Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Krzych.KOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-01-2020 - 18:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-06-2018
Posty: 188

Status: Offline
Dzięki za to.
Nie wiem po co kopię w stratach pl, skoro są archiwa niemieckie Smile

Nie mój Franek. Dalej szukamy.
Pozdro

_________________
Dzięki

Krzychu

Szuka: Szymański ( Dobrzenice p. Mochowo ), Nadolny, Siudowski, Duszyński, Szymborski, Zielinski, Malinowski, Kamiński - Ziemia Dobrzyńska oraz Michałowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Igor2501Offline
Temat postu: Robotnicy przymusowi  PostWysłany: 08-02-2020 - 22:25


Dołączył: 08-02-2020
Posty: 1

Status: Offline
Dobry wieczór! Szukam informacji o moim pradziadku, który był na pracach przymusowych w okolicach Opolu. Mój pradziadek pochodził z Ukrainy. Szukałem już w archiwach Bad Arolsen, ale tam nic nie ma. Gdzie szukać dalej, nie wiem.
Pozdrawiam serdecznie, Igor.


Szukam informacji o moim pradziadku Maroschak (Maruschak) Gregor(Grzegorz) 1922 rok urodzenia. Pradziadek pochodzi z Ukrainy (wieś Winnikowce rejon Lityński, obwód Winnicki). Cyrylica Марощак (Марущак) Григорій Адамович 1922 року народження.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Iw_KrzysztofOffline
Temat postu: Robotnicy przymusowi  PostWysłany: 09-02-2020 - 18:19


Dołączył: 05-02-2020
Posty: 3

Status: Offline
Witam,

na stronie www.straty.pl znalazłem swojego pradziadka.
Informacja na stronie straty, pochodzi z "SPP Białystok" - tak jak na załączonym zdjęciu.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/3e803a1875a514eb
Czy mógłby mnie ktoś nakierować czy w ogóle szansa, aby znaleźć więcej informacji na ten temat?
Dodam tylko, że posiadam stary dowód prababci o numerze IK5660 wydany przez "Der Polizeiprezident Białystok" w dniu 28.II.1942 roku w Białymstoku.
Są tam trzy podbite pieczątki do kiedy ważny jest dokument: 4 czerwiec 1943, 4 czerwiec 1944, 4 styczeń 1945.
I informacja, że prababcia na czas przesiedlenia mieszkała pod tym adresem:
Wohnort: Charlottenburger Str. Nr 4
Kreis: Białystok
Ale nigdzie w Internecie nie mogę zlokalizować gdzie w tamtych czasach ta ulica była w Białymstoku.
Zastanawia mnie też dlaczego prababcia ma wpisaną datę 28.II.1942, kiedy pradziadka wg strony "Straty" przesiedlono 5.VI.1942, a z tego co wiem przesiedlili ich razem z dziećmi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu: Robotnicy przymusowi  PostWysłany: 09-02-2020 - 19:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Charlottenburger to była nazwa ulicy Sowiej .na Bojarach . Istnieje także obecnie pod ta nazwa choć w zupełnie innych klimatach,nie starych drewnianych domów jak kiedyś ale zabudowana blokami.
PS. Jak się nazywał pradziadek? Być może będe mógł podpowiedzieć więcej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalenamajkutewiczOffline
Temat postu: Robotnicy przymusowi  PostWysłany: 10-02-2020 - 20:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-05-2019
Posty: 10
Skąd: Chełm
Status: Offline
To i ja dołączę do wątku: poszukuję informacji o pradziadku, który wywieziony został na roboty do Reszy, prawdopobnie ok. roku 1941-42, wrócił po zakończeniu wojny. Jego dane to: Józef Umiński, syn Łukasza i Anny ze Ścirków, ur. 21.03.1891 w Zielonem, parafia Krasnobród, żonaty z Agnieszką ze Świderków, ojciec wówczas szóstki dzieci. Może komuś gdzieś przewinęło się to nazwisko? Bad Arolsen i straty przejrzane, nic niestety nie udało się wyłuskać.
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
Witam,
Poszukuję miejsca, w którym w czasie wojny pracował/był w obozie Stanisław Kołodziejczyk.
Mam takie zdjęcie, na którym jest miejscowość (?), obóz? Czy ktoś z Was ją rozpoznaje?



Wygląda jak Framm?

W "straty" ani represjonowani go nie znalazłam.

Dostałam jeszcze dwa zdjęcia, z których wynika, że nie mógł być to obóz, skoro fotka w garniturze




_________________
pozdrawiam

Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 12:13
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Raczej Tramm, miejscowosci o tej nazwie jest 5.
https://de.wikipedia.org/wiki/Tramm

Mozliwe, ze tam jest Tramm Neu (pisane Noi)
Neu Tramm - byli w tej miejscowosci robotnicy przymusowi
https://de.wikipedia.org/wiki/Neu_Tramm

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 12:26
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Na drugiej focie Sweryn Duży - być może chodzi o "Groß Schwerin" czyli dziś Świeszyno w powiecie bytowskim.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu: Re: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 13:00
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Bartek_M napisał:
Na drugiej focie Sweryn Duży - być może chodzi o "Groß Schwerin" czyli dziś Świeszyno w powiecie bytowskim.


