Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 19:32
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Mil_Aneta napisał:
Witam,jestem nowa na forum i liczę na Państwa pomoc,dopiero zaczynam moją przygodę z genealogią.Przyznam,że czuję się trochę jak dziecko we mgle.Na początek szukam informacji na temat mojego pra-pradziadka,który był starszym lekarzem w 37 Pułku Piechoty Jekaterynburskiej ,nazywał się Милляуерь Иван.Przwdopodobnie posiadał wyższy stopień wojskowy,urodzony około 1835 r.w Guberni Kowieńskiej,studiował na Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu.Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Anetko, witaj na forum Very Happy
Raczej pradziadka nie odnajdziemy bo mamy dostep tylko do list
z I WS.
Rok urodzenia jaki podajesz raczej sie nie zalapal ale jako lekarz
moze w jakis innych spisach sie pojawi.
Jakie jest jego nazwisko ? - Miłljauer ? - takiego nazwiska raczej nie ma.

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mil_AnetaOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 19:48


Dołączył: 30-01-2020
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź,Jan Müllauer.Zmarł w 1907 w Łodzi.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marzanna62Offline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 06-08-2015
Posty: 777

Status: Offline
marzanna62 napisał:
Witam.

Szukam w armi carskiej pradziadka mojego męza:

Jozef Herman ur 10.12.1883 w Kobylin Kuleszki syn Wincentego i Krystyny Maciejewskiej w momencie wcielenia żonaty z Zofią z domu Krzewska,
wg opowiesci rodziny był w wojsku w czasie I wojny swiatowej.

Z góry dziekuje za pomoc i poświecony czas.



Nie dopisalam jak prawdopodobnie brzmi rosyjski zapis:
Герман Иосиф

Probuje samodzielnie szukac na stronie https://gwar.mil.ru
niestety z takim imieniem ojca nie znajduje wsrod jencow z takim samym "otciestwem" jest kilku Герман Иосиф ale nie mam calkiem pojecia do których jednostek wcielali poborowych z okolic Białegostoku. Moze ktos byłby w stanie pomoc? Z opowiesci najstarszych w rodzinie Józef podobno zaginal i żona go szukała w Rosji.

_________________
Marzanna

Szukam nazwisk Rzemieniec, Rzemieniecki itp
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 20:40
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Marzanno,
Nie ma Twojego Jozefa, widocznie mial duzo szczescia i przetrwal wojne bez drasniecia Wink
Gdyby byl juz bys go dawno miala.
Trzeba sprawdzac ciagle pojawiaja nowe indeksy.

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Makowska_MagdalenaOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 21:42


Dołączył: 30-01-2020
Posty: 2

Status: Offline
Proszę o pomoc, utknęłam. Mój 2xpradziadek najprawdopodobniej był w Armii Carskiej, najprawdopodobniej został zmobilizowany w 1915 roku w Białymstoku lub Grodnie, został ranny w czasie Rewolucji Październikowej w Moskwie i tam zmarł wskutek odniesionych ran. Został pochowany na nieistniejącym dzisiaj cmentarzu. To są jedyne wiadomości, pochodzące z zapisków mojej babci. Nie znam daty urodzenia 2xpradziadka(sądzę, że przed 1860 rokiem), dokładnej daty śmierci też nie. Nazywał się Zachary (Zachar) Lewe (Lewi lub Lewyj), syn Aleksieja.

Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 30-01-2020 - 23:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Magdo, jesli byl urodzony przed rokiem 1860 to byl zmobilizowany w wieku 54 +lat???
W Moskwie zmarlych w szpitalach w czasie IWS chowano na cmentarze Brackim. Teraz, juz od Dawna, ten cmentarz Nie istnieje.
Kilku lat temu byla wydana praca 3 tomy o pt Cmentarz Bracki gdzie wymienieni są wszyscy tam pochowani (Chyba wszyscy). Niestety on line tej pracy Nie spotkalam.
Na gwar.mil jest Leew Zachary s. Antoniego, ur. Gub. Witebska, ranny
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_don ... 26page%3D1
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Makowska_MagdalenaOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 31-01-2020 - 11:02


