Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
smola_angelikaOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 15:25
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Witam serdecznie,

piszę z prośbą o pomoc w zrozumieniu tego, co właśnie przeczytałam. Przekopałam Internet, niestety nie udało mi się znaleźć niczego, co mogłoby być jakimś tropem. Brat mojego pradziadka Władysław Studnicki zginął podczas największej bity partyzanckiej na Lubelszczyźnie - pod Osuchami. Był to czerwiec 1944 roku. We wrześniu i październiku masowo dokonywano ekshumacji zwłok w celu ustalenia, kim byli pomordowani. Ci, którzy zostali rozpoznani, byli zabierani przez rodziny na rodzinne cmentarze, tak też było z moim Władkiem. Jest moją obsesją, ponieważ nie mam żadnego jego zdjęcia, a w pamięci przodków zawsze był bohaterem.
Opis jaki znalazłam:

"Nr 9 /42B/ STUDNICKI Władysław, wzrost wysoki, włosy ciemno blond.
Wiek ponad 24 lata. Kurtka zielona w paski z łatami z wojskowego
materiału na prawym rękawie od łokcia w dół. Marynarka brązowa
w białą jodełkę guziki jasno-brązowe. Podszewka niebiesko- popielata.
Bluza z samodziału farbowana na kolor khaki. Spodnie wojskowe
farbowane na kolor ciemny. Kalesony płócienne grube i takaż koszula. Spodnie na szelkach. Znaleziono: bibułki „Herbowo" i pierścień od Żegoty."

Najbardziej mnie te bibułki zaintrygowały i pierścień. Bibułki - wiadomo - musiał palić. A czym jest ten pierścień? Dlaczego go nosił? Czy ktoś z Państwa może ma jakieś sugestie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Serdecznie pozdrawiam, Angelika Smoła

____________________

Mój blog genealogiczny: www.storyforest.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Za publikacja:
Polska biżuteria patriotyczna
Wanda Bigoszewska - 2003
cyt:
"PIERŚCIEŃ srebrny, oddziału partyzanckiego „Żegota", 1943 r. Pierścień wykonany w reliefie z literą „Ż" wystającą poza linie obrączki. Z boków na zewnętrznym obwodzie „syrenka" oraz napis: „ŻEGOTY - ODDZ. PART."
https://books.google.de/books?id=AxUnAQ ... MQ6AEIKDAA

A to zapewne dowodca:
Tadeusz Sztumberk-Rychter Miłosz, Tadeusz, Żegota
"Po przekroczeniu Bugu w czerwcu 1944 roku brał udział w walkach na Lubelszczyźnie."
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Sztumberk-Rychter

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Pani Grażyno, dziękuję stokrotnie!
Zastanawiam się w jaki sposób odtworzyć wojenne losy mojego Władka. Brak mi już pomysłów. Byłam na grobie, mam akt urodzenia, zgonu, podobno nie miał żony. Walczył w oddziale Woyny podczas bitwy pod Osuchami i tam też zginął. Ale co robił wcześniej? To dla mnie ogromna zagadka...

Pozdrawiam, Angelika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 19:05
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Tutaj musza zerknac specjalisci od tych spraw.
Moze wczesniej byl w tym oddziale "Zegota" stad ten pierscien.
Troche literatury:
https://www.google.com/search?q=oddzial ... 53&bih=371
https://www.google.com/search?client=fi ... WyIaAp1HzM
Tutaj jest wzmianka o Wladyslawie ale jak widac nic nie widac oprocz nazwiska.
Paprocie zakwitły krwią partyzantów: o wielkich bitwach w Puszczy Solskiej w czerwcu 1944 roku
https://books.google.de/books?id=VURKAA ... hDoAQhUMAU

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 19:56
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Już bardzo wiele i tak mi Pani pomogła, ale jeżeli faktycznie zjawi się ktoś kto wie więcej na temat tego, kto nosił ów pierścień i dlaczego, to będę bardzo wdzięczna. Ta informacja może być jakimś tropem.

Pozdrawiam, Angelika Smoła
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 05-02-2020 - 22:57
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
Te bibułki to zapewne Herbewo, a nie Herbowo. Było takie przedsiębiorstwo w Krakowie, działało zresztą również w trakcie wojny. Produkowali między innymi tutki i bibułki do papierosów i cygaretek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
smola_angelikaOffline
Temat postu: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 23-02-2020 - 13:16
Sympatyk


Dołączył: 01-02-2020
Posty: 107

Status: Offline
Dziś napisałam do Władka list w formie posta na swojej stronie. Ciągle marze, że może odnajdzie się ktoś, kto ma Jego fotografię. Siła Internetu już mi udowodniła, że warto walczyć o takie rzeczy, choćby jak w przypadku wypadku wojskowego mojego dziadka, kiedy napisał do mnie mailowo świadek tejże katastrofy.
Dla wszystkich zainteresowanych, którzy pomagali mi w kwestii pierścienia od Żegoty, może się to okazać interesujące. Adres podaję poniżej.

__________________________

List do Władka: https://www.storyforest.pl/2020/02/list-do-wadka.html
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Opis ekshumowanych zwłok po bitwie partyzanckiej  PostWysłany: 23-02-2020 - 14:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 993

Status: Offline
Przepraszam, już milczę


Ostatnio zmieniony przez Janiszewska_Janka dnia 20-02-2022 - 16:54, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jaro_ChudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-02-2020 - 23:00
Sympatyk


Dołączył: 23-02-2020
Posty: 276

Status: Offline
Jedna uwaga - "Żegota" nie brał w czerwcu 1944 roku w walkach w Puszczy Solskiej, gdyż w tym czasie pełnił obowiązki dowódcy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, która była skoncentrowana w północnej części Lubelszczyzny.
Na Zamojszczyżnie "Żegota" dowodził tzw kompanią warszawską (jej kadra oficerska wywodziła się z Komendy Głównej Armii Krajowej, część podoficerów i szeregowych też przybyła z Warszawy) do listopada 1943 r., a po nim objął dowództwo por. "Woyna" Haniewicz, który poległ w bitwie pod Osuchami w Puszczy Solskiej.
Płk "Żegota" pozostawił po sobie wspomnienia z partyzantki wydane pod tytułem: "Artylerzysta piechurem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.934181 sekund(y)