Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pgozd200Offline
Temat postu: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 27-01-2020 - 10:53
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2013
Posty: 297
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Czy ktoś posiada publikację jak w tytule. Chciałbym prosić o sprawdzenie czy w publikacji widnieje mój dziadek.

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gz1411Offline
Temat postu: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 27-01-2020 - 12:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2009
Posty: 110
Skąd: Dobroń
Status: Offline
Witam
W grudniu odbyło się w Przemyślu seminarium gdzie jednym z tematów był „Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla – o Gwieździe Przemyśla „.
Myślę ,że jak napiszesz do Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu to dostaniesz odpowiedź , ja koresponduje z nimi na FB.

_________________
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgozd200Offline
Temat postu: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 29-01-2020 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2013
Posty: 297
Skąd: Warszawa
Status: Offline
na fb nie uzyskałem pomocy więc ponawiam prośbę do forumowiczów.

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sqra94Offline
Temat postu: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 30-01-2020 - 12:40


Dołączył: 30-01-2020
Posty: 9

Status: Offline
Jeden z przemyskich rajców miejskich jest historykiem-hobbystą zasłużonym dla miasta - p. Mirosław Majkowski - proponuję do niego się odezwać na fb, ew. do grupy rekonstrukcyjnej 10 DOKK Wink

_________________
Szukam nazwisk - Legęza, Bernfeld, Zaszkiewicz, Sowiński, Chmura
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Re: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 30-01-2020 - 16:01
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1198

Status: Offline
Piotrze, dzień dobry.

W Państwowym Archiwum w Przemyślu pod sygnaturą 56/1089/0 Kapituła „Gwiazda Przemyśla” w Przemyślu znajduje się cała dokumentacja odnosząca się wymienionego odznaczenia. Na stronie archiwum czytamy:
„Gwiazda Przemyśla to odznaka przyznawana uczestnikom walk o zdobycie miasta Przemyśla toczonych od listopada 1918 do maja 1919. W listopadzie 1919 r. Komitet Wojskowo-Obywatelski opracował Statut Odznaki Honorowej dla obrońców Przemyśla pod nazwą „Gwiazda Przemyśla”. Projekt odznaki wykonali prof. Jankowski i inż. Kazimierz Osiński. Stempel został wykonany przez artystę plastyka Wiktora Włosińskiego, a odznaki wybijano w lwowskiej firmie E. Ungera.
Odznakę miały prawo nosić osoby wojskowe i cywilne uczestniczące w obronie miasta Przemyśla od 11 XI 1918 r. do dnia 18 XII 1918 r., jak też w obronie ziemi przemyskiej od 11 XI 1918 r. do 16 V 1919 r. na terenie Żurawicy, Medyki, Mościsk, Hussakowa, Siedlisk, Nowego Miasta, Miżyńca, Felsztyna, Chyrowa, Niżankowic, Kalwarii, Grochowiec, Pikulic, Krasiczyna, Wapowiec i Ostrowa. Czas ten został uznany za obronę frontową z narażeniem życia.
Odznaki były wydawane po zapłaceniu kosztów wybicia w kwocie 40 koron. W pierwszą rocznicę ustanowienia „Gwiazdy Przemyśla” Komitet Wojskowo-Obywatelski rozdał 1 tys. sztuk odznaczenia. K. Osiński w 1922 r. pisał, że do tego czasu „Gwiazdą” uhonorowano około 9 tys. osób. Wśród odznaczonych znaleźli się przemyscy harcerze i uczniowie zwani Orlętami Przemyskimi, m.in. Kazimierz Schaller, Mieczysław Zaleszczyk, Marian Schultz, Alfons Różycki, Edward Heil, Stanisław Czerepa, Wilhelm Słaby, Adam Kordecki i inni.
W zasobie przemyskiego archiwum w zespole Kapituła „Gwiazdy Przemyśla” w Przemyślu znajdują się m.in. rękopis statutu odznaki, wnioski o jej nadanie, legitymacje osób, którym nadano odznakę. Archiwum posiada również w swoich zbiorach afisz informujący o uroczystym wręczeniu obrońcom Przemyśla odznaki w dniu 11 IV 1920 r. (zbiór Afisze, plakaty i druki ulotne z terenu Przemyśla w zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu, sygn. 3051).”.
http://www.przemysl.ap.gov.pl/index.php ... cle&id=201

W bazie „Szukajwarchiwach.pl” znajdują się skany dokumentacji – czy wszystkie, tego nie wiem? Link do wspomnianej dokumentacji:
https://szukajwarchiwach.pl/56/1089/0/-#tabJednostki
Jak nie znajdziesz tam swojego krewnego to może napisz do archiwum?