Dołączył: 30-01-2020
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję, Ireno Smile Tak, prapradziadek był wiekowy, mamy jego zdjęcie w polowej (chyba) koszuli z przypiętymi orderami. Może moje założenia co do Armii Carskiej są błędne, ale w jaki inny sposób mieszkaniec Białegostoku (lub Grodna po 1915r) mógł trafić do Moskwy w 1917roku?
Dziękuję za podpowiedź o cmentarzach. Z zapisku babci wynika, że być może jest to ten cmentarz ( Лазаревское кладбище — первое московское общегородское кладбище, находившееся в Марьиной Роще (ул. Советской Армии 12.). Уничтожено в 1930-е годы.) - będę szukać spisów pochowanych na obu.
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BadylarzOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 01-02-2020 - 22:11
Sympatyk


Dołączył: 24-03-2017
Posty: 255

Status: Offline
Irena_Powiśle napisał:


Michał (Badylarz),
szukałam Walentego Jeńca ale nie znalazłam, niestety.
Może miał takie szczęście i nie był ranny. Chociaż ta strona na gwar.mil zawiera oraz oznaczonych nagrodami/odzanakami, wszyscy żołnierzy którzy brali udział w IWŚ byli odznaczeni.
Do tej bazy ciągle kogoś dodawano, bo praca nadal trwa.
Możesz sam sprawdzać czas od czasu - po rosyjsku Енец Валентин.

Powodzenia,
Irena


Witam !

Dziękuję bardzo. Tak się zacząłem zastanawiać, czy aby na pewno był w armii carskiej ? W końcu wszystko co obecnie rodzina wie, to że go nie było.
Może był ewakuowany z jakąś fabryką ? Był ślusarzem.

W każdym razie bardzo dziękuję. Może jeszcze gdzieś wypłynie tajemniczy pan W.J. Wink

_________________
Pozdrowienia
Michał (Badylarz)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FileiroOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 12:03
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2017
Posty: 26

Status: Offline
Szukam informacji o moim prapradziadku, który nie wrócił do domu z I wojny:
Jan Stańczykowski s. Jana urodzony w Żelaznej parafia Lubania, około 1874 r., zamieszkały w Żbikowie (Pruszków).
Sam znalazłem takie fiszki:
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 26page%3D1
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_ple ... 26page%3D1
Widzę, że dotyczą żołnierza wziętego do niewoli niemieckiej w Modlinie. Czy byłby ktoś w stanie rozczytać i przetłumaczyć całe fiszki, żeby ocenić czy mogą dotyczyć mojego prapradziadka?
Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 12:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Makowska_Magdalena napisał:
Proszę o pomoc, utknęłam. Mój 2xpradziadek najprawdopodobniej był w Armii Carskiej, najprawdopodobniej został zmobilizowany w 1915 roku w Białymstoku lub Grodnie, został ranny w czasie Rewolucji Październikowej w Moskwie i tam zmarł wskutek odniesionych ran. Został pochowany na nieistniejącym dzisiaj cmentarzu. To są jedyne wiadomości, pochodzące z zapisków mojej babci. Nie znam daty urodzenia 2xpradziadka(sądzę, że przed 1860 rokiem), dokładnej daty śmierci też nie. Nazywał się Zachary (Zachar) Lewe (Lewi lub Lewyj), syn Aleksieja.

