Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-01-2020 - 08:30
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1806
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mnie „czarna księga” nieodłącznie kojarzy się z wykazem dóbr rycerskich i gospodarstw wiejskich, które pruska Komisja Kolonizacyjna wykupiła z rąk Polaków. Niektórzy nazywali ją księgą hańby narodowej, choć motywy sprzedaży majątku mogły być różne ... To też ma związek z genealogią, jeśli rozumujemy, że bez biografistyki genealogia jest martwa. A któż chce pamiętać o takich Polakach czy co gorsza przodkach?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2020 - 11:24
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Nawiązując do mojego wcześniejszego wpisu w tym wątku.

Dzisiaj napisał do mnie Kuzyn rodem z Odrzykonia:
Cytat:
Znalazłem coś takiego na blogu MyHeritage:
Podczas II wojny światowej hitlerowcy zarekwirowali 810 tomów najstarszych przedrozbiorowych ksiąg z przemyskiego archiwum i wywieźli je do Lwowa, gdzie niemieccy pseudouczeni mieli za zadanie udowodnić germańskie pochodzenie ludności Ziemi Przemyskiej. Po ewakuacji zbioru ksiąg przed frontem do Rabki z końcem 1944 r., a następnie zajęciu jej przez armię sowiecką najstarsze księgi metrykalne diecezji przemyskiej bezpowrotnie zaginęły. Wieść niesie, że uleciały z dymem ognisk grzejących się przy nich „wyzwolicieli”.
Napisałem też kiedyś posta w tej sprawie w grupie genealogów na facebooku ale praktycznie bez odzewu. Szkoda, że te księgi utraciliśmy. […]
Szczerze, to wolałbym nie wiedzieć o tych księgach bo mi się śnią czasem w nocy i żałuję że ich nie ma. Chociaż zastanawiam się też czy Niemcy lub Mormoni nie mają gdzieś schowanych mikrofilmów...

I tak, być może ognie wojen, uniosły z dymem ognisk moje nadzieje związane ze „złotym pociągiem".

Łączę pozdrowienia –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-01-2020 - 13:56
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam w tym dniu, określonym mianem najbardziej depresyjnego w roku ....

Nawiązując do "wyzwolicieli" grzejących się przy ogniskach, to wraz z dymem uleciały moje nadzieje na pojawienie się złotego pociągu ze Sławatycz ze śniącymi się czasem metrykami UMZ. Jedyna -chyba- nadzieja w pociągu z Mińska gdzie podobno są szczątki ? archiwum Radziwiłłów z Białej Podlaskiej gdzie podobno były dokumenty pracowników sławatyckich lasów.. )

Ale czy dożyję przyjazdu .....

Smętnie pozdrawiam
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2020 - 13:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
[quote="Krystyna.waw"]
Kapelus napisał:
- brakujące akty UMZ z parafii Witonia, bo znam wszystkich 4 pradziadków, ale prababcie tylko 3.


nie wiem które brakujące, ale może...
https://poczekalnia.genealodzy.pl/pliki ... W_Witonia/

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.399314 sekund(y)