Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
gz1411Offline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 20-02-2020 - 11:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 110
Skąd: Dobroń
Status: Offline
Witam
Rosyjski Memoriał wydał trzytomową publikację z biogramami polskich jeńców wojennych z obozu NKWD w Ostaszkowie, w większości funkcjonariuszy polskiej Policji. Publikacja zawiera także pełny zapis przesłuchania szefa NKWD w Kalininie Dmitrija Tokariewa. Publikacja w języku rosyjskim. Biogramy powstały na bazie Księgi Cmentarnej Miednoje, zostały jednak rozbudowane o szereg nowych informacji. Skorygowano również szereg błędów i nieścisłości z dotychczasowych biogramach ostaszkowskich jeńców.
Odnośnie mojego dziadka Roberta Henryka Żychowskiego który został zamordowany w Kalininie są tam wiadomości odnośnie jego pobytu w Kozielsku, a następnie w Ostaszkowie. W końcu jest data zamordowania dziadka czego w polskich opracowaniach nie ma oraz nie wiem skąd mieli zdjęcie - ostatni urlop z żoną i synem Stanisławem w Krynicy z 1939 roku.

Publikację można ściągnąć ze strony internetowej Memoriału:
https://www.memo.ru/…/db6bd42e-92 ... noe_t1.pdf
https://www.memo.ru/…/63459530-a8 ... noe_t2.pdf
https://www.memo.ru/…/1d35faca-c9 ... 3-ispr.pdf
Jeżeli te linki nie będą działać to na FB Policja Państwowa wpis z 29 października 2019 roku proszę szukać.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krolikowski_aleksanderOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 20-02-2020 - 14:56
Sympatyk


Dołączył: 25-06-2017
Posty: 29

Status: Offline
Linki z powyższej wiadomości nie działają, ale po wejściu na stronę https://www.memo.ru/ru-ru/na stronie głównej po prawej stronie jest napis Списки жертв политических репрессий klikamy w ten napis i otwiera się
Списки жертв политических репрессий

base.memo.ru – общая база данных жертв политических репрессий

lists.memo.ru/index31.htm – информация о репрессированных, хранящаяся в архиве ŤМемориалаť

stalin.memo.ru – сталинские расстрельные списки (1937–1954)

mos.memo.ru – база ŤРасстреляны в Москвеť

pkk.memo.ru – архив Политического Красного Креста (1918–1922)

ŤУбиты в Катыниť – книга памяти польских военнопленных – узников Козельского лагеря НКВД (pdf)

ŤУбиты в Калинине, захоронены в Медномť – книга памяти польских военнопленных – узников Осташковского лагеря НКВД
Том 1 (pdf) Том 2 (pdf) Том 3 (pdf)

Ostatnia pozycje to wskazane publikacje. Pobrać można bez problemu.
Olek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 20-02-2020 - 15:39
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Dziękuję bardzo za odnośniki.
Z zawartych w publikacji materiałów dowiedziałem się od kiedy pracował w PP oraz - podobnie jak Grzegorz - poznałem orientacyjną datę śmierci. Co ciekawe, jest też informacja, że w 1966 roku prababcia poszukiwała go przez Czerwony Krzyż (o czym wiedziałem z opowieści rodzinnych, ale bez konkretnej daty). Niestety, ani ona, ani córki Mariana nie dowiedziały się przed swoją śmiercią jaki był los ich męża i ojca. Dopiero kilkanaście miesięcy temu udało mi się dotrzeć do jego losów.
Wysłałem też do Memoriału zdjęcie pradziadka, może gdzieś, kiedyś im się przyda. Smile

edit.
Już mi odpisano z Memoriału (po polsku!) z informacją, że postarają się dodać zdjęcie do elektronicznej wersji publikacji Smile

Bezpośrednie linki do publikacji elektronicznej:
tom 1 - https://www.memo.ru/media/uploads/2019/ ... noe_t1.pdf
tom 2 - https://www.memo.ru/media/uploads/2019/ ... noe_t2.pdf
tom 3 - https://www.memo.ru/media/uploads/2019/ ... 3-ispr.pdf

