Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
domislawOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 00:38
Nieaktywny


Dołączył: 05-03-2010
Posty: 263

Status: Offline
Znalazłem na Wiki i nie mogłem się powstrzymać żeby nie wrzucić:

"W latach 70. XX wieku Juliusz Sokolnicki dodał do nazwiska człon „Nowina” i zaczął tytułować się polskim hrabią. W późniejszych latach używał też tytułu księcia otrzymanego od samozwańczych władców: księcia Augusta von Hohenstaufa i potwierdzonego przez samozwańczego księcia Burgundii, niejakiego Karla Friedricha von Deutschland."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Nowina-Sokolnicki

Wiem, że "samozwańcy" byli, są i będą, ale jakoś rozbawiło mnie to setnie Very Happy

Pozdrowienia,
Krzysio
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 09:10
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
albo samo- (-zwańczy, i najczęściej -dzielni)
albo marionetki:)
tj przy braku ciągłości

granica wg "uznani" raczej niż czy sami po stanowisko sięgneli

a serio - nie wiem co daje prawo nadawania tytułów teraz

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 10:34
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mam gdzieś w domu ten dyplom książęcy od pretendenta do tronu cesarskiego Niemiec. Wszystkie dokumenty Sokolnickiego tyle warte począwszy od tych oficjalnych (jego prawdziwą metrykę urodzin/chrztu z 1925/1926 ogłosiłem wraz ze sprostowaniem metryki ślubu rodziców i prawdy o pierwszych ślubach). Na stronie internetowej następcy Sokolnickiego są też nadania we Francji stopnia oficerskiego i VM dla Sokolnickiego z 1945 r., kiedy jeszcze siedział spokojnie w Żyrardowie i nie marzył o takiej „karierze”.
Tytuły mogą nadawać jedynie panujący władcy. Od czasów Piusa XII nie słyszałem, aby ktoś został comes romanus, chyba, że tajnie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 10:50
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nominalnie czy faktycznie panujący?
wygnańcy chyba nadawali i w XX wieku i przez lata nie było to kwestionowane
a jak wygnańcy to i ich "następcy"?
"panujący" w uznanych państwach (ONZ) czy też w historycznych (wszak nie zawsze ich koniec był prawomocny i nie jest taki do dziś, jeśli odejdziemy od cezury "uznane międzynarodowo"/członek UN, etc)

jakkolwiek śmiesznie by to dziś nie brzmiało, to kwestie sukcesyjne (nie tylko ciągłość, ale i prawo nadawania tytułów) w przeszłości też budziły kontrowersje:)

tytuły - ale jakie?
procedura "daję tytuł wraz z możliwością nadawania szlachectwa innym (personalnego?)" rzadka, ale była
nie dotyczyła polskiego szlachectwa, ale była
tu w bok skok:
Tomku - pewnie z pamięci dasz radę - Ignacy Karol Korwin-Milewski nie miał takiego przywileju wraz z tytułem hrabiowskim? Inni Ci znani?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 13:24
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1805
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Tytuły żadnych pretendentów nie mają żadnej mocy prawnej, co najwyżej kopertową. Nawet tytuły byłego króla Włoch nadane w formie potwierdzenia tytułów rzekomo posiadanych przez rodzinę są kwestionowane (np. tytuł Andrzeja Ciechanowieckiego rzekomo uznany przez PZKM - guzik nieuznany!)
To jest powszechnie przyjęte (np. przez Związek Szlachty Niemieckiej). Naturalnie kopertowo czy towarzysko wiadomo, jak bywa.
Rosyjska Heroldia przy JCM (pretendentce) kreuje nowe tytuły w sensie przedłużania na dalsze pokolenia te wygasłe po mieczu. Ale to jest dyskusyjne. Potomkowie władców Prus czy Austrii nie bawią się w takie rzeczy.

Większość tytułów "sypiących" się pochodzi od pretendentów, których przodkowie nie byli władcami, jak ów dyskusyjny Hohenstauf.
Natomiast tytuły nadawane przez władców w obrębie rodziny to jest uznane, ale chodzi o tytuły władców niegdyś suwerennych - Habsburgów (nowe nadania tytułów dla potomków morganatycznych)
Teraz mamy takie curiosa, iż potomkowie byłych władców - Rwandy czy Etiopii części goście Klubu Polskiego w Miami ponadawali Polakom tytuły hrabiów czy nawet margrabiów ... Problem też w tym, że władcy tych królestw nigdy takich nie nadawali ...

Nawet przedwojenne uznania Heroldii hiszpańskiej dla polskich rodzin zostały zakwestionowane prawnie, co nie przeszkadzało tym rodzinom szczycić się tytułami.
Tytuły nadają suwerenni władcy. Ignacy Korwin Milewski miał tylko wyspę i zmieniał poddaństwo wielokrotnie. Swój tytuł papieski kwestionowany przez sąd wiedeński przy okazji innego procesu udowodnił ... Almanachem Błękitnym
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nadanie tytułu od księcia Burgundii  PostWysłany: 18-01-2020 - 13:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31601
Skąd: Warszawa
Status: Offline
OK
mnie to niespecjalnie
no może poza księstwami uznanymi w Unii Lubelskiej i kwestiami praw i ich przenoszenia, tytuł a ziemia etc
no.. ew. śląskie i Mazowsze

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.020944 sekund(y)