Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 19 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KamilDominikOffline
Temat postu: pradziadek - pytanie o jednostkę saperów 1939 r.  PostWysłany: 21-12-2019 - 12:27
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Poniżej udostępniam informacje dotyczące mojego pradziadka Józefa S z y m i k a (1902-1983) z CMJW w Łambinowicach. Pradziadka niestety nie było mi dane osobiście poznać i w zasadzie oprócz tego, że był w niewoli niemieckiej starsi członkowie rodziny niewiele pamiętają. Proszę zobaczcie na te informacje i jeśli ktoś jest w stanie proszę o próbę odpowiedzenia na kilka pytań:

5. Data urodzenia: 3.3.1900 lub 19.3.1900
6. Miejsce urodzenia: Zagórze/Zagosze pow. Bedrin/Jagórze Bez. Kielce/Jagorze
7. Przynależność państwowa/narodowość: Polen/Pole
8. Stopień wojskowy: Pionier/Sapeur/Schtz.
9. Jednostka wojskowa: 5 Pion. Regiment/Pion. Rgt. 5/Sap. R. 5/5. Sap. Obl.
10. Data wzięcia do niewoli: 11.9.1939 lub 27.9.1939 lub 8.11.1939
11. Miejsce wzięcia do niewoli: Jarosław lub Węgry/Ungarn
12. Numer jeniecki: 36319/Stalag XVII A, 640
13. Obóz jeniecki: Stalag XVII A Kaisersteinbruch, Oflag XVIII C Spittal (do 14.12.1939 r.), Oflag XVIII B Wolfsberg (brak dat), Oflag II C Woldenberg (brak dat), Stalag II D Stargard (brak dat), Stalag VIII B Lamsdorf (28.11.1940 r. - 6.12.1940 r.), Stalag XXI A Schildberg (brak dat)
14. Nazwisko i adres osoby do powiadomienia: Władysława Szymik, Klimontow Sosnowiecki, Kr. Będzin/Wladyslaw Szymik, Sosnawiecki, kl. Klimontow, ul. Glowna 15/Wladyslaw Szymik, Sosnowiecki, ul. Glowna 15/Sosnowiecki, Klimentow, ul. Glowna
15. Ostatnia informacja w dokumentach brzmi: Zugang am 28.XI.40 von Stalag II D. Abgang 6.XII.40 nach Stalag XXI A

Moje pytania:
1. Czy polska jednostka wojskowa, której nazwa na dokumentach napisana jest po niemiecku "5 Pion. Regiment/Pion. Rgt. 5/Sap. R. 5/5. Sap. Obl." to któryś z tych dwóch 5 Batalionów Saperów (II RP): https://pl.wikipedia.org/wiki/5_Batalio ... 3w_(II_RP) lub https://pl.wikipedia.org/wiki/5_Batalio ... B3w_(1939) ?
Jeśli tak to skąd udział dziadka w walkach o Jarosław (10-11 września)? W sieci nie znalazłem zbyt wielu informacji na temat udziału tych jednostek w walkach o Jarosław? Dziadek musiał tam walczyć skoro 11 września Jarosław skapitulował i dziadek ma pierwszą datę wzięcia do niewoli właśnie 11 września?
2. Dlaczego są aż trzy daty wzięcia do niewoli tj. "11.9.1939 lub 27.9.1939 lub 8.11.1939"? Czy dziadek mógł uciec schwytany po raz pierwszy?
3. W dokumentacji podano błędny rok urodzenia zamiast 1902 podano 1900. Reszta danych się zgadza. Czy to pomyłka, czy celowo postarzył się o 2 lata?
4. Pradziadek był górnikiem. Czy takie osoby częściej trafiały do saperów?
5. Czy pradziadek skoro był zmobilizowany w 1939 r. musiał odbyć wojskową służbę zasadniczą, czy niekoniecznie? Jeśli ją odbył to w jakiej jednostce?
6. Dlaczego zwolniono go z niewoli? Dodam, że w 1941 r. zaczął pracę jako górnik w kopalni Klimontów.
5. Czy każdy jeniec miał robione zdjęcia? gdzie można je odnaleźć? Dodam, że ok. 8-10 lat temu pisałem do ICRC w Genewie i otrzymałem podobne informacje jak z Łambinowic. Mam zamiar ponowić zapytanie, może udało im ię odnaleźć nowe dokumenty.
6. Czy możecie mi coś poradzić - gdzie pytać?

Dodam też, że jeden z braci pradziadka został zamordowany w Auschwitz, druki przeżył 5 obozów w tym Dachau i Dora, a kolejny podobnie jak pradziadek przeszedł przez obozy jenieckie i przeżył wojnę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBialasekOffline
Temat postu: pradziadek - pytanie o jednostkę saperów 1939 r.  PostWysłany: 22-12-2019 - 18:00
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2019
Posty: 48

Status: Offline
Czy Twój dziadek miał uprawnienia kombatanckie? Jeśli tak to szukałbym śladów w 1) Urzędzie ds kombatantów i osób reppresjonowanych (mnie się udało otrzymać dokumenty dot. pradziadka) 2) w ZUSie, gdzie w teczkach osobowych powinny być informacje o służbie wojskowej i uczestnictwie w kampanii wrześniowej. 3) W kampanii wrześniowej sformowano 5 batalion saperów, w ramach 5 dywizji piechoty, siedzibą dywizji był Lwów, a batalionu Przemyśl, czyli okolice Jarosławia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu: Re: pradziadek - pytanie o jednostkę saperów 1939 r.  PostWysłany: 10-02-2020 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
MarcinBialasek napisał:
Czy Twój dziadek miał uprawnienia kombatanckie? Jeśli tak to szukałbym śladów w 1) Urzędzie ds kombatantów i osób reppresjonowanych (mnie się udało otrzymać dokumenty dot. pradziadka) 2) w ZUSie, gdzie w teczkach osobowych powinny być informacje o służbie wojskowej i uczestnictwie w kampanii wrześniowej. 3) W kampanii wrześniowej sformowano 5 batalion saperów, w ramach 5 dywizji piechoty, siedzibą dywizji był Lwów, a batalionu Przemyśl, czyli okolice Jarosławia


Dzięki Marcinie! czy jeśli dziadek zmarł w 1983 r. ZUS wciąż będzie miał jego dokumenty? czy ZUS ma je u siebie czy przekazuje do Archiwów Państwowych?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.763288 sekund(y)