Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
MalyRycerzOffline
Temat postu: Akt ślubu 30.10.1730 rok. Głogówek Jan Bayer OK  PostWysłany: 17-01-2020 - 17:41
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2014
Posty: 52

Status: Offline
Witam

Nie chodzi mi o tłumaczenie całego dokumentu. Ten jest w swojej strukturze dla mnie dość jasny z paroma wyjątkami.
w załączeniu bardzo ciekawy akt ślubu moich 6 krotnych pradziadków ze Śląska z Głogówka. Jan Karol Bayer bierze ślub no właśnie z kim. Z aktach narodzin dzieci występuje jego żona jako Żuzanna. Tutaj trudno odczytać jej imię wiemy że jest córką Tomasa Zwignagel. Jej imię umieszczone jest prawdopodobnie po probam virgenem i podkreślone na czerwono. Rodzina ta była szlachtą śląską, przynajmniej tak określana w dokumentach z początku XIX wieku tutaj jest honestus czyli mieszczanin, byli oni kupcami ale potem mieli ważne funkcje sędziów pokoju, określani także mianem senatore, co akurat nie wiem do czego może się odnosić.

1 .Jak odczytujecie imię panny młodej?
2. Mój 6 krotny pradziad ma przydomek alias Orundi? Nie mogę tego odczytać ani zrozumieć znaczenia
3. Podane jest pochodzenie pana młodego z ex Razepany Oppaviam (To nazwa miasta śląskiego w Czechach Opawy, gdzie tak jak i w Głogówku posiadłości swoje mieli Bayerowie i Oppersdorfowie o wiele znaczniejsi panowie). Pytanie co oznacza to Razepane Razapeny w połączeniu z Oppaviam? Może coś źle odczytuję

http://latinoamerica.pl/czerwone.jpg

z góry dziękuję za pomoc

pozdrawiam serdecznie

Marcin Plewka


Ostatnio zmieniony przez MalyRycerz dnia 17-01-2020 - 22:37, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Akt ślubu 30.10.1730 rok. Głogówek Jan Bayer  PostWysłany: 17-01-2020 - 22:06
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12373
Skąd: Wrocław
Status: Offline
MalyRycerz napisał:

1 .Jak odczytujecie imię panny młodej?
2. Mój 6 krotny pradziad ma przydomek alias Orundi? Nie mogę tego odczytać ani zrozumieć znaczenia
3. Podane jest pochodzenie pana młodego z ex Razepany Oppaviam (To nazwa miasta śląskiego w Czechach Opawy, gdzie tak jak i w Głogówku posiadłości swoje mieli Bayerowie i Oppersdorfowie o wiele znaczniejsi panowie). Pytanie co oznacza to Razepane Razapeny w połączeniu z Oppaviam?

Ad 1. Nie odczytujemy, bo go nie ma.
Ad 2. Nie ma przydomku. Alias (gdzie indziej) znaczy tutaj tyle, że pan młody pochodził spoza parafii. Oriundus ex = rodem z.
Ad 3. Tam nie jest napisane „ex Razepany Oppaviam”, tylko „ex Raze penes Oppaviam” (z Raz koło Opawy).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalyRycerzOffline
Temat postu: Re: Akt ślubu 30.10.1730 rok. Głogówek Jan Bayer  PostWysłany: 17-01-2020 - 22:38
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2014
Posty: 52

Status: Offline
Bardzo dziękuję. Wspaniale Pan to rozszyfrował. Pierwszy akt małżeństwa od 6 lat poszukiwań gdzie nie ma imienia Panny Młodej.

W dalszych okolicach Opawy znajduje miejscowość Razova (niem. Raase) , ale nie bliskiej, może to dziś jakaś dzielnica Opawy. A może to właśnie o nią chodzi któż to wie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Akt ślubu 30.10.1730 rok. Głogówek Jan Bayer  PostWysłany: 17-01-2020 - 22:49
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 12373
Skąd: Wrocław
Status: Offline
MalyRycerz napisał:
W dalszych okolicach Opawy znajduje miejscowość Razova (niem. Raase)

Ja myślę, że to może chodzić o tę miejscowość. Raase i Raze to mogą być inne zapisy wymawianej tak samo nazwy wsi.
Nie przejmowałbym się raczej tym, że to nie jest zbyt blisko Opawy. Może spisującemu akt ślubu bardziej chodziło o to, że pan młody przybył od strony Opawy.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalyRycerzOffline
Temat postu: Re: Akt ślubu 30.10.1730 rok. Głogówek Jan Bayer  PostWysłany: 17-01-2020 - 23:14
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2014
Posty: 52

Status: Offline
Jestem prawie pewny że to ta bo innej nie ma a do Opawy 30 km to nie jest dużo. Księgi metrykalne w Raase sięgają 1570 roku u mormonów albo w opawskim archiwum można by się bawić dalej, ale to może przy jakiejś okazji:) To byli kupcy więc się przemieszczali możliwe że przybyli z Bawarii bo w tych okolicach akurat to nazwisko na to mogłoby wskazywać ale nie zawsze tak jest
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.751711 sekund(y)