Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-12-2017 - 22:38
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 907
Skąd: Warszawa
Status: Offline
cyganmokotow napisał:
Dziękuje Panie Macieju za informacje . .... Gdzie mogę przejrzeć takowe gazety?
Pozdrawiam Michał

Gazety można przejrzeć w bibliotekach cyfrowych. Np. ebuw
Polona

Jak szukać w ebuw oraz polonie
_________________
Pozdrawiam
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ravkomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-08-2018 - 16:32
Sympatyk


Dołączył: 11-06-2018
Posty: 64

Status: Offline
Interesowałaby mnie informacje na temat moich przodków:

Józefa Areckiego ur. w Przemyślu (1884-1940). Syn Piotra Kozy i Katarzyny z Wysklów.
Służył w Legionach Piłsudskiego. Ukończył służbę wojskową ze stopniem kaprala w Nowym Sączu w cesarskim i królewskim 10 Pułku Piechoty (służył od 1 sierpnia 1914 do 18 stycznia 1918 na froncie rosyjskim – Lwów). Należał do propagandowej Obywatelskiej Legji Ochotniczej (OLO) – okolice Przemyśla i Lwowa – w czasie wojny polsko-ukraińskiej i bolszewickiej (1918-20).

Franciszek Hippmann, urodzony w Krynicy (1883-1956) był pierworodnym synem Katarzyny z Kumorów i Franciszka. Doszedł do stopnia starszego sierżanta 2 Pułku Strzelców Podhalańskich. Zasłużony podoficer w armii austriackiej (32 pułk piechoty k.k. (Kaiserlich Königliche) Landwehry (obrony krajowej) (Polacy stanowili tam 91%) – stacjonowanie: okręgi Tarnów i Nowy Sącz – I wojna front w Galicji) – odznaczony za odwagę krzyżem trzeciej klasy SilbernesVerdienstkreuz mit der Krone. Następnie służył w Legionach Piłsudskiego, być może razem z szwagrem Józefem Areckim. Walczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział w bitwie Warszawskiej; w walkach na przedpolu Płocka i najprawdopodobniej pod Ossowem. Był świadkiem heroicznej postawy ks. I. Skorupki. Odznaczony: Krzyżem "Orlęta", medalem honorowym "Przyczółek Kijów" i trzykrotnie za wieloletnią służbę na froncie.

Wiktor August Hippmann, urodzony w Krynicy (1887-1977), brat Franciszka. Oficer WP w stopniu porucznika taborowego (http://www.muzeumwp.pl/oficerowie/?letter=H&page=12)(1918-21). Służył w Zapas Koni D.O.G Lwów (w 6 Dyonie).

Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu: Wojna bolszewicka gdzie szukac  PostWysłany: 08-09-2018 - 20:01
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Witam gdzie mogę znaleść informacje o uczestnikach wojny bolszewickiej:
1. Zygmunt Hajduk urodzony w Warszawie w 1903 roku syn Karolami Jożefy , maloletni ochotnik podczas wojny ranny w płuco
2. Jan Hajduk urodzony w 1901 roku w Warszawie syn Karola i Józefy
3. Ignacy i Stanisław Hemka nazwisko w różnych formach występowało Homka, Hyma, Chemka , dotarli podczas kontrofensywy do Rownego według opowieści rodzinnych Ignacy był odznaczony orderem.
Dzwoniłem do CAW tam ich w spisie nie ma...
Pozdrawiam MIchał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiśniowiecki_MarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2018 - 11:17
Sympatyk


Dołączył: 16-04-2007
Posty: 239
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Witam!
Spróbuj jeszcze w Muzeum Wojska Polskiego, tam coś mieli na temat tej wojny.
Pozdrawiam, Marek

_________________
Marek Wiśniowiecki
---------------------------
Poszukuję- akt urodzenia Joseph Steinbach Czerniowce ok. 1789r.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu Numer ICQ 
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2018 - 11:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2213

Status: Offline
Może jest szansa znaleźć coś w GARF - Archiwum Federalym Rosji?
W tym archiwum są m.i. dokumenty "nowej" historii rosyjskiej - od rewolucji październikowej, w tym Biały ruch ect.
http://statearchive.ru/383
garf@statearchive.ru
Ten archiwum ma zindeksowaną kartotekę i jeśli nazwisko jest, piszą że w jakim zespole.

