Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 13:38
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Grażynko, masz rację.
Istniała 6-я Новогеоргиевская рабочая колонна
do niewoli - dnia 6-7, 19-22 sierpnia 1915 r.
tu jest wymieniona
Новогеоргиевская крепостная рабочая колонна
rok 1914
https://www.ria1914.info/index.php/%D0% ... 1%82%D1%8C
Razem w Modlinie w wojsku znalazłam 59 takich jednostek.
20 июля 1914 г. было утверждено Положение о рабочих колоннах. Они предназначались для постройки новых телеграфных и телефонных линий и восстановления разрушенных. Состояли в распоряжении полевых управлений почт и телеграфов соответствующих армий

https://smolbattle.ru/threads/%D0%96%D0 ... %8A.59232/

Irena


Ostatnio zmieniony przez Irena_Powiśle dnia 02-02-2020 - 15:06, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FileiroOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 14:55
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2017
Posty: 26

Status: Offline
Jeszcze raz dziękuję za bardzo ciekawe informacje.
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 07-02-2020 - 15:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
może komuś to sie przyda.
Oglądałam w sieci zespoły:
1.archiwum państwowe obwodu Riazańskiego, Rosja.
http://garo62.ru/
jest tu zespół pt 137-j Nieżyński pułk piechoty.
lata 1890, 1905, 1911.
jest lista żołnierzy.

137-й НЕЖИНСКИЙ ПОЛК ПЕХОТЫ
Ф.1569, 3 ед. хр., 1890 г., 1905 г., 1911 г.
Сформирован 13 октября 1863 года из 4-го резервного батальона Екатериндургского пехотного полка. Место дислокации с 1892 г. - г. Рязань. В составе полка располагалась 35-я пехоная дивизия.

Участвовал в Русско-турецкой ( 1877-1878), Русско-японской (1904-1905) и I Мировой (1914-1918) войнах.
Расформирован в 1918 г.

Алфавит вольноопределяющихся, списки военнослужащих полка. Кары маневров 35-й пехотной дивизии.
2. archiwum państwowe obwodu Tambowskiego
https://tambovarchiv.ru/
Księgi metrykalne cerkwi garnizonowej:
]Ф. 1049 Оп. 13 Витебский пехотный полк и 3-й кавалерийской дивизии Клястицкий гусарский полк, 10 ед.хр., 1848-1865 гг.

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalenamajkutewiczOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 10-02-2020 - 20:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2019
Posty: 10
Skąd: Chełm
Status: Offline
Dobry wieczór,
Ja również poszukuję dwóch osób swego czasu służących w carskiej Armii, jeden z nich to Walenty Szczepański, syn Jakuba i Józefy, ur. 1878 w Koziebrodach, z przekazów rodzinnych wiem, że walczył lub byl zmobilizowany w czasach wojny rosyjsko japońskiej, a następnie również podczas pierwszej wojny światowej, po jej zakończeniu wrócił do domu w Hołobach na Wołyniu.
Drugą osobą jest Paweł Pałka, ur. 1887 w Majdanie Krynickim, około roku 1906 odbywał trzyletnią służbę wojskową we Władywostoku (nie wiem dokładnie w jakich latach, ale w styczniu 1906r zmarł jego ojciec, a pradziadek na pewno był wówczas w wojsku więc czas jego służby również zahacza o lata wojny ros-japoń.). Pradziadek Pałka walczył potem w I wojnie, dostał sie do niewoli austriackiej i wrocił do domu w 1918r.
Obydwóch znalazłam w rosyjskich archiwach jednak wciąż szukam więcej informacji, w rodzinie niestety nic się nie zachowało prócz ustnych przekazów.
Obydwaj wymienieni figurują w tych spisach:

https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_don ... Pi3neONG2I

https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_don ... E6F8Ub6ljg

To również prawdopodobnie członek mojej rodziny, brat mojego pradziadka - Andrzej Piechnik, jednak o nim nie wiem nic niestety ponad imiona rodziców: Jan i Ewa, oraz rok i m. urodzenia - 1888r, Szarowola parafia Tomaszów Lubelski:
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_nag ... L3J2gJODGk

Może ktoś coś doda do moich odkryć? Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 10-02-2020 - 21:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
tylko to co już jest na tamtych kartkach:
1. szeregowy Szczepański Walenty s. Franciszka, r-k, żonaty, gub. Wołyńska, pow.Kowielski, gmina Gołąb (? napisane Gołąbska), zaginął bez śladu 3.XII.1914 przy wsi Wólka Janklowa, 6-j Tarutinski pułk piechoty
2. szeregowy 3-go Zasławskiego pułku piechoty Paweł Pałka s. Józefa, żonaty, gub. Chełmska, Tomaszów (Lubelski), gm Krynica, zaginął bez śladu 5.XI.1914 przy wsi Podzamcze

3.bombardier Piecnik Andrzej s Jana, 14 mortyrny dywizjon piechoty, gub. Chełmska, pow. Tomaszowski, gm. Tarnowatka, wieś Szar-Wola (?)

Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
romans87Offline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 11-02-2020 - 09:17
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2019
Posty: 92

Status: Offline
Polecam stronę:

"Mieszkańcy Lubelszczyzny w armii carskiej"

http://poborowi.ltg.pl/

_________________
Pozdrawiam
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariola_rudnikOffline
10 Temat postu: Poszukiwanie przodków w carskiej armii  PostWysłany: 12-02-2020 - 15:49
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2020
Posty: 11

Status: Offline
Witam
Może ktoś ma wiedzę gdzie szukać poborowych wcielanych do armii carskiej . Wiem ,że dziadek służył 10 lat w armii najpierw w carskim wojsku potem w polskim
Bardzo proszę o pomoc . Niestety nie żyją już seniorzy rodzinni i nie ma kogo zapytać
Z góry serdecznie dziękuję
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaNJOffline
Temat postu: Poszukiwanie przodków w carskiej armii  PostWysłany: 12-02-2020 - 16:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-02-2013
Posty: 1571

Status: Offline
Cześć ,
myślę ,że wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wątku
https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... i+carskiej
pozdrawiam monika

_________________
pozdrawiam monika
>Wanda>Feliksa>Anna>Józefa>Franciszka>Agnieszka>Helena>Agnieszka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mariola_rudnikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2020 - 11:52
Sympatyk


Dołączył: 08-02-2020
Posty: 11

Status: Offline
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwiska Matusiak vel Matuszewski . Rodzina wywodzi się z pod Sieradza , potem w Gostyninie a w wieku poborowym okolice Przasnysza
Wiem , pradziad i jego bracia służyli w Armii Carskiej , a potem w Polskiej
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mdomaradzkiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2020 - 10:15


Dołączył: 01-03-2016
Posty: 6

Status: Offline
Dzień dobry,
Bardzo proszę o sprawdzenie nazwisk Domaradzki i Ankudowicz.
Dziękuję i pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdwwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2020 - 23:11
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2020
Posty: 20

Status: Offline
Dobry wieczór,

proszę o sprawdzenie następującej osoby: Władysław Dobrotowski (lub Robotowski, Drobotowski), ur. 11.05.1884 w Kałuszynie. W rodzinie krąży legenda, że 2x pradziadek zgłosił się na ochotnika do Armii Carskiej w wojnie z Japonią 1904-1905, byleby tylko się wymigać od obowiązków domowych.

Pozdrawiam,
Paweł

_________________
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
markonOffline
Temat postu: Poszukuje pradziadka w wojsku rosyjskim  PostWysłany: 27-02-2020 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 15-06-2008
Posty: 31

Status: Offline
Witam
Proszę o sprawdzenie nazwiska mojego pradziadka Wincentego Wiśniewskiego ur 1877 r w Brześć Kujawskim syn Tomasza i Tekli który służył w czasie I wojny światowej w armii carskiej
W rodzinie krąży opowieść że pradziadek czasie I wojny światowej przebywał w niewoli (w obozie lub więzieniu) i że tam gotował lub roznosił posiłki między innymi Józefowi Piłsudskiemu. Czy istnieje możliwość sprawdzenia tego faktu?
Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maryOffline
Temat postu: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 28-02-2020 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 13-02-2020
Posty: 17
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Nie wiem czy można tu pisać bo dobrą dekadę cisza Smile Poszukuję mojego dziadka , który podobno służył w armii carskiej Marian Danowski/Danoski/. Myślę, że mógłby od 1912, kiedy osiągnął pełnoletniość do 1918 , kiedy ożenił był się z babcią w mieście Petrogrodzie. Potem wędrował do Kałuszyna. Może po rewolucji jednostka została rozwiązana?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 28-02-2020 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Na listach strat IWS jest tylko jedna osoba o takim nazwisku i imieniu:
Дановский (Доновский) Марьян Брониславович
болен, Место рождения: Варшавская губ., Новоминский уезд, Страхувка гмина, д. Дубро, Место службы: 53-й Сибирский стрелковый полк, рядовой, Дата события: 19.07.1915
Danowski Marian syn Bronislawa, z gub. warszawskiej, pow. Mińsk Mazowiecki, gmina Strachówka, wies Dubro???
(moze Dobre?) - lat 21, chory 1915. Lazaret gub. pskowska m. Porchow.
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_gos ... 6page%3D10

@ Marek - brak na listach Wincentego z Brześcia Kujawskiego, jest Wiszniewski Wincenty syn Tomasza
ale z Warszawy.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Pradziadek w armii carskiej - potrzebuję pomocy .  PostWysłany: 02-03-2020 - 16:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Danowski, dodam -
zawod - szewc, za chorowal na Froncie ausriackim, w jakies dokladnie miejscowosci Nie pamietam,
Ma slabosc I niedokrwistosc,
Do lazaretu miejskiego trafił ze zbiorowego dodatkowego szpitala polowego N 2 we Pskowie.
Pozdrawiam,
Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.897427 sekund(y)