Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
liliannwsOffline
Temat postu: 13 Galicyjski pułk piechoty  PostWysłany: 08-02-2020 - 19:54
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2016
Posty: 45

Status: Offline
Nie wiem czy w dobrym miejscu umieszczam moją wypowiedź. Jeżeli nie to przepraszam. Mój przodek był żołnierzem JR 13 piechoty. Mieszkał w Krakowie. Sądzę więc, że należał do w/w pułku (w dokumentach pise IR13-piechota). Nie znam się zupełnie na sprawach wojskowych. Mam dokumenty z archiwum w Wiedniu, poświadczające jego pobyt w szpitalach polowych w Prachatitz (Czechy) i Krakowie. Mam też dokument z datą 6.01.1916, który opisuje jego drogę do tych szpitali (Kasparowce koło Czerniowic, następnie Grodek, następnie Kołomyja, Debreczyn, Prachatitz i Kraków).Dokumenty szpitalne to daty od 1 marca 1916 do 6 czerwca 1917. W związku z powyższym mam pytania:
1. Gdzie mogły się toczyć (toczyły się) walki tego oddziału (nie wiem czy to dobre słowo) na przełomie 1915/1916?
2. Gdzie mogę uzyskać informację dotyczące tego oddziału?
3. Czy są jakiekolwiek zdjęcia odziału ?
Dziękuję Liliana
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: 13 Galicyjski pułk piechoty  PostWysłany: 09-02-2020 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Wiele galicyjskich pułków piechoty w CiK Armii miało przezwiska (szpic miano), i tak IR13„Krakowskie Dzieci”. Przezwiska te były powodem do dumy pułków i przetrwały przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Chociaż w dwudziestoleciu pułk przeniesiono do Pułtuska, legenda „Krakowskich Dzieci” jednak pozostała na miejscu, obejmując tym mianem walczący we Wrześniu 1939 roku pułk 20, zwany oczywiście „Krakowskimi Dziećmi”.

„W Krakowie stale stacjonował co najmniej jeden batalion 13 pułku oraz jego dowództwo. Pozostałe bataliony znajdowały się zaś w Troppau (dzisiejszej Opawie w Czechach) oraz Bielsku, a także w latach 1904–1908 w Niepołomicach. Krakowski batalion koszarował w kasarni arcyksięcia Rudolfa przy ul. Warszawskiej (dzisiejsze budynki Politechniki Krakowskiej) i często uczestniczył w przedwojennym życiu miasta. Obecność pułkowej orkiestry na ulicach miasta witana była owacjami przez mieszkańców, a zwarte szyki piechoty uświetniały uroczystości państwowe i kościelne. Dlatego też pułk zwany był „Krakowskimi Dziećmi”, gdyż służyli w nim najbliżsi wielu mieszkańców Krakowa i okolicznych wsi i miasteczek. Inną charakterystyczną nazwą, którą chrzczono pułk były – z racji popularności tego imienia w Krakowie – Staszkami czy Antkami, lub w skrócie ‘andrami’. […]

Na front [Wielkiej Wojny] pułk wyruszył pod dowództwem pułkownika Józefa Krassera w drugiej dekadzie sierpnia 1914 roku, wchodząc w skład 5 Dywizji Piechoty I Korpusu (krakowskiego), walczącego w ramach 1 Armii generała Wiktora Dankla.”
Czytaj więcej >> Łukasz Wrona, Wielka Wojna oczami żołnierzy 13 pułku piechoty, (odsyłacz):
https://www.academia.edu/35928717/Wielk ... u_piechoty

Liliano,
jeżeli jednak chcesz uzyskać na Forum więcej informacji o swoim przodku, żołnierzu IR13 - piechoty CiK Armii, który mieszkał w Krakowie, musisz podać więcej szczegółowych danych o nim samym. Być może sama się zdziwisz, jak mając takie informacje, inni mogą okazać się pomocni.

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
liliannwsOffline
Temat postu: 13 Galicyjski pułk piechoty  PostWysłany: 09-02-2020 - 13:51
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2016
Posty: 45

Status: Offline
Jakób Allerhand ur. Czerna ad.Chrzanów 6.01.1885. Mieszkał w Krakowie. Nie znam imion rodziców. To jest dziadek przyrodniej siostry mojego ojca. Zupełnie inna część rodziny, o której mało wiemy. Więcej nie wiem. Cały czas szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: 13 Galicyjski pułk piechoty  PostWysłany: 09-02-2020 - 15:22
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Na listach strat Jakuba nie widze ale jest chyba jego mlodszy brat Leiser/Leopold ktory
dostal sie do rosyjskiej niewoli.
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... ch&seite=6
http://anno.onb.ac.at/cgi-content/anno? ... ch&seite=3

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
liliannwsOffline
Temat postu: 13 Galicyjski pułk piechoty  PostWysłany: 09-02-2020 - 19:43
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2016
Posty: 45

Status: Offline
Nie wiem nic o jego rodzeństwie. Całkiem możliwe. Dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.569098 sekund(y)