Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
GetoXOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-11-2019 - 23:56


Dołączył: 15-11-2019
Posty: 9

Status: Offline
Super porcja wiedzy, dzięki!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NessaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2019 - 20:14
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2019
Posty: 48

Status: Offline
W mojej rodzinie jest taki przypadek:

Benedykt Kurzypiasek występuje w akcie ślubu.
W aktach urodzenia jego dzieci występuje już jako Benedykt Piasecki. I to nazwisko zachowało się do dziś.

Ten sam przypadek dotyczy siostry Benedykta - Katarzyny. Przy ślubie Kurzypiasek a przy aktach urodzeń dzieci Piasecka.

Zastanawiałam się skąd taka zmiana. Zwłaszcza, że w parafii Malanów w której miał się urodzić Benedykt póki co nie znalazłam informacji na temat Kurzypiasków a Piaseccy są Smile

Pozdrawiam,
Paulina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-11-2019 - 20:30
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Oj, to zupełnie normalne w tamtych czasach.
Mam rodzinę gdzie ojciec to Gawryszewski, syn Gawryś, potem Gawryszewski vel Gawryś, potem znów Gawryszewski, a dzieci różnie.
I też mam sytuację gdzie ojciec Dębkowski ma syna Grodzika, a ten znów potomków Dębkowskich.
Bądź tu mądry i pisz wiersze.
Ale da się to ogarnąć, tylko sporo cierpliwości potrzeba.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danielkolotaOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 14:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 76

Status: Offline
Dzień dobry

Prowadząc swoje odkrycia natrafiłem na akt ślubu z 1809 (2 pierwsze zdjęcia) swoich przodków.
W akcie tym pojawia się nazwisko Ogrodnik, gdzie imiona i miejscowości oraz imię i nazwisko panieńskie matki młodej (Małgorzata z Wronów)
pokrywają się z nazwiskiem Kołota, tak jakby nazwisko Ogrodnik zastąpione było nazwiskiem Kołota w innych aktach.

Myśląc, że to zbieżność imion znalazłem dokument (3 zdjęcie) gdzie wprost piszą Kołota czyli Ogrodnik.

Link do zdjęć:
http://fotowrzut.pl/1PKSN1C1MT

Edit: Np. w akcie ślubu, też z 1809 roku z parafii Zambrów występuje Tomasz Kołociak(Kołota) z Koskowa, syn Jana Kołota i Małgorzaty z Wronów.

W aktach późniejszych występuje już tylko, Jan Kołota z Koskowa, Tomasz Kołota z Koskowa.

Proszę o pomoc w wyjaśnieniu tej zmiany nazwiska.
Daniel


Ostatnio zmieniony przez danielkolota dnia 12-02-2020 - 19:35, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 16:17
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Spotkałem się z takim zjawiskiem. W tym czasie było to łatwe. Przy ślubie należało dostarczyć odpis aktu urodzenia. Natomiast przy zgłaszaniu urodzenia niczego nie sprawdzano, zapisywano nazwisko takie jakie zostało podane. Więc wszystko zależało od księdza spisującego akt urodzenia. Przyczyna mogła być taka, że nazwisko było zbyt rozpowszechnione w okolicy, więc dla odróżnienia używano przezwiska, które potem stawało się nazwiskiem.

Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 16:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Prawie na pewno w tym przypadku w czasach kiedy nazwiska dopiero się kształtowały nazwanie Ogrodnik było określeniem włościanina z chałupa i niewielkim kawałkiem ziemi. W innych regionach kraju używano pojęcia zagrodnik. Kołota jak widać stało się nazwiskiem a Ogrodnik jest ciekawym wypełnieniem wiedzy o przodkach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 17:00
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Chyba nazwanie "ogrodnik" dotyczylo wykonujacego ozdobne .. ogrodzenia ! A taka praca wymagala uzywania młotka.

Wedlug prof.K.Rymuta nazwisko Kołota powstalo od kołatać, dawniej też kolotać, z gwarowego kołatać ‘stukać, pukać’.

Zatem zapisujacy nazwanie, nie widzial roznicy pomiedzy glosnym ogradzaniem i stukaniem, kołataniem, co chyba zostalo zaakceptowane przez nosiciela nazwan.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 17:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Z przykrością dla etymologii ale bałamutna bo ahistoryczna interpretacja. Rzecz w tym że w tamtych czasach nie było czegoś takiego jak obecne płoty do czego jest potrzebny młotek . Ogrodzenia wyplatano z chrustu. A pojęcie zagrodnik ogrodnik jest starsze niż grodzenie płotami.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Przed moim poprzednim wpisem, sprawdzilem wystepowanie w Polsce nazwisk Kołota i Ogrodnik ;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... o%C5%82ota
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... o=ogrodnik

W pow. zambrowskim wystepuja dosc licznie oba nazwiska, zatem moglo dojsc do podmiany nazwisk przy zapisie, nawet w 1809 r., jesli dotyczylo to osob, nie umiejacych pisac i czytac, a zapisujacemu, nie chcialo sie uwiarygodnic tych zmian.

