Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Węcławowicz_IzydorOffline
Temat postu: Fragment z Głównych ksiąg ziemstwa Mohylowskiej Guberni.  PostWysłany: 19-02-2020 - 19:44
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2014
Posty: 15

Status: Offline
Proszę o przetłumaczenie bo nie wszystko dokładnie w tym tekście rozumiem :


Адвокат со стороны их Г Оршанский,Ротмистр СтаниславA Князевич,представляя родословные фамилии ГГ Венцлавовичей,изъясняли древнее благородное происхождение следующими доказательствами:что родные братья Христофор и Станислав Венцлавовичи пользовались от предков своих издревле дворянскими преимуществами и наследники их важными в отечестве военными заслугами подтвердили благородное достоинство потомков своих ныне выводящихся еще до воспоследования унии,привилегиями наследственными князь литовский Александр на Генеральном сейме в Вильно и Люблино в 22 день августа 1492 и в понедельник пред праздником С.Матвея Апостола 1569 года не токмо конформировал общие привилегии предшественников своих Князей Литовских Витольда Сидригала и Казимира на Дворянские свободы и преимущества княжеству Самоштскому дарованныя,на сверх того в воздание добровольной подачи под распоряжение Князей Литовских ,многие еще даровал свободы,после того в 1528 году во время военного движения против России,когда обыватели Самоштийские добровольно ополчились и много к одержанию победы способствовали,то по повелению сего князя все таковые обыватели по поветам были порядком списаны во время Виленского Сейма в 1528 году и отбывали в лице его военный смотр-в числе коих на таковом Станислав Венцлавович,три вдовы Венцлавовичевы и Петр Христофорович сын Венцлавович с тремя братьями,как видно из представленных суду двух выписей из метрик Великого Княжества Литовского,выданных с такового пописа за подписанием Подканцлера и с приложением печати Великого Княжества Литовского      
Będę bardzo wdzięczny                                                           
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kamiński_JanuszOffline
Temat postu: Fragment z Głównych ksiąg ziemstwa Mohylowskiej Guberni.  PostWysłany: 20-02-2020 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2015
Posty: 3387
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Status: Offline
czy to jest tekst oryginalny? bo sporo w nim błędów i literówek...

_________________
Janusz

Szukam informacji o polskiej szkole i sierocińcu, zorganizowanych przez Związek Patriotów Polskich w mieście Atbasar w Kazachstanie w latach 1943-1946, oraz o powrocie sierot do Gostynina i Kwidzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Węcławowicz_IzydorOffline
Temat postu: Re: Fragment z Głównych ksiąg ziemstwa Mohylowskiej Guberni.  PostWysłany: 20-02-2020 - 23:53
Sympatyk


Dołączył: 29-11-2014
Posty: 15

Status: Offline
Kamiński_Janusz napisał:
czy to jest tekst oryginalny? bo sporo w nim błędów i literówek...

Internetowa znajoma z Sankt Petersburga powiadomiła mnie, ze znalazła wiadomości w książce litewskiej o moich przodkach. Poprosiłem Ją o przesłanie skanu interesującego tekstu po litewsku i że będę próbował poradzić sobie z tym tekstem.
Otrzymałem w rezultacie plik z tekstem po rosyjsku co mnie oczywiście ucieszyło bo z rosyjskim jako tako sobie radzę. Nie na tyle abym wyłapał błędy jednak czytając ten tekst mam wrażenie, że coś nie gra i postanowiłem to sprawdzić przy pomocy umieszczenia w portalu fragmentu.
Jeżeli jednak stwierdzi Pan tu błędy pojęciowe to bedę zmuszony dotrzeć do oryginału litewskiego i z nim jakoś radzić.
Cały plik po rosyjsku ma 2011 wyrazów a znaków 15211 dlatego przesłałem tylko fragment aby sprawdzić moje możliwości w odczycie dokumentu.
Dziękuję za odpowiedź. Izydor Węcławowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.951936 sekund(y)