Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mariola0711Offline
Temat postu: Pomoc w archiwum  PostWysłany: 07-02-2020 - 09:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2008
Posty: 48
Skąd: Bydgoszcz
Status: Offline
Witam. Znalazłam na stronie CAW sygnatury żołnierzy Hallera to bracia dziadka mojego męża. Są również jakieś informacje na temat żołnierzy wojska Polskiego powracających z zachodu to z kolei moja rodzina. Mam w związku z tym ogromną prośbę do osób zamieszkałych w Warszawie lub odwiedzających ten przybytek w najbliższym czasie. Oczywiście dzwoniłam pan bardzo uprzejmie zaprasza do archiwum. Niestety mam niepełnosprawne dziecko i nijak nie mogę tej podróży wykonać. Czy znajdzie się tu osoba chętna do pomocy w tej sprawie? Wdzięczna będę niezmierne.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2020 - 00:00
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Pani Mariolu0711 z Bydgoszczy i p. Rysiu z Pomorza Very Happy
Bywam w CAW i może będę tam w marcu. Jeżeli nie jest to super pilne i są to materiały wcześniejsze niż 1939 r., to mogę pomóc. Proszę o kontakt na PW. Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gandawaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2020 - 14:14
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 107

Status: Offline
Dzień dobry Panie Krzysztofie,

jeśli to możliwe, to bardzo Pana proszę o pomoc; znalazłam dwie fiszki mojego antenata, sprzed 1939, a niestety nie mogę osobiście wybrać się do CAW. Dane podam Panu chętnie na PW.

Z góry serdecznie dziękuję za życzliwość i pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-02-2020 - 18:20
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Pani Moniko,
Prosze sprawdzić swoją pocztę i wysłać mi informacje na podany adres. Zobaczymy co się da zrobić.
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
romans87Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2020 - 19:07
Sympatyk


Dołączył: 04-04-2019
Posty: 92

Status: Offline
Czy mogę prosić o pomoc w uzupełnieniu rewersu zamówienia?

W skanach kartoteki nie ma zdjęcia, w bazie personalnej w kategorii bazy osobowej jest zapis Ewidencja żołnierzy Armii gen. Hallera i sygnatura zaczyna się od I. Nie wiem co wpisać w rewersie w Dziale i w Nazwie zespołu.

Byłbym wdzięczny za pomoc.

_________________
Pozdrawiam
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2020 - 20:50
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Panie Romanie,
Jeżeli w bazie personalnej wpisał Pan jakieś nazwisko i imię i pojawił się zapis Ewidencja żołnierzy Armii gen. Hallera, a sygnatura zaczyna się od I.123.9.?? - to może Pan śmiało wpisać Księga immatrykulacji.
Są to takie wielgachne tomiska zawierające po 500 kart ewidencyjnych żołnierzy Armii Polskiej we Francji.
Niestety najczęściej wypełniona jest tylko górna część arkusza, a przebieg służby już sobie odpuszczali … chyba, że żołnierz poległ (nie zawsze to wpisują), został odznaczony lub zdegradowany Wink
Ale data wstąpienia do armii jest zawsze.
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarikaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2020 - 08:09
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2012
Posty: 264

Status: Offline
dzień dobry

znalazłam w wyszukiwarce CAW dane dziadka, ale nie ma tam żadnej sygnatury akt, ani niczego innego, poza:

Detale kartoteki personalno-odznaczeniowej
Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
Daszkiewicz Józef s. Fabiana
ur. 1904.

Gdzie dalej szukać, co może być w aktach CAW, skoro nie ma żadnej sygnatury?

Dziękuję.
Marika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzymenOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2020 - 12:05
Sympatyk


Dołączył: 27-04-2007
Posty: 58

Status: Offline
Marika napisał:
znalazłam w wyszukiwarce CAW dane dziadka, ale nie ma tam żadnej sygnatury akt, ani niczego innego, poza:
(...) Kolekcja Wojskowej Komisji Archiwalnej
(…) Gdzie dalej szukać, co może być w aktach CAW, skoro nie ma żadnej sygnatury?

Pani Mariko,
Moim zdaniem innej szansy nie widzę, jak tylko spytać się czego ta karta dotyczyła. Dokumentów nie ma w CAW lub nie istnieją …
Ciągle "nadziewam" się Confused na takie przypadki i kiedyś lekko Evil or Very Mad poprosiłem o wyjaśnienia w pracowni naukowej.
Ogólnie wygląda to tak:
Wyszukiwarka zasobu CAW ma następujące "działy" - SKANY KARTOTEKI / BAZY PERSONALNE / AKTA OPRACOWANE
Nas, w zasadzie, interesują dwa pierwsze działy. SKANY KARTOTEKI zawierają skopiowane przedwojenne karty katalogowe. Zeskanowano wszystkie jak leci. Później, w trakcie inwentaryzacji, zarządzonej po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat Exclamation okazało się, że karty katalogowe są … ale teczek nie ma Evil or Very Mad
Takiej "pustej" karty nie wywala się do kosza, tylko umieszcza w Kolekcji Wojskowej Komisji Archiwalnej, żeby był ślad, że coś było …
W SKANY KARTOTEKI nie ma dokumentów na litery A, B , C i D - to już jest zweryfikowane. Wypisując coś na podstawie zeskanowanych kart, trzeba się liczyć ze zwrotem rewersu z adnotacją BRAK
Jest jeszcze jedna możliwość - jeżeli Pani dziadkiem interesowali się kiedyś towarzysze z MBP, to mogli "wypożyczyć" jego akta w celu "szukania haków". Takie akta bardzo często już nie wracały z powrotem do CAW, tylko drzemią sobie w archiwach IPN, dołączone do dokumentacji śledztw lub spraw sądowych … ale karta katalogowa istniała nadal !
Na pocieszenie - jest jeszcze jedna teczka - Daszkiewicz Józef s. Fabiana ur. 1904, sygn. VIII.801.3.31
Pozdrawiam, Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarikaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2020 - 12:41
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2012
Posty: 264