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gz1411Offline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 20-02-2020 - 18:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 110
Skąd: Dobroń
Status: Offline
Na stronie ogrodywspomnien.pl są biogramy chyba wszystkich zamordowanych i pochowanych w Charkowie, Katyniu, Miednoje oraz znajdujących się na Liście ukraińskiej, można samemu dodawać , zdjęcia , wspomnienia i dokumenty.
Elektroniczna wersja Muzeum Katyńskiego działała fajnie na początku, nie zauważyłem aktualizacji , a kontaktu z nimi też nie ma , nie odpowiedzieli na przesłane materiały ani ich nie opublikowali.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 21-02-2020 - 10:25
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
adamrw napisał:

Nie wiem (jeszcze?) czym jest lista dyspozycyjna, gdzie jest (była?) przechowywana i z czym związana jest znajomość konkretnego numeru na niej.

"Jest to numer listy wywozowej (listy dyspozycyjnej) jeńców Ostaszkowa z miejscem na nim danego jeńca oraz nr akt sprawy NKWD. Listy te w oryginale rosyjskim zostały wydane w : J. Tucholski „Mord w Katyniu” , Warszawa 1991. Jest to dla twórców księgi najważniejszy dokument, bo potwierdza nie tylko fakt pobytu w obozie (to potwierdzają też np. listy z obozu) ale wywozu z Ostaszkowa do Tweru (Kalinina) na egzekucję. Pośrednio też potwierdza pochowanie w Miednoje, bo z innych źródeł (np. zeznanie Tokariewa) wiadomo, że wszystkich jeńców Ostaszkowa zabitych wtedy w Twerze pogrzebano w Miednoje."
Z odpowiedzi p. dr Tomasza Szczepański Kustosza Muzeum Katyńskiego.

Wracając do początku dyskusji - podtrzymuję, panie Włodzimierzu, że w publikacji (Księga Cmentarna Miednoje) nie ma podanych źródeł informacji zawartych w biogramach.
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
nie ma podanych źródeł przy zapisie, który Cię interesuje?
dziwne

Sroczyński_Włodzimierz napisał:
a ja widzę, że są
dlatego dziwi mnie, że przy "Twoim" nie ma
ale jak zwykle, bez linku, to gdybania pole

Zechce Pan podać źródła, które Pan widzi w swojej wersji publikacji? Może ja mam wybrakowaną i powinienem żądać zwrotu pieniędzy od wydawcy?

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_KwarcińskiOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 22-02-2020 - 08:58
Członek PTG


Dołączył: 03-06-2007
Posty: 197
Skąd: Radom
Status: Offline
Proszę o wybaczenie za podpięcie się pod temat. Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy dostępne są gdzieś zdjęcia tabliczek z nazwiskami zamordowanych przez NKWD jeńców Starobielska umieszczone na cmentarzu w Charkowie. Poszukuję od dłuższego czasu bez efektu.
Pozdrawiam Marek Kwarciński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
adamrwOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 22-02-2020 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 06-11-2018
Posty: 921

Status: Offline
Niestety, udało mi się dotrzeć tylko do zdjęć tabliczek z Miednoje.
Może komuś przyda się link: http://www.moremaiorum.pl/miednoje/

_________________
Adam
Poszukuję informacji o "urodzonych" Wasilewskich z terenów obecnej Litwy i północnej Białorusi oraz o rodzinie Frost z Pińska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_KwarcińskiOffline
Temat postu: Re: Księga Cmentarna Miednoje  PostWysłany: 22-02-2020 - 16:11
Członek PTG


Dołączył: 03-06-2007
Posty: 197
Skąd: Radom
Status: Offline
Chyba nie są dostępne. Dziękuję i pozdrawiam.
Marek Kwarciński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.561000 sekund(y)