Jeszcze jest taki archiwum Historii politycznej
http://www.rgaspi.su/funds/spisok_opisei/
ale nie znalazłam tam dokumentów z wojny Polsko-bolszewickiej.

Powodzenia,
Irena
Pisać tam lepiej po rosyjsku

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
cyganmokotowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2018 - 14:44
Sympatyk


Dołączył: 18-06-2010
Posty: 419

Status: Offline
Dziękuje za wskazówki jutro napisze.
Pozdrawiam Michal
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maxwolf1910Offline
Temat postu:   PostWysłany: 18-09-2018 - 15:06
Sympatyk


Dołączył: 27-02-2018
Posty: 169

Status: Offline
Witam

Poszukuję informacji o Batalion Zapasowy Wojsk Wartowniczych i Etapowych Nr V Kraków ( 1919 - 1921) - spis żołnierzy

Z góry dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Mariusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MskwaraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-12-2018 - 21:56
Sympatyk


Dołączył: 23-11-2016
Posty: 68

Status: Offline
Witam,
poszukuję informacji o poległym Julianie Skwara. Urodzony 11.04.1898r. w miejscowości Wysoka (obok Zawiercia), syn Tomasza i Bronisławy Krakowskiej. Niestety nigdzie nie widnieje informacja o jego śmierci.

Mam takie zapiski rodzinne (pisownia oryginalna):
"(...) zgłosił się w 1919r. na ochotnika do Wojska Polskiego pp 27-Wojskowy Urząd Gospodar. 1 Dyw. Leg.
Zginął dnia 1 kwietnia 1920r., pochowany dnia 3 kwietnia 1920r. na cmentarzu wojskowym w Dźwinsku. Dokument śmierci nie został sporządzony (...)"
oraz jako dowód zostało wskazane "zawiadomienie RZ. Kat. Urzędu Duszpasterskiego 1 Dyw. Leg. L. 1499, data poczty Pol.24.X.1920r. N.27."

Ktoś stwierdzi, że przecież wszystko wiem, ale bardziej mi chodzi o jakiś oficjalny dokument, wspomnienie przodka, a nie bazowanie na notatce.
Z góry dziękuję za pomoc

_________________
Marek Skwara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kirsteinOffline
Temat postu: Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej  PostWysłany: 17-02-2020 - 13:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2012
Posty: 211

Status: Offline
Dzień dobry,

Znalazłem informację w pamiętniku dziadka, że jego ojciecj - mó pradziadek uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. nie ma żadnych dodatkowych szczegółów o tej służbie dziadka, poza informacją żę zacągnął sięjako ochotnik, służył razem z bratem i dotarli z wojskami pod Kijów.

Gdzie mógłbym zacząć szukać żeby znaleźć jakiekolwiek informacje na temat pradziadka? Pochodził z okolic Grudziądza, Rogóźna.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej  PostWysłany: 17-02-2020 - 15:12
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Łukaszu,

może na początek zacznij od lektury:
Lech Wyszczelski, Kijów 1920, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 1999.
Lech Wyszczelski, Wojna polsko-rosyjska 1919–1920, Warszawa 2010.

Stan liczebny żołnierzy polskich (Wojsko Polskie), na początku ofensywy wojny polsko-rosyjskiej 1919-1920, wynosił około 60 tysięcy. Brały w nim udział (wyszczególnione tutaj – na 23 stronach) Polskie oddziały wojskowe z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Więcej informacji o Polakach uczestniczących w tej wojnie znajdziesz tym artykule:
Uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej, gdzie między innymi są strony, na których wymienionych jest z imienia i nazwiska 51. uczestników wyprawy kijowskiej (1920).

Niestety, o samym pradziadku nie spodziewaj się jakichkolwiek informacji od uczestników Forum, skoro nawet nie wiadomo jak się nazywał.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kirsteinOffline
Temat postu: Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej  PostWysłany: 17-02-2020 - 15:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2012
Posty: 211

Status: Offline
Jeśli chodzi o dziadka to nazywał się Bolesław Jakubowski urodzony w Rogóźnie k.Grudziądza 16/08/1897, brat z którym brał udział w walkach to Jan Jakubowski urodzony 05/01/1900 tamże. Synowie Jana Leona Jakubowskiego.

