Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Pierucki, Pirucki, Piruski.  PostWysłany: 04-02-2020 - 19:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam :}

Za Rymutem:

Opatrzyk - od opatrzyć 'obejrzeć, oglądnąć'.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HenningTOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Pierucki, Pirucki, Piruski.  PostWysłany: 04-02-2020 - 20:52
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
Bardzo dziękuję.

Czyli tak jak myślałem... Od patrzenia.
Ciekawe czym taki oglądacz - opatrzyk mógł się kiedyś zajmować?
Oglądał coś/kogoś i oceniał? Wartość? Albo stan?
A może oglądał się nagminnie za niewiastami i stąd przezwisko?
Ciekawe...

Tomasz

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Perut i Peruta.  PostWysłany: 05-02-2020 - 03:39
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
ADAM8090 napisał:
Czy moglo powstac od tego piruckiego , piruty
Slowo Peruta lub pieruta??

Adam

Witaj Adamie,

wiem, ze 19 grudnia przygotowal dla Ciebie duze opracowanie Pan Roman i napisal;
"4. Per- [ względnie „perk” ]. Ogólnosłowiański rdzeń „per” w znaczeniu ‘uderzać’. Po dodaniu formatu -uta powstało by przezwisko Peruta. Może ona oznaczać kogoś kto uderza – osobę uderzającą. Może kogoś kto był skłonny do bicia, uderzania innej osoby. Wynika z tego, że nazwa osobowa Peruta pochodzi od przezwiska Peruta."

To stwierdzenie jest bliskie do mojej hipotezy o nazwiskach Pirucki i Pierucki, a skoro dla nazwisk rzadko wystepujacych, moze byc wiele hipotez ich powstania, zatem hipotezy Pana Romana i moja, mozesz brac pod uwage.

Ale .. wpisujac w okienko nazwisk na stronie Przodkowie/forebears.io Twoje nazwisko, po wpisaniu tylko Perut, pojawia sie lista nazwisk; Perut, Perutková, Perutka, Peruta.
Po kliknieciu na .. Perut(surname) .. pojawia sie mapa wystepowania nazwiska Perut i jest to nazwisko wlosko-francuskie;
https://forebears.io/surnames/perut

Skoro nazwisko francuskie, sprawdzilem co znaczy w starozytnym j. galijskim, czyli starofrancuskim. Slowo "perut" w j. galijskim, oznacza "zagubiony" w j. polskim, a w j.czeskim "prohrál"[=zagubiony].

Idac dalej tym sladem, sprawdzilem wystepowanaie nazwiska Perutka, zona to Perutkova;
https://forebears.io/surnames/perutka

Jest to juz nazwisko slowianskie i wedlug mnie tak zwano; "perutka", zagubionego, malego chlopczyka, ktorego chetnie przyjmowano do nowego rodu, szczepu. Natomiast prawie doroslego mlodzienca, zwano "peruta" i jeszcze chetniej przyjmowano go do nowego rodu. Nazwanie to chyba dotyczylo tez dziewczat.

Wywolales wilka z lasu i .. masz dodatkowa hipoteze o starozytnym, staro-slowianskim pochodzeniu swojego nazwiska.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw

P.S.
Sprawdz nazwiska Peroutka, Perutin, Perutina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robson617Offline
14 Temat postu: Nazwisko Werecy lub Werocy  PostWysłany: 05-02-2020 - 06:23


Dołączył: 04-02-2020
Posty: 3

Status: Offline
Witam, czy może mi ktoś pomóc w ustaleniu pochodzenia nazwisk Werecy, Wereczy, Werocy? najstarsze zapiski o tej rodzinie pochodzą z Ostrzeszowa i Kalisza, późniejsze z okolic Zduńskiej Woli. Pozdrawiam Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Nazwisko Werecy lub Werocy  PostWysłany: 05-02-2020 - 08:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Werecy, Wereczy - od wereta 'płachta; ubranie chłopskie z sukna'; od weret 'sznurek'.

Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
robson617Offline
Temat postu: Re: Nazwisko Werecy lub Werocy  PostWysłany: 05-02-2020 - 18:04


Dołączył: 04-02-2020
Posty: 3

Status: Offline
Bardzo dziękuję Pani za pomoc! Pozdrawiam Robert



Ewa_Szczodruch napisał:
Werecy, Wereczy - od wereta 'płachta; ubranie chłopskie z sukna'; od weret 'sznurek'.

Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jastrzebskirafOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska LEJSA  PostWysłany: 05-02-2020 - 22:41


Dołączył: 06-01-2019
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska LEJSA.
Moja prababcia od strony mamy, Helena urodzona w 1887 w Suminie parafia Strzygi miała tak na nazwisko.

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Lejs i Lejsa.  PostWysłany: 06-02-2020 - 01:23
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
jastrzebskiraf napisał:
Dzień dobry

Proszę o pomoc w ustaleniu pochodzenia nazwiska LEJSA.
Moja prababcia od strony mamy, Helena urodzona w 1887 w Suminie parafia Strzygi miała tak na nazwisko.

Pozdrawiam
Rafał

Witaj Rafale,

pytasz o ustalenie pochodzenia nazwiska babci - Lejsa, nie podajac zadnej informacji o nazwisku rodzicow, siostr i braci babci, a takze o nazwisku dziadka babci Heleny. Takie informacje o zapisach nazwiska przez pokolenia, ulatwiaja ustalenie pochodzenia nazwiska.

Dla nowicjusza na tym Forum moge napisac, ze wedlug Pani Ewy Szczodruch, ktora zebrala z roznych zrodel pochodzenie nazwisk odnotowanych w Polsce, bardzo rzadkie w Polsce nazwiska Lejs i Lejsa , wedlug prof. K.Rymuta pochodza od niemieckich nazw osobowych Lais, Leis, te od średnio-wysoko-niemieckiego lise, linse = cichy, łagodny, spokojny.

Istnieje w Polsce bardzo rzadkie nazwisko Lais, ale nie ma w Polsce nazwiska Laisa, lecz istnieja w Polsce w sasiednich powiatach nazwiska Lejs i Lejsa, skad pochodzila Twoja babcia Helena !;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... wisko=Lejs
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=Lejsa

Zatem pochodzenie nazwiska Lejsa moze byc calkiem inne - nie jest to nazwisko niemieckie.

Wedlug strony Przodkowie/forebears stnieje bardzo stare nazwanie/nazwisko Leys [po spolszczeniu - Lejs]. Jest to nazwanie galijsko-slowianskie, wystepujace na Wyspach Brytyjskich, Holandii, Francji, takze Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji i przez Turcje, Iran dotarlo do Indii;
https://forebears.io/surnames/leys

Przy nazwisku Leys jest zalaczony dlugi opis etymologiczny ktory w skrocie mozna tlumaczyc nastepujaco;
" Jest to nazwa/nazwanie pochodzące od staroangielskiego [= celtyckiego/galijskiego] słowa „leah” [= po slowiansku i po polsku - lech], ktore oznacza „drewno, polane, pole lub pastwisko ”.

Czyli galijskie, ale czesciowo spolszczone nazwanie/nazwisko Lejs, wskazuje na mezczyzne, kto mial drewniana siedzibe na polanie albo w poblizu pola lub pastwiska. Stad mamy tez strozytne/slowianskie nazwanie/nazwisko ... LECH !!
Bardzo Ci dziekuje za doprowadzenie do odkrycia pochodzenia i powiazania nazwisk Leys, Leah , Lech i Lach.

Serdecznie pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jastrzebskirafOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Lejs i Lejsa.  PostWysłany: 06-02-2020 - 21:29


Dołączył: 06-01-2019
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry

Panie Władysławie, dziękuje za pełne wiedzy wyjaśnienie pochodzenia nazwiska LEJSA.

