Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
GosiaRudnOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2020 - 23:22


Dołączył: 28-01-2020
Posty: 5

Status: Offline
Dzięki wielkie. Kurek może Kierk? A co w temacie osób: Adela Dziemian z domu Karłowicz, rodzice, miejsce urodzenia, ślub?
Franciszek Raczyński l. 34 wdowiec- pierwsza żona? Czy jest możliwość samodzielnego pozyskiwania takich danych internetowo?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tadeusz_kOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-01-2020 - 18:13
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 41

Status: Offline
Witam.Stefania Kurek w 1926r miała 36l jeśli zmarła po 1946r to chyba w akcie zgonu powinno być
miejsce urodzenia.
Adela Dziemian z Karłowiczów córka Franciszka i Marianny z Krasickich zona Jana Dziemiana w 1926r miała 36lat.
Franciszek Raczyński pierwszy związek małżeński zawarł w 1853r w Surażu z Zofią Oksień lat 28 c.Tomasza i Teresy z Sianko.
Księgi metrykalne UMZ z Suraża są w internecie w 2 miejscach :na genealogach w zakładce poczekalnia następnie APH Wilno z lat 1808-1864.Natomiast urodzenia z lat 1886-1909 na Szukaj w archiwach pod hasłem Suraż.Tadeusz K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GosiaRudnOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2020 - 22:11


Dołączył: 28-01-2020
Posty: 5

Status: Offline
Dziękuję Panu za pomoc. Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mademoisele30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2020 - 22:05


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 4

Status: Offline
Poszukuję w parafii Suraż nazwiska Januszewski/Onuszkiewicz. Prawdopodobnie wieś Zawyki. Czy posiada ktoś metryki parafii sprzed 1886 roku?
Elżbieta Kutyłowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tadeusz_kOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 18:35
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 41

Status: Offline
Odpowiedz na Pani pytanie znajduje się 2 posty wyżej.
Pozdrawiam Tadeusz K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mademoisele30Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 18:48


Dołączył: 12-06-2020
Posty: 4

Status: Offline
Szanowny Panie!
Dziękuję serdecznie za wskazówkę. Te metryki dostępne w internecie mam przestudiowane od początku do końca. Szukam osoby, która ma zindeksowane lata 1865-1885. Utknęłam w poszukiwaniach.
Z wyrazami szacunku
Elżbieta Kutyłowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tadeusz_kOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2020 - 19:02
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 41

Status: Offline
Z tych konkretnych lat metryki są w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.Gdyby te poszukiwania dotyczyły Suraża to mógłbym pomóc w sprawie Zawyk nie posiadam żadnych informacji genealogicznych.Nazwisko Januszewski występuje w parafii Juchnowiec .
Pozdrawiam Tadeusz K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GosiaRudnOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2020 - 01:05


Dołączył: 28-01-2020
Posty: 5

Status: Offline
Witam, Panie Tadeuszu K. ma Pan zindeksowany Suraż? Jak Pan myśli: nazwisko Łyszczyk-Łuszczyk-Łyszczykówna- Łyszczyńskich- mogło w pisowni rosyjskiej przejść w Leszczyński? Przeglądając metryki za APH Wilno w pewnym momencie nazwisko Łyszczyk i jego różne formy przestają występować pomimo licznych potomków (może wyjechali), Лу(ы)щынски i różne formy w pisowni rosyjskiej w Leszczyński? Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tadeusz_kOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2020 - 19:57
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 41

Status: Offline
Witam.Poprawna pisownia tego nazwiska to Łyszczyk.W XIX w.zdarzało się że ks.przy niektórych zapisach metrykalnych wpisywał nazwisko Łyszczyński,mogło być tak że ta osoba pełniła jakąś funkcję w miasteczku lub cieszyła się szacunkiem wśród mieszkańców i dodawano dzięki temu końcówkę ...ski ,tak sie zdarzał nie tylko w Surażu. Przekształcenie nazwiska Łyszczyński w Leszczyński należy wykluczyć ponieważ wXIX wieku w Surażu jest tylko jedna rodzina o tym nazwisku i nie pasują imiona i nazwiska panieńskie współmałżonek..Łyszczyk Jakób ur.1821 za udział w Powstaniu Styczniowym został zesłany na sybir i zmarł w drodze .Być może wtedy jego rodzina wyprowadziła się z Suraża do rozwijającego się Białegostoku. Pozdrawiam Tadeusz K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Maciej_KosmalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-07-2020 - 20:34
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2011
Posty: 73

