Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomek7Offline
Temat postu: pochodzenie nazwiska: Mikutel  PostWysłany: 29-01-2020 - 12:21
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Bede bardzo wdzieczny za kazda informacje. Z tego co samemu udalo mi sie ustalic wynika ze moje nazwisko pochodzi o imienia Mikolaj, nie bardzo mnie to jednak przekonuje bo poza pierwszymi trzema literami nic na to nie wskazuje. Mikut z albanskiego to przyjaciel. Najstarsze wzmianki mojego nazwiska odnalazlem na terenach obecnej Slowacji i Wegier okolo roku 1750.

Trop o mojej rodzinie na kresach urywa sie okolo roku 1795, kiedy to cala familie odnalazlem w spisie powszechnym w Zascianku Szeszkowo, ktore to lezy w guberni Wilenskiej (Oszmiana), parafia Trabska, majatek Bakszty.

Obstawiam pochodzenie Litewskie badz Wegierskie, jakie sa wasze typy? Inne odmiany mojego nazwiska jakie napotkalem to Mikutelis, Mikutelczyk.

moderacja (elgra)
Połączyłam z właściwym tematem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Mikutel.  PostWysłany: 30-01-2020 - 01:39
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Tomek
Temat postu: pochodzenie nazwiska: Mikutel PostWysłany: 29-01-2020 - 12:21
Dołączył: 19-12-2019
Posty: 17

Bede bardzo wdzieczny za kazda informacje. Z tego co samemu udalo mi sie ustalic wynika ze moje nazwisko pochodzi o imienia Mikolaj, nie bardzo mnie to jednak przekonuje bo poza pierwszymi trzema literami nic na to nie wskazuje. Mikut z albanskiego to przyjaciel. Najstarsze wzmianki mojego nazwiska odnalazlem na terenach obecnej Slowacji i Wegier okolo roku 1750.

Trop o mojej rodzinie na kresach urywa sie okolo roku 1795, kiedy to cala familie odnalazlem w spisie powszechnym w Zascianku Szeszkowo, ktore to lezy w guberni Wilenskiej (Oszmiana), parafia Trabska, majatek Bakszty.

Obstawiam pochodzenie Litewskie badz Wegierskie, jakie sa wasze typy? Inne odmiany mojego nazwiska jakie napotkalem to Mikutelis, Mikutelczyk.
-----------------------------------------------------------------------------------
Witam,

postanowilem odpowiedziec na Twoja prosbe o pochodzenie nazwiska Mikutel w podstawowym watku Forum - 'Pochodzenie nazwisk', z prostych przyczyn.
Opisales w interesujacy sposob swoje poszukiwania, a ja chcialbym aby Twoje, moje i moze innych osob hipotezy, nie zniknely w setkach innych osobistych tematow na tym interesujacym Forum.

Jesli ktos zaklada, ze Polacy nie mieli nazwan/nazwisk w starozytnosci, to hipoteza o pochodzeniu nazwiska od imienia Mikolaj, moze byc dla niego dobra.

Nazwanie/nazwisko Mikutel, jest rzadkim nazwiskiem w Polsce i chyba przybylo z nosicielami nazwiska ze wschodu;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... ko=Mikutel
z powodu rzadkosci i wedrowki nazwiska, moze byc kilka hipotez pochodzenia tego nazwiska, co sam zauwazyles.

W Polsce istnieje rzadkie nazwisko Mikut i kilka pochodnych;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... isko=Mikut

Nazwisko Mikut jest starozytnym i slowianskim nazwaniem, skoro zawedrowalo do Indii;
https://forebears.io/surnames/mikut
ktore znaczy w j.galijskim [starofrancuskim] i slowianskich = "mały" [ukrainski - малий, bialoruski - маленькі/malieńki].

Nazwisko Mikut nie wystepuje w Albanii, zatem nazwanie Mikut nie musi pochodzic od albanskiego slowa "przyjaciel".

Sprawdzilem wystepowanie nazwania/nazwiska Micut;
https://forebears.io/surnames/micut
jest to rzadkie nazwisko rumunskie, pochodzace od licznego nazwiska Micu;
https://forebears.io/surnames/micu
W jezyku baskijskim [Hiszpania], galijskim [Francja] i panońskim = dacko-slowianskim [Rumunia], slowo "micu" takze oznacza "mały".

Prawdopodobnie to najstarsze nazwanie Mikut, bylo pieszczotliwym nazwaniem malucha i z biegiem czasu powstaly synonimy=nazwania/nazwiska pochodne w jezyku baskijskim, galijskim i j. slowianskich, podobnie jak obecne synonimy w j. polskim [nie wiedzialem, ze az tyle ..];
https://www.synonimy.pl/synonim/maluch/

Pozdrawiam - Wladyslaw

Przypomnialem sobie, ze znalem osobe o nazwisku Mikrut, wg prof . K.Rymuta, nazwisko Mikrut pochodzi od ‘drobny, mały’,
i to dosc liczne nazwisko bardzo dobrze wpisuje sie w moja hipoteze;
http://nlp.actaforte.pl:8080/Nomina/Ndi ... sko=mikrut
https://forebears.io/surnames/mikrut


Ostatnio zmieniony przez Wladyslaw_Moskal dnia 30-01-2020 - 06:00, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: pochodzenie nazwiska: Mikutel  PostWysłany: 30-01-2020 - 01:44
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Odpowiedzialem w podstawowym watku; " Pochodzenie nazwisk, cz.10", 30 stycznia, 2020.

Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek7Offline
Temat postu: pochodzenie nazwiska: Mikutel  PostWysłany: 30-01-2020 - 09:04
Sympatyk


Dołączył: 19-12-2019
Posty: 40

Status: Offline
Dziekuje panie Wladyslawie, to najlepsza analiza mojego nazwiska jaka otrzymalem, ciesze sie tez ze moj przypadek pana zainteresowal. Kierunek poludniowy w tym Rumunia wydaje sie byc trafny, wszyscy mamy ciemne brazowe oczy i ciemne wlosy. Jezeli wiec nazwisko moje pochodzi od Mikut zastanawia mnie czemu dodano na koncu "el" a nie np "czyk", "lis", "ski".

Panska sugestia ze nazwisko moje pochodzi od starozytnego przezwiska mialaby potwierdzenie w badaniach jakie zrobilem, z ktory wyszlo ze moje DNA jest typowe dla:

Wschodnia Europa/Rosja - 63%
Baltyk - 34%
Finland/German/Jewish - 3%

Poza badaniami DNA, polacam wszystkim wpisanie swojego nazwiska jezeli ma obce brzmienie do slownika google, ustawic na wykrywanie jezyka i tlumaczyc na polski poprzez kasowanie ostatnich literek az do momentu gdy sie cos znajdzie, tak wlasnie odszukalem ze Mikut to po albansku przyjaciel.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Perz_Pieron_AleksandraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2020 - 14:50
Zasłużony


Dołączył: 24-02-2019
Posty: 4

Status: Offline
Bardzo proszę o pomoc w analizie nazwiska Galadra. Mój przodek, Mikołaj, żył w parafii jeżowskiej na przełomie XVIII i XIX w. Nie wiem, skąd przybył. W akcie jego drugiego ślubu (z 1845) stoi, że pan młody jest z rodziców niewiadomych. Zagadka jego pochodzenia męczy mnie już od długiego czasu. Na MH znalazłam Galadrów z Ukrainy, ale nie wiem, czy to moi. Może etymologia nazwiska rozjaśni nieco problem... Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2020 - 16:19
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Według prof. Rymuta:

Galarda - od galiarda, galarda' dawny skocznt taniec włoski'.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Perz_Pieron_AleksandraOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2020 - 19:49
Zasłużony


Dołączył: 24-02-2019
Posty: 4

Status: Offline
[quote="Ewa_Szczodruch"]Witam Smile

Według prof. Rymuta:

Galarda - od galiarda, galarda

Bardzo dziękuję, pani Ewo Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Galadra.  PostWysłany: 01-02-2020 - 03:24
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
Perz_Pieron_Aleksandra napisał:
Bardzo proszę o pomoc w analizie nazwiska Galadra. Mój przodek, Mikołaj, żył w parafii jeżowskiej na przełomie XVIII i XIX w. Nie wiem, skąd przybył. W akcie jego drugiego ślubu (z 1845) stoi, że pan młody jest z rodziców niewiadomych. Zagadka jego pochodzenia męczy mnie już od długiego czasu. Na MH znalazłam Galadrów z Ukrainy, ale nie wiem, czy to moi. Może etymologia nazwiska rozjaśni nieco problem... Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.

Witaj Olu,

nie wiem czy dla tak starego i niezwykle rzadkiego w swiecie i tylko polskiego nazwiska Galadra;
https://forebears.io/surnames/galadra
jego etymologia pomoze w wyjasnieniu problemow o ktorych napisalas.

Prof. K.Rymut pisze, ze w 1990 r. wg PESEL, tylko 5 osob nosilo nazwisko Galadra w bylym woj. krakowskim i tylko to wskazuje, skad Mikolaj mogl przybyc do Jezowa. Utajnil dane osobiste, a powodow na to, moglo byc kilka.

Nazwisko Galadra, niezwykle rzadkie w Polsce, moze pochodzic, a ja sadze ze ma zwiazek ze slowacko-czeskim nazwiska Galad, tez rzadkim, ale nieco liczniejszym;
https://forebears.io/surnames/galád
W Bialorusi istnieje tez bardzo rzadkie nazwisko Galiad.

