Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 06 kwietnia 2020

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Nakoneczny_NataliaOffline
Temat postu: Armia Biała - ewakuacja z Krymu do Gallipoli  PostWysłany: 28-01-2020 - 23:48
Sympatyk

Status: Offline
Witam,

Proszę o pomoc…..

Odnalazłam kolejne akta dotyczące mojego pra dziadka Michel`a Votchel( ur. 1900 obwód Doniecki, okręg Taganroski, kolonia Gruntal) z których wynika że służył w ochotniczej armii w 1 strzeleckim pułku piechoty niemieckich kolonistów. Był mobilizowany w 1919 roku. Z Krymu był ewakuowany do Turcji na półwysep Gallipoli. ( Domyślam się że Armia Biała była wtedy pod dowództwem Piotra Nikołajewicza Wrangla, a do ewakuacji doszło w listopadzie 1920 r. Około 125 statków z pozostałości rosyjskiej marynarki wojennej ewakuowało dziesiątki tysięcy członków i rodziny byłej Białej Armii Południa.)
Od tego czasu nie wiem co działo się z nim do 1924 roku kiedy z innego dokumentu mam następujące informacje: zamieszkał w Titel (Serbia). W dniu 13 sierpnia 1924 r otrzymał on certyfikat tożsamości w prefekturze Belgrad zgodnie z postanowieniami Konferencji Rządowej opublikowany z inicjatywy dr. Nansena. Otrzymuje wizę na 1 miesiąc na wyjazd do Francji.
Na podstawie tego dokumentu dowiadujemy się, że wykonuje on zawód pracownika.
Wraz z wizą jedzie do Francji i 16 sierpnia przejeżdża tranzytem przez Jesenicę (miasto na północy Słowenii leżące na granicy z Austrią) i przez Buchs (miasto graniczne Szwajcaria).
19 sierpnia wydano mu dowód tożsamości w centrum robotniczym w Tours.
29 września jego wiza została ostemplowana we Francji przez ratusz w Châlette.

Czy były prowadzone jakieś listy żołnierzy Armii Białej? Gdzie mogę szukać jakiejkolwiek dokumentacji wojskowej ? Nie wiem co przez 4 lata działo się z Michałem od ewakuacji z Krymu do Galipoli do momentu kiedy znalazł się we Francji, być może zatrzymał się gdzieś w Galipoli przez jakiś czas i tam powinnam szukać?

Pozdrawiam Natalia Chromik z domu Nakoneczny

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2020 - 17:27
Zasłużony
Sympatyk

W Genewie?
https://biblio-archive.unog.ch/detail.aspx?ID=116146

W latach .20 tam się kotłowało, żołnierze nie mogli wrócić do Rosji, szukali miejsca, gdzie mogą emigrować. W obozie łatwo im nie było
https://www.nytimes.com/1921/01/02/arch ... ds-at.html

Twój Michel trafił z Turcji do Serbii i tam udało mu się załatwić paszport nansenowski. Jeżeli dokumenty z tego paszportu się zachowały, to tylko w miejscu wydania, czyli w Serbii. Jego dalszą drogę świetnie znasz. Gratuluję tylu odkryć.
-------------

Mój przodek Kacper Nakoneczny brał ślub w 1740 roku w Krzczonowie. To może twoje strony?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Temat postu:   PostWysłany: 29-01-2020 - 17:47
Sympatyk

Dziękuję bardzo, właśnie znalazłam obszerny artykuł o pomocy kościoła i faktycznie tam dalej będę szukać. Z paszportu nansenowskiego wiem że zamieszkiwał w Titel w Serbi właśnie.

Co do Kacpra..... To ciekawe.. Bo moi Nakoneczni mieszkali w Turbii pod Stalowa Wola a to całkiem niedaleko. Posiadam dokumenty z AP z Sandomierza to akt zejścia niejakiego Zygmunta Fuc 1890r, 3 letnie dziecko... Trochę niejasne następne informacje: po zmarłej matce Łucji Nakonecznej Fucowej? dzieci : Marianna z Nakonecznych Wrońska 22 lat siostra zmarłego
Benedykt Nakoneczny 19 lat brat zmarłego pod opieką Kacpra Nakonecznego w Turbii.
Po zmarłym ojcu Pawle Fucu nie ma potomstwa.
Podejrzewam że zmarłe dziecko jest z drugiego malzenstwa, jednak to tylko domysły.

Irena_PowiśleOffline
Temat postu: Re: Armia Biała - ewakuacja z Krymu do Gallipoli  PostWysłany: 30-01-2020 - 12:23
Sympatyk

Nakoneczny_Natalia napisał:

Czy były prowadzone jakieś listy żołnierzy Armii Białej? Gdzie mogę szukać jakiejkolwiek dokumentacji wojskowej ?

kwerenda do
http://statearchive.ru/383

dokumenty dotyczające Białej Gwardii przekazywane do tego archiwum.
W archiwum jest kartoteka tego zespołu.

Irena

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Temat postu: Re: Armia Biała - ewakuacja z Krymu do Gallipoli  PostWysłany: 30-01-2020 - 13:19
Sympatyk

Dziękuję Ireno! Będę szukać!

Krystyno czy Ty masz dostęp do tego całego artykułu? https://www.nytimes.com/1921/01/02/arch ... ds-at.html

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat