Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
B.BabiarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2020 - 19:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2018
Posty: 42
Skąd: Podkarpackie, Polska
Status: Offline
mmaziarski napisał:

Gdyby zrobić mapę parafii z Podkarpacia to byłoby widać jakie obszary są do zrobienia.


Zainspirował mnie Pan, aby zrobić taką mapę. Jest to raczej prototyp, niż coś dokładniejszego ale świetnie obrazuje ona białe plamy na Podkarpaciu, gdzie nie znajdziemy żadnych indeksów. Należy pamiętać, że wiele parafii jest tylko "dotkniętych", zindeksowane są tam pojedyncze lata albo miejscowości. Na razie nie dzieliłem parafii na greko-katolickie i rzymsko-katolickie, tak samo nie dodawałem kilku znaczników, gdy zindeksowano metryki dla wielu parafii w tej samej miejscowości.

Z góry przepraszam, jeśli błędnie oznaczyłem poniektóre miejscowości. Nie byłem pewien w kilku przypadkach o jaki powiat chodzi.

https://drive.google.com/open?id=1lth6u ... sp=sharing

_________________
Pozdrawiam,
Bartek

Region: Mielec - Kolbuszowa (z wyszczególnieniem: Ostrowy Tuszowskie, Trzęsówka)
Nazwiska: Babiarz, Rzeszutek, Mazur, Jabłoński, Kędzior, Kasza i wiele innych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArtsanonOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2020 - 20:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-03-2018
Posty: 147
Skąd: Ottawa
Status: Offline
Bartku, doskonały pomysł, bardzo użyteczną mapę nam zrobiłeś. A czy można by do niej dodać parafie jeszcze nie tknięte w jakimś innym kolorze, aby było widać ile pracy nas czeka?

_________________
______________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B.BabiarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2020 - 21:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2018
Posty: 42
Skąd: Podkarpackie, Polska
Status: Offline
Artsanon napisał:
Bartku, doskonały pomysł, bardzo użyteczną mapę nam zrobiłeś. A czy można by do niej dodać parafie jeszcze nie tknięte w jakimś innym kolorze, aby było widać ile pracy nas czeka?


Oczywiście jest to możliwe.

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedna kwestia, które parafie (z tych nietkniętych) mam dodawać do mapy. Wiele parafii rzymskokatolickich na Podkarpaciu powstało w dwudziestoleciu międzywojennym oraz po 1945 roku. Często zasoby metrykalne, które powinny znajdować się w archiwach parafialnych, pozostały w parafii starszej, z której nowa się wyłoniła. Nie wiem czy dodawać wszystkie, które istnieją obecnie (ze strony parafie.genealodzy.pl) czy tylko te najstarsze. Co wy o tym sądzicie?

_________________
Pozdrawiam,
Bartek

Region: Mielec - Kolbuszowa (z wyszczególnieniem: Ostrowy Tuszowskie, Trzęsówka)
Nazwiska: Babiarz, Rzeszutek, Mazur, Jabłoński, Kędzior, Kasza i wiele innych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_GruszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-02-2020 - 21:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-01-2011
Posty: 273
Skąd: Mielec
Status: Offline
Bartek,super tylko musisz się wczytać w poszczególne parafie,gdzie pod jedną nazwą jest kilka miejscowości,to da pełniejszy obraz indeksacji.Możemy być dumni z ostatnich dwóch -trzech lat gdzie Podkarpacie startowało z ok. 200 tys indeksów z taką dynamiką i zaangażowaniem wszystkich autorów indeksów dojdziemy do końca roku do 1 miliona a to już będzie coś wielkiego.Pozdrawiam wszystkich Krzysztof Gruszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 06:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Mapa piękna.
Powinno ograniczyć się do parafii istniejących przed 1920 rokiem.
Obecnie jest dużo nowych parafii np.Jasło miałoby teraz 10 parafii.Zaciemniłoby obraz
a w dodatku te nowe mają akty objęte ochroną danych osobowych.
Te parafie,które mają dopiero początkowe indeksy możnaby oznaczyć
jako pole koła częściowo wypełnione.(przepraszam za taki głupi pomysł)
Jeszcze raz dziękuję za wykonanie.Sam od lat chciałem też coś takiego zrobić
ale nie umiem.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 12:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Opracowałem księży z diecezji przemyskiej na podstawie schematyzmów.
Około 6 tys.osób.
https://dlibra.kul.pl/dlibra/publicatio ... 59/content
na ich podstawie łatwiej określić parafie i dekanaty.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 13:18
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Propozycja Mieczysława, aby ograniczyć się do parafii istniejących przed 1920 rokiem, wydaje się słuszna. Powinno się założyć jakieś ograniczenia czasowe.
Ponadto, jak trafnie zauważył Krzysztof, dla rzetelnego sporządzenia „Mapy parafii na Podkarpaciu”, potrzebna jest historyczna wiedza.