Uzupełniam informacje:
Helena LEJSA ur. w Suminie parafia Strzygi akt nr 29/1887, zmarła w Rypinie w 1976 akt nr 36.
Rodzice Heleny LEJSA (akt ślubu nr 12/1874, Rypałki, parafia Rypin):
Franciszek LEJSA ur. w Suminie syn Franciszka i Marianny Parulskiej
Anna Tęgowska ur. w Rypałkach córka Józefa i Marianny Rupińskiej
Dziadkowie Heleny LEJSA (akt ślubu nr 10/1832, Sumin parafia Strzygi)
Franciszek LEYSA ur. Rumunki Lamkowizna syn Jana i Marianny Ledlewskiej
Marianna Parulska ur. w Suminie córka Pawła i Marianny
Rodzeństwo Heleny LEJSA urodzone w Suminie par. Strzygi Antoni 30/1875, Franciszka 47/1877, Jan 38/1880, Marianna 39/1882, Aniela 32/1884, Józef 50/1890, Franciszek 75/1893.

Po przeczytaniu informacji , które od Pana otrzymałem zauważyłem, że:
- W aktach spisanych w języku rosyjskim nazwisko na język polski tłumaczone jest jako LEJSA (np. akt ślubu nr 12/1874, Rypałki, parafia Rypin).
- w Aktach spisanych w języku polski nazwisko jest zapisane jako LEYSA (np. akt ślubu nr 10/1832, Sumin parafia Strzygi).

Jeszcze raz dziękuje Panu za pomoc.
Z wyrazami szacunku
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzychokiedzerOffline
Temat postu: Re: Pochodzenie nazwisk Lejs i Lejsa.  PostWysłany: 14-02-2020 - 13:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2019
Posty: 47
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Witam.
Ja mam takie pytanie może nie dokońca związane z pochodzeniem nazwiska ale z przydomkiem.
Z rodzinnych relacji dowiedziałem się, że mój prapradziadek Jan Kostro związany był z przydomkiem "Derlatka". Fakt jest taki, że w spisie ludności z 1888 roku z miejscowości Kostry Litwa widnieje Jan Kostro syn Piotra Kostro (Derlatka) - to mój 3xpradziadek.
Wiem, że przydomki nadawano po to aby odróżnić rody jednak interesuje mnie z czego mógło wynikać nadanie takiej nazwy Derlatka, z czym to się mogło kojarzyć.
W necie nie mogę się doszukać co to słowo kiedyś oznaczało.
Poproszę o wyjaśnienie. Dziękuje.

_________________
Krzychu Kędzierski
Parafie - Zuzela, Prostyń, Zembrów, Czyżew, Dąbrówka Kościelna, Wyszonki Kościelne, Zambrów, Ceranów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska i przydomka Derlatka.  PostWysłany: 14-02-2020 - 16:03
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Krzychokiedzer napisał:
Witam.
Ja mam takie pytanie może nie dokońca związane z pochodzeniem nazwiska ale z przydomkiem.
Z rodzinnych relacji dowiedziałem się, że mój prapradziadek Jan Kostro związany był z przydomkiem "Derlatka". Fakt jest taki, że w spisie ludności z 1888 roku z miejscowości Kostry Litwa widnieje Jan Kostro syn Piotra Kostro (Derlatka) - to mój 3xpradziadek.
Wiem, że przydomki nadawano po to aby odróżnić rody jednak interesuje mnie z czego mógło wynikać nadanie takiej nazwy Derlatka, z czym to się mogło kojarzyć.
W necie nie mogę się doszukać co to słowo kiedyś oznaczało.
Poproszę o wyjaśnienie. Dziękuje.

Witam,

wedlug roznych etymologii nazwisk zestawionych przez Pania Ewe Szczodruch, to prof K.Rymut nazwisko Derlatka wywodzi od gwarowego dyrlać ‘gderać’; od dzierlatka, derlatka ‘rodzaj ptaka’.