Napisalem moj post z moimi wnioskami, bo zajmuje sie etymologia nazwisk, ale staram sie, aby moje wpisy byly wiarygodne.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
danielkolotaOffline
Temat postu: Ciekawa zmiana nazwiska - początek XIX wieku.  PostWysłany: 12-02-2020 - 19:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2020
Posty: 76

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Przeglądając akta małżeństw, z tego roku co akt ze zdjęć 1 i 2, z tej samej parafii, tj. M-1809 Stary Lubotyń, trafiłem na akt gdzie pan młody przedstawiany jest jako: "Włościanin Antoni Skorka czyli Ogrodnik albo Jesionek".

Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ada1605Offline
Temat postu: Zmienianie nazwiska.  PostWysłany: 10-07-2020 - 11:55
Sympatyk


Dołączył: 25-11-2014
Posty: 30

Status: Offline
Witam serdecznie,
chciałam się odwołać do Państwa doświadczenia oraz większej wiedzy niż moja w następującej sprawie. Mój 5x pradziadek Matthias Reich, (ponieważ w niemieckich, i łacińskich, i polskich metrykach jest zapisany jako Matthias, nie wiem, czy odpowiednikiem polskim jest Maciej, czy Mateusz, będę nazywać go Matthias) mieszkał na terenie parafii Wrocki. Żenił się trzy razy. Niestety pierwszego aktu ślubu nie znalazłam, ale drugi i akta urodzenia jego dzieci mam. I teraz zaczynają się moje wątpliwości, co do poczynań mojego przodka w temacie nazwisk. Otóż:
przy pierwszym dziecku z pierwszego małżeństwa rodzice nazywają się - Matthias Bogacki i Marianna Rejchówna,
przy drugim dziecku - Matthias Bogacki i Marianna Szymańska. Te dzieci są zgłoszone w parafii katolickiej Mszano, mimo, że powinien chyba zgłosić je we Wrockach. Następnie Marianna umiera w 1801 w Słoszewach, parafia Wrocki, a Matthias zgłasza jej śmierć w parafii ewang, w Brodnicy jako Matthias Reich, a Marianna już nazywa się Schineman. Wspólne dzieci umierają w 1801 i 1806 jako Reich, mimo że przy chrzcie nazywały się Bogacki i też zgłoszone są w ewang. Brodnicy.
Tego samego roku Matthias się żeni drugi raz w ewang. Brodnicy jako, Matthias Reich, a jego żona Katarzyna Fischer. Rozumiem, że mogła być luteranką. Ale tu znowu zaczynają się roszady z nazwiskiem, bo o ile dwoje pierwszych dzieci z tego małżeństwa są zgłaszane w Brodnicy, jako Reich, to trzecie znowu w Mszano jako Bogacki. Kolejna dwójka w Brodnicy jako Reich. W 1812 żeni się trzeci raz z katoliczką i od tego roku zgłasza kolejne dzieci we Wrockach, jako Matthias Reich. Nie mogę zrozumieć powodów takiego działania, co nim kierowało? Może Państwo mi coś podpowiecie? Z góry, gorąco dziękuję za wszelkie opinie. Pozdrawiam Ada
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pdanielakOffline
Temat postu: Zmienianie nazwiska.  PostWysłany: 10-07-2020 - 12:42
Sympatyk


Dołączył: 18-09-2018
Posty: 386
Skąd: Gdynia
Status: Offline
A moze to dwie rozne osoby. Z doswiadczenia swojego drzewa: Marianna Roszak to 3 osoby z tej samej parafi.
1) Zona Szymona Roszaka
2) Siostra Szymona Roszaka
3) Ciotka Szymona Roszaka

Moze trzeba isc w te strone.

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kasiasmialekOffline
Temat postu: Zmienianie nazwiska.  PostWysłany: 10-07-2020 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2017
Posty: 73

Status: Offline
Wersji może być wiele: Marianna Rejchówna a Marianna Szymańska. Ta druga może już być kolejną żoną. Imię nadzwyczaj popularne. Lub była wdową i raz podane nazwisko panieńskie a raz po zmarłym mężu. Matthias Reich najbardziej prawdopodobne brat "pierwszej" Marianny. Wydaje mi się że mowa tu raczej o kilku osobach. Ja miałam przypadki zmiany nazwisk. Ale w którymś akcie napotykałam słowo " czyli". X czyli Y. I były to sytuacje, kiedy było np kilku braci i mieli synów o tym samym imieniu w tej samej miejscowości. Pozdrawiam Kasia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
henryk22Offline
Temat postu: Zmienianie nazwiska.  PostWysłany: 12-07-2020 - 17:54
Sympatyk


Dołączył: 17-11-2017
Posty: 234

Status: Offline
Taka zmiana nazwiska na pocz. XIX w. była bardzo prawdopodobna. Niemieckie reich=bogaty, więc prawdopodobne jest spolszczenie na Bogacki. Spotkałem w tym czasie zmianę nazwiska na zupełnie niepodobne. Dokumentów tożsamości nie było, przy chrzcie niczego nie sprawdzano.
Henryk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
natalia.sOffline
Temat postu: Zmienianie nazwiska.  PostWysłany: 13-07-2020 - 09:21
Sympatyk


Dołączył: 19-01-2019
Posty: 28

Status: Offline
Spotkałam się z sytuacją, że w akcie chrztu dziecka zamiast panieńskiego nazwiska matki było przez pomyłkę wpisane panieńskie nazwisko matki matki (czyli babki dziecka). Także wszelkie pomyłki też należy brać pod uwagę Smile
Pozdrawiam - Natalia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.758954 sekund(y)