to już coraz bliżej wiosek wymienionych w dokumencie. Badanie przeze mnie faktu posiadania przez Antoniego wsi chyba nie wyjaśni powyższego.

_________________
Z pozdrowieniami Grzegorz
--------------------------------------------------
Szukam metryk/informacji o Zarzyckich,którzy z zawodu byli szewcami- dawne Stanisławowskie, Tarnopolskie, Lwowskie. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.804098 sekund(y)