Jesteś tego pewny ? Ja widzę takie dane: Świeszyno = d. Schwessin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Re: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 13:51
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Informacja za niemiecką wikipedią.

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 29-03-2020 - 15:31
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Ja bralabym pod uwage te miejscowosci:
https://de.wikipedia.org/wiki/Tramm_(Mecklenburg)
i
https://de.wikipedia.org/wiki/Schwerin

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
San.Min.Offline
Temat postu: Re: czy ktoś rozpozna miejscowość/obóz? Niemcy  PostWysłany: 30-03-2020 - 12:07
Sympatyk


Dołączył: 11-11-2018
Posty: 216

Status: Offline
Grazyna_Gabi napisał:


Obie są niedaleko siebie, więc ma to sens.
Dziękuję Smile

_________________
pozdrawiam

Sandra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Robotnicy przymusowi w Niemczech  PostWysłany: 30-03-2020 - 20:21
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Dziś nastąpił przełom. W 1943 wywieziono zabrano mojego pradziadka z pola (jako 13 letniego chłopca) do obozu przejściowego w Zamościu, po tygodniu spędzonym tam, trafił do Majdanka, następnie zabrany na roboty przymusowe do Niemiec. Tyle wiedzieliśmy, cała rodzina. Do niedawna myśleliśmy, że to jakaś legenda bo nigdzie nie dało się tego potwierdzić. Jakiś miesiąc temu otrzymałam dokumenty z Majdanka z potwierdzeniem, że pradziadek był na robotach w Rzeszy. I tyle. Ale to był już jakiś trop, potwierdzenie, że został wywieziony. Ale gdzie? Nikt nie miał pojęcia. Napisałam do ITS Bad Arolsen. Dziś otrzymałam odpowiedź z korespondencją między pradziadkiem, a urzędami. Na jednym z dokumentów jest opisane, że z Majdanka został przewieziony do Stargardu Szczecińskiego (Statgardt), następnie do majątku "Altibajne kreis Szczecin", a potem do majątku Lichtenfelde, gdzie pracował u właścicielki Elsy Neuman do marca 1946 roku.

Przekopałam Google w poszukiwaniu informacji na temat tych majątków, szukałam owej Elsy, ale nic nie udało mi się znaleźć. Czy ktoś z Państwa przodków także się tam znajdował? Poza tym, dlaczego był tam tak długo?
Z góry będę wdzięczna za wszelkie informacje i poszlaki.

Pozdrawiam, Angelika Smoła
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Joanna_KrzemińskaOffline
Temat postu: Re: Robotnicy przymusowi w Niemczech  PostWysłany: 30-03-2020 - 20:51
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2015
Posty: 242

Status: Offline
smola_angelika napisał:
Dziś nastąpił przełom. W 1943 wywieziono zabrano mojego pradziadka z pola (jako 13 letniego chłopca) do obozu przejściowego w Zamościu, po tygodniu spędzonym tam, trafił do Majdanka, następnie zabrany na roboty przymusowe do Niemiec. Tyle wiedzieliśmy, cała rodzina. Do niedawna myśleliśmy, że to jakaś legenda bo nigdzie nie dało się tego potwierdzić. Jakiś miesiąc temu otrzymałam dokumenty z Majdanka z potwierdzeniem, że pradziadek był na robotach w Rzeszy. I tyle. Ale to był już jakiś trop, potwierdzenie, że został wywieziony. Ale gdzie? Nikt nie miał pojęcia. Napisałam do ITS Bad Arolsen. Dziś otrzymałam odpowiedź z korespondencją między pradziadkiem, a urzędami. Na jednym z dokumentów jest opisane, że z Majdanka został przewieziony do Stargardu Szczecińskiego (Statgardt), następnie do majątku "Altibajne kreis Szczecin", a potem do majątku Lichtenfelde, gdzie pracował u właścicielki Elsy Neuman do marca 1946 roku.

Przekopałam Google w poszukiwaniu informacji na temat tych majątków, szukałam owej Elsy, ale nic nie udało mi się znaleźć. Czy ktoś z Państwa przodków także się tam znajdował? Poza tym, dlaczego był tam tak długo?
Z góry będę wdzięczna za wszelkie informacje i poszlaki.

Pozdrawiam, Angelika Smoła


Witam serdecznie,
próbowałam również iść tym tropem napisałam do Arolsen, w sprawie mojego dziadka. Dziadek został wywieziony do Stargardu Szczecińskiego w 1942 roku. Niestety nie dostałam potwierdzającej odpowiedzi.
Pozdrawiam

_________________
Joanna
_________________
Poszukuję Janiszewskich, Kęsków, Wilczków, Kempiaków, Kątniaków, Radosów, Kołodziejczyków, Walczaków, Wypierowskic, Kacprzaków
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Re: Robotnicy przymusowi w Niemczech  PostWysłany: 30-03-2020 - 20:59
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Pani Joasiu, ja odpowiedź otrzymałam. Szukam teraz informacji dotyczącej samego obozu i tych dwóch majątku oraz właścicielki jednej z nich. Może ktoś ma tutaj jakąś wiedzę w tym temacie i obie skorzystamy?
Pozdrawiam, Angelika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.939327 sekund(y)