Chętnie też widziałabym „Legendę”, może podobną do tej, bo szczerze, to obecna gra w kolory jest średnio czytelna, a znacznik brązowy niewiele różni się od fioletowego.
W przyszłości, gdy mapa się rozbuduje i okrzepnie, może warto dodać w „dymku”, po najechaniu kursorem na nazwę parafii, jej zasięg terytorialny (nazwy wsi i przysiółków do niej należących*) jak i to, od kiedy zachowały się księgi metrykalne (lub które z nich są zindeksowane) .

* Dla przykładu
Parafia rzymskokatolicka w Odrzykoniu. (Istnienie parafii potwierdzone jest w przekazach źródłowych w 1479 r.)
Do parafii w Odrzykoniu należała:
Wieś Bratkówka. „Niewielkie dochody przynosiła probostwu [w Odrzykoniu] wieś Bratkówka, która w omawianym okresie [1479-1772] należała do parafii Szebnie w diecezji krakowskiej. Proboszczowie z Szebnej nie interesowali się tą wsią, a akta mówią, że od 100 lat o niej zapomnieli. Opiekę duszpasterską sprawował nad nią proboszcz odrzykoński za co otrzymywał 6 złp od dworu, po 20 groszy, 12 prętów konopi, 1 ser, 1 koguta od czterech kmieci. Od sześciu zagrodników po 6 groszy i 1 koguta, od młynarza 6 groszy i 1 koguta. Oprócz wymienionych powinności parafianie składali proboszczowi tak zwaną klerykaturę, kmiecie po 1 groszu z połowy łanu, po dwa grosze zagrodnicy, 3 grosze chłopi mający swój sprzężaj, komornicy po 2 grosze.” Źródło cytatu: Ks. Stanisław Cebula, Dzieje parafii Odrzykoń w okresie przedrozbiorowym (praca magisterska) [w:] Zeszyty Odrzykońskie, Zeszyt 7, Odrzykoń 2000/2001, s. 69-70.
Wieś Węglówka. [Ma tej mapie zaznaczona „kolor fioletowy - grekokatolickie – niezindeksowane”.] Liber Natorum Odrzykoń, T I., 1843-1878.

Jeżeli to ma być mapa z nazwą miejscowości (jak obecnie), to po na najechaniu na jej nazwę, pożądanym byłoby podanie innych jej nazw (vel) w przeszłości oraz obecnego miejsca przechowywania, zachowanych ksiąg metrykalnych.

Takie oto luźne uwagi przyszły mi na myśl i dzielę się nimi, bo widzę sens kontynuowania prac rozpoczętych przez Bartka.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B.BabiarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 13:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2018
Posty: 42
Skąd: Podkarpackie, Polska
Status: Offline
mmaziarski napisał:
Opracowałem księży z diecezji przemyskiej na podstawie schematyzmów.
Około 6 tys.osób.
https://dlibra.kul.pl/dlibra/publicatio ... 59/content
na ich podstawie łatwiej określić parafie i dekanaty.


Dziękuję bardzo. Znacznie pomoże mi to w umieszczeniu parafii z rejonów Przemyśla.
Uaktualniłem mapę, dodałem parafie które powstały do 1920 roku. Jestem pewien, że jeszcze wielu brakuje, szczególnie tych grekokatolickich oraz unickich. Jeśli ktoś z Was zauważył jakieś błędy (braki parafii) proszę o wiadomość.

Tak jak pisze Pani Lidia do tego potrzeba wiedzy historycznej. Ja taką posiadam tylko o rejonach, z których pochodzą moi przodkowie, czyli Mielec i Kolbuszowa. Bieszczady i cały wschód jest dla mnie zagadką. W tym przypadku mogę opierać się tylko o jakieś spisy, ale i tutaj nie mam pewności czy są one dokładne.

Wszystko można rozbudować, trochę dłużej nad tym przysiąść, przeszukać rekordy, wpisać wszystkie parafie i ich opracowania. To dopiero początek, także jeszcze dużo jest do zrobienia.

_________________
Pozdrawiam,
Bartek

Region: Mielec - Kolbuszowa (z wyszczególnieniem: Ostrowy Tuszowskie, Trzęsówka)
Nazwiska: Babiarz, Rzeszutek, Mazur, Jabłoński, Kędzior, Kasza i wiele innych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 14:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 263

Status: Offline
Widzę, że mój post pozostaje niewidzialny... Krzeszów jest cały zindeksowany na lubgens. Inne parafie oznaczone jako nietknięte też. Z Zaklikowa ocalały jedynie księgi gdzieś od roku 1945.

Druga sprawa jest taka, że w Wólce Sokołowskiej nie było parafii, zindeksowane zasoby pochodzą z parafii Sokołów Młp. I tu pojawia się istotny problem. Często księgi są porozrzucane po nowych parafiach. Dla przykładu, parafia Pysznica, stara parafia, do której należało kilkanaście wiosek. Dziś znajdują się tam księgi tylko dla trzech wiosek, reszta jest w parafiach powstałych w XIX i XX w. Miałbym wszystkich przodków w jednej/dwóch parafiach, a przez te transfery okazało się, że muszę odwiedzić 5-6 parafii, bo księgi z 1784 r. znajdują się na parafii powstałej w 1918.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
B.BabiarzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 14:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-12-2018
Posty: 42
Skąd: Podkarpackie, Polska
Status: Offline
Krzysiek_ napisał:
Widzę, że mój post pozostaje niewidzialny... Krzeszów jest cały zindeksowany na lubgens. Inne parafie oznaczone jako nietknięte też. Z Zaklikowa ocalały jedynie księgi gdzieś od roku 1945.