Geneaologię rodzinną przekopałem już prawie ze wszysstkich stron do granic mozliwości ksiąg metrykalnych Smile, a teraz okazało się, że odnajduja się dodatkowe pamiątki rodzinne typu - pamiętnik dziadka. No i tam właśnie informacja, że pradziadek brał udział w wojnie bolszewickiej. Od wczoraj zgłębiam szczegółowo ten temat, więc wszystkie, wskazówki są pomocne.

Dziękuje
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2020 - 17:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4201

Status: Offline
Szukałeś w kartotece WBH?
https://wbh.wp.mil.pl/pl/skanywyszukiwa ... JAMR#wynik

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2020 - 18:04
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Łukaszu,
Rzuciłem okiem na katalogi WBH (na skany także). Janów Jakubowskich dużo, Bolesławów mniej. Żaden nie pasuje, ale sprawdź sam.
Skorzystaj z rady Lidii (Virg@) i spróbuj najpierw ustalić jakie jednostki wielkopolskie lub pomorskie walczyły pod Kijowem.
Musisz brać pod uwagę fakt, że w rejonie Grudziądza można było przeprowadzać regularny pobór do WP i legalny zaciąg ochotniczy dopiero od końca stycznia 1920, bo dopiero wtedy Pomorze wróciło do Polski.
Jeżeli bracia już przedtem byli w WP, to znaczyłoby, że przedarli się przez istniejący wcześniej kordon strzeżony przez oddziały Grenschutz’u i wstąpili na ochotnika np. do wojsk wielkopolskich - choćby Dywizja Pomorska..
Zapewne zarówno Bolesław (1897) jak i Jan (1900) mieli za sobą służbę w armii niemieckiej. Jan pewnie był dość krótko …

Taka ciekawostka – na pruskich Verlustlistach masz 7 Jakubowskich z Kreis Graudenz / Grudziądz, a jak jeszcze dodasz Roggenhausen / Rogóźno Wink to będzie ich dwóch – Jakub i Stanisław. Może jacyś krewni ?
http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index

Pozdrawiam, Krzysztof

P.S. Dywizja Pomorska – 16 Dywizja Piechoty (w tym 64 pp z Grudziądza) brała udział w ofensywie kijowskiej !
https://pl.wikipedia.org/wiki/16_Pomors ... a_Piechoty
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kirsteinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-02-2020 - 16:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-04-2012
Posty: 211

Status: Offline
Pradziadek - Bolesław, na pewno walczył w I wojnie, była informacja u dziadka w pamiętniku, że krzyż żelazny dostał, ale ani nie był ranny, ani nie zaginął, ani do niewoli nie trafił, więc pułku pruskiego w którym służył też raczej nie znajdę.

Jeśli chodzi o tych kilku, którzy pojawiają się na Verlustlistach z Rogóźna i Grudziądza, namierzyłem już jakiś czas temu, ale w księgach chrztów jeszcze na nich w USC z tamtych okolic nie znalazłem, więc jeszcze ich pod moje drzewo nijak podpiąć nie mogę.

Kartotekę i bazy WBH przejrzałem pierwszym rzutem - ale tam też żadnych śladów nie znalazłem.
Napisałem jeszcze do WBH, z pytaniem czy jakiekolwiek archiwa 64pp są przechowywane i gdzie, może tam coś będzie. Jak jakiś czas temu w WBH byłem w innej sprawie, to wyglądało, że na miejscu było więcej nazwisk niż tych skatalogowanych na internecie.

Przekopałem się jeszcze przez opracowania dotyczące 64 i 66 pp., ale odznaczony nie był więc w spisach wzmiankowany nie jest. w 64pp, zestaw nazwisk z grudziądzko-rogozieńskiego sąsiedztwa jest dość spory, ale to może przypadek.

Jakby Wam coś może jeszcze przyszło do głowy, to będzie wdzięczny.

Pozdrawiam
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gkalwakOffline
Temat postu: Pomnik w Rudnikach  PostWysłany: 27-07-2020 - 08:22
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2017
Posty: 360

Status: Offline
Witam mam pytanie - na pomniku w Rudnikach:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Pomnik_ ... _Rudnikach

widnieje Andrzej Kałwak ktoś może wie gdzie i kiedy poległ?

_________________
Pozdrawiam
Grzegorz Kałwak


Ostatnio zmieniony przez gkalwak dnia 27-07-2020 - 13:00, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.977586 sekund(y)