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
FileiroOffline
Temat postu: Re: Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla  PostWysłany: 02-02-2020 - 11:23
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2017
Posty: 26

Status: Offline
Dokumenty dotyczące nadań Gwiazdy Przemyśla znajdują się ponadto w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Przykładowo odnośnie mojego pradziadka odznaczonego Gwiazdą Przemyśla za tzw. pierwszą obronę zachował się tylko tam jedyny dokument - potwierdzenie zapłaty za odznakę.
Odnośnie książki (ja jej nie mam) możesz spróbować napisać na adres mailowy zarządu TPPiR.
Pozdrawiam,
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgozd200Offline
Temat postu: Gwiazda Przemyśla  PostWysłany: 14-05-2020 - 12:09
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2013
Posty: 297
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Szanowni Forumowicze

czy ktoś z Was posiada może książkę " Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla" i mógł by sprawdzić czy w spisie odznaczonych występuje Franciszek Goździk mój dziadek. Gwiazdę Przemyśla otrzymał bo mam legitymację (dyplom). Szukałem w AP Przemyśl ale w dostępnych tam materiałach nie znalazłem wniosku nadania ani żadnych innych dokumentów.
Z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Gwiazda Przemyśla  PostWysłany: 14-05-2020 - 13:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31701
Skąd: Warszawa
Status: Offline
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-86827.phtml

a chodzi pewnie o
http://tppir.przemysl.pl/?p=4674

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 13:58
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1198

Status: Offline
Piotrze, witaj.

O to samo pytałeś w swoim poście w dniu 27 stycznia 2020 roku. Kilka osób Ci odpowiedziało na Twoje zapytanie, w tym i ja. Niestety nie sprawdziłeś w tym czasie swojego zapytania.
Link do tego postu podał Ci Włodzimierz.

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgozd200Offline
Temat postu:   PostWysłany: 14-05-2020 - 15:44
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2013
Posty: 297
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Romanie

mylisz się. Od tamtego postu sprawdzam co mogę, a ponawiam zapytanie w nadziei, że może ktoś nowy wszedł w posiadanie interesującej mnie publikacji i będzie tak uprzejmy, że sprawdzi interesujące mnie dane. W archiwum tak jak napisałem przejrzałem wszystkie scany dotyczące nadań i nie znalazłem informacji o dziadku. Moja ponowna prośba była skierowana konkretnie do osoby posiadającej książkę "Odznaczeni Gwiazdą Przemyśla".
Włodku bardzo dziękuję za przeklejenie mojej "zdublowanego" prośby do tematu ze stycznia. Przepraszam za gapiostwo, sam tak powinienem postąpić.

pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2020 - 07:54
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
Witaj

Jest tylko tyle

Goździk Franciszek kapral, GP 3744


pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pgozd200Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2020 - 09:57
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2013
Posty: 297
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję bardzo Ewo

nr odznaki się zgadza czyli wpis dotyczy mojego dziadka. Wprawdzie dziadek był kanonierem co odpowiada stopniowi szeregowego ale to już szczegół. W historii dziadka jest więcej i poważniejszych nieścisłości Smile. Ważne jest dla mnie to, że musi istnieć wniosek nadania odznaki, do którego jeszcze nie dotarłem i którego nie ma w materiałach dostępnych w Państwowym Archiwum w Przemyślu pod sygnaturą 56/1089/1-9 Kapituła „Gwiazda Przemyśla” w Przemyślu.

Jeszcze raz wielkie dzięki.
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewka58Offline
Temat postu:   PostWysłany: 15-05-2020 - 18:54
Sympatyk


Dołączył: 05-08-2018
Posty: 395

Status: Offline
O "Gwieździe Przemyśła" jest sporo we wstępie. Nie wszystkie dokumenty się zachowały. Zajrzyj na więcej na PW.
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.636379 sekund(y)