Zatem ten mily przydomek byl powiazany z nazwaniem/nazwiskiem "Derlatka", a ja sadze, ze "gderajacego" chlopczyka matka pieszczotliwie zwala "derlatka"= skowronek [ bo ptaszek … dzierlatka, jest bardzo podobny do skowronka] i tak powstal ten przydomek oraz nazwisko;
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzierlatka_zwyczajna

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Rozważania o genezie przydomka Derlatka.  PostWysłany: 14-02-2020 - 16:10
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Krzychu, witaj.

Do informacji podanych przez p. Władysława Moskala dołożę moje „trzy grosze”.

Rozważania o genezie nazwy osobowej Derlatka.

Derlatka – nazwa osobowa pochodząca od apelatywu [ rzeczownika ] derlatka albo dzierlatka. Tak zwany Słownik Warszawski w tomie 1 na stronie 645 mówi:
• ptak wróblowaty z rodziny skowronków,
• przenośnie dziewczyna wesoła, pusta.

„Derltka. Derlatka szarego pióra.
Ptak domowy Derlateczka prawie, (166)
Nie trzeba pisać wiele o iey sprawie.
Biega po drogach, iest pióra szarego,
Y tey dostaniesz z sposobu naszego.
Derlatki dostaniesz na gownie leda gdzie.
Dzierlatka i śmieciuch sąto nazwiska jednegoż
ptaszka, u naturalistów Alauda cristata Lin. zwanego.
( 166 ) T. j. Dzierlatka jest prawie domowym ptakiem.”.
[ Za: Antoni Waga: Myslistwo ptasze, dzieło z XVI. wieku, obejmujące wykład wszystkiego co wówczas do ptasznictwa w Polszcze należało, a obok tego wymieniające rodzaje i gatunki ptaków krajowych; W Warszawie w drukarni pod firmą Max: Chmielewskiego przy ulicy Senatorskiej No 463; 1842 ( Warszawa, 1842 r. ), strona 58 – 59. ]

Jak zauważyłeś derltka, derlateczka, dzierlatka, śmieciuch to przynajmniej w roku 1842 były nazwy tego samego ptaka. Wydaje się, że przydomek Derlatla ma jakiś związek ze wspomnianym ptakiem, to jest z jego wyglądem, z jego zachowaniem, z jego przymiotami albo w przenośni z osobą ( dziweczną ) wesołą, pustą.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KrzychokiedzerOffline
Temat postu: Rozważania o genezie przydomka Derlatka.  PostWysłany: 14-02-2020 - 16:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 04-08-2019
Posty: 47
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuje panu Władysławowi i Romanowi👍
Przyznam się, że po przeczytaniu wyjaśnienia nawet jestem sobie w stanie wyobrazić tamte pokolenia😊😊😊👌

_________________
Krzychu Kędzierski
Parafie - Zuzela, Prostyń, Zembrów, Czyżew, Dąbrówka Kościelna, Wyszonki Kościelne, Zambrów, Ceranów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
NegrescaOffline
Temat postu: Rozważania o genezie przydomka Derlatka.  PostWysłany: 15-02-2020 - 08:54
Sympatyk


Dołączył: 17-08-2018
Posty: 47

Status: Offline
Ja również dziękuję za etymologię nazwiska Derlatka. W mojej rodzinie występuje to nazwisko jako powinowactwo. To nazwisko bardzo popularne w Świętokrzyskiem. U mnie dotyczy to miejscowości Marcinków parafia Wąchock.
Pozdrawiam
Jadwiga Kuźdub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
klaudia3013Offline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2020 - 16:31
Sympatyk


Dołączył: 12-10-2015
Posty: 182

Status: Offline
Witam wszystkich.
Interesuje mnie pochodzenie nazwiska Tajkało. To dość rzadkie nazwisko. Pierwsze osoby odnajduję w woj. dolnośląskim.
Proszę o pomoc.
Katarzyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.667203 sekund(y)