Status: Offline
Panie Tadeuszu,
Zwracam się z prośbą o sprawdzenie, czy istnieje akt chrztu z parafii Suraż Wincentego Konstantyna Komendo-Borowskiego syna Szymona i Wiktorii Kosińskiej lata 1872-1875. Dziękuję i proszę o odpowiedź.
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tadeusz_kOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2020 - 19:33
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 41

Status: Offline
Panie Macieju nie mogę Panu pomóc ponieważ w swych zapiskach posiadam tylko chrzty mieszkańców Suraża.Jeśli tego aktu nie ma w Uhowie to zapewne z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że jest on w Surażu ,ponieważ w drugiej połowie XIX w.były chrzty z Borowskich zwłaszcza z Borowskich-Żaków jak wnioskuje z nazwiska o które Pana zapytuje.Pozdrawiam Tadeusz K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BasiaFlOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-09-2021 - 22:32
Zasłużony


Dołączył: 24-11-2019
Posty: 2

Status: Offline
Szukam aktu urodzenia Antoniego Siemionko - 13.06.1882, syn Józefa i Tekli, niestety nie znam miejsca urodzenia, więc przeszukuję wszystkie parafie podlaskie... Może znajdzie się w Surażu?
Byłabym dozgonnie wdzięczna. On wyemigrował do Brazylii i teraz szuka korzeni jego brazylijski prawnuk.
pozdrawiam
Basia Fl.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jamiolkowski_jerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-09-2021 - 07:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2010
Posty: 3129

Status: Offline
Najprościej napisać do Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku
https://archibial.pl/instytucje/archiwu ... ecezjalne/
Bo jeśli okaże się że to nie Suraż to akurat w AA są wszystkie księgi z wszystkich parafii archidiecezji i warto zlecić kwerendę we wszystkich. Kiedy znana jest data (rok) )urodzin to kwerenda jest prosta. .
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BasiaFlOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-09-2021 - 15:51
Zasłużony


Dołączył: 24-11-2019
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję za podpowiedź, którą w międzyczasie właśnie zrealizowałam i to z powodzeniem: dzisiaj otrzymałam telefon z AA Białystok, że owa metryka znalazła się w Surażu. Mają akty do 1865 wstecz, a może nawet i dalej, więc przypuszczalnie zlecę dalszą kwerendę. A przy okazji powiem, jak wpadłam na ten Suraż. Ponieważ nazwisko nie jest bardzo pospolite, po wyczerpaniu możliwości Geneteki wpisałam je do bazy Bad Arolsen (bazy jeńców niemieckich obozów koncentracyjnych). Znalazłam tam kilku więżniów o nazwisku Siemionko. Wykluczyłam jednego, który urodził się w Moskwie, sprawdziłam tych, którzy urodzili się na Mazowszu i został jeden urodzony w Surażu. Oczywiście inne pokolenie, pewnie inna rodzina, ale chodziło mi tylko o podpowiedź, w której parafii jeszcze mogę szukać nazwiska. I trafiłam!
Może komuś przyda się ta metoda.
A jeśli ktoś ma informacje o Siemionach z Suraża, to chętnie przyjmęSmile
pozdrawiam
Basia Fl.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrodasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-09-2021 - 16:26
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2013
Posty: 52
Skąd: Łapy
Status: Offline
Na przełomie XVIII/XIX wieku mianem Siemionków (rodzina chłopska) określano rodzinę Jarosiewiczów (par. Poświętne, par. Pietkowo). Jakby co to służę pomocą. Może to będzie też jakiś wspólny trop.

_________________
Pozdrawiam, Dobrzyński Jakub
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.430871 sekund(y)