Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 19 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Który to Michał Tyzenhauz?  PostWysłany: 13-03-2015 - 09:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
W czasie, w którym sporządzano niniejszy dokument było dwóch Tyzenhauzów imieniem Michał. Może ktoś wie, o którego chodzi...

Akt Sprzedaży dymów chłopskich przez Franciszka Lisowskiego na rzecz Michała Tyzenhauza.

Na podstawie Dekretu JCM Samodzierżcy Wszechrosji wypis z Ksiąg byłego Grodzkich Sądu Grodzieńskiego:

Roku 1747 miesiąca Augusta 5 dnia. Na Urzędzie JK Mości Grodzkim Grodzieńskim comparendo personaliter Imci Pan Jan Izbicki prawo wieczyste przedażne do Akt podał, które wpisując w Księgi od słowa do słowa tak się w sobie ma:

Franciszek syn Marcina Lisowski niżej na podpisie reki mej własnej wyrażony czynię wiadomo tym moim rzecznym przedażnym prawem zapisem Jaśnie Wielmożnemu Michałowi Tyzenhauzowi, pułkownikowi wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego, danym i służąc na to iż co ja wyż rzeczona osoba mając po w Bogu zeszłym Ojcu mym miłym Marcinie majętności w Powiecie Grodzieńskim leżące Obuchowicze zwane.

Przeto umyśliłem rozmyślnie odłączywszy od tej majętności Pięciu należny włościan we wsi tej ze przy samym Folwarku leżący osiedlonej za sumę dobrowolnie umówioną Złotych liczby Polskiej Cztery Tysięcy pomienionemu Jaśnie Wielmożnemu Tyzenhauzowi pułkownikowi wyprzedać jakoż gdy Jaśnie Wielmożny Pułkownik rzeczone summę w dniu dzisiejszym w zupełności do rąk mych odliczył z opłaty więc takowej kwitując wszelkiego majątku we wsi Obuchowicze to jest włościan tam osiedlonych Pięciu z ich dziećmi, żonami, wszelkim dobytkiem, ruchomością, powinnościami, daninami na zawsze zrzekam się i że ani Ja ani Sukcesorowie moi rościc nie mamy ani powinni będziemy pod odpowiedzą i pod zarękami ważność wyznaczającymi ważność rzeczy.

Z mocy zatem niniejszego Prawa zapisu nieraz rzeczony Jaśnie Wielmożny Tyzenhauz takowymi włościanami jako chcąc dysponować, komu chcąc dać, darować, przedać, zamienić mocen i władać jest w czym ani ja ani Sukcesorowie moi i nikt zgoła żadnej przeszkody czynić nie ma i salwy nie zostawuję pod zarękami Trzech Tysięcy Złotych i w pewności tej mojej wyprzedaży wnoszom ewikcją na wszystkim moim majątku, a osobliwie majętności Obuchowiczach w Powiecie Grodzieńskim leżącej, owszem od wszelkiego turbatora zastępować i ewinkować mam i Sukcesorowie moi powinni będą i natom dał ten mój wieczysty list zapis z podpisem ręki mej Imć Panów, ustnie i oczywisto uproszonych Pieczętarzy.

Pisan w Obuchowiczach, roku 1744, miesiąca Marca, wtórego dnia.

U tego prawa podpisy następne Franciszek Lisowski, ustnie i oczywisto proszony Pieczętarz od Imć Pana Franciszka Lisowskiego do tego wieczystego Prawa Jerzy Międzyrzecki, a od wyż wyrażonej osoby Maciej Klimowicz. Jako Pieczętarz Karol Obuchowicz (m.p.), które to wieczyste Prawo za podaniem onego do Akt do Ksiąg Grodzkich Grodzieńskich wpisane.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: Który to Michał Tyzenhauz?  PostWysłany: 16-03-2015 - 22:06
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2640
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Proszę sprawdzać działy i podforum tematyczne [Wejdź na Forum] https://genealodzy.pl/PNphpBB2.phtml
przed wysłaniem zapytania.
pkt 2. Zakładanie nowego tematu - Regulamin https://genealodzy.pl/index.php?module=p ... lamin#IV.2
Dlaczego otwiera Pan temat na podforum : General Discussion ( English, German, French, Russian .. inne ), czy chce Pan promować "forum.rodygrodzienskie" ?

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2015 - 22:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Czy coś nie tak Jaśnie Wielmożna Pani. Ja jestem potomkiem zwykłych chłopów z Dalikowa. A jakoś nie zauważyłem wątku o Tyzenhauzach. Pani wybaczy wrodzoną ignorancję.

Pozdrawiam serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu:   PostWysłany: 20-03-2015 - 13:33
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4528

Owszem, coś nie tak.
Dział "General Discussion ( English, German, French, Russian .. inne )" w którym Pan pisze jest przeznaczony dla osób które nie znają języka polskiego.

Na chłopski rozum, jeśli nie ma wątku z nazwiskiem, to należny stworzyć nowy wątek.

Kilka lat temu nie było moderatorów, był za to ogromny bałagan. Temat: Który to Michał Tyzenhauz? wyłączony z podforum.

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: "Boże coś Polskę" wersja białoruska z czasów Powst  PostWysłany: 16-01-2020 - 17:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
Polecam Państwu ten wzruszający tekst znanego hymnu "Boże coś Polskę" śpiewaną po białorusku w dobie Powstania 1863: ŤБожа, што ж Польшча...ť Аўтэнтычны беларускі тэкст 1863 г. - http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1000.0

Pozdrawiam Państwa serdecznie.

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ludwik_OlczykOffline
Temat postu: Rafał Jurowski o rodzinie, poszukiwaniach....  PostWysłany: 31-12-2021 - 18:44
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2011
Posty: 634
Skąd: Łódź, Warszawa
Status: Offline
W imieniu własnym i Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich życzę wszystkim poszukiwaczom źródeł i korzeni Rzeczypospolitej wszystkiego najlepszego w Roku Pańskim 2022.

Szczęść Boże!

_________________
http://forum.rodygrodzienskie.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu: Rafał Jurowski o rodzinie, poszukiwaniach....  PostWysłany: 31-12-2021 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1552

Status: Offline
Dziękujemy za Życzenia. Jednak genealogia, a w szczególności szlachecka, staje się coraz bardziej pożytkiem luksusowym. Wraz ze wzrostem zainteresowania nią, rosną też ceny usług świadczonych w tym kierunku i urastają już do wygórowanych kwot, które napędzają, oczywiście ludzie bogaci. Tak więc komercja, już dawno wkroczyła i w tę dziedzinę życia. Sentymenty kończą się.

Z Bogiem!
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.704609 sekund(y)