Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
lukasz.oklaOffline
Temat postu: Problem z metryką urodzenia  PostWysłany: 07-02-2020 - 00:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-02-2020
Posty: 78
Skąd: Chlewiska
Status: Offline
Witam. Mam bardzo ważne pytanie.

Historia przedstawia się następująco. Nie mogę znaleźć matki mojego pradziadka. W aktach metrykalnych z roku 1889 jest napisane, że jest synem Marianny stanu wolnego (syn ma nazwisko matki). Również w tej samej parafii urodziła się Marianna w roku 1845, w roku 1863 wyszła za mąż natomiast jej mąż zmarł w roku 1885. W tej miejscowości była tylko jedna rodzina (nie było kilku gałęzi o tym samym nazwisku). Czy jest możliwe, że po śmierci męża gdy zaszła w ciążę z "nieznanym" mężczyzną, nadała synowi swoje panieńskie nazwisko? I czy jako matka nie powinno zapisać się jej jako wdowa?

Czy ktoś może już spotkał się z takim przypadkiem?

Posiadam również metrykę urodzenia mojego pradziadka jednak z powodu języka rosyjskiego nie potrafię jej rozczytać. Jest dostępna pod tym adresem: https://zapodaj.net/f57c44b3d7b80.png.html

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Problem z metryką urodzenia  PostWysłany: 07-02-2020 - 04:57
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 17:05, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukasz.oklaOffline
Temat postu: Re: Problem z metryką urodzenia  PostWysłany: 07-02-2020 - 19:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-02-2020
Posty: 78
Skąd: Chlewiska
Status: Offline
Witam.

Właściwie potwierdziłaś moje podejrzenia a takie od tyłu wzięło się stąd że po prostu szukałem informacji o osobach, które są wypisane na pomniku znajdującym się na moim miejscowym cmentarzu parafialnym. Na szczęscie ich akty urodzenia były po polsku (lata 1838 - 1860) następnie wiedziałem że mojego dziadka urodziła Marianna z tej samej wsi z której byli wcześniej wspomniane osoby. Niestety moja teza została obalona ze względu na różnice wieku obu porównywanych osób.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu: Re: Problem z metryką urodzenia  PostWysłany: 07-02-2020 - 19:21
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 795

Tutaj są 2 adnotacje: https://szukajwarchiwach.pl/58/130/0/1/77/skan/full/N4twuAdmEyABPZzbt2T6FQ
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
lukasz.oklaOffline
Temat postu: Re: Problem z metryką urodzenia  PostWysłany: 07-02-2020 - 19:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 02-02-2020
Posty: 78
Skąd: Chlewiska
Status: Offline
A czy jest mi Pani w stanie powiedzieć co tam jest napisane. Widzę że po polsku ale nie potrafię rozczytać. W sensie pojedynczych słów, bo mogą być kluczowe. Oczywiście bardzo dziękuję.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.507303 sekund(y)