Druga sprawa jest taka, że w Wólce Sokołowskiej nie było parafii, zindeksowane zasoby pochodzą z parafii Sokołów Młp. I tu pojawia się istotny problem. Często księgi są porozrzucane po nowych parafiach. Dla przykładu, parafia Pysznica, stara parafia, do której należało kilkanaście wiosek. Dziś znajdują się tam księgi tylko dla trzech wiosek, reszta jest w parafiach powstałych w XIX i XX w. Miałbym wszystkich przodków w jednej/dwóch parafiach, a przez te transfery okazało się, że muszę odwiedzić 5-6 parafii, bo księgi z 1784 r. znajdują się na parafii powstałej w 1918.


Udostępniłem edycję dla każdego. Teraz każda osoba mająca dostęp do linku będzie mogła edytować, zmieniać, poprawiać. Myślę, że tak będzie najrozsądniej, aby wszyscy genealodzy z Podkarpacia tworzyli ją jako wspólne dzieło i dzielili się swoją wiedzą.

https://drive.google.com/open?id=1lth6u ... sp=sharing

_________________
Pozdrawiam,
Bartek

Region: Mielec - Kolbuszowa (z wyszczególnieniem: Ostrowy Tuszowskie, Trzęsówka)
Nazwiska: Babiarz, Rzeszutek, Mazur, Jabłoński, Kędzior, Kasza i wiele innych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Spis parafii jest dostępny na https://dlibra.kul.pl/dlibra/publicatio ... 59/content
od zdj.nr 7.Pokazuję tylko moje najbliższe okolice.
Jasło
Mieysce P.
Sławęcin
Święcany
Ołpiny
Siedliska
Żurowa
Szerzyny
Czermna
Bączal
Warzyce
Szebnie
Brzyska
Jedlicze
Zręcin
Łubieńko
Tarnowiec
Strzyżów
Żmigród Nowy
Czudec
Targowiska
Dobrzechów
Michałówka
Połomya
Niebylec
Konieczkowa
Biezdziedza
Zagórzany
Łączki
Lubla
Sieklówka
Jodłowa
Łubienko
Gogołów
Frysztak
Frysztak
Niewodna
Kołaczyce
Stojańce
Lubla
Krosno
Wrocanka
Blizne
Krościenko
Korczyna
Odrzykoń
Błażowa
Niebylec
Futoma
Żmigród Nowy
Moszczenica
Załęże
Bieliny
Lipinki
Hartlowa
Osobnica
Dębowiec
Osiek
Łubno
Nienaszów
Kobylany
Bóbrka
Dukla
Żmigród Stary
Biecz
Gorlice
Gorlice
Przewrotne
Łużna
Moszczenica
Szalowa
Polna
Królik P
Zborowice
Turza
Golcowa
Rzepiennik
Rozenberg
Nowosielce
Święcany
Kobylanka
Czermna
Rogi
Lipinki
Ropa

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 18:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4175

Status: Offline
Krzysiek_ napisał:
Krzeszów jest cały zindeksowany na lubgens

Mapa dla Podkarpacia jest wspaniała!
Żeby nie powielać, tu jest lubelska http://mapy.lubgens.eu/

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 19:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
B.Babiarz napisał:
mmaziarski napisał:

Gdyby zrobić mapę parafii z Podkarpacia to byłoby widać jakie obszary są do zrobienia.


Zainspirował mnie Pan, aby zrobić taką mapę.
Jest to raczej prototyp, niż coś dokładniejszego ale świetnie obrazuje ona białe plamy na Podkarpaciu, gdzie nie znajdziemy żadnych indeksów.

https://drive.google.com/open?id=1lth6u ... sp=sharing


Bartku

Chapeau bas ! ! ! ... czapki z głów ! ! !

Pozdrawiam
MariaŁ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmaziarskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2020 - 09:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-03-2008
Posty: 1015
Skąd: Jasło
Status: Offline
Czas dołożyć kolejny indeks tym razem z Leżajska,
który był rozpracowany przez p.Annę Ordyczyńską
ale indeksów do tej pory z Leżajska nie ma.
Posłałem do geneteki indeks urodzonych z lat 1843-1895
na podstawie skanów z szukaj w archiwach.

_________________
MMaziarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SidorOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2020 - 16:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2017
Posty: 245

Status: Offline
Dokładam i ja swoją małą cegiełkę.
W genetece są już dostępne indeksy z kościoła w Górnie (Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Górnie), Księga urodzeń - wieś Kamień, lata 1889-1909.

Ja również dziękuję Panu M. Maziarskiem, bo jak wiele osób z naszego regiona miałam okazję korzystać z jego pomocy i uprzejmości Smile

_________________
Pozdrawiam
Ula
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.575091 sekund(y)