W Polsce istnieja nazwiska Gal i Galat, jednoznacznie wiazane z Celtami i Galami i nazwiska te okolo 4 tysiace lat temu zawedrowaly z nosicielami tych nazwan .. do Indii;
https://forebears.io/surnames/gal

W sumie, nazwiska Galadra, Galad, Galiad, takze Gal i Galat sa wedlug mnie staroslowianskimi i takze staropolskimi nazwaniami Galow/Galatow, czyli starozytnych sasiadow z Francji i ziem naddunajskich [obecne Czechy, Slowacja, Wegry, Rumunia].

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Perz_Pieron_AleksandraOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Galadra.  PostWysłany: 03-02-2020 - 20:46
Zasłużony


Dołączył: 24-02-2019
Posty: 4

Status: Offline
Bardzo dziękuję Panie Władysławie. Przyznam, że przyszła mi do głowa hipoteza o innym brzmieniu tego nazwiska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przemko20161Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska Galadra.  PostWysłany: 03-02-2020 - 23:30
Sympatyk


Dołączył: 21-07-2015
Posty: 620

Status: Offline
Witam serdecznie
Bardzo proszę o wyjaśnienie genezy nazwisk Piruski Pirucki Pierucki
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc

Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Damianw3214Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska.(skąd)  PostWysłany: 04-02-2020 - 01:03
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2019
Posty: 19

Status: Offline
Witam mam w rodzinie nazwisko NOWICZENKO, wiem , przodkowie tego mojej rodziny nazywali się kiedyś NOVIKOV a po przyjeździe do Polski już NOWICZENKO. Dziękuje
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwiska.(skąd)  PostWysłany: 04-02-2020 - 04:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4116
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Za Rymutem:

Nowiczenko - od nowy.

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Pierucki, Pirucki, Piruski.  PostWysłany: 04-02-2020 - 05:40
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1537

Status: Offline
przemko20161 napisał:
Witam serdecznie
Bardzo proszę o wyjaśnienie genezy nazwisk Piruski Pirucki Pierucki
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc

Przemek

Przemku,

od Ciebie, zaawansowanego genealoga [liczac Twoje wpisy na Forum], chcialbym wiecej Twoich informacji o tych ciekawych nazwiskach. Nazwisko Piruski nie bylo odnotowane w Polsce - to wg prof. K.Rymuta.

Wedlug prof K. Rymuta nazwisko Pierucki odnotowane pierwszy raz w 1568 r. pochodzi od nazwy miejscowej - Pieruty (Kresy W.), albo od podstawy pier-, pir-, np. napierać, zapierać. Zatem od podstawy pir- pochodzi mniej liczne nazwisko Pirucki.

Ale w spisie polskich nazwisk szlacheckich wystepuja nazwiska Pierucki i .. Pieruski [!!] oraz Pirucki i .. Piruski [!!];
https://szlachtarp.pl/lista-nazwisk-n-r.html

Po sprawdzeniu wystepowania nazwiska Pirucki w Europie, a nazwisko to nie posiada zmiekczenia "-ie-", dlatego uwazam ze powstalo wczesniej od nazwiska Pierucki;
https://forebears.io/surnames/pirucki
w sekcji; Phonetically Similar Names zobaczylem podobne nazwiska w Bialorusi - Pirutskiy, Pirutsky i Bulgarii - Pirotski.

Dalszy krok, to znowu zaskoczenie - nazwanie/nazwisko Pir jest bardzo stare, wystepuje od Wysp Brytyjskich az do Indii, czyli powstalo ponad 4 tysiace lat temu, a szara polska plamke .. mozesz wypelnic Twoimi spolszczonymi nazwiskami;
https://forebears.io/surnames/pir
Wedlug uwagi;The alternate forms, okazuje sie, ze podstawa pir-, byla kiedys samodzielnym, slowianskim nazwaniem/nazwiskiem Pir, ktore zachowalo sie w Slowacji i Czechach.

Co oznacza starozytne nazwanie Pir ?
W j. tureckim slowo - "pir", to w j. polskim - patriarcha, mężczyzna stojący na czele rodu, protoplasta rodu.

Pozdrawiam - Wladyslaw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam8090Offline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Pierucki, Pirucki, Piruski.  PostWysłany: 04-02-2020 - 07:16
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2019
Posty: 14

Status: Offline
Czy moglo powstac od tego piruckiego , piruty
Slowo Peruta lub pieruta??

Adam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
HenningTOffline
Temat postu: Pochodzenie nazwisk Pierucki, Pirucki, Piruski.  PostWysłany: 04-02-2020 - 08:58
Sympatyk


Dołączył: 17-03-2018
Posty: 56

Status: Offline
Szanowni Państwo,

w moim rodzie znalazło się nazwisko Opatrzyk.
Jest dość rzadkie; obecnie występuje głównie w mazowieckiem ale z moich dociekań historyczno-metrykalnych wynika, że Opatrzykowie pochodzili z okolić Wielunia.
Najstarsi ze znalezionych Opatrzyków parali się owczarstwem...
Czy Opatrzyk moze pochodzić od patrzenia np. na owce Smile, czy raczej ich pilnowania, a może od opatrywania ran?

Tomasz

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.708254 sekund(y)