Status: Offline
Krzymen napisał:
Na pocieszenie - jest jeszcze jedna teczka - Daszkiewicz Józef s. Fabiana ur. 1904, sygn. VIII.801.3.31


O - już widzę tę drugą. Bardzo dziękuję za pomoc.

Marika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gandawaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2020 - 19:34
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2013
Posty: 107

Status: Offline
Panie Krzysztofie,

jestem Panu bardzo wdzięczna za życzliwą pomoc i kompetentne objaśnienia. Jest Pan wielki!

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
paula3110Offline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2020 - 13:13
Sympatyk


Dołączył: 25-01-2019
Posty: 49

Status: Offline
Udało mi się odnaleźć numery książeczek wojskowych dwóch pradziadków. Jest sens pisania do CAW czy je mają?


Paulina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dorota_MazurekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-03-2020 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 30-07-2015
Posty: 341

Status: Offline
Zadzwoń.

Pozdrawiam
Dorota
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KamilDominikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-03-2020 - 17:35
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2019
Posty: 136

Status: Offline
Proszę o informację, czy ktoś byłby w stanie spróbować przejrzeć w CAW (oczywiście kiedy ten pieroński koronawirus da nam spokój) teczki akt osobowych moich pradziadków, którzy odbywali zasadniczą służbę wojskową w okresie międzywojennym, a we wrześniu 1939 r. stanęli w obronie Ojczyzny. Niestety na stronie internetowej CAW nie znalazłem Ich danych w spisach. Posiadane przeze mnie dane:
- Józef Szymik, s. Mateusz, Franciszka zd. Psonka, ur. 1902 w Sielcu (pow. będziński, obecnie Sosnowiec), zm. 1983 r., zasadnicza służba wojskowa w latach 1923-25, jako saper (nie znam jednostki wojskowej). W 1939 r. służył w 5 batalionie saperów (uwaga: W 1939 r. był już w dosyć poważnym wieku i jest spore prawdopodobieństwo że trafił do Oddziału Zbierania Nadwyżek 5 Batalionu Saperów. Odział ten kierował się do Ośrodka Zapasowego Saperów nr 3.). W dn. 11 września 1939 r. trafił do niewoli niemieckiej w trakcie walk w Jarosławiu. Przebywał w obozach: Stalag XVII A Kaisersteinbruch, Oflag XVIII C Spittal (do 14.12.1939 r.), Oflag XVIII B Wolfsberg (brak dat), Oflag II C Woldenberg (brak dat), Stalag II D Stargard (brak dat), Stalag VIII B Lamsdorf (28.11.1940 r. - 6.12.1940 r.), Stalag XXI A Schildberg (brak dat). Z powojennej dokumentacji pracowniczej wskazywał stopień plutonowego.
- Tomasz Haberka (czasem błędnie pisane nazwisko: Chaberka, haberko, Haberko), ur. 1907 r. Łobzów k. Wolbromia, służba wojskowa w 1930 r. w Bydgoszczy - mechanik lotnictwa, na zdjęciu z 1930 r. widać stopień st. szeregowy (1 belka). Nie wiem w jakiej jednostce służył w 1939 r. Trafił do niewoli, do 1940 r. przebywał w obozie w Comisani w Rumunii.

_________________
Pozdrawiam Kamil
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kporowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2020 - 15:46


Dołączył: 03-03-2020
Posty: 4

Status: Offline
Kiedyś zwróciłem się do CAW oficjalnie i dostałem zeszyt ewidencyjny wraz z informacją, że to wszystko. Ostatnio przeglądałem ich bazy i spodziewam się, że jednak jest więcej, ale należałoby wskazać konkretne
miejsca gdzie szukać podając znane przydziały.

moderacja (elgra)
Zgodnie z regulaminem i przyjętym zwyczajem prosimy o podpisywanie swoich postów przynajmniej imieniem.
Jeżeli każdorazowe podpisywanie postów jest kłopotliwe, wtedy można ustawić automatyczny podpis. https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... rt-0.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Kwerenda w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie  PostWysłany: 27-07-2020 - 14:12
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Staramy się, by nasz serwis nie zmienił się w miejsce kontaktowe dla komercyjnych poszukiwań.
Jest wiele przedsiębiorstw / firm zajmujących się poszukiwaniami archiwalnymi, także genealogicznymi. Nie wiem czy za 40 zł - to nie temat:)
Ogłoszenia zarówno "przyjmę płatne zlecenie" jak "zlecę" wykraczają poza profil tego miejsca. Nie w celu pozyskiwania zleceń czy wykonawców płatnych zleceń stowarzyszenie PTG założyło i utrzymuje serwis.

pozdrawiam, zapraszam do aktywności w sercu naszej aktywności - POMOCY, wzajemnych działaniach, udostępnieniach, opracowaniach, publikacjach pro publico bono

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.776118 sekund(y)