Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu: Parafia Pawłowice powiat lipski  PostWysłany: 27-01-2020 - 23:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Dobry wieczór

Poszukuję metryk z Pawłowic z powiatu lipskiego sprzed 1810. Wszędzie na internecie najdawniejsze to 1810. Nie wiem, czy szukać tych metryk już w archiwum, czy u proboszcza. Wolałbym raczej w archiwum, bo do Pawłowic mam bardzo daleko, a godziny kancelarii proboszcza są krótkie.

Pozdrawiam, Wojciech Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBialasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2020 - 11:27
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2019
Posty: 48

Status: Offline
A czy ma Pan jakiś trop, że takie księgi były prowadzone?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mrozowski_robertOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2020 - 16:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 143

Status: Offline
Niestety, według mojej wiedzy, takie metryki się nie zachowały.

_________________
Pozdrawiam, Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Potomek_WosinskichOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2020 - 16:39
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-01-2019
Posty: 225

Status: Offline
Szukałem na genbazie i wiele parafii z kieleckiego najdawniejsza metryki miały właśnie z 1810 i myślałem, że to nie możliwe, by tyle parafii miało tylko taki okres.

_________________
Pozdrawiam,
Wojciech Kacper Wosiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBialasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2020 - 16:51
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2019
Posty: 48

Status: Offline
Potomek_Wosinskich napisał:
Szukałem na genbazie i wiele parafii z kieleckiego najdawniejsza metryki miały właśnie z 1810 i myślałem, że to nie możliwe, by tyle parafii miało tylko taki okres.


"W 1808 r. na obszarze Księstwa Warszawskiego wprowadzono pierwszy na ziemiach polskich, oparty na francuskim Kodeksie Napoleona, system rejestracji stanu cywilnego, który w założeniach miał być świecki i niezależny od wyznania, a akty stanu cywilnego mieli sporządzać i prowadzić świeccy urzędnicy stanu cywilnego. W praktyce, m.in. z braku wykształconych osób, często obowiązki urzędników stanu cywilnego powierzano duchownym właściwym ze względu na miejsce, w którym zaistniał fakt stanowiący przesłankę do sporządzenia danego aktu. Duchowni ci właściwi byli również w zakresie rejestrowania stanu cywilnego osób wyznań niechrześcijańskich, w tym wyznania mojżeszowego.
Od 1826 r., na podstawie Kodeksu Cywilnego Królestwa Polskiego, w odniesieniu do wyznań chrześcijańskich akta stanu cywilnego połączono z metrykami kościelnymi. Stan cywilny rejestrowali przełożeni poszczególnych parafii."
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.359506 sekund(y)