Magda

Albo był ewakuowany, albo był ratnikiem.
Raczejbył ewakuowany, bo jak pisałam wcześniej dla zmarłych w czasie I WŚ w szpitali moskiewskich żołnierzy i żołnierzy-mieszkańców Moskwy był orządzony też już nie istniejący cmetarz Bracki.
Na ile znam z historii tarcze na ulicach Moskwy się zaczęły w grudniu roku 1917.
Dla ewakuowanych Polaków przez CKO były urządzone przytułki, może jest sens poszukać w AAN? tylko indeksacji w tych teczkach CKO ie ma, trzeba oglądać wszystkie kartki i szukać osoby.
prapra.. dziadek mógł zginąć w czasie walki na ulicah albo brał udział z jednej albo drugiej stroy - chaciaż w tamtych czasach trudno było zrozumieć gdzie jest jaka strona i co chcą, tym bardziej wobec Polski.
Cmetarz Lazarewski to już prawie centrum Moskwy i na ile mogę zrozumieć lokalizację też jest tam albo zabudowa ale raczej jakaś ulica.
Nigdzie nie spotkałam liisty/rejestrów pochowanych na tym cmentarze, chociaz odpoczywają według wiki osoby z dość znanymi rosyjskimi nazwiskami - krewni pisarza Dostojewskiego, znany rosyjski malarz ect.
gdzie szukac tych rejestrów nie mam zielonego pojęcia(
Na temat cmentarza Brackiego jak pisałam wcześniej to wydana olbrzymia praca 3 tomy, wszyscy pochowani co można było znaleźć w archiwach ect, ale on-line tego nie ma.
Jedynie co mogę poradzić to kwereda w archiwum historyczny miasta Moskwa ЦИАМ, ale robiłam tam kiedyś kwerendę i otrzymałam odpowiedź negatywną, i prawie wszyscy kogo znam że robili tam kwerendę otrzymali odpowiedź negatywną. może naprawdę nie ma odpowiednich dokumentów, może nie chcą dokładnie szukać, nie znam(
Może na początek zejrzeć do zespołów tego archiwum czy są.

Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 12:33
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Tak, dotycza Stanczykowskiego Jana syna Jana, pochodzacego z Lubania, pow. pruszkowski?, gub. warszawska.
Dostal sie do niewoli niemieckiej pod Новогеоргиевск /Nowy Dwór Mazowiecki, lagier kolo Görlitz/Zgorzelec
a dokladnie Lauban/Lubań.
https://de.wikipedia.org/wiki/Luba%C5%84
https://gwar.mil.ru/heroes/chelovek_plen31496794/

Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 12:47
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Też tak odczytałam.
Są dwie kartki, jedna:
1.Jan Stańczykowski, ur. w Pruszkowie,trafił do niewoli pod Modlinem, do obozu jeńców w Lauban do 6 jednostki roboczej.
2. Jan s. Jana Staneczykowski, jeniec obozu w Łauban, który trafił do niewoli pod Modlinem, 6 jednostka robocza, jest przeprowadzony do obozu w Gorlitz.

Irena

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FileiroOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 13:09
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2017
Posty: 26

Status: Offline
Serdecznie dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi odnośnie Jana Stańczykowskiego. Fiszki dotyczą zatem mojego prapradziadka pomimo błędu w miejscu urodzenia (wpisano Pruszków, gdzie zamieszkiwał przed I wojną).
A ta 6 jednostka robocza to jednostka w niewoli czy przydział w armii carskiej?
Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 13:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2210

Status: Offline
Jednostka w niewoli - 6 рабочая колонна. Spróbuj przetłumacyć przy pomocy wujka G.))
niestety więcej nic, do jakiej jednostki wojskowej należał niewiadomo.
chociaż na innych kartkach innych osób z reguły jest napisane.
Nie ma żadnej daty żeby można było w jakiś sposób znaleść ew. jednostkę.

Pruszków też napisany błędnie - "Prusobkow")))
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: Prośba o pomoc - szukam pradziadka w Armii Carskiej  PostWysłany: 02-02-2020 - 13:28
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3266
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Moim zdaniem chodzi o jednostke w armii carskiej.
Bardzo mozliwe, ze jest tam blad bo w tym czasie byly takie (tylko z 6):
16-я полевая телеграфная рабочая колонна при штабе 1-й армии.1914-1918 гг. 7 ед.хр.
116-я полевая телеграфная рабочая колонна. 1917-1918 гг. 1 ед.хр.
66-я полевая телеграфная рабочая колонна.1917 г. 1 ед.хр.
moze miala byc 5
5-я полевая телеграфная рабочая колонна при штабе 3-й армии. 1914-1918 гг. 1 ед.хр.
http://portal.rusarchives.ru/guide/rgvia/fyi_10.shtml
Konieczne by bylo ustalenie jaka armia w tym czasie i miejscu walczyla.

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.635150 sekund(y)